[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 922
35 059
113
Az USA egyértelműen háborút akar, az általad leírt okból is. Elszánta magát, hogy előbb a medvét kikészíti, aztán a Sárkányt. Meg is van hozzá az A, B, C...N forgatókönyve.
Sajnos az orosz túlontúl nagyra emelte a tétet ahhoz, hogy az USA arcvesztés nélkül mondhasson nemet a követeléseire.
De vajon miért szorította ennyire sarokba Putyin a nyugatot? Ö is háborút akar? Mert ha nem ezt akarná, akkor adott volna kompromisszumra lehetőséget.
Ilyen magas tét mellett, arcvesztés nélkül sem a nyugat sem Putyin nem tud visszalépni.

Szerintem ő is háborút akar, pont mint az USA, csak más okból. De nem is akármilyent. Dűlőre akarja vinni, egyszer és mindenkorra a dolgot. Mielőtt legyintetek, gondoljatok bele, miért is vont össze 4 hadsereget Oo. nyugati határára.
Putyin eldöntötte, hogy Nagy Péter/Katalin szintű ország újjáépítésbe kezd. Egyrészt tisztában van azzal, hogy csak is egy nagy Oo. tudja magát megvédeni a jövőben, másrészt van annyira hiú, hogy szeretné ha a történelemben a neve fent maradna örökre.

A nagy és erős Oo. megteremtése nyugaton Ukrajna és a K-Európa nagy része (mint befolyási övezet) nélkül nem lehetséges. A jelenlegi Oo. hosszú távon elenyészik.,Felosztják, felszámolják a nyugatiak (esetleg Kína is ha már megtalálja a helyét). Ezt kell megelőznie Putyinnak.
Ehhez kell a háború. És az - mint itt már megírták - nem Ukrajnáról fog szólni. Ez az ország csak egy eleme az elérendő célnak.
És nem tyúklépésben fog egyet lépni, sem kettőt, hanem nagyot és sokat fog előre menni.
Hogy miért nem tyúklépést választja?
1. Ukrajna egy részének megszerzésével semmit sem ér el, azon kívül, hogy agyonszankcióznák, plusz nyakába szakadna az új területek gondja.
2. Ukrajna teljes elfoglalásával is jönne a szankció, plusz a csődtömeg kezelése véges anyagi lehetőségek mellett.
Ez a két opció csak nyugatnak jönne jól. Ez is a céljuk. De ebbe az orosz nem fog belemenni. Ő minden vagy semmire játszik.

Mi marad hátra? Egy totális több frontos háború, aminek része, a keleti NATO tagok ledarálása is (nem számít a veszteség, az oroszok fel vannak már készítve és elfogadják - tudják, hogy vagy nyernek vagy megszűnik Oo. Anyácska). Mindezt villámgyorsan, hogy ne legyen ideje a NATO-nak felvonulni. Az orosz hadseregnek megvan a kapacitása ahhoz, hogy egy gyors akcióval a lengyel román ellenállást letörje.
Csak egy villámkép egy ilyen inváziós helyzetről: Az orosz betör Kelet-Lo-ba és Román-Moldvába. Mindkét helyen el kezd menekülni a lakosság nyugat felé. A lengyelek a Visztulán túlra az Ó-romániaiak pedig Erdély irányába. A lengyeleknél a hidak dugulnának be, a románoknál a kárpátok (nem véletlen, hogy az USA aggódik a román utánpótlási útvonalak miatt). Azokon a vonalakon technikát se be/át sem ki nem vinnél. Ezzel szemben az oroszok tiszta területeken tudnának felvonulni (lakosság elmenekült). Ezek után mi maradna Lo.-nak és Ro-nak. A lengyelek a Visztula vonalán rendezkednének be védelemre a románok (sajnos) a Kárpátokon. Erre mondaná Putyin, hogy ott pont jó helyt vagytok. Nem kell mást tennie ezek után, mint rakétavetőkkel és tűzérséggel nagy távolságról blokkolja a Visztulán kialakítható hídfőállásokat, illetve a Kárpátok hágóit és szorosait.

Mindezzel a támadással egy időben orosz kibiztosítaná a nukleáris arzenálját. Csak, hogy tiszta legyen nyugat előtt, hogy ki van zárva az első meglepi atomcsapás. Ha bejön a területfoglalás, megüzeni nyugatnak, hogy neki ennyi kellett K-Eu-ból.
Nem mellékesen a NATO mire összeszedné magát hetek telnének el. Jelenlegi nyugati haderő ami ott van a határon, nem elég az oroszok megfogására. És hiába van odahalmozva a határra a sok katonai eszköz, ha egy gyors támadás már nem teszi lehetővé, hogy abba embert is ültessen a NATO (marad orosz hadizsákmánynak). A megszerzett területeket a szövetségeseivel - ismerve azok és az oroszok brutalitását - nagyon gyorsan fogja stabilizálni.

