Egyrészt dehogynem! Másrészt bizonyos értelemben nem Oroszország, de az orosz civilizáció is sokvallású. Nagyjából erről a területről beszélünk évezredes léptékben (kulturálisan akkor is egységes volt helyi felhangokkal, amikor még nem terjedt ki egészére a mongol vagy az orosz uralom, mert kevesen múlott, hogy most nem mongol civilizációról beszélünk orosz helyett:
Mi több, az orosz birodalom történetét is leírhatjuk egyelőre úgy, mint a mongolét, hogy erőteljes etnikai háttérrel uralma alá hajtja a civilizációs oikumenéjét, majd hosszú rothadás és több reformkísérlet után a felbomlás útjára lép, pár reintegrációs kísérlettel. Nehéz eldönteni, hogy a mai Oroszország olyasfajta utódállam e, mint az Arany Horda volt anno, vagy csak egy kissé visszahúzódott, de belsőjében még egységes birodalom alakja.
Lényegileg, ha mongolok sikerrel véget vetettek volna a dezintegrációjuknak, akkor valószínűleg ugyanazzal lennénk szomszédosak, mint most vagyunk kulturálisan, főbb jellemzőiben. Annyir írható a mongolok javára, hogy ők elérték azt, amit az oroszok nem: kijutottak a déltengerekre, bár ez nekik meg nem volt lényegi szempont, csak mintegy mellékesen történt meg.
Ez ugyanaz, minthogy a Balkán is arab világgal tartozik egy civilizációba, hiába keresztény. Igazából Spanyolország és Itália jó része is inkább arab mint európai. Ha Oroszországban kialakul egy alapvetően tatár/kaukázusi/közép-ázsiai muzulmán többség, akkor is ugyanaz marad, mint most. Elég csak ránézni az orosz katonai elitre mondjuk, ami jelenleg is igen jelentős mértékben -leginkább tatár- muzulmán. Nyugat-Európával ellentétben Oroszország iszlamizációja nem jelent majd kulturális törést, népességcserét és délafrikaizációt a területnek, lényegében egy lassú, észrevétlen folyamat lesz és igazából sose lesz olyan értelemben muzulmán, ahogy iszlamizációról beszélhetünk annak idegensége miatt Nyugaton. Oroszországban nem idegen, még maguk az oroszok is majdnem muzulmánok lettek, mert kezdetben az volt nekik a szimpatikus vallás, taktikai okból döntöttek csak a kereszténység mellett. Az iszlám olyan mélyen és olyan mélységben van jelen Oroszországban és annyira azonosak a keresztény és muzulmán lakói az országnak kulturálisan (csak a Kaukázusban érvényesül erős idegen civilizációs hatás, a Keleti civilizációé (balkano-arab, vagy mediterrán-arab, vagy hasonló neveken lehetne még nevezni), hogy csak pont ezért, a kulturális azonosság miatt kerülhet sor ír-angol típusú vallási konfliktusra az iszlám és keresztény országlakók között, mert más alapvető különbség egy tatár és egy orosz közt lényegileg nincs.