[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 325
33 379
113
Na akkor onnan indult a beszélgetés, hogy példát kértek arra , hogy Oroszország sem biztosítja a kisebbségek jogait hoztam egy példát a nyelvre , ha már ugye Ukrajnával ez az egyik baja az orosz vezetésnek, de ezenkívül Oroszországban a kisebbséget pl az őslakosokat meg szàmos területen elnyomják kizsákmányolják...

Sajnos így van, nem mintha az USA, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland stb. nem tette volna ugyanezt... persze egy ideje már megy a jóemberkedés meg a bűnbánat, de persze már visszafordíthatatlanok a befejezett tények.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 325
33 379
113
Szerintem 2 külön dologról beszélünk ! Van országon/államon belüli és kívüli kisebbség ! És még ezt is cizellálja , hogy önkéntes , történelmi vagy erőszakos alakult ki a kisebbség ! A nyelv mint olyan alappillére mint a nevében is benne van azaz anyanyelv másképpen a családi nyelv használat . Példa : Kenyhecen (Szlovákia , 1 km a csonka Magyar határ ) él egy cimborám ékes Magyar tájszólással beszél , magyarul olvas és néz tv-t továbbá a neten is magyarul böngészik . A gyerekei magyar tannyelvű általános iskolába jártak míg kéttannyelvű középsuliba , viszont otthonon kívül csakis szlovákul beszélnek ! És ez általánosan igaz a fiatal generációra hiába magyarok , hiába tanulhattak magyarul mégis a hivatalos nyelven kommunikálnak egymással ! A magyar nyelvhez csak mint valami családi örökség vonzódnak . A barátom tanácstalan és tehetetlen ! Szívesen megkérdeznék egy udmurt is !

Sajnos ez van, Szlovákia már lenézi Magyarországot, mint "fejlettlenebbet", másrészt ha nincs igazán kemény elnyomás, gyorsabb az asszimiláció.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Na akkor onnan indult a beszélgetés, hogy példát kértek arra , hogy Oroszország sem biztosítja a kisebbségek jogait hoztam egy példát a nyelvre , ha már ugye Ukrajnával ez az egyik baja az orosz vezetésnek, de ezenkívül Oroszországban a kisebbséget pl az őslakosokat meg szàmos területen elnyomják kizsákmányolják...
Nem, példát hoztál arra, hogy biztosítja, majd azóta próbálod megvédeni a védhetetlent.
 
W

Wilson

Guest
Gyakorlatban kötelezően választható az udmurt nyelv. És minnél többet olvasok róla, annál jobban ezt érzem.
Választható de a lényeg itt van....


  • az összes udmurtiai óvoda orosz tannyelvű, a falusi óvodák közül van olyan, ahol van udmurt nyelvű foglalkozás is, kiegészítő jelleggel,
  • általános iskola alsó tagozata: a falvakban vannak udmurt tannyelvű iskolák, a városokban minden iskola orosz tannyelvű, de van udmurt nyelv mint tantárgy (ez 2017-ig kötelező tárgy volt, azóta csak választható),
  • általános iskola felső tagozata, középiskola: kizárólag orosz tannyelv, választható tantárgy az udmurt nyelv,
  • felsőoktatás: kizárólag orosz tannyelv, kivéve az izsevszki Udmurt Állami Egyetem udmurt filológia, finnugor filológia, s udmurt újságírás szakát, ahol az oktatás részben udmurt nyelvű
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Választható de a lényeg itt van....


  • az összes udmurtiai óvoda orosz tannyelvű, a falusi óvodák közül van olyan, ahol van udmurt nyelvű foglalkozás is, kiegészítő jelleggel,
  • általános iskola alsó tagozata: a falvakban vannak udmurt tannyelvű iskolák, a városokban minden iskola orosz tannyelvű, de van udmurt nyelv mint tantárgy (ez 2017-ig kötelező tárgy volt, azóta csak választható),
  • általános iskola felső tagozata, középiskola: kizárólag orosz tannyelv, választható tantárgy az udmurt nyelv,
  • felsőoktatás: kizárólag orosz tannyelv, kivéve az izsevszki Udmurt Állami Egyetem udmurt filológia, finnugor filológia, s udmurt újságírás szakát, ahol az oktatás részben udmurt nyelvű
Mennyire választékos , mennyire modern az udmur nyelv ? Át lehet vele adni a jelenlegi tudást vagy pont olyan mint a lóvári cigány nyelv ?
 
