Itt egy részletes orosz cikk az ukriknak, leszállított M141 BDM-l. Gondoltam hasznos lesz ha lefordítom.....
Az USA M141 BDM-et szállított Ukrajnának...
Az M141 Bunker Defeat Munuition az USA által Ukrajnának szállított fegyverek között szerepel. Ezek 83 mm-es rakéták, amelyeket bunkerek, és az ellenség különböző megerősített állásainak megsemmisítésére tervezték. Az M141 elsősorban megerősített állások elleni támadó fegyverként való használatra készült, és az amerikai tengerészgyalogság univerzális fegyvere. Összességében ez egy nagyon hasznos támadó fegyver, mondjuk a Donyeck-Gorlovka agglomeráció számára.
Az M141 BDM (Bunker Defeat Munition) egy amerikai gyártmányú egyéni gyalogsági fegyver, amelynek kialakítása az olyan megerősített építmények, mint a bunkerek és útakadályok elleni támadásokra összpontosít. Ez egy eldobható rakétavető, amely az Mk.153 SMAW rakétán alapuló 83 mm-es rakétával rendelkezik. Az eredetileg a Talley Defense Systems által kifejlesztett M141 BDM jelenleg a Nammo AS terméke.
Nagyjából és leegyszerűsítve az amerikai Bumblebee megfelelőjének második generációja, az orosz hadseregben nagyjából az MRO-A Beardednek felel meg, az orosz változatnak kevesebb termobarikus, de nagyobb robbanóereje van.
Számos forrás szerint, amellett, hogy a saját típusú lövedékek (rakéták), tudja használni a széles körű BCs az előző generáció. Ennek a képességnek a helyszíni tesztelésére Afganisztánban került sor a Tora Bora barlangkomplexum ostromakor, és feltehetően sikeresnek minősült.
Összecsukott állapotban a kilövő rövid hengeres cső, nagy nyolcszögletű csillapítókkal a torkolaton és a Venturi csövön. A csövön két téglalap alakú rögzítés található az optikák számára, a hátsó célzóegység nagyobb. Az elsütőbillentyű védő a cső jobb oldalán, a hátsó irányzékház alatt helyezkedik el, és szintén téglalap alakú .
A célzórúd a cső bal felső oldalára van rögzítve, a elsütőbillentyű védővel szemben. A válltámasz a cső hátsó alján, közvetlenül a hátsó csillapító előtt található; használaton kívül a fegyver aljának támaszkodik, és nem lehet leengedni, ha a belső cső nincs kihúzva.
A külső cső aljába, közvetlenül a hátsó csillapító előtt egy csapszeg van behelyezve, amely egy rövid hevederrel kapcsolódik a fegyverhez (amelynek felső vége szintén a csőhöz van rögzítve egy kis nyíláson keresztül) ; a csap eltávolítása lehetővé teszi a belső cső kihúzását. A belső cső kihúzásához használt gomb a külső cső hátsó végének tetején található, közvetlenül a csapszeg felett.
A csőkioldó gomb addig nem működik, amíg a csapot el nem távolítják. Az M141 BDM általában olajzöld színű, sárga csíkkal a cső körül a kis elülső fedél alatt és fekete csillapítókkal, számos utasítás matricával és sablonnal a külső csövön.
Az M141 BDM elrendezése észrevehetően más, amikor tűzkész állapotban van. A kilövő belső csövének kihúzása majdnem megduplázza a hosszát, és sokkal keskenyebb általános formát ad neki. Az első célzóegység sapkája hátracsúszik, a jobb hátsó célzóegység sapkája pedig előrecsúszik, így két egyszerű, felcsapható célzóegység lesz látható, míg a elsütőbillentyű védő csuklósan kinyílik. A válltámasz egy U alakú fémcsuklóból és egy "ponyvaszalagból" áll, amely a csukló alját a kilövő alsó részéhez illeszti; kinyújtott állapotban delta alakot vesz fel.
A cső főként erősített üvegszálból készült, kemény gumiból készült csillapítókkal, a céltávcső sapkák és a céltávcső tartó rúdja pedig modern műanyagból készült. Az acél célzókészülékeket és az alumínium házban lévő rakétaindítót leszámítva nagyon kevés fémet használtak fel az építés során.
