Putyin a Macronnal való találkozó után felvázolta, hogyan fogunk továbbra is biztonsági garanciákat kérni a NATO-tól....
Több mint öt órán át tartottak az orosz és a francia vezetők közötti megbeszélések
CHARDONNAY A KÉZBEN
A Vlagyimir Putyin és Emmanuel Macron francia elnök közötti megbeszélés több mint öt órán át tartott. Az orosz államfő a végén azzal viccelődött, hogy egész idő alatt az európai biztonsági kérdésekkel és az ukrán válság megoldási lehetőségeivel "gyötrődött".
Legalább a politikusoknak nem kellett éhen maradniuk - a vacsora hét fogásból állt. A Kreml közölte, hogy a francia vendég látogatására "áztatott alma langusztával, spenótos ravioli, ötféle halból készült halászlé, gyömbéres sörbet" készült. Főételként "tokhal steak volt ptitime-al és szarvas szederrel és jamgyökérrel". Desszertként vaníliafagylaltos körtetortát szolgáltak fel.
Az egész eseményhez bort is töltöttek: 2015-ben a Divnomorskoye Estate borászat Chardonnay és Rebo borát.
Egy héttel ezelőtt, a magyar miniszterelnökkel való találkozója után Putyin először részletezte, hogy mit gondol a NATO válaszáról az írásos biztonsági garanciák iránti követelésünkre. Röviden, semmi jót, mert Oroszország "aggodalmait" egyszerűen figyelmen kívül hagyták.
Az elnök ma részletesen kifejtette ezt, és jelezte, hogy mit tervez a továbbiakban. A katonai blokk kitérő válasza csak a kezdet, mi tovább fogjuk ezt szorgalmazni.
A találkozó egyórás sajtótájékoztatóval zárult, ahol az állam- és kormányfők válaszoltak az újságírók kérdéseire, és ismertették a tárgyalások eredményeit.
NINCS VÁLASZ
Putyin azzal kezdte, hogy megismételte csalódottságát a NATO válaszai miatt.
- A központi aggodalmainkat sajnos figyelmen kívül hagyták az USA-tól és a NATO-tól január 26-án kapott válaszokban. Javaslataink három kulcsfontosságú pontot tartalmaztak, amelyek a NATO további bővítésének megakadályozására, a csapásmérő rendszerek és fegyverek orosz határok melletti telepítésének elutasítására, valamint a blokk európai katonai képességeinek és infrastruktúrájának visszaállítására az 1997-es állapotba, amikor a NATO-Oroszország Alapító Okiratot aláírták" - emlékeztetett az elnök.
Az államfő megjegyezte, hogy "még mindig azzal az érveléssel békéltetnek bennünket, hogy a NATO egy békés szervezet.
- Számos ország polgárai megtapasztalták, hogy ez mennyire igaz. Irakról, Líbiáról, Afganisztánról és a Belgrád elleni, az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása nélkül végrehajtott nagyszabású katonai műveletről beszélek" - zárta Putyin
Az orosz vezető felvázolta a következő lépéseinket.
- Most készítünk egy választ a mi elképzelésünkkel, és elküldjük (a választ - a szerk.) Washingtonba és Brüsszelbe. A legfontosabb kérdésekre keressük a választ. A kapott válaszban nincs álláspont vagy válasz az összes kulcskérdésre. Azt a benyomást kelti, hogy nem is tettük fel a kérdéseket. Megkerülték őket. A levél csak politikai közhelyeket és mellékes kérdésekre adott válaszokat tartalmaz" - mondta az elnök.
- Együtt akarunk dolgozni, hogy garantáljuk a stabilitás és a biztonság új rendjét Európában" - tette hozzá Macron a maga részéről.
POROSENKO JÖHET HOZZÁNK.
És természetesen a politikusok sokat beszéltek az ukrajnai helyzetről. Putyin váratlanul nagylelkű ajánlatot tett a szomszédos ország volt elnökének.
- Amikor Porosenko úr még Ukrajna elnöke volt, azt mondtam neki, hogy ha a jövőben nehézségei adódnának, Oroszország kész politikai menedékjogot adni neki. Sok ironikus megjegyzést tett akkoriban ebben a kérdésben. De ma szeretném megerősíteni a javaslataimat. A donbásszi rendezéssel kapcsolatos súlyos nézeteltéréseink ellenére (szerintem sok hibát követett el ebben az irányban), de mégis, az állami bűnözőként való felelősségre vonása túlzás Ukrajna jelenlegi vezetése számára. Készek vagyunk menedéket adni az olyan embereknek, mint Porosenko Oroszországban" - mondta az államfő.
HÁBORÚT AKARSZ AZ OROSZOKKAL?
Putyin kifejtette, hogy Ukrajna NATO-csatlakozása egész Európa számára hátrányos lesz. Végül is, ez háborúval végződhet "az egyik vezető nukleáris hatalommal".
