[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 621
8 198
113
A teljes elektronika biztos nem, szoftververziókat szoktak iterálni.
Dehogyis. Modulokkal dolgoznak mar vagy 40 eve.

Katonai hardverben pl. ma is használják széles körben az Intel i860-at (1989), bár vagy 25 éve nem gyártják.
Itt valamit nagyon felreertesz szerintem... :confused:

Egyreszt ha nem gyartanak valamit, akkor nem is hasznaljak, ez onmagaban hulyeseg.

Masreszt egeszen biztosan nem general purpose procikat hasznaltak altalaban, mert az a legnagyobb hulyeseg lenne a legtobb helyre (ha hallgattal ilyesmi eloadasokat, tudod mirol beszelek, ha nem, akkor meg mindegy is).

Harmadreszt pont az Intel a legrosszabb pelda, mert mig az Intelnel a manufacturing processt nem optimalizaljak sokaig, hanem levaltjak az ujabb, alacsonyabb csikszelesseggel, egy csucskategorias fab ill gyarto, mint peldaul a TSMC az a vegtelensegig optimalizalja a regebbi gyartastechnologiakat is, mert ugy ernek el eszement magas yieldet rajtuk.

FYI a TI katalogusaban ezres tetelben vannak ilyesmi, regebbi eljarassal gyarott termekei, es ezeken 50-60% profitot relizal, mert ezeket felesleges lenne 7 nanon gyartani, igy viszont iszonyat a yield egy egy batchbol.

Vegezetul, kevesbe procikrol, gyakrabban kontrollerekrol es egyeb logikai alkatreszekrol beszelunk upgrade kapcsan, amelyeket ugye mar 30+ eve feluletszerelt modon rogzitenek, azaz minden upgrade panelek cserejevel megy. Block generacios upgradek kozben meg teljes modulokat cserelnek, mert az interconnection buszok is teljesen uj generaciosak, maskulonben ertelmetlen lenne a 10-100x gyorsag compute avagy memory bandwidth stb.

Használnak bőven még ennél ősibb procikat is, 8 bitest is. Z80, Intel 8080
Dehogy. Azon en tanultam programozni, azt pont ismerem. Klonjaibol letezik, de tipikusan nem katonai helyeken hasznalnak elavultabb generaciokat, hanem sokkal inkabb space industryban hasznalta a NASA, megbizhatosag miatt.
FYI a SpaceX ota ez az osdi divat megszunt, nem veletlenul esett tizedere a koltsege az uriparnak hirtelen.

Az F-22A-ban 90 MHz-es Pentium I. proci vezérli a kijelzőket, nem cserélték le azóta sem.
Az F-22 nem gyartjak, es nem volt ra upgrade program sem, eleg vicces lenne, ha valaki nekiallna furni-faragni rajta...
FYI tavaly fogadtak el vegre egyet, kinjukban, nyugdijazas helyett, mert az F-35 egy anyagi csoddel egyenlo, nem lehetett vele levaltani:


Az USAF nagyon nem boldog sem ezzel, sem az F-35-tel, nem veletlenul gyorsitottak fel annyira a sixth-gen programjukat.
Mar most latszik, hogy ugyan a politika ill a military-industrial complex osszefonodasa miatt lehetetlen lesz az F-35 visszaskalazniuk lenyegesen, az USAF nem szamit ra, mint csucstechnikara 2035 utan mar, mar most a kovetkezo gen van fokuszban naluk, amitol az F-35 nyavalyait, tervezesi hibait stb akarjak kikuszobolni.

Az F-35-öshöz a Harris szállítja az elektronikát, ez nem kommersz cucc, mint a telefonokban, nem valószínű, hogy olyan sűrűn cserélődne, bár ezek nyílt architektúrák.
Így néznek ki ezek a cuccok:

Ennel sokkal-sokkal bonyolultabb volt az egesz az F-22 idejen, itt egy jo leiras rola:


Az F-35 meg egy katasztrofa lett. Amikor terveztek, meg nem tortent meg a jelenlegi supercomputing robbanas (ami persze a csikszelesseg ill mfr processnek koszonheto a hatterben), ennek ellenere telebaszarintottak mindenfele elmeroggyant elektronikaval, csilliard belso szenzorokkal, ami persze mind intergralva van, sehol nem volt meg a virtualizatl, containerized stb sw design, az egesz mara olyan elavult, mikozben olyan draga fenntartani, hogy hihetetlen.
Az F-25 egy igazi in-between technology generation clusterfuck.