Hogy ehhez mit fog szólni a nyugati közvélemény? Hát semmit. Megetetik vele, hogy a NATO feltartotta a gaz oroszt, hogy az nem tudta elfoglalni a nyugatot, meg ami odaveszett az úgy is orosz terület volt, meg a románok és a bolgárok úgy is átálltak, így nem érdemeltek védelmet, stb, stb.. Meg egyébként is ki akar nyugaton meghalni holmi kelet-európai vademberekért, az emelje fel a kezét. Majd ezt követően szépen újjáalakítják a védelmi szövetséget.

Szóval, szerintem, ha lesz is ismét orosz érdekszféra kelet-Európában az nem a nyugat jóvoltából lesz, ahogy azt Haubagoly sugallni akarta, hanem az orosz saját akaratából és háborúval. És itt rontotta el a nyugat. Ugyanis ilyen szcenárió esetén már nem tudja megszerezni a medve jóindulatát egy Kína ellenes akcióhoz.
De az is lehet, hogy Bagolynak van igaza, és a nagy orosz nekifutamodás K-Európában, az is egy előre leboltólt dolog a nagyok között a kicsik feje felett. Csak állnának meg a Kárpátok vonalán.
Nem érdeke Oo.nak határosulnia a NATO-val.
Iráni elnök az orosz parlamentben élő:
Alakul a kölcsönös támogatási/szövetségi megállapodás.
A sejtésen kívül esetleg van erre vonatkozó adat is?
:hadonaszos:
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 043
113

Orosz diplomata: Moszkva nem fog eltűrni a Donyec-medence elleni ukrán támadást​

 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
Nem érdeke Oo.nak határosulnia a NATO-val.
Nem is lesz határos. Ott lesz közte és a NATO (azaz, pontosabban nem a NATO, hanem az új nyugati katonai szövetség) között Románia, Bulgária, Szerbia, Fefér-Oo., Ukrajna, a balti államok és K-Lengyelország (Visztuláig). Ha ezt nem tudja összehozni egy támadással, akkor ne is fogjon neki.
 
W

Wilson

Guest
A Pentagon január 21-én nyilvánosságra hozott egy felvételt arról, hogy milyen fegyvereket küldtek Ukrajnába. A specifikációi világossá váltak:

- Legalább 100 FGM-148 Javelin APC,

8439b3219c1b0451c1cef6097b796a3e82299a06194cd59288aacdc8be665c06.jpg


M141 Bunker Defeat Munition (SMAW-D) megerősített bunkerek és enyhén páncélozott járművek megsemmisítésére.

Colonelcassad
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 491
3 000
113

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 263
8 482
113
Mostanában a hirtelen kivonás azért nem az amerikaiak legnagyobb erőssége.
Papajoe ezt szerintem úgy értette, hogy a bagrami bázis kiürítéséröl sem tudtak a helyiek, csak azt vették észre, hogy reggelre eltüntek az amerikaiak, de ott hagyták a szemetet, meg a felszerelés egy részét, na meg a zászlóikat (ez utóbbiról mindenki maga döntse el, hogy melyik kategóriába tartozott).
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 415
36 426
113
Sznezsinszkben kifejlesztették a legtisztább termonukleáris töltetet.

A tiszta termonukleáris fegyver a termonukleáris fegyverek olyan fajtája, amelyben a termonukleáris fúziós reakció feltételei urán- vagy plutónium-robbanási iniciátor használata nélkül jönnek létre. Ez a fajta fegyver nem okoz hosszú távú radioaktív szennyeződést, mivel nincsenek benne bomló anyagok.

A cseljabinszki régió Sznezsinszk városában kifejlesztették a békés alkalmazásokra tervezett legtisztább nukleáris töltetet, amelyben az energia 99,85%-a könnyű elemek magjainak fúziója, azaz hasadási reakciók eredménye. a teljes energiamennyiségnek csak 1/700-át teszik ki.

A VNIITF-ben (Snezhinsk) először sikerült tiszta deutérium termonukleáris gyújtását elérni. J.A. Trutnev elérte egy szilárd vegyület meggyulladását, és az intézetben tiszta deutériumot kaptak. Aztán jött egy érdekes munka, ami végül egy teljesen elképesztő tisztaságú, egyedi töltet megalkotásához vezetett.

