[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
Sajnos ez nem ilyen egyszerű. Nézzük meg, hogy miből eredhet a muszka "biztonsági paranoia" -ja? Nézzük meg csak a XX. századot első körben. Akkor Te, mint "történelemben tájékozott ember" illetve az "orosz kultúra tisztelője" feltételezem tisztában vagy azzal, hogy Oroszországot például az alábbi országok "invaderkedték" meg (szárazföldi támadás):

USA
Japán
Kína
Kanada
Nagy-Britannia
Franciaország
Olaszország
Görögország
Román Királyság
Törökország
Lengyelország (Lengyel–szovjet háború: 1919-1921)

Impresszív névsor - ugye? És bakker még 30 év sem telt el ... :) Figyelmesek vagyunk akkor láthatjuk, hogy érintett mind az európai régió (ideértve a német-lengyel síkság és a balti térség illetve a besszarábiai síkság irányából is), mind a Kaukázus térsége, mind a Távol-Keleti régió. Azaz kb. minden sebezhető pontját Oroszországnak (!!) ...

Ja el ne felejtsem az ország területét akár széltében-hosszában végigkalandozó "szabadcsapatokat" - mind pl.:

Csehszlovák Légió
Ukrán nacionalisták stb. stb.

Ugye ide azért nem fértünk fel, mert betagozódtunk a Vörös Hadseregbe. Amennyire jól emlékszem pl. 1918 májusában az érintett haderő létszámban a felét magyarok adták ki ...

Viszont van egy kis hiányérzetem. Igen, megvan - a két világháború. Ezek elég komoly "balhék" voltak, Oroszország (Szovjetunió) számára igen komoly egzisztenciális veszélyhelyzetekkel meg bődületes veszteségekkel ... Ilyenformán felvehetjük a listára például az Osztrák-Magyar Monarchiát vagy éppen a Német Birodalmat annak összes érintett csatlósával ...

Aztán jött a hidegháború az atomkorszakkal (állandó fenyegetettség). Nos persze lehetne folytatni az ezt követő dolgokkal, de ezek sokat voltak pedzegetve. Visszafelé tekintve pl. a lengyelek meg baltiak egyebek. Azért azokat sem kellett félteni sosem ilyen téren, hogy nem akartak tovább nyújtózkodni ... Most ilyen Napóleon meg hasonlókkal már nem is jövök ...

Most persze lehet beszélgetni azokról az általánosításokról amiket emlegettél meg olyan dolgokat, hogy pl. milyen nyelvet oktattak az átkosban (apropó - most milyen nyelveket oktatnak? :) ) meg ilyesmi, de ezek már messzire vezetnek. Meg általános földrajzi, geopolitikai meg geostratégiai dolgok (pl. olyanok, hogy létezik egy olyan a világ top1 szuperhatalma által grundolt katonai szövetség, melynek deklarált ellensége Ők, meg az elmúlt 30 éves tevékenységük stb.).

