[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 708
72 043
113
Nagyjából mostanra értem oda fejben, hogyha az oroszok nem reagálnak ésszerűen, akkor ez egy kibaszott színjáték. Már nincs miért jóemberkedniük, nincs miért betartaniuk bármiféle nemzetközi szabályt, gazdasági szabályt, egyáltalán semmit. Ki lett nyílvánítva, hogy térdeltetni akarják őket. Minden létező szinten szankcionálták őket, mit sem számít már, ha valamivel kapcsolatban önérdekből nem teszik ha minden létező szinten alázzák az oroszokat. Nincs semmi ami miatt nem kellene elzárniuk a csapokat, nincs semmi, ami miatt még békére törekvő kommunikációt kellene folytatniuk, nincs semmi, ami miatt visszafogott háborút kellene vívniuk, nincs semmi, ami miatt még elnézőnek kellene lenniük az EU-tól Japánig. Ha megy a tutyimutyi depressziós Putyinnak rossz kedve van és elromlott a háború és mégjobban megszankciózunk de nem zárja el cserébe a vágyott gázt, akkor ez csak egy kibaszott színjáték és neki kell látnunk egy polgárháborúban lekaszálni a globális elitet és a kutyáikat.

Szösszenet a "Shitstorm" szélére.
Jelenleg az orosz északon visszavonja erőit Fehéroroszország irányába. Ezzel a manőverrel vákuumot hoz létre a területen.
Az ukránoknak muszály lekövetni az orosz kivonulást, ergó a friss egységeiket ide kell küldjék.
Keletre nem megy semmi....
Kijev Észak-Észak keleti irányban külföldi "Önkéntesek" harcolnak mára világossá vált.(~20k)
Ugye minden külföldi által posztolt dolog arról szólt hogy Kiev környékére viszik őket.
A Bayraktar típusú drónok valódi harcászati körülmények között leszerepeltek. Gyakorlatilag 14 napja semmit nem hallani róluk.
Ergó, egy közepes légvédelemmel rendelkező ellenféllel szemben hatástalanok, az árukhoz képest csak részeredményeket tudnak felmutatni.
Kis drónok, quadrocopterk. Van létjogosultságuk.
Láthatóan nagy hasznot hoznak a lokális szituációkban.
Ami látható diplomáciai oldalról....
Az eszkalációt erősítik.
Az orosz többszöri figyelmezetetése ellenére is elkezdték a nehéz technika szállítását.
Ráadásul nem is titkolva henem posztolva nemzetközi szinten.
Szlovákia küldött S-300-at, és már meg is érkezett....
Nonszensz....
Ahogyan az is hogy egy titkosszolgálat ( Német) nyilvánosan kijelenti hogy halgatja a Front (!) kommunikációt!
Mi egy színház nézői vagyunk.
Katonailag ezek a manőverek megmagyarázhatatlanok.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 813
39 253
113
Oroszország átirányítja a szénszállítmányokat az EU-ból más piacokra – Kreml
Megint hogy kikúrtak az oroszokkal!
Ja nem de az EU-s idióták majd drágábban fogják beszerezni, mondjuk Ausztráliából.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 405
36 391
113
:D. A logikus kiút a 130-90 nm-es topológiákra való processzorok fejlesztése lenne, ezek gyártása elméletileg a Mikronnál indulhat el. Ezek lehetnek számítógépek orvosi berendezésekhez vagy a tárgyak internete” – vélekedik a Kommersant informatikai piaci forrása.:D

Nyilván. Ha elzárnak az importtól a 20 éves csúcstechnológia is jobb a semminél. Katonailag pláne, meg lehet nézni mire volt képes az USA hadereje 1991-ben vagy 1999-ben, amikor az Intel 80486 illetve a P6 voltak a csúcs procik. Nem a katonai cuccokban, azokban jellemzően szinte mindig jóval régebbi szintű mikroelektronika volt.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Kiderült az orosz népszámlálás eredménye
2022. április 8

| RT

Küzdj a cenzúra ellen, oszd meg ezt a bejegyzést!