Gyakorlatilag nincs sugárzás, és ami megmarad, azt egy speciális kapszulába küldik.

vxDErSiu47g.jpg

A magfúziót fissziós bomba (primer) nélkül nem lehet beindítani, semmilyen hagyományos robbanóanyagnak nem tud nagyságrendileg sem elég energiát felszabadítani ehhez. Nagy teljesítményű lézer elvileg igen.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Még azt hozzátenném, hogy szerencsétlent(Poros) éppen a miatt szivatják most, mert szenet vett a szakiktól, mert felismerte, hogy az a terület elveszett, viszont a gyors konszolidáció miatt kereskedni kell velük. Még a Dunaferrnek is jutott megvámolt Donbass-i acélbála. Gazdaságilag bejött.
Teljesen logikus, vezetőhöz méltó döntés volt, az egyszerű proli ezt soha nem érti meg, ezért választottak egy bohócot maguknak.
Aki legalább tehetségtelen, de naponta ordít valami baromságot a twitteren vagy a facebookon, itt van növekedési pontenciál, ha instán is kiabál az 33%-os platform bővülés.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 415
36 426
113
Az USA egyértelműen háborút akar, az általad leírt okból is. Elszánta magát, hogy előbb a medvét kikészíti, aztán a Sárkányt. Meg is van hozzá az A, B, C...N forgatókönyve.
Sajnos az orosz túlontúl nagyra emelte a tétet ahhoz, hogy az USA arcvesztés nélkül mondhasson nemet a követeléseire.
De vajon miért szorította ennyire sarokba Putyin a nyugatot? Ö is háborút akar? Mert ha nem ezt akarná, akkor adott volna kompromisszumra lehetőséget.
Ilyen magas tét mellett, arcvesztés nélkül sem a nyugat sem Putyin nem tud visszalépni.

Szerintem ő is háborút akar, pont mint az USA, csak más okból. De nem is akármilyent. Dűlőre akarja vinni, egyszer és mindenkorra a dolgot. Mielőtt legyintetek, gondoljatok bele, miért is vont össze 4 hadsereget Oo. nyugati határára.
Putyin eldöntötte, hogy Nagy Péter/Katalin szintű ország újjáépítésbe kezd. Egyrészt tisztában van azzal, hogy csak is egy nagy Oo. tudja magát megvédeni a jövőben, másrészt van annyira hiú, hogy szeretné ha a történelemben a neve fent maradna örökre.

A nagy és erős Oo. megteremtése nyugaton Ukrajna és a K-Európa nagy része (mint befolyási övezet) nélkül nem lehetséges. A jelenlegi Oo. hosszú távon elenyészik.,Felosztják, felszámolják a nyugatiak (esetleg Kína is ha már megtalálja a helyét). Ezt kell megelőznie Putyinnak.
Ehhez kell a háború. És az - mint itt már megírták - nem Ukrajnáról fog szólni. Ez az ország csak egy eleme az elérendő célnak.
És nem tyúklépésben fog egyet lépni, sem kettőt, hanem nagyot és sokat fog előre menni.
Hogy miért nem tyúklépést választja?
1. Ukrajna egy részének megszerzésével semmit sem ér el, azon kívül, hogy agyonszankcióznák, plusz nyakába szakadna az új területek gondja.
2. Ukrajna teljes elfoglalásával is jönne a szankció, plusz a csődtömeg kezelése véges anyagi lehetőségek mellett.
Ez a két opció csak nyugatnak jönne jól. Ez is a céljuk. De ebbe az orosz nem fog belemenni. Ő minden vagy semmire játszik.

Mi marad hátra? Egy totális több frontos háború, aminek része, a keleti NATO tagok ledarálása is (nem számít a veszteség, az oroszok fel vannak már készítve és elfogadják - tudják, hogy vagy nyernek vagy megszűnik Oo. Anyácska). Mindezt villámgyorsan, hogy ne legyen ideje a NATO-nak felvonulni. Az orosz hadseregnek megvan a kapacitása ahhoz, hogy egy gyors akcióval a lengyel román ellenállást letörje.
Csak egy villámkép egy ilyen inváziós helyzetről: Az orosz betör Kelet-Lo-ba és Román-Moldvába. Mindkét helyen el kezd menekülni a lakosság nyugat felé. A lengyelek a Visztulán túlra az Ó-romániaiak pedig Erdély irányába. A lengyeleknél a hidak dugulnának be, a románoknál a kárpátok (nem véletlen, hogy az USA aggódik a román utánpótlási útvonalak miatt). Azokon a vonalakon technikát se be/át sem ki nem vinnél. Ezzel szemben az oroszok tiszta területeken tudnának felvonulni (lakosság elmenekült). Ezek után mi maradna Lo.-nak és Ro-nak. A lengyelek a Visztula vonalán rendezkednének be védelemre a románok (sajnos) a Kárpátokon. Erre mondaná Putyin, hogy ott pont jó helyt vagytok. Nem kell mást tennie ezek után, mint rakétavetőkkel és tűzérséggel nagy távolságról blokkolja a Visztulán kialakítható hídfőállásokat, illetve a Kárpátok hágóit és szorosait.