Azonban első körben tényleg legyen elég ennyi, hogy fogalmazzunk úgy azért nem teljesen megalapozatlanok a biztonságukkal kapcsolatosan megfogalmazott aggályaik ...
Problémás a történelemtudásod, nem kicsit... Ne próbálj kioktatni és ne erőlködj, hiszen láthatólag nem vagyunk egy súlycsoportban, maradjunk annyiban. Egyébként most már tényleg eldönthetnétek, hogy akkor Oroszország a SZU vagy nem... :D Csak mert a 20. századi orosz történelem nagy része a SZU-ban nyert formát. :) Nézzük akkor az oroszok "nagy 20. századi elnyomását":
  • Japán. Az 1904-05-ös orosz-japán háború: ott japán támadott igen, de ha már elítéljük a NATO terjeszkedését, akkor említsük meg, hogy ezen háború kitörésében szerepet játszott az is, hogy Oo. terjeszkedett keleten, így Mandzsúriában, illetve közvetlenül beavatkozott a boxer lázadásba és a kínai ügyekbe... Az oroszok keleti terjeszkedése nyilvánvalóan nem volt ínyére az ugyancsak terjeszkedő, és feltörekvő Japánnak... 1932-39-es szovjet-japán határmenti háború: Japán terjeszkedett Mongólia irányába, amibe beleavatkozott a SZU. Ennek eredménye lett a szovjet-japán semlegességi szerződés, amit a SZU rúgott fel 1945-ben... :)
  • Kína. Ez értelmezhetetlen, sőt, abszolút ellenkezője igaz: Oo. és a SZU próbált dominálni a kínaiakon! Kína viszont lerázta magáról a szovjet befolyást a hruscsovi és brezsnyevi időszakokban. Áruld már el nekem, Kína mivel fenyegette az oroszokat a 20. században, mert kíváncsi vagyok! :D
  • USA: Az orosz polgárháborúban beavatkozott a "fehérek" oldalán a vörösök ellen. Intervenciónak hívják, az oroszok és szovjetek is csinálták, csak megsúgom. Ezzel mi a problémád? Talán kommunista vagy mi? :D Hidegháború irreleváns, két rivalizáló szuperhatalom. Az 1990-es évek talán ami felhozható egyedül, vagyishogy az USA túldominálta Oo-t, ami a putyini rendszer kiépítését segítette elő. Ebben van valamennyi igazság. Tény.
  • Kanada, UK, Franciaország., Olaszország, Görögország, Románia: előbbi három ugyancsak részt vett a "fehérek" oldalán a polgárháborúban. Hidegháború ideje már USÁ-nál leírva. Olaszország és Románia a második vh-ban valóban támadta a SZU-t. Ez jogos. Görögország viszont halványilag lila gőzöm sincs, mit ártott Oo-nak és a SZU-nak... xddd Éppen ellenkezőleg, a szovjetek avatkoztak be a görög polgárháborúba a görög kommunisták oldalán! :D Törökország a központi hatalmak oldalán szállt harcba az oroszok ellen, ami az orosz-oszmán rivalizálást megnézve nem meglepő. Az oroszok is számtalanszor fenyegették a történelem során az oszmán-törököket. Szövetségi rendszerek voltak. Hidegháború szintúgy. Törökország jelenleg hintapolitikát játszik.
  • Lengyelország: abszolút nevetséges, sőt, kifejezetten felháborító és bicskanyitogató a véleményed... Hogy miért? Mert pont a Lenin és Trockij vezette bolsevikok támadták őket, és nem fordítva! Ők védték a frissen visszakapott államiságukat a terjeszkedő szovjet-oroszok ellen! :D Oo. és a SZU nyomta el a lengyeleket és baltiakat a 18. század vége óta, és nem fordítva. ;) Napóleont (és a forradalmi Fo-t, amit egyébként először az oroszokat is magába foglaló koalíció támadott meg 1792-ben!) azért támogatták a lengyelek, mert az oroszok (illetve részint a poroszok és Habsburgok) elvették államiságukat a 18. század végén, és nyilván a franciákban látták azt a támogatót, akik ezt a staus qou-t megbonthatták!
  • "Ugye ide azért nem fértünk fel, mert betagozódtunk a Vörös Hadseregbe. Amennyire jól emlékszem pl. 1918 májusában az érintett haderő létszámban a felét magyarok adták ki ..." Hogy mi? :D
Impresszív ugye? :) Nehogy gyere nekem azzal, hogy Oo. és a SZU állandóan csak áldozat, mert felkötöm magam. Egész történelmüket végigkísérte az expanzió. A második vh talán az egyetlen, ahol tényleg van egyfajta áldozati szerepük.
Mégvalami: olyan mértékben ruszofil vagy, hogy az már kimeríti a szimpátia viszonyt... :)
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
Szeretem a mindent átvágó, végleges érvkészletedet.
Én érvelek, 'ti' meg nem, vagy ha próbáltok, akkor azt is többnyire hibásan, torzítva vagy orosz szimpátiától elvakítva (tisztelet a kivételnek, meg akinek nem inge, ne vegye magára, nyilván nem általánosítva értem...). :) Várom tőletek az ellenérvelést és cáfolatot a feni válaszomra, amit "dkesnek" írtam. ;) Kifejezetten szeretném, ha megizzasztanátok. Hajrá! :)
