Új gázszerződés Kínával.....
A Gazprom és a CNPC szerződést írt alá a távol-keleti útvonalon (Power of Siberia-3) történő orosz gázszállításról Kínába.
A Kínába irányuló orosz csővezetékes gázszállítások szerződés szerinti mennyisége eléri a 48 milliárd m3/év mennyiséget.
Amint a projekt eléri teljes kapacitását, a Kínába irányuló orosz vezetékes gázszállítás
10 milliárd m3/évvel, összesen 48 milliárd m3/évre nő, beleértve a Power of Siberia-1 törzsgázvezetéken (MGP) keresztül történő szállítást is.
Miért nem a Power of Siberia 2?
A Power of Siberia 3 (Szibériai Ereje) nyilvánvaló engedmény a kínaiaknak, akik már régóta keresik a földgáz legrövidebb útvonalát.
A Kínába irányuló orosz csővezetékek építésének költségei őszintén szólva drágák. A kínaiak például sokkal olcsóbbakat építenek vezetéket Mianmarból.
Az orosz vezetékek költségei beépülnek a gáz árába, ami Kína számára kényelmetlen.
Kína már régóta próbál tárgyalásokat folytatni a távol-keleti útvonalra vonatkozó szállítási szerződésről.
A Gazprom és a CNPC már 2015. szeptember 3-án egyetértési nyilatkozatot írt alá az Oroszországból Kínába irányuló földgázszállítási projektről és a Távol-Keletről induló Power of Siberia-3 gázvezeték megépítéséről. Az orosz hatóságok azonban nem siettek.
Egyértelmű volt, hogy először szerződést kell kötni a nyugati útvonalon (Power of Siberia-2) történő gázszállításról.
De ezt a szerződést nem lehetett aláírni:
Még 2006-ban Miller arról álmodott, hogy a Kínába vezető nyugati útvonal, amelyet akkor Altaj gázvezetéknek hívtak, prioritást élvez.
2016-ban, kínai látogatása során még Vlagyimir Putyin sem írta alá a Gazprom által oly nagyon várt szerződést a Power of Siberia 2 gázvezetéken
(a nyugati útvonal, az Altaj gázvezeték) keresztül történő gázszállításról.
V. Putyin mostani kínai útja előtt ismét bejelentették. Putyin Kínában ismét kijelentette, hogy hosszú távú szerződést lehet kötni a Power of Siberia 2 gázvezetéken keresztül Kínába történő gázszállításról.
Mit jelent 10 milliárd m3/év a Power of Siberia-2 évi 50 milliárd m3/év mennyiségéhez képest?
Most végre a nyugati útvonal megvalósítása mellett döntöttek.
2022 januárjában elkészült a Power of Siberia-2 gázvezeték Szojuz Kelet-Mongólia szakaszának megvalósíthatósági tanulmánya, amely lehetővé teszi, hogy akár 50 milliárd m3/év gázmennyiséget szállítsanak Kínába.
De még mindig ott van.
A Gazprom igazgatótanácsának elnökének, A. Millernek a jelenlegi tézisei:
a Kínába irányuló orosz gázszállításról szóló 2. szerződés aláírása már most a kölcsönös bizalom és partnerség legmagasabb szintjét mutatja országaink és vállalataink között;
kínai partnereink a CNPC-től már megbizonyosodtak arról, hogy a Gazprom megbízható gázszállító.
Emlékeztetünk arra, hogy a Szahalin-szigeti talapzatról Kínába irányuló gázszállítások távol-keleti útvonaláról (a Power Pipeline. Emlékeztetni kell arra, hogy nagyon keveset jelentettek a Kínába a Szahalin talapzatáról (a Power of Siberia-3 gázvezetékről) Kínába irányuló gázszállítás távol-keleti útvonaláról szóló tárgyalások előrehaladásáról.
Úgy tűnt, hogy ez egy kiépítetlen útvonal.
2014-ben. A Gazprom és a CNPC 30 évre szóló szerződést írt alá 38 milliárd m3/év gáz keleti útvonalon (a Power of Siberia 1) gázvezetéken keresztül) történő vételéről és értékesítéséről.
2019. december 2-án ünnepélyes keretek között megkezdődtek az orosz gáz Kínába történő első csővezetékes szállításai.
A szállítások még mindig csekélyek:
А. A Novak bejelentette, hogy a Power of Siberia 1 gázvezeték teljes gázszállítása 13,4 milliárd köbméter lesz 2021. november végén.
A 2019 decemberében és 2020-ra szállított mennyiségeket is beleértve ez 8,971 milliárd köbméter szállítási mennyiséget jelent 2021 első 11 hónapjára.
A 2021-es terv 10 milliárd köbméter, és ha a jelenlegi ellátási dinamika folytatódik, a cél várhatóan teljesül (2020-ban a tényleges ellátás 4,1 milliárd köbméter volt, ami 900 millió köbméterrel elmarad a tervtől).
A szállítások azonban fokozatosan növekednek, és 2025-ben várhatóan elérik a 38 milliárd m3/év tervezési kapacitást.
A távol-keleti útvonal (a Power of Siberia-3 gázvezeték), amely a Szahalin-selfről történő szállítást foglalja magában, már egy ideje mérlegelés alatt áll. Egy ideje már a távol-keleti útvonalat (Szahalin-sziget) tekintik a Szibéria-2 szemben prioritásnak.
Az ilyen szállítások gazdaságosságát a rövidebb szállítási szakasz miatt magasabbnak ítélték, de ezt ellensúlyozta a drágább tengeri kitermelés és a gázszállítás.
Ezen túlmenően a távol-keleti útvonal erőforrásbázisát, a Szahalin-3 projektet is problémákba ütköztették, miután az Egyesült Államok szankciókat vezetett be a Juzsno-Kirinszkoje mezőre, amely miatt a Gazprom kénytelen volt megkezdeni a hazai tenger alatti termelési komplexumok (SPC-k) fejlesztését.
Korábban arról számoltak be, hogy a mező beindítása késhet, de eddig a Gazprom tartja a menetrendet, az első gáz bevezetését 2023-ra tervezik.
A. Denisov, Oroszország kínai nagykövete egy 2022. január 25-i sajtótájékoztatón elmondta, hogy Oroszország és Kína közötti tárgyalások egy új projektről, amely a Távol-Keletről és Szahalinról szállítana földgázt Kínába, magas fokú készültségi szintre jutottak.