Putyin uborkái. Miért szállítanak orosz zöldségeket Ukrajnába, és hogy túlélik-e az üvegházaink a drága gázt?
Ludmila Ksenz 2021. november 19. 1
Az orosz üvegháztermesztők az elmúlt években nagyvonalú támogatást kaptak az államtól, ennek köszönhetően korszerűsíthették üvegházaikat.
Az üvegházi termelők az elmúlt években nagyvonalú állami támogatásban részesültek, ami lehetővé tette számukra, hogy korszerűsítsék üvegházaikat.
Az ukrán zöldség- és gyümölcspiacon szenzáció történt. A független Ukrajna történetében először importáltak üvegházi uborkát Oroszországból.
"Oroszország hagyományosan a kertészeti termékek nettó importőre. Gyártóink a korábbi években aktívan szállítottak oda üvegházi termelést. Egyes üvegházak kizárólag az orosz piacra dolgoztak. 2014 óta sok minden változott. Azok, akik Oroszországra összpontosítottak, vagy bezártak, vagy más piacok után kellett nézniük. Nem mondanám, hogy az orosz piac teljesen bezárult az üvegházi termesztők előtt, de még mindig más útvonalakon, különösen Fehéroroszországon keresztül szállítjuk oda a termékeinket. Az üvegházi termelésünk nagy része a nem ellenőrzött Donbasszba kerül, ahol orosz közvetítőkön keresztül jut el. Más szóval, a politika nem tudta elzárni az összes ellátási csatornát. De most, úgy tűnik, a drága gáz is megteszi" - mondja Alekszandr Khorev, az APK-Inform: Zöldségek és gyümölcsök projekt vezetője.
Az orosz uborka olcsóbbnak bizonyult nemcsak az ukrán, hanem a török uborkánál is, amely hagyományosan elárasztja a kiskereskedelmi hálózatunkat.
Az ukrán üvegházi termelők arra panaszkodnak, hogy a drága gáz miatt csődbe mehetnek.
A "T" időpont februárban jön el számukra. Tény, hogy az ukrán uborkaszezon már majdnem véget ért. Az üvegházi termelők a tél végén tervezték a következő, tavaszi szezonra való vetést. De most sokan nem tudják, hogy egyáltalán érdemes-e pénzt költeni vetőmagokra. Figyelembe véve a drága gázt, az uborka "aranyat ér", annál is inkább, mert nemcsak Törökországból, hanem Oroszországból is aktívan érkezik az import. Vegyük észre, hogy az uborka csak a kezdet. Orosz üvegházi paradicsom, fűszernövények és egyéb termékek is érkezhetnek hozzánk.
Megvizsgáltuk az orosz uborka jelenségét, hogy miért olcsóbb, mint a miénk és a török, még a szállítást és a 10%-os importvámot is figyelembe véve.
Ízletes árak.....
Az East Fruit szerint a héten megjelentek az első orosz uborkatételek a piacunkon. A beszállítókkal kapcsolatban a szaklap elemzői megjegyezték, hogy az orosz termékek árban nagyon versenyképesek - ezért kezdték el importálni őket.
Így az ukrán uborka ára (a szezon már majdnem véget ért) 38-45 UAH/kg (1,44-1,7 USD). A törökországiak 5-10 hrivnyával olcsóbbak (akár 40 UAH kilónként).
Az orosz üvegházi uborkát kilónként 60-80 rubelért (0,82-1,09 dollár) árulják, míg a drágább rövid uborka kilónként 90-120 rubelbe (1,23-1,64 dollár) kerül.
"Ezért az uborka importja Oroszországból jelenleg gazdaságilag nyereséges a zöldség- és gyümölcskereskedelem számára" - mondta Igor Kuzin, az East Fruit nemzetközi projektekért felelős vezetője.
Alekszandr Horev szerint egyelőre nem beszélhetünk az orosz uborka tömeges szállításáról. Ahogy a mondás tartja, azért hozták be őket, hogy kipróbálják őket. A szituációs árcsökkentés is szerepet játszott. Októberben például az orosz uborka drága volt, és sok importőr leállította a szállítást. November óta azonban az árak 33%-kal csökkentek, a termékek tömeges piacra kerülésének köszönhetően.
"Nem világos, hogy innen hogyan tovább. Törökországnak még mindig van egy kétségtelen előnye Oroszországgal szemben - az éghajlat. Lehetséges, hogy télen a török uborka olcsóbb lesz, mint az orosz" - mondja Horev.
Nem valószínű azonban, hogy az Oroszországból származó importot teljesen le fogják korlátozni. Sőt, a szakértők szerint más üvegházi zöldségeket, valamint a fűszernövényeket is felkaphatják.
East Fruit azt is megjegyzi, hogy az orosz uborka behozatala Lengyelországban is bekövetkezett, bár a helyi üvegházi termelők maguk is jelentős beszállítói a zöldségeknek egész Európában és Ukrajnában.
Az idei év első 8 hónapjában mintegy 580 tonna orosz uborkát szállítottak Lengyelországba (tavaly egész évben 224 tonna).
