[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Itt egy részletes orosz cikk az ukriknak, leszállított M141 BDM-l. Gondoltam hasznos lesz ha lefordítom.....

Az USA M141 BDM-et szállított Ukrajnának...

FJwaLkhWUAMnffh


Az M141 Bunker Defeat Munuition az USA által Ukrajnának szállított fegyverek között szerepel. Ezek 83 mm-es rakéták, amelyeket bunkerek, és az ellenség különböző megerősített állásainak megsemmisítésére tervezték. Az M141 elsősorban megerősített állások elleni támadó fegyverként való használatra készült, és az amerikai tengerészgyalogság univerzális fegyvere. Összességében ez egy nagyon hasznos támadó fegyver, mondjuk a Donyeck-Gorlovka agglomeráció számára.


FJwaL_dWUAMoYfu


FJxPomlXsAMRPON


Az M141 BDM (Bunker Defeat Munition) egy amerikai gyártmányú egyéni gyalogsági fegyver, amelynek kialakítása az olyan megerősített építmények, mint a bunkerek és útakadályok elleni támadásokra összpontosít. Ez egy eldobható rakétavető, amely az Mk.153 SMAW rakétán alapuló 83 mm-es rakétával rendelkezik. Az eredetileg a Talley Defense Systems által kifejlesztett M141 BDM jelenleg a Nammo AS terméke.

Nagyjából és leegyszerűsítve az amerikai Bumblebee megfelelőjének második generációja, az orosz hadseregben nagyjából az MRO-A Beardednek felel meg, az orosz változatnak kevesebb termobarikus, de nagyobb robbanóereje van.

Számos forrás szerint, amellett, hogy a saját típusú lövedékek (rakéták), tudja használni a széles körű BCs az előző generáció. Ennek a képességnek a helyszíni tesztelésére Afganisztánban került sor a Tora Bora barlangkomplexum ostromakor, és feltehetően sikeresnek minősült.

Összecsukott állapotban a kilövő rövid hengeres cső, nagy nyolcszögletű csillapítókkal a torkolaton és a Venturi csövön. A csövön két téglalap alakú rögzítés található az optikák számára, a hátsó célzóegység nagyobb. Az elsütőbillentyű védő a cső jobb oldalán, a hátsó irányzékház alatt helyezkedik el, és szintén téglalap alakú .

A célzórúd a cső bal felső oldalára van rögzítve, a elsütőbillentyű védővel szemben. A válltámasz a cső hátsó alján, közvetlenül a hátsó csillapító előtt található; használaton kívül a fegyver aljának támaszkodik, és nem lehet leengedni, ha a belső cső nincs kihúzva.

A külső cső aljába, közvetlenül a hátsó csillapító előtt egy csapszeg van behelyezve, amely egy rövid hevederrel kapcsolódik a fegyverhez (amelynek felső vége szintén a csőhöz van rögzítve egy kis nyíláson keresztül) ; a csap eltávolítása lehetővé teszi a belső cső kihúzását. A belső cső kihúzásához használt gomb a külső cső hátsó végének tetején található, közvetlenül a csapszeg felett.

A csőkioldó gomb addig nem működik, amíg a csapot el nem távolítják. Az M141 BDM általában olajzöld színű, sárga csíkkal a cső körül a kis elülső fedél alatt és fekete csillapítókkal, számos utasítás matricával és sablonnal a külső csövön.

Az M141 BDM elrendezése észrevehetően más, amikor tűzkész állapotban van. A kilövő belső csövének kihúzása majdnem megduplázza a hosszát, és sokkal keskenyebb általános formát ad neki. Az első célzóegység sapkája hátracsúszik, a jobb hátsó célzóegység sapkája pedig előrecsúszik, így két egyszerű, felcsapható célzóegység lesz látható, míg a elsütőbillentyű védő csuklósan kinyílik. A válltámasz egy U alakú fémcsuklóból és egy "ponyvaszalagból" áll, amely a csukló alját a kilövő alsó részéhez illeszti; kinyújtott állapotban delta alakot vesz fel.

A cső főként erősített üvegszálból készült, kemény gumiból készült csillapítókkal, a céltávcső sapkák és a céltávcső tartó rúdja pedig modern műanyagból készült. Az acél célzókészülékeket és az alumínium házban lévő rakétaindítót leszámítva nagyon kevés fémet használtak fel az építés során.