A lakosság száma 2 millió fővel nőtt az előző felmérés óta

Oroszország lakossága az elmúlt évtizedben csaknem ötmillióval nőtt, és elérte a 147 milliót – közölte pénteken a Rosstat kormányzati statisztikai hivatal a legutóbbi, 2021 végi népszámlálás előzetes eredményeire hivatkozva.

Ennek a növekedésnek több mint a felét a Krím 2014-es visszavétele okozza.

2010-ben, amikor az előző országos népszámlálást tartották, az ország lakossága meghaladta a 142 milliót.

Kezdetben országos népszámlálást terveztek 2020-ra, de végül a Covid-19 világjárvány miatt elhalasztották. Az év elején a Rosstat arról számolt be, hogy Oroszországban 2021-ben a népesség természetes fogyása 1,042 millió fő volt, ami a legnagyobb csökkenés a posztszovjet történelemben.

Oroszországban 2021-ben több mint 517 000 ember halt meg, akiknél Covid-19-et diagnosztizáltak, ami háromszor annyi, mint 2020-ban, amikor körülbelül 163 000 Covid-19-vel összefüggő halálesetet jelentettek.

Olvass tovább


Az oroszok feltárják pénzügyi félelmeiket – felmérés
A népszámlálás szerint Moszkva továbbra is az ország legnépesebb városa. A főváros lakossága 2010 óta 1,3 millió fővel nőtt, és elérte a 13 millió főt. Szentpétervár a távoli második helyet foglalja el 5,6 millió lakosával, ami 0,7 millióval több, mint egy évtizeddel ezelőtt.

Eközben a krími fekete-tengeri kikötő, Szevasztopol Oroszország leggyorsabban növekvő településévé vált. Az enyhe telekkel és meleg nyarakkal rendelkező tengerparti üdülőváros az oroszok kedvelt migrációs célpontjává vált, lakossága az elmúlt három évben 17,8 százalékkal nőtt – közölte az orosz média a hét elején.

A népszámlálást 2021 októbere és novembere között tartották. A végleges eredményeket várhatóan májusban teszik közzé. Oroszország területe szerint a világ legnagyobb országa. Ennek ellenére a népességet tekintve a kilencedik helyet foglalja el India, Kína, az Egyesült Államok, valamint Indonézia, Pakisztán, Nigéria, Brazília és Banglades mögött.
 

Kijev Szelleme

Well-Known Member
2022. március 1.
981
1 740
93

Újabb termékek exportját korlátozza Oroszországba és Belaruszba az Egyesült Államok

Újabb termékek exportját tiltotta meg Oroszországba és Belaruszba helyi idő szerint pénteken az Ukrajna ellen indított háború miatt az Egyesült Államok – jelentette be washingtoni kereskedelmi minisztérium.
A közlemény szerint mostantól csak külön engedéllyel exportálhatók Oroszországba és Belaruszba műtrágyák, csővezetékeknél használt csapok, csapágyak, egyéb alkatrészek, nyersanyagok és vegyszerek is. A korlátozás de facto tiltást jelent, miután a kormányzat közölte, hogy nem fogja megadni az ehhez szükséges engedélyeket.
Az amerikai kormány szintén megtiltotta, hogy amerikai gyártású, de belarusz tulajdonú, üzemeltetésű vagy belaruszok által bérelt repülőgépek repüljenek Belaruszba, válaszul arra, hogy Minszk támogatja Oroszország Ukrajna elleni agresszióját.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 938
16 388
113