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 803
61 294
113
Én érvelek, 'ti' meg nem, vagy ha próbáltok, akkor azt is többnyire hibásan, torzítva vagy orosz szimpátiától elvakítva (tisztelet a kivételnek, meg akinek nem inge, ne vegye magára, nyilván nem általánosítva értem...). :) Várom tőletek az ellenérvelést és cáfolatot a feni válaszomra, amit "dkesnek" írtam. ;) Kifejezetten szeretném, ha megizzasztanátok. Hajrá! :)
" Nem àltalánositok, de mindnyájan hülyék vagytok?"
:rolleyes:
Nézd Castelt. Minek koptassam a számat?
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
Problémás a történelemtudásod, nem kicsit... Ne próbálj kioktatni és ne erőlködj, hiszen láthatólag nem vagyunk egy súlycsoportban, maradjunk annyiban. Egyébként most már tényleg eldönthetnétek, hogy akkor Oroszország a SZU vagy nem... :D Csak mert a 20. századi orosz történelem nagy része a SZU-ban nyert formát. :) Nézzük akkor az oroszok "nagy 20. századi elnyomását":
  • Japán. Az 1904-05-ös orosz-japán háború: ott japán támadott igen, de ha már elítéljük a NATO terjeszkedését, akkor említsük meg, hogy ezen háború kitörésében szerepet játszott az is, hogy Oo. terjeszkedett keleten, így Mandzsúriában, illetve közvetlenül beavatkozott a boxer lázadásba és a kínai ügyekbe... Az oroszok keleti terjeszkedése nyilvánvalóan nem volt ínyére az ugyancsak terjeszkedő, és feltörekvő Japánnak... 1932-39-es szovjet-japán határmenti háború: Japán terjeszkedett Mongólia irányába, amibe beleavatkozott a SZU. Ennek eredménye lett a szovjet-japán semlegességi szerződés, amit a SZU rúgott fel 1945-ben... :)
  • Kína. Ez értelmezhetetlen, sőt, abszolút ellenkezője igaz: Oo. és a SZU próbált dominálni a kínaiakon! Kína viszont lerázta magáról a szovjet befolyást a hruscsovi és brezsnyevi időszakokban. Áruld már el nekem, Kína mivel fenyegette az oroszokat a 20. században, mert kíváncsi vagyok! :D
  • USA: Az orosz polgárháborúban beavatkozott a "fehérek" oldalán a vörösök ellen. Intervenciónak hívják, az oroszok és szovjetek is csinálták, csak megsúgom. Ezzel mi a problémád? Talán kommunista vagy mi? :D Hidegháború irreleváns, két rivalizáló szuperhatalom. Az 1990-es évek talán ami felhozható egyedül, vagyishogy az USA túldominálta Oo-t, ami a putyini rendszer kiépítését segítette elő. Ebben van valamennyi igazság. Tény.
  • Kanada, UK, Franciaország., Olaszország, Görögország, Románia: előbbi három ugyancsak részt vett a "fehérek" oldalán a polgárháborúban. Hidegháború ideje már USÁ-nál leírva. Olaszország és Románia a második vh-ban valóban támadta a SZU-t. Ez jogos. Görögország viszont halványilag lila gőzöm sincs, mit ártott Oo-nak és a SZU-nak... xddd Éppen ellenkezőleg, a szovjetek avatkoztak be a görög polgárháborúba a görög kommunisták oldalán! :D Törökország a központi hatalmak oldalán szállt harcba az oroszok ellen, ami az orosz-oszmán rivalizálást megnézve nem meglepő. Az oroszok is számtalanszor fenyegették a történelem során az oszmán-törököket. Szövetségi rendszerek voltak. Hidegháború szintúgy. Törökország jelenleg hintapolitikát játszik.
  • Lengyelország: abszolút nevetséges, sőt, kifejezetten felháborító és bicskanyitogató a véleményed... Hogy miért? Mert pont a Lenin és Trockij vezette bolsevikok támadták őket, és nem fordítva! Ők védték a frissen visszakapott államiságukat a terjeszkedő szovjet-oroszok ellen! :D Oo. és a SZU nyomta el a lengyeleket és baltiakat a 18. század vége óta, és nem fordítva. ;) Napóleont (és a forradalmi Fo-t, amit egyébként először az oroszokat is magába foglaló koalíció támadott meg 1792-ben!) azért támogatták a lengyelek, mert az oroszok (illetve részint a poroszok és Habsburgok) elvették államiságukat a 18. század végén, és nyilván a franciákban látták azt a támogatót, akik ezt a staus qou-t megbonthatták!
  • "Ugye ide azért nem fértünk fel, mert betagozódtunk a Vörös Hadseregbe. Amennyire jól emlékszem pl. 1918 májusában az érintett haderő létszámban a felét magyarok adták ki ..." Hogy mi? :D
Impresszív ugye? :) Nehogy gyere nekem azzal, hogy Oo. és a SZU állandóan csak áldozat, mert felkötöm magam. Egész történelmüket végigkísérte az expanzió. A második vh talán az egyetlen, ahol tényleg van egyfajta áldozati szerepük.
Mégvalami: olyan mértékben ruszofil vagy, hogy az már kimeríti a szimpátia viszonyt... :)