Mindezzel a támadással egy időben orosz kibiztosítaná a nukleáris arzenálját. Csak, hogy tiszta legyen nyugat előtt, hogy ki van zárva az első meglepi atomcsapás. Ha bejön a területfoglalás, megüzeni nyugatnak, hogy neki ennyi kellett K-Eu-ból.
Nem mellékesen a NATO mire összeszedné magát hetek telnének el. Jelenlegi nyugati haderő ami ott van a határon, nem elég az oroszok megfogására. És hiába van odahalmozva a határra a sok katonai eszköz, ha egy gyors támadás már nem teszi lehetővé, hogy abba embert is ültessen a NATO (marad orosz hadizsákmánynak). A megszerzett területeket a szövetségeseivel - ismerve azok és az oroszok brutalitását - nagyon gyorsan fogja stabilizálni.

Hogy ehhez mit fog szólni a nyugati közvélemény? Hát semmit. Megetetik vele, hogy a NATO feltartotta a gaz oroszt, hogy az nem tudta elfoglalni a nyugatot, meg ami odaveszett az úgy is orosz terület volt, meg a románok és a bolgárok úgy is átálltak, így nem érdemeltek védelmet, stb, stb.. Meg egyébként is ki akar nyugaton meghalni holmi kelet-európai vademberekért, az emelje fel a kezét. Majd ezt követően szépen újjáalakítják a védelmi szövetséget.

Szóval, szerintem, ha lesz is ismét orosz érdekszféra kelet-Európában az nem a nyugat jóvoltából lesz, ahogy azt Haubagoly sugallni akarta, hanem az orosz saját akaratából és háborúval. És itt rontotta el a nyugat. Ugyanis ilyen szcenárió esetén már nem tudja megszerezni a medve jóindulatát egy Kína ellenes akcióhoz.
De az is lehet, hogy Bagolynak van igaza, és a nagy orosz nekifutamodás K-Európában, az is egy előre leboltólt dolog a nagyok között a kicsik feje felett. Csak állnának meg a Kárpátok vonalán.

Kicsit túlbecsülöd szerintem az orosz hadsereg lehetőségeit. Lengyelország egyedül is megállítaná őket legalább hetekre.
Nem fog Oroszország NATO-tagokat megtámadni, legalábbis addig nem, amíg a NATO közvetlenül be nem avatkozik az ukránok oldalán (nem fog, legalábbis nem nyíltan).

Könnyen lehet, hogy Washington és Moszkva hallgatólagosan megállapodtak, hogy Ukrajnát a Huntington-féle vonalon kettéosztják. A nyugat-párti ukránok elmenekülnek Nyugat-Ukrajnába. Lembergig aligha mennek az oroszok.
Szankciók persze lesznek, de az oroszok élménye az, hogy ha semmit sem tesznek, akkor is egyre újabb és újabb szankciókkal sújtja őket a nyugat, hacsak teljes arcvesztéssel vissza nem vonulnának az eddig megszerzett állásokból is. Lásd NS2, amit az amerikaiak eleve meg akartak akadályozni. Hogy megéri-e Putyinnak a történelmi orosz területekért iráni, észak-koreai szintű szankciókkal szembenézni? Lehet, hogy úgy gondolja, hogy igen, mert ha nem tesz semmit, akkor csak romlik a helyzete.
Az USA azt reméli, hogy az oroszok sokat fognak vérezni Ukrajnában, és ezzel Putyin otthoni helyzete meginog, Európát a drága palagázukra állíthatják át, nekik teljesen nyerő kimenetel, ha az oroszok tényleg bevonulnak.
Stratégiailag persze őrültségnek tűnik Oroszországot Kína karjaiba lökni, de mivel az amerikai establishmentet ruszofóbok, köztük az orosz rendszert mélyen gyűlölő kelet-európai zsidóleszármazottak (mint pl. Nuland, Applebaum stb.) befolyásolják döntően, nem feltétlenül viselkednek ebben racionálisan. Még mindig hisznek benne, hogy Moszkvát is meg lehet idővel színesforradalmazni, ahogy Hillary Clinton külügyminisztersége idején már egyszer megpróbálták, és visszatérhetnek Oo-ba a Bill Browderhez hasonló "befektetők".
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 499
59 997
113
Kicsit túlbecsülöd szerintem az orosz hadsereg lehetőségeit. Lengyelország egyedül is megállítaná őket legalább hetekre.
Nem fog Oroszország NATO-tagokat megtámadni, legalábbis addig nem, amíg a NATO közvetlenül be nem avatkozik az ukránok oldalán (nem fog, legalábbis nem nyíltan).