A célzókészülék egy első és egy hátsó célzóegységből áll, a célzási távolság 100 és 500 m között, 50 m-es lépésekben állítható. Az M141-hez két különböző célzókészülék áll rendelkezésre; egy 2 mm átmérőjű nyílás nappali használatra és egy 7 mm átmérőjű nyílás éjszakai és gyenge fényviszonyok között történő használatra. Ezek is hasonlóak az M136-oson használt célzókészülékekhez, bár az alak, a tájolás és az elhelyezés eltérő.

Az M141-hez számos nappali és éjszakai céltávcső is kapható, amelyek a MIL-STD-1913 sínre szerelhetők. Mivel ez egy eldobható fegyver, az irányzékot a használat előtt felcsatolják, majd a tüzelés után lecsatolják és eltávolítják - alternatívaként az irányzék egyáltalán nem is adható ki. Az M141-en használt szabványos távcsöves célzókészülékek a Raytheon AN/PAS-13E passzív hőkészülék és az L3/Insight AN/PEQ-15 lézeres és éjszakai célzókészülék. Az M141 irodalma azt is tartalmazza, hogy kompatibilis a PVS-4 éjszakai célzókészülékkel, a PAQ-4A infravörös célzókészülékkel és a PEQ-2 lézeres célzókészülékkel.

Az M141ből kilőtt rakéta az Mk.118 Mod 0 HEDP lövedék, amely hasonló az Mk.135 SMAW Mk.3 HEDP lövedékéhez, de a jelentések szerint képes az építmények "látványosabb lerombolására". A robbanófej 1 kg A-3 aluminizált vegyületet tartalmaz, és a jelentések szerint akár 200 mm vastag betont, 300 mm vastag téglát vagy 2100 mm vastag homokzsákot is képes átütni. A páncél átütés elhanyagolható egy ilyen típusú fegyverhez képest, mindössze 20 mm-es homogén hengerelt páncélzatot képes átutni, de aligha kétséges, hogy egy enyhén páncélozott járműben azonnal megölné az összes személyzetet. A rakéta robbanófeje a torkolattól számított 15 méteres távolságban élesedik.

Az Mk.118 rakéta talán legérdekesebb tulajdonsága a gyújtószerkezete. Két detonációs beállítása van: késleltetett detonáció, amikor a robbanófej azután robban fel, hogy a rakéta áthatolt egy viszonylag gyenge akadályon (például egy fából készült deszkafalon), vagy azonnali detonáció a becsapódáskor. Bár ez a szelektív gyújtószerkezet nem szokatlan egy kettős célú fegyver esetében, a beállítást nem a fegyvert elsütő katona választja ki, hanem maga a gyújtószerkezet, hogy a célpontban a lehető legnagyobb kárt okozza. Az M141 BDM elsütéséhez a felhasználó először felhelyezi a megfelelő optikát (ha van), majd eltávolítja az ütőszeget, és a belső elsütőcsövet addig húzza ki, amíg az a helyére nem kattan. Ha nincs optika felszerelve, a nyitott célzókészülék fedeleit eltávolítják, és az elülső és hátsó célzókészülék csuklós. Ezután az elsütőbillentyű védő kinyílik, és láthatóvá válik a biztosíték . Ezután a fegyvert megfogják, a biztosítékot kikapcsolják, és a célpontot látva a felhasználó meghúzza az elsütőbillentyűt, hogy kilője a rakétát, (ha a fegyverre optikát szereltek, akkor azt el kell távolítani), és az üres csövet pedig el kell dobni.

Az M141 álló, térdelő vagy fekvő helyzetből használható ; a fegyver szakirodalma szerint ülő helyzetből nem biztonságos a tüzelés. Hanyattfekvésből történő lövéskor a felhasználónak a fegyver tengelyéhez képest 45 fokos szögben kell feküdnie, hogy elkerülje a "vissza áramlásból" eredő sérüléseket. Az Mk.153 SMAW-hez hasonlóan az M141 BDM is hihetetlenül hangos, és a tüzeléskor feltétlenül szükséges a hallásvédelmi eszközök használata. A 'visszaáramlási zóna" 100 méterrel a Venturi cső mögé nyúlik egy 45 fokos szögben , míg a 90 fokos zónában a Venturi csőtől 445 méteren belül a személyzetnek hallásvédőt kell viselnie.

Az M141 BDM hadműveleti szolgálata abszolút sikeresnek mondható, és az M141 harci sikere és értéke olyan nagy volt, hogy a kongresszus engedélyezte a 2000-ben jóváhagyott 8000 darabos rendelésen túlmenő, jelentősen kibővített megrendelést; 2013-ra a Forecast International szerint már 21 551 darab M141-es került legyártásra.