Nem vagy semmi ... :) Annyira nem vagyunk egy súlycsoportban, hogy személyeskedés nélkül nem is megy?

Akkor ehhez az orosz meg szovjet kérdéshez. Oroszország a Szovjetunió jogutódjaként tekint magára. Másfelől akár a területét nézzük akár a geopolitikai helyzetét azt láthatjuk, hogy biztonságpolitikailag meglehetősen hasonló kihívásokkal küzd. Ezért nem hagyhatjuk figyelmen kívül a Szovjetunió történelmét illetve azt, hogy a SzU milyen támadásokat szenvedett el - ugye különösen a fennállása kezdeti szakaszában (később az atomkorban másfajta fenyegetettség állt fenn). Továbbá teljesen mindegy, hogy én mennyire vagyok vagy a SzU mennyire volt kommunista - a lényeg. Amiről szó volt, hogy megtámadták a felsorolt kedves országok.

Valamint az is mindegy, hogy milyen harmadik ország mely politikai alakulatát támogatták (pl. Kína, görög) e tekintetben. Most az olyan apróságoktól is tekintsünk el, hogy Kínával kapcsolatban ugye a Japánok és a Brit -ek is matattak arrafelé elég sokat. Még mindig a lényeg az, hogy kik támadták meg a Szovjetúnió/Oroszországot. Ez volt az eredeti felvetés ... Ez nem egyszerű szimpátia kérdése, hogy pl. amennyiben a muszka komcsi - akkor "megérdemelték". A muszka erről is gondolkodhat másként - másfelől simán feljegyezheti, mint "biztonsági aggályt" ...

Japánnak nézz utána - nemcsak akkor volt "torzsalkodás" közöttük. Kínának, olasznak és görögnek is - nem vagy képben. A románok sem csak a második világháborúban támadták őket. 1918 -ban Besszarábiába bevonultak katonailag és egyszerűen annektálták. Persze technikailag Besszarábia előtte kikiáltotta a függetlenségét - honnan is ismerős a forgatókönyv akkortájról? Egyébként mivel Dobrudzsát is behúzták - így a jövőre nézve is igen komoly fenyegetést jelentettek a muszkára (ami később be is igazolódott). Az előző hsz -emben ugye írtam a fő fenyegetési irányokról orosz szemszögből ...