Könnyen lehet, hogy Washington és Moszkva hallgatólagosan megállapodtak, hogy Ukrajnát a Huntington-féle vonalon kettéosztják. A nyugat-párti ukránok elmenekülnek Nyugat-Ukrajnába. Lembergig aligha mennek az oroszok.
Szankciók persze lesznek, de az oroszok élménye az, hogy ha semmit sem tesznek, akkor is egyre újabb és újabb szankciókkal sújtja őket a nyugat, hacsak teljes arcvesztéssel vissza nem vonulnának az eddig megszerzett állásokból is. Lásd NS2, amit az amerikaiak eleve meg akartak akadályozni. Hogy megéri-e Putyinnak a történelmi orosz területekért iráni, észak-koreai szintű szankciókkal szembenézni? Lehet, hogy úgy gondolja, hogy igen, mert ha nem tesz semmit, akkor csak romlik a helyzete.
Az USA azt reméli, hogy az oroszok sokat fognak vérezni Ukrajnában, és ezzel Putyin otthoni helyzete meginog, Európát a drága palagázukra állíthatják át, nekik teljesen nyerő kimenetel, ha az oroszok tényleg bevonulnak.
Stratégiailag persze őrültségnek tűnik Oroszországot Kína karjaiba lökni, de mivel az amerikai establishmentet ruszofóbok, köztük az orosz rendszert mélyen gyűlölő kelet-európai zsidóleszármazottak (mint pl. Nuland, Applebaum stb.) befolyásolják döntően, nem feltétlenül viselkednek ebben racionálisan. Még mindig hisznek benne, hogy Moszkvát is meg lehet idővel színesforradalmazni, ahogy Hillary Clinton külügyminisztersége idején már egyszer megpróbálták, és visszatérhetnek Oo-ba a Bill Browderhez hasonló "befektetők".
Mintha a keleteurópai zsidósâg nem játszott volna vezetö szerepet az " orosz rendszer" ( kommunizmus...) lètrehozâsában...
 
W

Wilson

Guest
Itt egy részletes orosz cikk az ukriknak, leszállított M141 BDM-l. Gondoltam hasznos lesz ha lefordítom.....

Az USA M141 BDM-et szállított Ukrajnának...

FJwaLkhWUAMnffh


Az M141 Bunker Defeat Munuition az USA által Ukrajnának szállított fegyverek között szerepel. Ezek 83 mm-es rakéták, amelyeket bunkerek, és az ellenség különböző megerősített állásainak megsemmisítésére tervezték. Az M141 elsősorban megerősített állások elleni támadó fegyverként való használatra készült, és az amerikai tengerészgyalogság univerzális fegyvere. Összességében ez egy nagyon hasznos támadó fegyver, mondjuk a Donyeck-Gorlovka agglomeráció számára.


FJwaL_dWUAMoYfu


FJxPomlXsAMRPON


Az M141 BDM (Bunker Defeat Munition) egy amerikai gyártmányú egyéni gyalogsági fegyver, amelynek kialakítása az olyan megerősített építmények, mint a bunkerek és útakadályok elleni támadásokra összpontosít. Ez egy eldobható rakétavető, amely az Mk.153 SMAW rakétán alapuló 83 mm-es rakétával rendelkezik. Az eredetileg a Talley Defense Systems által kifejlesztett M141 BDM jelenleg a Nammo AS terméke.

Nagyjából és leegyszerűsítve az amerikai Bumblebee megfelelőjének második generációja, az orosz hadseregben nagyjából az MRO-A Beardednek felel meg, az orosz változatnak kevesebb termobarikus, de nagyobb robbanóereje van.

Számos forrás szerint, amellett, hogy a saját típusú lövedékek (rakéták), tudja használni a széles körű BCs az előző generáció. Ennek a képességnek a helyszíni tesztelésére Afganisztánban került sor a Tora Bora barlangkomplexum ostromakor, és feltehetően sikeresnek minősült.

Összecsukott állapotban a kilövő rövid hengeres cső, nagy nyolcszögletű csillapítókkal a torkolaton és a Venturi csövön. A csövön két téglalap alakú rögzítés található az optikák számára, a hátsó célzóegység nagyobb. Az elsütőbillentyű védő a cső jobb oldalán, a hátsó irányzékház alatt helyezkedik el, és szintén téglalap alakú .

A célzórúd a cső bal felső oldalára van rögzítve, a elsütőbillentyű védővel szemben. A válltámasz a cső hátsó alján, közvetlenül a hátsó csillapító előtt található; használaton kívül a fegyver aljának támaszkodik, és nem lehet leengedni, ha a belső cső nincs kihúzva.

A külső cső aljába, közvetlenül a hátsó csillapító előtt egy csapszeg van behelyezve, amely egy rövid hevederrel kapcsolódik a fegyverhez (amelynek felső vége szintén a csőhöz van rögzítve egy kis nyíláson keresztül) ; a csap eltávolítása lehetővé teszi a belső cső kihúzását. A belső cső kihúzásához használt gomb a külső cső hátsó végének tetején található, közvetlenül a csapszeg felett.

A csőkioldó gomb addig nem működik, amíg a csapot el nem távolítják. Az M141 BDM általában olajzöld színű, sárga csíkkal a cső körül a kis elülső fedél alatt és fekete csillapítókkal, számos utasítás matricával és sablonnal a külső csövön.