 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Itt egy részletes orosz cikk az ukriknak, leszállított M141 BDM-l. Gondoltam hasznos lesz ha lefordítom.....

Az USA M141 BDM-et szállított Ukrajnának...

FJwaLkhWUAMnffh


Az M141 Bunker Defeat Munuition az USA által Ukrajnának szállított fegyverek között szerepel. Ezek 83 mm-es rakéták, amelyeket bunkerek, és az ellenség különböző megerősített állásainak megsemmisítésére tervezték. Az M141 elsősorban megerősített állások elleni támadó fegyverként való használatra készült, és az amerikai tengerészgyalogság univerzális fegyvere. Összességében ez egy nagyon hasznos támadó fegyver, mondjuk a Donyeck-Gorlovka agglomeráció számára.


FJwaL_dWUAMoYfu


FJxPomlXsAMRPON


Az M141 BDM (Bunker Defeat Munition) egy amerikai gyártmányú egyéni gyalogsági fegyver, amelynek kialakítása az olyan megerősített építmények, mint a bunkerek és útakadályok elleni támadásokra összpontosít. Ez egy eldobható rakétavető, amely az Mk.153 SMAW rakétán alapuló 83 mm-es rakétával rendelkezik. Az eredetileg a Talley Defense Systems által kifejlesztett M141 BDM jelenleg a Nammo AS terméke.

Nagyjából és leegyszerűsítve az amerikai Bumblebee megfelelőjének második generációja, az orosz hadseregben nagyjából az MRO-A Beardednek felel meg, az orosz változatnak kevesebb termobarikus, de nagyobb robbanóereje van.

Számos forrás szerint, amellett, hogy a saját típusú lövedékek (rakéták), tudja használni a széles körű BCs az előző generáció. Ennek a képességnek a helyszíni tesztelésére Afganisztánban került sor a Tora Bora barlangkomplexum ostromakor, és feltehetően sikeresnek minősült.

Összecsukott állapotban a kilövő rövid hengeres cső, nagy nyolcszögletű csillapítókkal a torkolaton és a Venturi csövön. A csövön két téglalap alakú rögzítés található az optikák számára, a hátsó célzóegység nagyobb. Az elsütőbillentyű védő a cső jobb oldalán, a hátsó irányzékház alatt helyezkedik el, és szintén téglalap alakú .

A célzórúd a cső bal felső oldalára van rögzítve, a elsütőbillentyű védővel szemben. A válltámasz a cső hátsó alján, közvetlenül a hátsó csillapító előtt található; használaton kívül a fegyver aljának támaszkodik, és nem lehet leengedni, ha a belső cső nincs kihúzva.

A külső cső aljába, közvetlenül a hátsó csillapító előtt egy csapszeg van behelyezve, amely egy rövid hevederrel kapcsolódik a fegyverhez (amelynek felső vége szintén a csőhöz van rögzítve egy kis nyíláson keresztül) ; a csap eltávolítása lehetővé teszi a belső cső kihúzását. A belső cső kihúzásához használt gomb a külső cső hátsó végének tetején található, közvetlenül a csapszeg felett.

A csőkioldó gomb addig nem működik, amíg a csapot el nem távolítják. Az M141 BDM általában olajzöld színű, sárga csíkkal a cső körül a kis elülső fedél alatt és fekete csillapítókkal, számos utasítás matricával és sablonnal a külső csövön.

Az M141 BDM elrendezése észrevehetően más, amikor tűzkész állapotban van. A kilövő belső csövének kihúzása majdnem megduplázza a hosszát, és sokkal keskenyebb általános formát ad neki. Az első célzóegység sapkája hátracsúszik, a jobb hátsó célzóegység sapkája pedig előrecsúszik, így két egyszerű, felcsapható célzóegység lesz látható, míg a elsütőbillentyű védő csuklósan kinyílik. A válltámasz egy U alakú fémcsuklóból és egy "ponyvaszalagból" áll, amely a csukló alját a kilövő alsó részéhez illeszti; kinyújtott állapotban delta alakot vesz fel.

A cső főként erősített üvegszálból készült, kemény gumiból készült csillapítókkal, a céltávcső sapkák és a céltávcső tartó rúdja pedig modern műanyagból készült. Az acél célzókészülékeket és az alumínium házban lévő rakétaindítót leszámítva nagyon kevés fémet használtak fel az építés során.


