Hm...
Nézzetek már rá, hogy mennyire lehet valós! Ha igaz, akkor ez most épp kondicionálja az orosz lakosságot a nukleáris tesztre.
Szerintem ez blődség, több aspektusból is.
Először is a "nukleáris teszt" mint jól hangzó fogalom az akármi is lehet a Burevesznyik indításától (ami egy nyitott reaktor hajtóműves robotrepülőgép) a Cár-bombáig bezárólag.
Másodszor, Szibéria mint olyan, az egy szép, egzotikus, távoli hely, ahol "történhetnek dolgok", de nukleáris tesztet ott nem nagyon végeztek korábban se. Mert nincs értelme.
Az úgynevezett töltet tesztelő nukleáris tesztek közül minden szempontból a legkézenfekvőbb, legköltséghatékonyabb és a rendelkezésre álló elemzési módszerekhez legjobban alkalmazható a föld alatti robbantás. De itt se a valós hatóerő a lényeg, hanem a kalibráció elvégzése, ami a szuperszámítógépek munkájához kell.
Hiába no, elmúltak már azok a jó kis 50-es, 60-as évek, amikor még látványos, multimegatonnás légköri robbantásokkal mutogatta mindenki, hogy neki mekkora van.
1963 óta a tesztelés kevésbé látványos és sokkal inkább a fehérköpenyes tudósok elzárt kísérletei lettek, semmint a jól filmezhető és propagandának sem utolsó légköri (vagy akár űrbéli) ökölrázások.
De még így is, a kilencvenes évekig tartó föld alatti teszteléseknek megvoltak a maguk politikai üzenetei, de ezek valójában csak annyira funkcionális retorikai keménykedések, mint a nukleáris töltetek maguk.
Annak meg aztán végképp nem látnám értelmét, hogy az orosz csak a saját gyönyörűségére saját maga felett robbantana egy multimegatonnás töltetet, főleg a távoli Szibéria felett, hogy még azt a nehezen összehozott telekommunikációt, belföldi utasrepülést és odatelepített, a hadiiparnak is fontos gyártókapacitást is hazavágja.