Miért van üvegházi termelés Oroszországban?
Megjegyezzük, hogy Oroszország idén aktívan növeli az üvegházi termékek, elsősorban az uborka exportját. A külföldi piacokra irányuló szállítások csaknem 30%-al nőttek, egyes országokban általában (például Moldovában 2,6-szorosára).
Mi a titok?
Először is, nagyvonalú állami támogatásban. Az elmúlt néhány évben a helyi üvegházi termelők szó szerint üvegházi körülmények között éltek.
Például 2019-ig működött az üvegházak építésére, rekonstrukciójára vagy felszerelésére irányuló beruházások kompenzációs programja, amelynek köszönhetően öt év alatt több mint 200 milliárd rubelnyi beruházás érkezett az üvegházi üzletbe, és a zöldség termelés több mint kétszeresére - 1,3 millió tonnára - nőtt.
2019-től a program nem szűnik meg, de szelektívebbé vált, és olyan régiókra összpontosít, ahol még mindig kevés az üvegház, például Szibériában, a Távol-Keleten és máshol.
Az állam a befektetett pénzeszközök 20%-át visszatéríti.
Létezik egy kedvezményes hitelprogram is (évi 5%-os kamattal), amely szövetségi szinten működik.
Ez lehetővé tette az orosz üvegház üzletág jelentős növekedését. Oroszországban több mint száz hektáron állnak a legmodernebb, ötödik generációs üvegházak. Ennek eredményeként a zöldségtermés 2012 óta több mint 40%-kal nőtt.
Ez év végére több mint 3000 hektárnyi üvegház lesz művelés alatt Oroszországban, és jelenleg is aktívan folyik a felújításuk.
Az üvegházi boom lehetővé tette Oroszország számára, hogy csökkentse a zöldségimportot. 2015 és 2019 között az uborka esetében közel 5,5%-kal csökkent, míg a kivitel ezzel szemben növekszik. Az üvegházi uborkából való önellátás tekintetében Oroszország elérte a 90%-ot.
A paradicsom esetében ez az arány még mindig alacsonyabb, 50%. De 2015-höz képest megduplázódott.
Bár a helyi üvegházi termelők is panaszkodnak. Az elmúlt években a növekvő energiaköltségek, valamint az importált összetevők (vetőmagok, berendezések stb.) árának emelkedése miatt csökkent a vállalkozásuk jövedelmezősége.
De mindenesetre panaszkodás ellenére a növekvő piacokra reagálva, új üvegházakat építenek. És ami a legfontosabb - viszonylag olcsó (a szomszédos országokhoz képest) a gáz, amely az áruk költségének igen nagy részét teszi ki.
Az üvegházi termelőknek (Ukrajna) ezzel szemben a drága gáz miatt az ágazat összeomlását és a üvegházak tömeges bezárását jósolják.
"Ilyen gázárak mellett a paradicsom 5 dollárba kerül".
Már írtunk arról, hogyan reagáltak az ukrán üvegházi termelők a gáz árának hirtelen emelkedésére. A cégek kijelentették, hogy maximum 25-30 hrivnyát hajlandóak fizetni kockánként. Ha többet - a zöldségek aranyat érnek.
De jelenleg nincs ilyen gázár a piacon.
"A háztartásoknak 37-40 hrivnyáért kínálják a gázt. Ez egy irreális ár. Az üvegházi termelésben az energia a termelési költségek 60%-át teszi ki. El tudják képzelni, mennyibe fog kerülni a paradicsom, ha üvegházainkat 40 hrivnya/kocka - 5 dollár/kiló - gázzal fűtjük. Ki fogja megvenni őket? Az elmúlt 1,5 hónap során a technológiai folyamatot megsértve csökkentettük a gázfogyasztást a "Teplichnyi" üzemben (Kalinyivka). És sokan meg is tették. És mi lesz az új szezonnal, és hogy egyáltalán szükséges lesz e a betakarítás - ez a nagy kérdés. Az összes üvegházi termelő ezt kéri most. Levelet írtunk a Miniszteri Kabinetnek és az elnöknek, amelyben arra kértük őket, hogy támogassák az iparágat. De egyelőre nincs válasz. Attól tartok, hogy véget vetünk az üvegházi gazdaságainknak, importot fogunk enni" - mondja Alekszej Csajka, az "Ukrajna üvegházai" szövetség vezetője.
Horev úgy véli, hogy az üvegházi termelők túlzásokba esnek - mindent, érthető módon, nem zárnak be. "De mindenesetre a helyzet bonyolult. A szezon kereteiben változás következik be. Ha például a február fagyosnak bizonyul, akkor márciusban kiesnek. Következésképpen a termékek is később jutnak el a piacra. A termelés is csökkenhet, amit a törökországi, oroszországi és európai importőrök fognak felhasználni" - mondta Horev.
В Украину пошел импорт российских тепличных огурцов, чего ранее никогда не было. Продукция из РФ оказалась дешевле не только украинской, но и турецкой. На подходе - томаты и зелень.
strana.today