A célzókészülék egy első és egy hátsó célzóegységből áll, a célzási távolság 100 és 500 m között, 50 m-es lépésekben állítható. Az M141-hez két különböző célzókészülék áll rendelkezésre; egy 2 mm átmérőjű nyílás nappali használatra és egy 7 mm átmérőjű nyílás éjszakai és gyenge fényviszonyok között történő használatra. Ezek is hasonlóak az M136-oson használt célzókészülékekhez, bár az alak, a tájolás és az elhelyezés eltérő.
Az M141-hez számos nappali és éjszakai céltávcső is kapható, amelyek a MIL-STD-1913 sínre szerelhetők. Mivel ez egy eldobható fegyver, az irányzékot a használat előtt felcsatolják, majd a tüzelés után lecsatolják és eltávolítják - alternatívaként az irányzék egyáltalán nem is adható ki. Az M141-en használt szabványos távcsöves célzókészülékek a Raytheon AN/PAS-13E passzív hőkészülék és az L3/Insight AN/PEQ-15 lézeres és éjszakai célzókészülék. Az M141 irodalma azt is tartalmazza, hogy kompatibilis a PVS-4 éjszakai célzókészülékkel, a PAQ-4A infravörös célzókészülékkel és a PEQ-2 lézeres célzókészülékkel.
Az M141ből kilőtt rakéta az Mk.118 Mod 0 HEDP lövedék, amely hasonló az Mk.135 SMAW Mk.3 HEDP lövedékéhez, de a jelentések szerint képes az építmények "látványosabb lerombolására". A robbanófej 1 kg A-3 aluminizált vegyületet tartalmaz, és a jelentések szerint akár 200 mm vastag betont, 300 mm vastag téglát vagy 2100 mm vastag homokzsákot is képes átütni. A páncél átütés elhanyagolható egy ilyen típusú fegyverhez képest, mindössze 20 mm-es homogén hengerelt páncélzatot képes átutni, de aligha kétséges, hogy egy enyhén páncélozott járműben azonnal megölné az összes személyzetet. A rakéta robbanófeje a torkolattól számított 15 méteres távolságban élesedik.
Az Mk.118 rakéta talán legérdekesebb tulajdonsága a gyújtószerkezete. Két detonációs beállítása van: késleltetett detonáció, amikor a robbanófej azután robban fel, hogy a rakéta áthatolt egy viszonylag gyenge akadályon (például egy fából készült deszkafalon), vagy azonnali detonáció a becsapódáskor. Bár ez a szelektív gyújtószerkezet nem szokatlan egy kettős célú fegyver esetében, a beállítást nem a fegyvert elsütő katona választja ki, hanem maga a gyújtószerkezet, hogy a célpontban a lehető legnagyobb kárt okozza. Az M141 BDM elsütéséhez a felhasználó először felhelyezi a megfelelő optikát (ha van), majd eltávolítja az ütőszeget, és a belső elsütőcsövet addig húzza ki, amíg az a helyére nem kattan. Ha nincs optika felszerelve, a nyitott célzókészülék fedeleit eltávolítják, és az elülső és hátsó célzókészülék csuklós. Ezután az elsütőbillentyű védő kinyílik, és láthatóvá válik a biztosíték . Ezután a fegyvert megfogják, a biztosítékot kikapcsolják, és a célpontot látva a felhasználó meghúzza az elsütőbillentyűt, hogy kilője a rakétát, (ha a fegyverre optikát szereltek, akkor azt el kell távolítani), és az üres csövet pedig el kell dobni.
Az M141 álló, térdelő vagy fekvő helyzetből használható ; a fegyver szakirodalma szerint ülő helyzetből nem biztonságos a tüzelés. Hanyattfekvésből történő lövéskor a felhasználónak a fegyver tengelyéhez képest 45 fokos szögben kell feküdnie, hogy elkerülje a "vissza áramlásból" eredő sérüléseket. Az Mk.153 SMAW-hez hasonlóan az M141 BDM is hihetetlenül hangos, és a tüzeléskor feltétlenül szükséges a hallásvédelmi eszközök használata. A 'visszaáramlási zóna" 100 méterrel a Venturi cső mögé nyúlik egy 45 fokos szögben , míg a 90 fokos zónában a Venturi csőtől 445 méteren belül a személyzetnek hallásvédőt kell viselnie.
Az M141 BDM hadműveleti szolgálata abszolút sikeresnek mondható, és az M141 harci sikere és értéke olyan nagy volt, hogy a kongresszus engedélyezte a 2000-ben jóváhagyott 8000 darabos rendelésen túlmenő, jelentősen kibővített megrendelést; 2013-ra a Forecast International szerint már 21 551 darab M141-es került legyártásra.