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 633
113
Az importhelyettesítés problémái az orosz mikroelektronikában
Szakaszok : Elektronika és optika , Piacok és együttműködés , A védelmi ipar helyzete és kilátásai
120430
Ahogy a Kommerszant újság írja Nyikita Koroljev és Jevgenyij Khvosztik cikkében: "A processzorok elszigetelten. Hogyan indítják újra az orosz hatóságok az elektronikai ipart", Az ukrajnai katonai műveletekre válaszul növekvő szankciós korlátozások rendszerszintű problémákat tártak fel a hazai mikroelektronikában. A chipgyártókat elzárták a tajvani gyáraktól, a nyugati technológiától és az alkatrészektől. A már fizetős processzorok százezreit fenyegeti az a veszély, hogy egyszerűen nem érik el, és anyag nélkül maradhat az egyetlen hazai, polgári elektronikát gyártani képes üzem. A hatóságok szokás szerint importhelyettesítésről beszélnek. De a mikroelektronikában való megvalósításához a technológiai és gazdasági elszigeteltségben lévő országnak néhány éven belül egy olyan utat kell bejárnia, amely évtizedekig tartott a nem ilyen problémákkal küzdő Tajvannak.

Az legnagyobb alapanyaggyártók a mikrochipekhez Ukrajna meg Oroszország. Ukrajnának most egyéb elfoglaltságai vannak uh marad Oroszország, mint beszállító. Gondolom ezt is úgy lehet helyettesíteni egy hét alatt, mint az orosz gázt Európában. Akkor mégis hogyan akarják elzárni ezt a piacot előlük?
 

fa kard

Well-Known Member
2022. január 20.
56
261
53
Nyilván. Ha elzárnak az importtól a 20 éves csúcstechnológia is jobb a semminél. Katonailag pláne, meg lehet nézni mire volt képes az USA hadereje 1991-ben vagy 1999-ben, amikor az Intel 80486 illetve a P6 voltak a csúcs procik. Nem a katonai cuccokban, azokban jellemzően szinte mindig jóval régebbi szintű mikroelektronika volt.
Hozzátenném, hogy ma már szinte minden skálázható, azaz ugyanazt a teljesítményt össze tudják hozni annyival több alkatrészből amennyivel gyengébbek az alkatrészek.
A másik a másodlagos hasznosítás. Ha csak összevásárolják globálisan a leselejtezett elektronikát, számítógépeket, mobiltelefonokat, bőven lesz annyi alkatrészük ami az igazán csúcsteljesítményt igénylő cuccokhoz kell.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 405
36 391
113

Miközben az orosz-ukrán konfliktus tombol, Nyugaton továbbra is az általános politikai attitűdök egyfajta Rorschach-tesztjeként működik. Általánosságban elmondható, hogy a centrum és a baloldal határozottan ukránbarát álláspontot képvisel, míg a kemény vagy alternatív jobboldal elemei megpróbáltak közös nevezőt találni Putyin Oroszországával, gyakran a wokizmus-ellenességet és a globalizmus és a NATO iránti ellenszenvet használva az ideológiai szolidaritás előnyös csatornájaként. Személyes véleményem az, hogy a nyugatiaknak nehéz érvényes véleményt alkotniuk az egyes ügyek erkölcsi érdemeiről, mivel mindkét ügy (az ukrán nacionalista és az orosz szeparatista) rendelkezik bizonyos érvényességgel. Ez a kemény valóság a többnemzetiségű államokban, ahol a lakosság megosztott az önérvényesítés és az önrendelkezés terén. A konfliktusról szóló legtöbb nyugati kommentár - túl azon, hogy az egyik nemzetnek joga van-e háborút indítani a másik ellen - így továbbra is Rorschach-féle marad, és végtelenül többet árul el a kommentátor politikájáról, mint a helyszínen zajló események valódi természetéről. Ezzel a fenntartással, és mivel ez a weboldal sok munkát szentelt a zsidók és befolyásuk kérdésének, a következő esszé nem annyira egy újabb "magyarázatot" vagy bocsánatkérést kínál a folyamatban lévő háborúra, hanem inkább annak egyik furcsább, de nem kevésbé fontos aspektusára világít rá: Vlagyimir Putyin a holokauszt-narratívának a geopolitikai célok érdekében történő átvételét, népszerűsítését és felhasználását.