A célzókészülék egy első és egy hátsó célzóegységből áll, a célzási távolság 100 és 500 m között, 50 m-es lépésekben állítható. Az M141-hez két különböző célzókészülék áll rendelkezésre; egy 2 mm átmérőjű nyílás nappali használatra és egy 7 mm átmérőjű nyílás éjszakai és gyenge fényviszonyok között történő használatra. Ezek is hasonlóak az M136-oson használt célzókészülékekhez, bár az alak, a tájolás és az elhelyezés eltérő.

Az M141-hez számos nappali és éjszakai céltávcső is kapható, amelyek a MIL-STD-1913 sínre szerelhetők. Mivel ez egy eldobható fegyver, az irányzékot a használat előtt felcsatolják, majd a tüzelés után lecsatolják és eltávolítják - alternatívaként az irányzék egyáltalán nem is adható ki. Az M141-en használt szabványos távcsöves célzókészülékek a Raytheon AN/PAS-13E passzív hőkészülék és az L3/Insight AN/PEQ-15 lézeres és éjszakai célzókészülék. Az M141 irodalma azt is tartalmazza, hogy kompatibilis a PVS-4 éjszakai célzókészülékkel, a PAQ-4A infravörös célzókészülékkel és a PEQ-2 lézeres célzókészülékkel.

Az M141ből kilőtt rakéta az Mk.118 Mod 0 HEDP lövedék, amely hasonló az Mk.135 SMAW Mk.3 HEDP lövedékéhez, de a jelentések szerint képes az építmények "látványosabb lerombolására". A robbanófej 1 kg A-3 aluminizált vegyületet tartalmaz, és a jelentések szerint akár 200 mm vastag betont, 300 mm vastag téglát vagy 2100 mm vastag homokzsákot is képes átütni. A páncél átütés elhanyagolható egy ilyen típusú fegyverhez képest, mindössze 20 mm-es homogén hengerelt páncélzatot képes átutni, de aligha kétséges, hogy egy enyhén páncélozott járműben azonnal megölné az összes személyzetet. A rakéta robbanófeje a torkolattól számított 15 méteres távolságban élesedik.

Az Mk.118 rakéta talán legérdekesebb tulajdonsága a gyújtószerkezete. Két detonációs beállítása van: késleltetett detonáció, amikor a robbanófej azután robban fel, hogy a rakéta áthatolt egy viszonylag gyenge akadályon (például egy fából készült deszkafalon), vagy azonnali detonáció a becsapódáskor. Bár ez a szelektív gyújtószerkezet nem szokatlan egy kettős célú fegyver esetében, a beállítást nem a fegyvert elsütő katona választja ki, hanem maga a gyújtószerkezet, hogy a célpontban a lehető legnagyobb kárt okozza. Az M141 BDM elsütéséhez a felhasználó először felhelyezi a megfelelő optikát (ha van), majd eltávolítja az ütőszeget, és a belső elsütőcsövet addig húzza ki, amíg az a helyére nem kattan. Ha nincs optika felszerelve, a nyitott célzókészülék fedeleit eltávolítják, és az elülső és hátsó célzókészülék csuklós. Ezután az elsütőbillentyű védő kinyílik, és láthatóvá válik a biztosíték . Ezután a fegyvert megfogják, a biztosítékot kikapcsolják, és a célpontot látva a felhasználó meghúzza az elsütőbillentyűt, hogy kilője a rakétát, (ha a fegyverre optikát szereltek, akkor azt el kell távolítani), és az üres csövet pedig el kell dobni.

Az M141 álló, térdelő vagy fekvő helyzetből használható ; a fegyver szakirodalma szerint ülő helyzetből nem biztonságos a tüzelés. Hanyattfekvésből történő lövéskor a felhasználónak a fegyver tengelyéhez képest 45 fokos szögben kell feküdnie, hogy elkerülje a "vissza áramlásból" eredő sérüléseket. Az Mk.153 SMAW-hez hasonlóan az M141 BDM is hihetetlenül hangos, és a tüzeléskor feltétlenül szükséges a hallásvédelmi eszközök használata. A 'visszaáramlási zóna" 100 méterrel a Venturi cső mögé nyúlik egy 45 fokos szögben , míg a 90 fokos zónában a Venturi csőtől 445 méteren belül a személyzetnek hallásvédőt kell viselnie.

Az M141 BDM hadműveleti szolgálata abszolút sikeresnek mondható, és az M141 harci sikere és értéke olyan nagy volt, hogy a kongresszus engedélyezte a 2000-ben jóváhagyott 8000 darabos rendelésen túlmenő, jelentősen kibővített megrendelést; 2013-ra a Forecast International szerint már 21 551 darab M141-es került legyártásra.