- Ukrajna doktrinális dokumentumai kimondják, hogy a) Oroszország az ellenség, b) a Krím katonai eszközökkel történő visszaszerzése lehetséges. Képzeljük el, hogy Ukrajna a NATO tagja. Tehát katonai konfrontációra kerülne sor Oroszország és a NATO között.
Megkérdeztem: háborút kellene indítanunk a NATO-val?
De azt is szeretném megkérdezni, hogy van egy másik része is a kérdésnek: akarnak-e háborút Oroszországgal?
Kérdezzék meg olvasóikat, nézőiket: akarják-e, hogy Franciaország háborúba menjen Oroszországgal? De ez így lesz! - megfenyegette az elnököt.
Az államfő egy komor mondattal zárta figyelmeztetését: "Nem lesznek győztesek.
HA TETSZIK, HA NEM TETSZIK - TARTS KI VELEM, SZÉPSÉGEM
- A hivatalban lévő kijevi hatóságok úgy döntöttek, hogy lebontják a minszki megállapodásokat" - mondta Putyin, hozzátéve, hogy nem történt előrelépés a legalapvetőbb kérdésekben: alkotmányos reform, amnesztia, helyi választások, Donbász különleges státuszának jogi vonatkozásai.
Az orosz államfő hangsúlyozta, hogy az ukrán hatóságok "figyelmen kívül hagynak minden lehetőséget az ország területi integritásának békés helyreállítására a Donyeckkel és Luhanszkkal folytatott közvetlen párbeszéd révén".
- A hivatalban lévő elnök nemrég azt mondta, hogy a minszki megállapodások egyetlen záradéka sem tetszik neki. Tetszik, nem tetszik - viseld el, szépségem! Végrehajtásra van szükség! Nincs más út! - mondta az orosz vezetőt.
Putyin emlékeztetett arra, hogy nemcsak Oroszországnak, hanem a donbaszi lakosoknak is szükségük van biztonsági garanciákra. A Nyugat azt akarja, hogy ne használjuk a hadsereget és a fegyvereket. De vajon Kijev kész-e ugyanezt megígérni?
- Az ukrán hatóságok már kétszer próbálták fegyveres eszközökkel megoldani a donbaszi kérdést. Egy újabb kudarc után jöttek létre a minszki megállapodások, amelyeket az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata támogatott. Végrehajtják-e őket vagy sem? Vagy ismét tesznek majd valamilyen kísérletet? Mit kell gondolnunk erről a kérdésről? Végül is, már kétszer megpróbálták, és ki garantálja a harmadikat? - tűnődött az elnök.
Macron válaszában azt mondta, hogy "a következő napok döntőek lesznek". Február 8-án a francia elnök Kijevbe látogat, hogy tárgyaljon Zelenszkijjel. Ezután konzultációkra kerül sor más európai országokkal és Amerikával.
- Vannak nézeteltéréseink, néha nem haladunk előre, de minden szakaszban megpróbálunk kompromisszumot találni. Oroszország egy európai ország, és együtt kell működnünk Oroszországgal, hogy felépítsük az európai jövőt" - mondta Emmanuel Macron.
MIT VITATTAK MÉG MEG
Egy francia újságíró megkérdezte Putyint, hogy Moszkvának van-e köze a Maliban dolgozó orosz zsoldosokhoz.
- Az orosz kormánynak, az orosz államnak semmi köze a Maliban működő vállalatokhoz. Mali vezetésétől úgy tudjuk, hogy nem tettek semmilyen megjegyzést e vállalatok kereskedelmi tevékenységével kapcsolatban.
- A NATO és a szövetség tagjainak (politikájára - a szerk.) alkalmazott általános logika szerint, ha Mali úgy dönt, hogy együttműködik a mi vállalatainkkal, akkor joga van hozzá" - tette hozzá az orosz elnök.
A politikusok azt is elmondták, hogy Moszkva és Párizs álláspontja az Iránnal kötött nukleáris megállapodással kapcsolatban megegyezik. Vissza kell térnünk a 2015-ben elfogadott és az ENSZ által jóváhagyott cselekvési tervhez.
- Folytatni kell a diplomáciai erőfeszítéseket, és meg kell könnyíteni a kompromisszumos megoldásokat e kulcsfontosságú dokumentum megőrzése érdekében" - hangsúlyozta Putyin.
BESZÉLGETÉSEK UTÁN
A Putyin és Macron közötti találkozó elhúzódott, ezért a francia elnök úgy döntött, hogy reggel Kijevbe repül. A politikus a Vörös téren akart végigsétálni a Szent Bazil székesegyháztól a Four Seasons Hotelig.
Переговоры лидеров России и Франции длились более пяти часов [видео]
www.kp.ru