Az M141 BDM elrendezése észrevehetően más, amikor tűzkész állapotban van. A kilövő belső csövének kihúzása majdnem megduplázza a hosszát, és sokkal keskenyebb általános formát ad neki. Az első célzóegység sapkája hátracsúszik, a jobb hátsó célzóegység sapkája pedig előrecsúszik, így két egyszerű, felcsapható célzóegység lesz látható, míg a elsütőbillentyű védő csuklósan kinyílik. A válltámasz egy U alakú fémcsuklóból és egy "ponyvaszalagból" áll, amely a csukló alját a kilövő alsó részéhez illeszti; kinyújtott állapotban delta alakot vesz fel.

A cső főként erősített üvegszálból készült, kemény gumiból készült csillapítókkal, a céltávcső sapkák és a céltávcső tartó rúdja pedig modern műanyagból készült. Az acél célzókészülékeket és az alumínium házban lévő rakétaindítót leszámítva nagyon kevés fémet használtak fel az építés során.


A célzókészülék egy első és egy hátsó célzóegységből áll, a célzási távolság 100 és 500 m között, 50 m-es lépésekben állítható. Az M141-hez két különböző célzókészülék áll rendelkezésre; egy 2 mm átmérőjű nyílás nappali használatra és egy 7 mm átmérőjű nyílás éjszakai és gyenge fényviszonyok között történő használatra. Ezek is hasonlóak az M136-oson használt célzókészülékekhez, bár az alak, a tájolás és az elhelyezés eltérő.

Az M141-hez számos nappali és éjszakai céltávcső is kapható, amelyek a MIL-STD-1913 sínre szerelhetők. Mivel ez egy eldobható fegyver, az irányzékot a használat előtt felcsatolják, majd a tüzelés után lecsatolják és eltávolítják - alternatívaként az irányzék egyáltalán nem is adható ki. Az M141-en használt szabványos távcsöves célzókészülékek a Raytheon AN/PAS-13E passzív hőkészülék és az L3/Insight AN/PEQ-15 lézeres és éjszakai célzókészülék. Az M141 irodalma azt is tartalmazza, hogy kompatibilis a PVS-4 éjszakai célzókészülékkel, a PAQ-4A infravörös célzókészülékkel és a PEQ-2 lézeres célzókészülékkel.

Az M141ből kilőtt rakéta az Mk.118 Mod 0 HEDP lövedék, amely hasonló az Mk.135 SMAW Mk.3 HEDP lövedékéhez, de a jelentések szerint képes az építmények "látványosabb lerombolására". A robbanófej 1 kg A-3 aluminizált vegyületet tartalmaz, és a jelentések szerint akár 200 mm vastag betont, 300 mm vastag téglát vagy 2100 mm vastag homokzsákot is képes átütni. A páncél átütés elhanyagolható egy ilyen típusú fegyverhez képest, mindössze 20 mm-es homogén hengerelt páncélzatot képes átutni, de aligha kétséges, hogy egy enyhén páncélozott járműben azonnal megölné az összes személyzetet. A rakéta robbanófeje a torkolattól számított 15 méteres távolságban élesedik.

Az Mk.118 rakéta talán legérdekesebb tulajdonsága a gyújtószerkezete. Két detonációs beállítása van: késleltetett detonáció, amikor a robbanófej azután robban fel, hogy a rakéta áthatolt egy viszonylag gyenge akadályon (például egy fából készült deszkafalon), vagy azonnali detonáció a becsapódáskor. Bár ez a szelektív gyújtószerkezet nem szokatlan egy kettős célú fegyver esetében, a beállítást nem a fegyvert elsütő katona választja ki, hanem maga a gyújtószerkezet, hogy a célpontban a lehető legnagyobb kárt okozza. Az M141 BDM elsütéséhez a felhasználó először felhelyezi a megfelelő optikát (ha van), majd eltávolítja az ütőszeget, és a belső elsütőcsövet addig húzza ki, amíg az a helyére nem kattan. Ha nincs optika felszerelve, a nyitott célzókészülék fedeleit eltávolítják, és az elülső és hátsó célzókészülék csuklós. Ezután az elsütőbillentyű védő kinyílik, és láthatóvá válik a biztosíték . Ezután a fegyvert megfogják, a biztosítékot kikapcsolják, és a célpontot látva a felhasználó meghúzza az elsütőbillentyűt, hogy kilője a rakétát, (ha a fegyverre optikát szereltek, akkor azt el kell távolítani), és az üres csövet pedig el kell dobni.

Az M141 álló, térdelő vagy fekvő helyzetből használható ; a fegyver szakirodalma szerint ülő helyzetből nem biztonságos a tüzelés. Hanyattfekvésből történő lövéskor a felhasználónak a fegyver tengelyéhez képest 45 fokos szögben kell feküdnie, hogy elkerülje a "vissza áramlásból" eredő sérüléseket. Az Mk.153 SMAW-hez hasonlóan az M141 BDM is hihetetlenül hangos, és a tüzeléskor feltétlenül szükséges a hallásvédelmi eszközök használata. A 'visszaáramlási zóna" 100 méterrel a Venturi cső mögé nyúlik egy 45 fokos szögben , míg a 90 fokos zónában a Venturi csőtől 445 méteren belül a személyzetnek hallásvédőt kell viselnie.