Ez megintcsak ékes példája a "szemét" Ukrajnába szállítására.
A USMC CG4-ekre váltja a típust.
Volt belőle némi felesleg, meg megsemmisíteni való.
 
W

Wilson

Guest
Ez megintcsak ékes példája a "szemét" Ukrajnába szállítására.
A USMC CG4-ekre váltja a típust.
Volt belőle némi felesleg, meg megsemmisíteni való.
Városi környezetben meg használható az ukránok számára, főleg azért mert az ukrán hadseregben nincs ilyen fegyver rendszeresítve.....
De abban igazad van, hogy eddig az ukrik a Javelint kivéve nem a nyugati csúcstechnikás haditechnikát kaptak....
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Városi környezetben meg használható az ukránok számára, főleg azért mert az ukrán hadseregben nincs ilyen fegyver rendszeresítve.....
De abban igazad van, hogy eddig az ukrik a Javelint kivéve nem a nyugati csúcstechnikás haditechnikát kaptak....
Meg ha jól értelmezem a képet, akkor ezek már le is jártak, nem csak lejárófélben vannak...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 230
67 814
113
Itt egy részletes orosz cikk az ukriknak, leszállított M141 BDM-l. Gondoltam hasznos lesz ha lefordítom.....

Az USA M141 BDM-et szállított Ukrajnának...

FJwaLkhWUAMnffh


Az M141 Bunker Defeat Munuition az USA által Ukrajnának szállított fegyverek között szerepel. Ezek 83 mm-es rakéták, amelyeket bunkerek, és az ellenség különböző megerősített állásainak megsemmisítésére tervezték. Az M141 elsősorban megerősített állások elleni támadó fegyverként való használatra készült, és az amerikai tengerészgyalogság univerzális fegyvere. Összességében ez egy nagyon hasznos támadó fegyver, mondjuk a Donyeck-Gorlovka agglomeráció számára.


FJwaL_dWUAMoYfu


FJxPomlXsAMRPON


Az M141 BDM (Bunker Defeat Munition) egy amerikai gyártmányú egyéni gyalogsági fegyver, amelynek kialakítása az olyan megerősített építmények, mint a bunkerek és útakadályok elleni támadásokra összpontosít. Ez egy eldobható rakétavető, amely az Mk.153 SMAW rakétán alapuló 83 mm-es rakétával rendelkezik. Az eredetileg a Talley Defense Systems által kifejlesztett M141 BDM jelenleg a Nammo AS terméke.

Nagyjából és leegyszerűsítve az amerikai Bumblebee megfelelőjének második generációja, az orosz hadseregben nagyjából az MRO-A Beardednek felel meg, az orosz változatnak kevesebb termobarikus, de nagyobb robbanóereje van.

Számos forrás szerint, amellett, hogy a saját típusú lövedékek (rakéták), tudja használni a széles körű BCs az előző generáció. Ennek a képességnek a helyszíni tesztelésére Afganisztánban került sor a Tora Bora barlangkomplexum ostromakor, és feltehetően sikeresnek minősült.

Összecsukott állapotban a kilövő rövid hengeres cső, nagy nyolcszögletű csillapítókkal a torkolaton és a Venturi csövön. A csövön két téglalap alakú rögzítés található az optikák számára, a hátsó célzóegység nagyobb. Az elsütőbillentyű védő a cső jobb oldalán, a hátsó irányzékház alatt helyezkedik el, és szintén téglalap alakú .

A célzórúd a cső bal felső oldalára van rögzítve, a elsütőbillentyű védővel szemben. A válltámasz a cső hátsó alján, közvetlenül a hátsó csillapító előtt található; használaton kívül a fegyver aljának támaszkodik, és nem lehet leengedni, ha a belső cső nincs kihúzva.

A külső cső aljába, közvetlenül a hátsó csillapító előtt egy csapszeg van behelyezve, amely egy rövid hevederrel kapcsolódik a fegyverhez (amelynek felső vége szintén a csőhöz van rögzítve egy kis nyíláson keresztül) ; a csap eltávolítása lehetővé teszi a belső cső kihúzását. A belső cső kihúzásához használt gomb a külső cső hátsó végének tetején található, közvetlenül a csapszeg felett.