Ettol fuggetlenul amit irtam, az koztudomasu. :rolleyes:
Ha mondjuk nem szandekosan keresgelnel olyan peldat, ami a tevhitedet tamasztja ala, hanem objektivan es logikusan korulnezel inkabb, akkor peldaul a regota repulo tipusoknal, mint pl Hercules avagy F-16 Block upgradjeinel eszrevetted volna, hogy sorban csereltek ki az elektronikai rendszereket, teljes panelokat stb.
Ugyanis ez a normalis, igy tartjak fenn a harckepesseget ezeknek a maskulonben 5-10 even belul elavulo rendszereknek.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 621
8 198
113
Fantasztikus!
Csak ahogy itt nem kevesen megírták, nem ezeket a cuccokat fogják holnaptól a nyugati haditechnikai eszközökbe pakolni, hanem jóval régebbieket.
Kar, hogy nem errol volt szo, hanem in general a chip industry design szintjerol.

Ha ertenel hozza, tudnad, hogy a csucstechnologia szintje elarulja azt is, milyen szinten jarhat a regebbi mfr process ugyanott, ti. azoknal meg a yield a lenyeg. Az viszont folyamatos optimalizalas mellett javithato csak, az meg iszonyat penzbe kerul, ha nincsen megfelelo fizetokepes piaci kereslet (ti. akkor csak tesztelgetnenek a mernokok).
A chip design and mfring a vliag legbonyolultabb proceduraja, ezernel is tobb lepesbol all, es ezeken mind lehet tweakelni, majd probagyartassal megnezni, javult-e a yield. Ehhez az oroszoknak se piacuk nincs, se penzuk, sem tudasuk , a csucsra torni meg az alapkutatasok is hianyoznak. Mint irtam, nem veletlen, hogy a kinaiak vannak a nyugatiak mogott, az oroszok messze lemaradva kullognak valahol hatul.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 420
63 673
113
Azt hittem már rég meghalt ...

Ja. Nem kötöttek üzletetezen a kiállításon.
Majd kötnek egy másikon. Vagy kiállítástól függetlenül.
Amúgy se készpénz a totális siker, ha utólag valaki kihátrál belőle.
De legalább írt valaki egy cikket, ami harmonizált az egyik oldal világnézetével.
De, ha fordítva történt volna és az oroszok giga-mega üzleteket hoztak volna össze ezen a kiállításon, az amerikaiak meg egyet se, akkor is ugyanez lett volna a lényeg.

Gondoljunk abba bele, hogy a szovjetek-oroszok lényegében 1988 óta jártak nyugati szakkiállításokra látványosan parádézni, de csak egyszer, 1996-ban kötöttek ott érdemi üzletet az indiaiakkal a Szu-30MKI-ról, ami azóta is a legfajsúlyosabb alapot adta minden rákövetkező üzlethez és fejlesztéshez az orosz védelmi ipar számára.
A többi bizniszt vagy odahaza a MAKSz-on, vagy kiállításoktól függetlenül kötötték meg.
 

balsteffl

Well-Known Member
2014. szeptember 1.
1 754
21 567
113
A Fehér Ház aggodalmának adott hangot: az orosz Zirkon rakéta az Egyesült Államok „határaihoz közel” harci pozíciókban van.


A Pentagon képviselői azt állítják: a Zirkont szándékosan hozták létre az amerikai haditengerészet és az észak-atlanti szövetség hegemóniája elleni küzdelem eszközeként.

A Zirkon rakétát légi és földi célpontok megsemmisítésére tervezték.

A hiperszonikus sebesség, amelyet a rakéta képes elérni, garantálja a maximális kárt az ellenségnek.

A Zirkon képes nukleáris robbanófejet szállítani, de enélkül is nagy veszélyt jelent.

Ezen a ponton az Egyesült Államoknak nincs módja az orosz rakéta elleni küzdelemre.

Az egyetlen, amit az Egyesült Államok tehet jelenleg, hogy megpróbálja betiltani az orosz “szuperfegyvereket” az irányítása alatt álló nemzetközi platformokon keresztül.



Az ENSZ-tagok meggyőzésére az Egyesült Államok katonai hírszerző szolgálatának jelentése:

„A cirkonok már harci szolgálatba álltak, és az amerikai határ közelében, az orosz haditengerészet létesítményeiben, Kubában, Nicaraguában és Venezuelában található bázisokon helyezkednek el.

”Amerika legnagyobb városaiba a repülési idő másodpercek kérdése.”

Abban az esetben, ha a titkosszolgálati jelentés nem hozná meg a kívánt hatást, Washington egy “küldöttséget” delegált a Fehér Ház sajtótitkárához, Karin Jean-Pierre-hez, aki képes volt élőben elmagyarázni a “pillanat tragédiáját”.

A hiperszonikus cirkonok bevetése az Orosz Föderáció hajóin közvetlenül az Egyesült Államok partjainál minden létező normával ellentétes – kezdte azonnal az amerikai “nagykövet”.

Moszkva köteles lemondani erről a döntésről.