Az orosz holokausztpropaganda felemelkedése és bukása

Oroszország a kezdetektől fogva szerves része volt a holokauszt-ipar létrehozásának. Közvetlenül a második világháborút követően a szovjetek érdeke volt, hogy teljesen delegitimálják a kommunista megaállamba való beolvasztásra kiválasztott kelet-európai országok kormányait és népeit. Lettország, Lengyelország, Litvánia vagy Ukrajna népét például népirtásban vagy "emberiség elleni bűncselekményekben" való bűnrészességgel vádolni könnyű módja volt mind a demoralizálásuknak, mind a szovjetellenes nacionalizmus elfojtásának. Az első holokauszt-propagandisták természetesen olyan orosz zsidó fotóriporterek voltak, mint Samary Gurary, Mark Markov-Grinberg, Max Alpert, Semen Fridlyand, Mikhail Trakhman és Georgy Zelma, akik olyan beállított és kurátori képeket publikáltak, amelyeket David Shneer történész úgy jellemzett, mint amelyek a fotóriporterek új "atrocitás-műfaját" alkotják. Míg munkájuk a Szovjetunióban felbőszítőnek bizonyult, az orosz atrocitásjelentésekre adott nyugati reakció kezdetben visszafogott és óvatos volt, és csak a nyugati zsidó újságírók ismételt erőfeszítéseinek és a szovjet beszámolók egyre durvábbá váló jellegének köszönhetően változott meg. Amikor például a Los Angeles Times kinyomtatott néhány orosz fotót Majdanekből, figyelmeztette olvasóit, hogy a közölt anyag "propaganda" lehet. Nagy-Britanniában a BBC zsidó újságírója, Alexander Werth később úgy emlékezett vissza, hogy eleinte "folyamatosan frusztrálta, hogy szerkesztője nem volt hajlandó leközölni a borzalmakról és atrocitásokról szóló történeteit".

A háború után a holokausztról szóló szovjet narratíva iránti igény egyik napról a másikra megszűnt. Míg Nyugaton hamarosan átvették a multikulturalizmus és a fehér bűntudat előretörésének módszertanába, addig a Szovjetunióban a zsidó atrocitás propagandája, mint diskurzus, többé-kevésbé megszűnt. 1948-ra Grossman, a rémtörténetek szerzője marginalizálódott, műveit pedig elhallgatták. 1948 januárjában meghívták Minszkbe, hogy zsűrizzen egy színdarabot a Sztálin-díjért, és a szovjet belorusz állami rendőrség vezetőjének felügyelete alatt megölték egy vidéki házban. Holttestét egy teherautó összezúzta és az utcán hagyta, teljesítve Sztálin kérését, hogy halálát "autóbalesetnek" tulajdonítsák. 1948 novemberében a Zsidó Antifasiszta Bizottságot hivatalosan is feloszlatták.

A Szovjetunió ellenszenve a holokausztról szóló elbeszéléssel szemben közvetlenül összefüggött azzal az igénnyel, hogy az új szatellitállamoknak azt az üzenetet terjesszék, hogy az orosz nemzet úgy küzdött és szenvedett, mint senki más. A nemzetközi zsidóságot, amely egykor hasznos volt a pénzeszközök és a befolyás más formái szempontjából, nem lehetett versenytársként megtűrni. Sztálin zsidókkal szembeni hangulata tovább romlott Izrael 1947-es megalakulása után. Személyesen megdöbbentették a zsidó identitás nyilvános megnyilvánulásai Moszkvában, beleértve a zsidó ünnepek alkalmából tartott tömeggyűléseket és a Golda Meir iránti hízelgő szeretetet. A "nemzet a nemzetben" túl nyilvánvalóvá tette magát. 1949 januárjában a Pravda közzétette híres cikkét, amelyben elítélte a "gyökértelen kozmopolitákat", és márciusban a lapot megtisztították a zsidóktól. Ezután elbocsátották a Vörös Hadsereg zsidó tisztjeit. Zsidó aktivistákat távolítottak el a kommunista párt vezetőségéből. Zsidó írók százait tartóztatták le, és ha orosz álnéven írtak, akkor hirtelen zárójelben megjelent a valódi nevük. 1952 augusztusában 13 zsidót állítottak bíróság elé, ítéltek el és végeztek ki szovjetellenes kémkedésért.