Az M141 BDM hadműveleti szolgálata abszolút sikeresnek mondható, és az M141 harci sikere és értéke olyan nagy volt, hogy a kongresszus engedélyezte a 2000-ben jóváhagyott 8000 darabos rendelésen túlmenő, jelentősen kibővített megrendelést; 2013-ra a Forecast International szerint már 21 551 darab M141-es került legyártásra.

 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Itt egy részletes orosz cikk az ukriknak, leszállított M141 BDM-l. Gondoltam hasznos lesz ha lefordítom.....

Az USA M141 BDM-et szállított Ukrajnának...

FJwaLkhWUAMnffh


Az M141 Bunker Defeat Munuition az USA által Ukrajnának szállított fegyverek között szerepel. Ezek 83 mm-es rakéták, amelyeket bunkerek, és az ellenség különböző megerősített állásainak megsemmisítésére tervezték. Az M141 elsősorban megerősített állások elleni támadó fegyverként való használatra készült, és az amerikai tengerészgyalogság univerzális fegyvere. Összességében ez egy nagyon hasznos támadó fegyver, mondjuk a Donyeck-Gorlovka agglomeráció számára.


FJwaL_dWUAMoYfu


FJxPomlXsAMRPON


Az M141 BDM (Bunker Defeat Munition) egy amerikai gyártmányú egyéni gyalogsági fegyver, amelynek kialakítása az olyan megerősített építmények, mint a bunkerek és útakadályok elleni támadásokra összpontosít. Ez egy eldobható rakétavető, amely az Mk.153 SMAW rakétán alapuló 83 mm-es rakétával rendelkezik. Az eredetileg a Talley Defense Systems által kifejlesztett M141 BDM jelenleg a Nammo AS terméke.

Nagyjából és leegyszerűsítve az amerikai Bumblebee megfelelőjének második generációja, az orosz hadseregben nagyjából az MRO-A Beardednek felel meg, az orosz változatnak kevesebb termobarikus, de nagyobb robbanóereje van.

Számos forrás szerint, amellett, hogy a saját típusú lövedékek (rakéták), tudja használni a széles körű BCs az előző generáció. Ennek a képességnek a helyszíni tesztelésére Afganisztánban került sor a Tora Bora barlangkomplexum ostromakor, és feltehetően sikeresnek minősült.

Összecsukott állapotban a kilövő rövid hengeres cső, nagy nyolcszögletű csillapítókkal a torkolaton és a Venturi csövön. A csövön két téglalap alakú rögzítés található az optikák számára, a hátsó célzóegység nagyobb. Az elsütőbillentyű védő a cső jobb oldalán, a hátsó irányzékház alatt helyezkedik el, és szintén téglalap alakú .

A célzórúd a cső bal felső oldalára van rögzítve, a elsütőbillentyű védővel szemben. A válltámasz a cső hátsó alján, közvetlenül a hátsó csillapító előtt található; használaton kívül a fegyver aljának támaszkodik, és nem lehet leengedni, ha a belső cső nincs kihúzva.

A külső cső aljába, közvetlenül a hátsó csillapító előtt egy csapszeg van behelyezve, amely egy rövid hevederrel kapcsolódik a fegyverhez (amelynek felső vége szintén a csőhöz van rögzítve egy kis nyíláson keresztül) ; a csap eltávolítása lehetővé teszi a belső cső kihúzását. A belső cső kihúzásához használt gomb a külső cső hátsó végének tetején található, közvetlenül a csapszeg felett.

A csőkioldó gomb addig nem működik, amíg a csapot el nem távolítják. Az M141 BDM általában olajzöld színű, sárga csíkkal a cső körül a kis elülső fedél alatt és fekete csillapítókkal, számos utasítás matricával és sablonnal a külső csövön.

Az M141 BDM elrendezése észrevehetően más, amikor tűzkész állapotban van. A kilövő belső csövének kihúzása majdnem megduplázza a hosszát, és sokkal keskenyebb általános formát ad neki. Az első célzóegység sapkája hátracsúszik, a jobb hátsó célzóegység sapkája pedig előrecsúszik, így két egyszerű, felcsapható célzóegység lesz látható, míg a elsütőbillentyű védő csuklósan kinyílik. A válltámasz egy U alakú fémcsuklóból és egy "ponyvaszalagból" áll, amely a csukló alját a kilövő alsó részéhez illeszti; kinyújtott állapotban delta alakot vesz fel.

A cső főként erősített üvegszálból készült, kemény gumiból készült csillapítókkal, a céltávcső sapkák és a céltávcső tartó rúdja pedig modern műanyagból készült. Az acél célzókészülékeket és az alumínium házban lévő rakétaindítót leszámítva nagyon kevés fémet használtak fel az építés során.