E rakéták miatt úgy érezzük az Egyesült Államokban, hogy az Orosz Föderáció egyre erősebb nálunk” – mondta Jean-Pierre.

Hozzáteszi, hogy Washington “erőteljes tiltakozást” intéz, és követeli a Zirkon rakéták azonnali eltávolítását az Egyesült Államok határáról.


Az oroszok már megint nem tartják be az amerikánus szabályokat, ezért az irányítása alatt álló nemzetközi platformoknál siránkozik.
A Zirkon rakéta minden létező normával ellentétes, atomrakéta Kelet-Európában, Ukrajnában amerikánus normaszerinti.
És az oroszok le nem köpik, hogy mit követelnek?
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
A Fehér Ház aggodalmának adott hangot: az orosz Zirkon rakéta az Egyesült Államok „határaihoz közel” harci pozíciókban van.


A Pentagon képviselői azt állítják: a Zirkont szándékosan hozták létre az amerikai haditengerészet és az észak-atlanti szövetség hegemóniája elleni küzdelem eszközeként.

A Zirkon rakétát légi és földi célpontok megsemmisítésére tervezték.

A hiperszonikus sebesség, amelyet a rakéta képes elérni, garantálja a maximális kárt az ellenségnek.

A Zirkon képes nukleáris robbanófejet szállítani, de enélkül is nagy veszélyt jelent.

Ezen a ponton az Egyesült Államoknak nincs módja az orosz rakéta elleni küzdelemre.

Az egyetlen, amit az Egyesült Államok tehet jelenleg, hogy megpróbálja betiltani az orosz “szuperfegyvereket” az irányítása alatt álló nemzetközi platformokon keresztül.



Az ENSZ-tagok meggyőzésére az Egyesült Államok katonai hírszerző szolgálatának jelentése:

„A cirkonok már harci szolgálatba álltak, és az amerikai határ közelében, az orosz haditengerészet létesítményeiben, Kubában, Nicaraguában és Venezuelában található bázisokon helyezkednek el.

”Amerika legnagyobb városaiba a repülési idő másodpercek kérdése.”

Abban az esetben, ha a titkosszolgálati jelentés nem hozná meg a kívánt hatást, Washington egy “küldöttséget” delegált a Fehér Ház sajtótitkárához, Karin Jean-Pierre-hez, aki képes volt élőben elmagyarázni a “pillanat tragédiáját”.

A hiperszonikus cirkonok bevetése az Orosz Föderáció hajóin közvetlenül az Egyesült Államok partjainál minden létező normával ellentétes – kezdte azonnal az amerikai “nagykövet”.

Moszkva köteles lemondani erről a döntésről.

E rakéták miatt úgy érezzük az Egyesült Államokban, hogy az Orosz Föderáció egyre erősebb nálunk” – mondta Jean-Pierre.

Hozzáteszi, hogy Washington “erőteljes tiltakozást” intéz, és követeli a Zirkon rakéták azonnali eltávolítását az Egyesült Államok határáról.


Az oroszok már megint nem tartják be az amerikánus szabályokat, ezért az irányítása alatt álló nemzetközi platformoknál siránkozik.
A Zirkon rakéta minden létező normával ellentétes, atomrakéta Kelet-Európában, Ukrajnában amerikánus normaszerinti.
És az oroszok le nem köpik, hogy mit követelnek?

Be kell vetni az f-35-söket
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 844
113
Ez jó! :)

Nálunk két Lukoil is van a városban annyira kivonultak, persze volt gecizés velük az elmult másfél évben, hatósági ellenörzések meg minden, de még megvannak. Gazprom néven nem láttam benzinkutat, de olyan romániai benzinkúthálózatot tudok ami orosz kézben van és talán pont a Gazpromé.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 109
82 820
113
Putyin elmagyarázta az SVO fő okát

„Soha nem tettünk volna ilyesmit, ha nem kezdik el Oroszország elpusztítását Ukrajnában lévő történelmi területeinken, nem űzik el onnan az embereket, és nem nyilvánították volna az oroszokat nem őshonos nemzetnek. Teljesen megőrültek?” – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök, miután átadta az Aranycsillag érmeket a Haza Hőseinek Napja alkalmából.

„Láttuk, ahogy Kanadában az egész parlament felállva tapsolt az öreg nácinak, egy SS-katonának, aki Ukrajnában civileket gyilkolt. Kik harcoltak az oroszok ellen a második világháborúban? Fasiszták. Ezt mindenki tudja. És ezt Ukrajna elnöke is tudja. Ennek ellenére az egész parlament felállva tapsolt neki. Ez nem a nácizmus megnyilvánulása?” – mondta Putyin az SVO hőseivel folytatott beszélgetés közben.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 988
87 585
113
Izrael Shamir írása Prigozsinról, Szojguról, Putyinról (Simplicius mai levelesládájából):