  • Tetszik
Reactions: Ramzana

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
felsőoktatás: kizárólag orosz tannyelv, kivéve az izsevszki Udmurt Állami Egyetem udmurt filológia, finnugor filológia, s udmurt újságírás szakát, ahol az oktatás részben udmurt nyelvű
Erre mondjuk az egyetem oldalán semmilyen információt nem találtam
Igaz az ellenkezőjére se.
De azért na.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
W

Wilson

Guest
Mennyire választékos , mennyire modern az udmur nyelv ? Át lehet vele adni a jelenlegi tudást vagy pont olyan mint a lóvári cigány nyelv ?
Élő nyelv tehát beszélik, hogy mennyire választékos az nem tudom de ha mind a ma napig fennmaradt akkor én úgy gondolom betöltötte a szerepét, de ha jól tudom nem a választékosság definiálja a nyelv fogalmát....
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Én nem tagadtam eddig sem, de mint írtam minden törvény annyit ér amennyit betartanak belőle,mert csak az számít mennyi valósul meg belőle...
És innentől izzadságszagú amit csinálsz.
Van egy orosz törvény, ami lehetővé teszi a kisebbségi nyelvek használatát, és igazából azért rohadt nehéz utána olvasnom, mert még wikipédia is van az adott nyelven, csak a google nem fordítja.
Vs
Nem beszélheted az adott nyelvet.
Pont.
 
W

Wilson

Guest
És innentől izzadságszagú amit csinálsz.
Van egy orosz törvény, ami lehetővé teszi a kisebbségi nyelvek használatát, és igazából azért rohadt nehéz utána olvasnom, mert még wikipédia is van az adott nyelven, csak a google nem fordítja.
Vs
Nem beszélheted az adott nyelvet.
Pont.
Mert miért is lenne az? Se az udmurt se a magyart nem boldogítja az, hogy papíron milyen jó a törvény ha annak a végrehajtását elszabotálják vagy nagyon megnehezítik az anyanyelvi oktatást, amelynek a következménye az lesz, hogy az a kisebbség elveszti az identitását és idővel eltűnik...
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Mert miért is lenne az? Se az udmurt se a magyart nem boldogítja az, hogy papíron milyen jó a törvény ha annak a végrehajtását elszabotálják vagy nagyon megnehezítik az anyanyelvi oktatást, amelynek a következménye az lesz, hogy az a kisebbség elveszti az identitását és idővel eltűnik...
Tehát a nyílt népírtás, mert tök mindegy mit mond az ensz, a betiltott anyanyelv az népírtás, megegyezik, a most már nem kötelező, csak választható anyanyelv oktatással?
 
W

Wilson

Guest
Tehát a nyílt népírtás, mert tök mindegy mit mond az ensz, a betiltott anyanyelv az népírtás, megegyezik, a most már nem kötelező, csak választható anyanyelv oktatással?
Nem mondtam ilyet és nem is állítottam, de egy népet ki lehet írták fegyverekkel, és úgyis, hogy nem teszed lehetővé vagy nagyon megnehezíted az anyanyelvén való oktatást, mert ezzel a felnövekvő új generációt aszimilálod....ez az utóbbi hosszabb ideig tart.Szerinted miért fektetnek akkora hangsúlyt a határon túli magyarok megfelelő magyar nyelvű oktatására mert a határon túli magyarság megmaradása szempontjából ez az egyik alappillér...
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 747
3 928
113
Mert miért is lenne az? Se az udmurt se a magyart nem boldogítja az, hogy papíron milyen jó a törvény ha annak a végrehajtását elszabotálják vagy nagyon megnehezítik az anyanyelvi oktatást, amelynek a következménye az lesz, hogy az a kisebbség elveszti az identitását és idővel eltűnik...
Még emlékszem Kazinczy koráról mit tanították a gimiben. Ha az adott nyelvből hiányoznak az ipar szakszavai ill. modern szavak, akkor nyelvujitast kell végezni. Ezt az udmurtiaknak kell elvégezni. Amennyiben az udmurti szókincsből hiányoznak az oktatáshoz nélkülözhetetlen szavak, akkor ott nem lehetséges udmurti nyelven az oktatás. A törvényi lehetőség adott az anyanyelvi oktatáshoz, a többi az udmurtiakon múlik.
 
W

Wilson

Guest
Még emlékszem Kazinczy koráról mit tanították a gimiben. Ha az adott nyelvből hiányoznak az ipar szakszavai ill. modern szavak, akkor nyelvujitast kell végezni. Ezt az udmurtiaknak kell elvégezni. Amennyiben az udmurti szókincsből hiányoznak az oktatáshoz nélkülözhetetlen szavak, akkor ott nem lehetséges udmurti nyelven az oktatás. A törvényi lehetőség adott az anyanyelvi oktatáshoz, a többi az udmurtiakon múlik.
Nem hiányoznak hiszen minimális oktatás zajlik ezen a nyelven...