A célzókészülék egy első és egy hátsó célzóegységből áll, a célzási távolság 100 és 500 m között, 50 m-es lépésekben állítható. Az M141-hez két különböző célzókészülék áll rendelkezésre; egy 2 mm átmérőjű nyílás nappali használatra és egy 7 mm átmérőjű nyílás éjszakai és gyenge fényviszonyok között történő használatra. Ezek is hasonlóak az M136-oson használt célzókészülékekhez, bár az alak, a tájolás és az elhelyezés eltérő.

Az M141-hez számos nappali és éjszakai céltávcső is kapható, amelyek a MIL-STD-1913 sínre szerelhetők. Mivel ez egy eldobható fegyver, az irányzékot a használat előtt felcsatolják, majd a tüzelés után lecsatolják és eltávolítják - alternatívaként az irányzék egyáltalán nem is adható ki. Az M141-en használt szabványos távcsöves célzókészülékek a Raytheon AN/PAS-13E passzív hőkészülék és az L3/Insight AN/PEQ-15 lézeres és éjszakai célzókészülék. Az M141 irodalma azt is tartalmazza, hogy kompatibilis a PVS-4 éjszakai célzókészülékkel, a PAQ-4A infravörös célzókészülékkel és a PEQ-2 lézeres célzókészülékkel.

Az M141ből kilőtt rakéta az Mk.118 Mod 0 HEDP lövedék, amely hasonló az Mk.135 SMAW Mk.3 HEDP lövedékéhez, de a jelentések szerint képes az építmények "látványosabb lerombolására". A robbanófej 1 kg A-3 aluminizált vegyületet tartalmaz, és a jelentések szerint akár 200 mm vastag betont, 300 mm vastag téglát vagy 2100 mm vastag homokzsákot is képes átütni. A páncél átütés elhanyagolható egy ilyen típusú fegyverhez képest, mindössze 20 mm-es homogén hengerelt páncélzatot képes átutni, de aligha kétséges, hogy egy enyhén páncélozott járműben azonnal megölné az összes személyzetet. A rakéta robbanófeje a torkolattól számított 15 méteres távolságban élesedik.

Az Mk.118 rakéta talán legérdekesebb tulajdonsága a gyújtószerkezete. Két detonációs beállítása van: késleltetett detonáció, amikor a robbanófej azután robban fel, hogy a rakéta áthatolt egy viszonylag gyenge akadályon (például egy fából készült deszkafalon), vagy azonnali detonáció a becsapódáskor. Bár ez a szelektív gyújtószerkezet nem szokatlan egy kettős célú fegyver esetében, a beállítást nem a fegyvert elsütő katona választja ki, hanem maga a gyújtószerkezet, hogy a célpontban a lehető legnagyobb kárt okozza. Az M141 BDM elsütéséhez a felhasználó először felhelyezi a megfelelő optikát (ha van), majd eltávolítja az ütőszeget, és a belső elsütőcsövet addig húzza ki, amíg az a helyére nem kattan. Ha nincs optika felszerelve, a nyitott célzókészülék fedeleit eltávolítják, és az elülső és hátsó célzókészülék csuklós. Ezután az elsütőbillentyű védő kinyílik, és láthatóvá válik a biztosíték . Ezután a fegyvert megfogják, a biztosítékot kikapcsolják, és a célpontot látva a felhasználó meghúzza az elsütőbillentyűt, hogy kilője a rakétát, (ha a fegyverre optikát szereltek, akkor azt el kell távolítani), és az üres csövet pedig el kell dobni.

Az M141 álló, térdelő vagy fekvő helyzetből használható ; a fegyver szakirodalma szerint ülő helyzetből nem biztonságos a tüzelés. Hanyattfekvésből történő lövéskor a felhasználónak a fegyver tengelyéhez képest 45 fokos szögben kell feküdnie, hogy elkerülje a "vissza áramlásból" eredő sérüléseket. Az Mk.153 SMAW-hez hasonlóan az M141 BDM is hihetetlenül hangos, és a tüzeléskor feltétlenül szükséges a hallásvédelmi eszközök használata. A 'visszaáramlási zóna" 100 méterrel a Venturi cső mögé nyúlik egy 45 fokos szögben , míg a 90 fokos zónában a Venturi csőtől 445 méteren belül a személyzetnek hallásvédőt kell viselnie.

Az M141 BDM hadműveleti szolgálata abszolút sikeresnek mondható, és az M141 harci sikere és értéke olyan nagy volt, hogy a kongresszus engedélyezte a 2000-ben jóváhagyott 8000 darabos rendelésen túlmenő, jelentősen kibővített megrendelést; 2013-ra a Forecast International szerint már 21 551 darab M141-es került legyártásra.

Ez megintcsak ékes példája a "szemét" Ukrajnába szállítására.
A USMC CG4-ekre váltja a típust.
Volt belőle némi felesleg, meg megsemmisíteni való.