Hozzáértőktől kérdezem: annyira jó az AU-220M torony hogy érdemes felpakolni különböző technikákra?
BTR-82, PT-76 alváz, stb.
Van helye a 40 mm űrméretnél nagyobb gépágyúnak páncélozott járműveken? Mire akarják használni?
Kiegészítés képen alkalmazható légvédelmi célra?
Köszönöm.
A légvédelemhez két dolog kellene:
- egy jó radar,
- meg vagy programozott, vagy még inkább közelségi gyújtós lőszer
Egyelőre egyik sincs hozzá. A lőszer a könnyebben megoldható kérdés, de a radar egyszerűen túl drága, hogy minden mezei vékony bőrű páncélosra azt pakolgassák. Mellesleg az elektronikus gyújtó sem olcsó. Ezen kívül még ha megoldanák mindkét problémát, akkor is korlátozott maradna a hatásos lőtáv és lőmagasság, mert a lövedék nem irányított (nem manőverezik). Egy kézi légvédelmi rakétát távolabbról, magasabbra, nagyobb megsemmisítési valószínűséggel lehet alkalmazni. Tehát légvédelmi célra nem ér többet, mint egy 30 mm-es gépágyú, sőt még annyit se, mert a sűrű fillér jobb, mint a ritka forint.
Páncélátütő képessége a meglévő lőszerekkel a vékony bőrűekhez feleslegesen sok, a vastag bőrűekkel szemben pedig szemből biztosan kevés. Oldalról tankja, lőtávja és becsapódási szöge válogatja, hogy elég-e. Ha majd lesz hozzá űrméret alatti nyílhegy lövedék, akkor sem fogja tudni szemből átütni a harckocsikat, legfeljebb oldalról, hátulról üzembiztosabb, nagyobb szögtartományú, nagyobb távolságú lesz azt átütés. Igazából elégé kérdéses, hogy az átütésbeli különbség még új lőszerek fejlesztését feltételezve is megéri-e a kisebb lőszerkészletet, illetve azt a hátrányt, hogy harckocsi (vagy harckocsiól kialakított nehéz lövészpáncélos) alváznál könnyebb, kisebb járműre építve a visszarúgó erő megkérdőjelezi a sorozatlövés hasznosságát (meg persze a tűzgyorsaság is kisebb és a lőszerkészlet is gyorsan elfogy).
Városi harcban megvan az az előnye, hogy a falak átütése után sokkal nagyobb takarítást rendez az adott helyiségben, viszont e területen is hátrány, hogy ezt alapvetően egyes lövéssel csinálja és kevés a lőszer.
Nyíltan elhelyezkedő gyalogság ellen akkor lenne értelme, ha előregyártott repeszes, programozható, levegőben robbanó lőszere lenne. Az elég drága programozható gyújtót költséghatékonyabb a nagyobb repeszhatás körzetű 57 mm-es lövedékkel kombinálni és kevesebb 57 mm-es lövedékkel lefedni ugyanazt a területet, mint több kisebb kaliberűvel.
A torony mérete is aránytalan a kisebb járművekhez, főleg ha meg akarják tartani azok csapatszállító képességét.
A hatásos lőtávja sem igazán nagyobb pontcél ellen. Hiába repül távolabbra a lövedék, a szórás miatt alig nagyobb a valóban komoly találati esélyű lőtáv. Legfeljebb 20-25 %-kal lehet nagyobb a valóban hatásos lőtávja, mit a 30 mm-esé, de azt is el tudom képzelni, hogy pontatlanabb.
Jelen formájában és lőszerekkel egy igazi előnyét tudom elképzelni: Ennek a hagyományos, raktáron lévő lőszeri is többet ütnek át, mint a 30 mm-esnek. Tehát ha olcsóbb lenne egy új 57 mm-es torony, mint a 30 mm-eshez új leváló köpenyes, űrméret alatti, volfrám magvas, nyílhegy lőszert fejleszteni és tömeggyártani, akkor ez lenne a legolcsóbb módja a páncélátütési képesség növelésének. Ráadásul ha az 57 mm-es betalál, akkor nem csak egy kis lyukat csinál mérsékelt repeszhatással, hanem nagyon csúnyán lerendezi a belteret.