Meg az is érdekes kérdés, hogy pl. amennyiben egy ország szövetségi rendszer tagjaként támad rájuk (pl. a törökök), akkor az nem számít? Hát dehogynem - ugyanúgy biztonsági aggály, sőt. Sőt ezt a jelenlegi állapotokra is lehet vonatkoztatni és ugye erről is pont írtam az előző hsz -emben: "létezik egy olyan a világ top1 szuperhatalma által grundolt katonai szövetség, melynek deklarált ellensége Ők" ... Igen, a szövetségi rendszer és azok tagjai is jelenthetnek valós fenyegetést ...

Lengyelország. Azon lehet lamentálni, hogy előbb-utóbb amúgyis összeütközés lett volna a vége - avagy konkrétan, hogy a bolsik támadtak volna. Azonban technikai értelemben véve a lengyelek támadtak. Aztán persze visszanyomták Őket Varsóig aztán a lengyeleknek mégis sikerült felülkerekedni. Itt megint tegyük félre a szimpátia kérdését meg, hogy kinek drukkolunk.

Általánosságban - tegyük félre ezt a "Oo. és a SZU állandóan csak áldozat" dolgot. Még csak halvány utalásféleképpen sem írtam hasonlót sem. Amiről szó volt, hogy kik voltak akik rájuk támadtak illetve akár ez alapján milyen biztonsági aggályokat tud megfogalmazni a muszka. Még egyszer - nem én, hanem a ruszki ...

OK, boncolgassuk ezt az Oroszország viszonyt. Ugye jelenleg a nyugati rendszer részei vagyunk és NATO tag. Ilyenformán nekünk Ők: ellenség. Na, ez is baromi russzofil kijelentés volt a részemről - nemdebár? Ugyanakkor a valódi nézeteltérés közöttünk, hogy az én véleményem szerint amennyiben nem érted az ellenséged motivációit, biztonsági aggályait, félelmeit vagy éppen a gondolkodásmódját (és mondjuk csak az érzelmi alapú epét hányás megy), akkor már azelőtt vesztettünk félig, hogy eszkalálódna a történet ... Másfelől ezt a jelenre vetítve igen aggályosnak tartom azt, ha megragadunk azon a bonyolultsági szinten gondolkodásban, hogy: "Fákk Putyin". Azért, mert ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag teljesen "vakon vagyunk" ...

Aztán még így nyugatos irányultsággal is engedtessék meg, hogy a nyugati akciókkal illetve reakciókkal kapcsolatban kritikát fogalmazzon meg bárki. Ettől még nem lesz senki ruszofil talán. Példának okáért a nyugat/NATO elmúlt 20 éves (/8 év/1 hónap stb.) politikája Ukrajnával (/Oroszország) kapcsolatban - hááát, fogalmazzunk úgy nem meríti ki a "tökéletes" fogalmát ...
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 567
89 738
113
9f61b41388170bbc0cc3cd54ba7afc22581459053182a6556d19f6d84ec0f637.jpg
 

Kijev Szelleme

Well-Known Member
2022. március 1.
981
1 740
93
Putyint helyretették a lengyelek. Az orosz gázszállító nem módosíthat a Jamal-gázvezetékről szóló szerződésben rögzített fizetési feltételeken, Lengyelország az érvényes kötelezettség-vállalásaival összhangban tartja be a megállapodást – közölte a PGNiG lengyel állami gázszolgáltató. „Ez nem úgy van, hogy a szerződtetett fél (adott esetben a szállító) tetszőlegesen módosíthat a fizetés módszerein”, a PGNiG úgy fogja megvalósítani a szerződést, „ahogyan erre kötelezettséget vállalt”