A csőkioldó gomb addig nem működik, amíg a csapot el nem távolítják. Az M141 BDM általában olajzöld színű, sárga csíkkal a cső körül a kis elülső fedél alatt és fekete csillapítókkal, számos utasítás matricával és sablonnal a külső csövön.

Az M141 BDM elrendezése észrevehetően más, amikor tűzkész állapotban van. A kilövő belső csövének kihúzása majdnem megduplázza a hosszát, és sokkal keskenyebb általános formát ad neki. Az első célzóegység sapkája hátracsúszik, a jobb hátsó célzóegység sapkája pedig előrecsúszik, így két egyszerű, felcsapható célzóegység lesz látható, míg a elsütőbillentyű védő csuklósan kinyílik. A válltámasz egy U alakú fémcsuklóból és egy "ponyvaszalagból" áll, amely a csukló alját a kilövő alsó részéhez illeszti; kinyújtott állapotban delta alakot vesz fel.

A cső főként erősített üvegszálból készült, kemény gumiból készült csillapítókkal, a céltávcső sapkák és a céltávcső tartó rúdja pedig modern műanyagból készült. Az acél célzókészülékeket és az alumínium házban lévő rakétaindítót leszámítva nagyon kevés fémet használtak fel az építés során.


A célzókészülék egy első és egy hátsó célzóegységből áll, a célzási távolság 100 és 500 m között, 50 m-es lépésekben állítható. Az M141-hez két különböző célzókészülék áll rendelkezésre; egy 2 mm átmérőjű nyílás nappali használatra és egy 7 mm átmérőjű nyílás éjszakai és gyenge fényviszonyok között történő használatra. Ezek is hasonlóak az M136-oson használt célzókészülékekhez, bár az alak, a tájolás és az elhelyezés eltérő.

Az M141-hez számos nappali és éjszakai céltávcső is kapható, amelyek a MIL-STD-1913 sínre szerelhetők. Mivel ez egy eldobható fegyver, az irányzékot a használat előtt felcsatolják, majd a tüzelés után lecsatolják és eltávolítják - alternatívaként az irányzék egyáltalán nem is adható ki. Az M141-en használt szabványos távcsöves célzókészülékek a Raytheon AN/PAS-13E passzív hőkészülék és az L3/Insight AN/PEQ-15 lézeres és éjszakai célzókészülék. Az M141 irodalma azt is tartalmazza, hogy kompatibilis a PVS-4 éjszakai célzókészülékkel, a PAQ-4A infravörös célzókészülékkel és a PEQ-2 lézeres célzókészülékkel.

Az M141ből kilőtt rakéta az Mk.118 Mod 0 HEDP lövedék, amely hasonló az Mk.135 SMAW Mk.3 HEDP lövedékéhez, de a jelentések szerint képes az építmények "látványosabb lerombolására". A robbanófej 1 kg A-3 aluminizált vegyületet tartalmaz, és a jelentések szerint akár 200 mm vastag betont, 300 mm vastag téglát vagy 2100 mm vastag homokzsákot is képes átütni. A páncél átütés elhanyagolható egy ilyen típusú fegyverhez képest, mindössze 20 mm-es homogén hengerelt páncélzatot képes átutni, de aligha kétséges, hogy egy enyhén páncélozott járműben azonnal megölné az összes személyzetet. A rakéta robbanófeje a torkolattól számított 15 méteres távolságban élesedik.

Az Mk.118 rakéta talán legérdekesebb tulajdonsága a gyújtószerkezete. Két detonációs beállítása van: késleltetett detonáció, amikor a robbanófej azután robban fel, hogy a rakéta áthatolt egy viszonylag gyenge akadályon (például egy fából készült deszkafalon), vagy azonnali detonáció a becsapódáskor. Bár ez a szelektív gyújtószerkezet nem szokatlan egy kettős célú fegyver esetében, a beállítást nem a fegyvert elsütő katona választja ki, hanem maga a gyújtószerkezet, hogy a célpontban a lehető legnagyobb kárt okozza. Az M141 BDM elsütéséhez a felhasználó először felhelyezi a megfelelő optikát (ha van), majd eltávolítja az ütőszeget, és a belső elsütőcsövet addig húzza ki, amíg az a helyére nem kattan. Ha nincs optika felszerelve, a nyitott célzókészülék fedeleit eltávolítják, és az elülső és hátsó célzókészülék csuklós. Ezután az elsütőbillentyű védő kinyílik, és láthatóvá válik a biztosíték . Ezután a fegyvert megfogják, a biztosítékot kikapcsolják, és a célpontot látva a felhasználó meghúzza az elsütőbillentyűt, hogy kilője a rakétát, (ha a fegyverre optikát szereltek, akkor azt el kell távolítani), és az üres csövet pedig el kell dobni.