Putyin feleleveníti a "holokausztot"

Amint azt az Ukrajnában "különleges katonai akciót" bejelentő hosszú beszéde is jelzi, Putyin lelkesen tanulmányozza a történelmet, és rendkívül érzékeny arra, hogy a történelem, vagy inkább a történelem politikája hogyan befolyásolja a kultúrát, a nemzeti identitást, a geopolitikát és még a katonai célokat is. Ezért nem is olyan meglepő, hogy a múltba nyúl, hogy a szomszédos nemzetek feletti dominánsabb hatalmat biztosítsa. A holokauszt-narratíva Putyin általi intenzív felhasználása azért különösen érdekes, mert felelevenítette annak egyik eredeti szándékát: fegyverként az oroszellenes nacionalizmus ellen a mostani szovjet szatellitállamokban. Az, hogy Putyin "igaz híve"-e a holokauszt-történetnek, vagy pusztán taktikai okokból használja azt, nem tartozik a tárgyhoz. A holokauszt-narratíva kritikus fontosságú Putyin kelet-európai ideológiai háborúja és az Izraellel való szorosabb kapcsolat kialakítására irányuló folyamatos törekvése szempontjából. Ennek egyik eredménye, hogy Putyin a holokauszt-narratíva egyik legjelentősebb támogatójává vált világszerte.

Emlékhelyek

A holokauszt orosz népszerűsítésének van egy elsietett és átgondolatlan jellege, amit talán a Kreml 2005-ben Izraelnek adott holokauszt-emlékművének komikus adományozása illusztrál a legjobban. Minden jel szerint az orosz kormány rövid időn belül megbízta Zurab Cseretelit, az Orosz Művészeti Akadémia elnökét a műalkotással. A megbízás gyorsaságára utal az a tény, hogy Csereteli a jelek szerint egy korábbi, jelenleg Moszkvában álló szobor modelljeit használta fel, aminek következtében az izraeliek értetlenül állnak az állítólag meztelen zsidó holokauszt-áldozatokat ábrázoló emlékmű előtt, amelyek közül egyik sem tűnik körülmetéltnek.

Kultúra és oktatás

Oroszország a holokausztról szóló narratíva kulturális népszerűsítésébe is befektetett, leginkább a Sobibor című nagy költségvetésű film 2018-as bemutatásával. A film, amely grafikusan használja a szokásos, szörnyű trópusokat (az egyik kritika szerint több száz meztelen nő halálos kínjait mutatja be egy gázkamrában, egy nemi erőszakos jelenetet, áldozatok feláldozását, kegyetlen veréseket, korbácsolásokat, késeléseket, fejbe verést és lőfegyveres kivégzéseket), Vlagyimir Medinszkij orosz kulturális miniszter ötlete volt, akinek minisztériuma finanszírozta a film gyártását. A Times of Israel szerint Sobibor "óriási feltűnést keltett Oroszországban a kormány által vezetett megemlékezési kampánynak köszönhetően, amely idén tetőzött". A Kreml Putyin elnök és Netanjahu izraeli miniszterelnök 2018. januári moszkvai csúcstalálkozójának napirendjére tűzte a film megtekintését. Áprilisban Valentina Matvienko, a Duma Föderációs Tanácsának elnöke videobridge-on keresztül közös vetítést és megbeszélést szervezett kollégájával az izraeli Knesszetben. A filmből világszerte különleges vetítéseket szerveztek, ösztönözve a Schindler listája óta nem látott holokauszt-börzét.
 
  • Szomorú
Reactions: Kim Philby