Törökország a NATO nyomása ellenére sem fogja szankcionálni Oroszországot
2022. március 11
| RT
A katonai blokk főtitkára korábban azt mondta, arra számít, hogy Ankara büntetőintézkedéseket hoz Moszkvával szemben
Törökország nem fog szankciókat bevezetni Oroszországgal szemben, ehelyett azon fog dolgozni, hogy párbeszédet tartson fenn a Kremllel – jelentette pénteken a török TRT Haber tévécsatorna Ibrahim Kalinra, Recep Tayyip Erdogan elnök szóvivőjére hivatkozva.
A tisztviselő tisztázta, hogy Ankara nem tervez "szankciókat bevezetni Oroszországgal szemben", hozzátéve, hogy a török kormány alig várja, hogy "nyitva tartsa a bizalom csatornáját". Kalin arra is rámutatott, hogy Törökország el akarja kerülni a saját gazdaságára gyakorolt negatív következményeket a büntetőintézkedések következtében.
Miközben elítéli Oroszország szomszédja elleni offenzíváját, Törökország – a legtöbb NATO-országgal ellentétben – leállt az Oroszországgal szembeni büntető intézkedésektől. Ankara ehelyett közvetítésre törekszik a két harcoló fél között a békemegállapodás vagy legalább a tűzszünet közvetítésének reményében.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár pénteken a török médiának azt mondta, hogy a szövetség „minden szövetségesünktől elvárja, hogy szankciókat vezessenek be” Oroszországgal szemben, és „az ügyet továbbította” Mevlut Cavusoglu török külügyminiszternek az antalyai találkozón.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtökön Antalyában találkozott ukrán kollégájával, Dmitrij Kulebával is. Ez volt az első alkalom, hogy a két diplomata megbeszélést folytatott azóta, hogy Oroszország február 24-én megindította katonai offenzíváját Ukrajna ellen.
Kiderült a „nehéz” orosz-ukrán tárgyalások eredménye
Bár a tárgyalások nem hoztak áttörést, Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken megjegyezte, hogy „bizonyos pozitív fejlemények” történtek. Az Ukrajna és Oroszország közötti tárgyalások előző három fordulója Fehéroroszországban zajlott.
Erdogan elnök a Lavrov-Kuleba találkozót önmagában diplomáciai győzelemként mutatta be, a körülményekhez képest a Joe Biden amerikai elnökkel folytatott telefonbeszélgetésben. A török államfő azt is megismételte, hogy Ankara Kijev és Moszkva közvetítői szerepe fontos a fegyveres konfliktus további kiéleződésének megakadályozása szempontjából.
Oroszország Ukrajna elleni katonai offenzívája során az Egyesült Államok, Kanada, az EU, Japán, Ausztrália és számos más ország szankciókat vezetett be Moszkvával szemben, amelyek célja az orosz gazdaság „megnyomorítása”. A büntetőintézkedések egyebek mellett az orosz jegybankot, valamint több nagy kereskedelmi bankot, az államilag finanszírozott médiát – köztük az RT-t – és közvetlenül az orosz vezetést célozták.