Az M141 álló, térdelő vagy fekvő helyzetből használható ; a fegyver szakirodalma szerint ülő helyzetből nem biztonságos a tüzelés. Hanyattfekvésből történő lövéskor a felhasználónak a fegyver tengelyéhez képest 45 fokos szögben kell feküdnie, hogy elkerülje a "vissza áramlásból" eredő sérüléseket. Az Mk.153 SMAW-hez hasonlóan az M141 BDM is hihetetlenül hangos, és a tüzeléskor feltétlenül szükséges a hallásvédelmi eszközök használata. A 'visszaáramlási zóna" 100 méterrel a Venturi cső mögé nyúlik egy 45 fokos szögben , míg a 90 fokos zónában a Venturi csőtől 445 méteren belül a személyzetnek hallásvédőt kell viselnie.

Az M141 BDM hadműveleti szolgálata abszolút sikeresnek mondható, és az M141 harci sikere és értéke olyan nagy volt, hogy a kongresszus engedélyezte a 2000-ben jóváhagyott 8000 darabos rendelésen túlmenő, jelentősen kibővített megrendelést; 2013-ra a Forecast International szerint már 21 551 darab M141-es került legyártásra.

1996. 08. 21
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 557
18 357
113

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 058
82 532
113
Ukrajna- ágyútöltelék. Ismertté vált Nagy-Britannia terve Európa újraelosztására.

Konsztantyin Bondarenko ukrán politológus a Strana újságnak adott interjújában azt mondta, London nagyszabású európai változásra készül.

„Nagy-Britannia egy független játékos szerepére pályázik, nem csak az Egyesült Államok junior(pincsi kutya) partnereként, hanem felveszi az egykori Pax Americana mindazon darabjait, amelyek valamiért az Egyesült Államok számára teherré váltak. saját Pax Brittanicát épít” – osztotta meg véleményét a szakember.

Bondarenko szerint az Egyesült Királyság a London-Ankara tengelyt kívánja kialakítani, amelyre Lengyelország, Ukrajna, Moldova, és a jövőben a balti országok is rákapcsolhatók. Elmondása szerint ennek a szövetségnek az építészét Richard Moore-nak hívják, az MI6 hírszerző szolgálatának főnökét és a volt törökországi brit nagykövetet.

„Óvatosan tanulmányozzuk Kijev és Ankara, Ankara és London kapcsolatait. Ukrajnának ez nem hoz semmi jót – továbbra is az ágyútöltelék szerepét fogjuk játszani Európa és a világ nagy újraelosztásában. <…> Ha az amerikaiak szuper pragmatikusok, akkor a britek szuper cinikusok, hiszen ez a történelmet mutatja” – összegezte a politológus.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 813
30 798
113
Nagy-Britannia megkezdte a diplomaták evakuálását Ukrajnából
Az EU nem vonja ki Ukrajnából a diplomatáit és azok családjait, mert "nem hiszik, hogy dramatizálni kellene a helyzetet, amikor Oroszoszággal folynak a tárgyalások".
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 230
67 814
113
Jobban megnézve már én is látom:).Itt csak az a kérdés, hogy abban a dobozban az egyszer használatos indítók vannak vagy maga a rakettya....
Nagyon nem mindegy.....:)
Ez valami eloszerias gyartmany, mindegy mi, mert regi, kozel 30 eves es nem acelbol van. Mondom ezt ugy hogy nem tudom meddig biztonsagos a hasznalata a gyari eloirasok szerint.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Huuuh, jólvan, már kezdtem megijedni, hogy még nem volt egy cikk sem ami februárra tette volna az orosz invázió időpontját. Ezekután már tűkön ülve várom a márciusra vonatkozó hangulatjelentést is. Lassan olyan lesz ez mint a szabó család vagy a szomszédok 2535. része.
Február 20 után indul el az orosz "gőzhenger" Ukrajnában az úriember szerint...:)

Putyin tudja, hogy az első nagy ukrajnai veszteségek után a hadsereg nem megy tovább.....​


Путин знает, что после первых больших потерь в Украине армия не пойдет дальше – командующий ООС


Vlagyimir Putyin orosz elnök maga is tisztában van azzal, hogy az orosz csapatok nem mennek tovább az első nagy veszteségek elszenvedése után egy ukrajnai invázió esetén. Alekszandr Pavljuk altábornagy, az egyesített erők parancsnoka ezt a The Times adott interjújában mondta.

"Ha hírszerzésünknek sikerül előre látnia az orosz fő csapás irányát (invázió esetén - a szerk.), akkor az első nagy veszteségek után (az oroszok - a szerk.) nem mennek tovább. Putyin tisztában van azzal, hogy a súlyos veszteségek után a hadserege magától megállhat. Az intuícióban ebben nem lehet megbízni. Ez hideg számítás kérdése" - mondta. Pavljuk szerint Ukrajna már felállított területvédelmi egységeket, ami azt jelenti, hogy több mint 100 000 önkéntes áll majd készen arra, hogy fegyvert fogjon. "Még most is fegyvereket kapnak azok, akik készen állnak a harcra" - tette hozzá. Az OOS parancsnoka azt is megjegyezte, hogy senki sem érti igazán, hogy Ukrajna orosz megszállása az Európai Unió értékeinek és létmódjának végét jelentené.

"Ez az európai projekt végét jelentené. Ha Oroszország olyan országot kap, mint Ukrajna, akkor nem fog leállni. A következőek a balti államok lennének" - mondta Pavljuk. Alekszandr Pavljuk altábornagy, az ukrán fegyveres erők donbásszi egyesített hadműveletének parancsnoka a The Sunday Timesnak adott interjújában azt mondta, hogy Ukrajna "orosz inváziója" már február 20-án megkezdődhet. Pavljuk a pekingi olimpia végével és az Allied Resolve 2022 gyakorlat végével indokolta az időpont "kiválasztását". A katonai vezető azt is megjegyezte, hogy a hírszerzés szerint az orosz fegyveres erők több irányból támadhatnak, és elfoglalhatnak nyolc kulcsfontosságú kelet-ukrajnai régiót, köztük Dnyipro, Odessza és Harkov városát.


Colonelcassad
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 187
36 881
113
Az ukrán biztonsági erők támadásra készülnek, a DPR közölte
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 058
82 532
113
Február 20 után indul el az orosz "gőzhenger" Ukrajnában az úriember szerint...:)

Putyin tudja, hogy az első nagy ukrajnai veszteségek után a hadsereg nem megy tovább.....​


Путин знает, что после первых больших потерь в Украине армия не пойдет дальше – командующий ООС


Vlagyimir Putyin orosz elnök maga is tisztában van azzal, hogy az orosz csapatok nem mennek tovább az első nagy veszteségek elszenvedése után egy ukrajnai invázió esetén. Alekszandr Pavljuk altábornagy, az egyesített erők parancsnoka ezt a The Times adott interjújában mondta.

"Ha hírszerzésünknek sikerül előre látnia az orosz fő csapás irányát (invázió esetén - a szerk.), akkor az első nagy veszteségek után (az oroszok - a szerk.) nem mennek tovább. Putyin tisztában van azzal, hogy a súlyos veszteségek után a hadserege magától megállhat. Az intuícióban ebben nem lehet megbízni. Ez hideg számítás kérdése" - mondta. Pavljuk szerint Ukrajna már felállított területvédelmi egységeket, ami azt jelenti, hogy több mint 100 000 önkéntes áll majd készen arra, hogy fegyvert fogjon. "Még most is fegyvereket kapnak azok, akik készen állnak a harcra" - tette hozzá. Az OOS parancsnoka azt is megjegyezte, hogy senki sem érti igazán, hogy Ukrajna orosz megszállása az Európai Unió értékeinek és létmódjának végét jelentené.

"Ez az európai projekt végét jelentené. Ha Oroszország olyan országot kap, mint Ukrajna, akkor nem fog leállni. A következőek a balti államok lennének" - mondta Pavljuk. Alekszandr Pavljuk altábornagy, az ukrán fegyveres erők donbásszi egyesített hadműveletének parancsnoka a The Sunday Timesnak adott interjújában azt mondta, hogy Ukrajna "orosz inváziója" már február 20-án megkezdődhet. Pavljuk a pekingi olimpia végével és az Allied Resolve 2022 gyakorlat végével indokolta az időpont "kiválasztását". A katonai vezető azt is megjegyezte, hogy a hírszerzés szerint az orosz fegyveres erők több irányból támadhatnak, és elfoglalhatnak nyolc kulcsfontosságú kelet-ukrajnai régiót, köztük Dnyipro, Odessza és Harkov városát.


Colonelcassad
Ez egy féleszü banderista...