Még egy gondolat a GDP realitásáról.
Vegyük a magyar autógyártást. Sok szép autót gyártunk, olcsón. Tehát vehetjük azt, hogy a GDP alacsony lesz. Ezeket az autókat a német hazaviszi és eladja drágán. Tehát a GDP-je magas lesz. Plusz a profitot is elteszi és otthon költi el, ami miatt az is ott realizálódik.
Aztán a csóró kis GDP-nk alapján Gripent akarunk venni. A svéd magának "olcsón" előállítja, de nekünk drágán adja el. Sanszos, hogy GDP ide. vagy oda, mi mínuszban leszünk.
Most nézd meg az oroszokat. Valamiből futja nekik háborúra. Akár még alacsony GDP mellett is, főleg, ha az ott megtermelt dolgokat Vologya olcsón állítja elő.
De mi van, ha ő is használja fel? Csóró gyerek, a Szu-35-öse után még Csepel biciklire se fogja futni neki. Csakhogy a Szu-35-ösét ő használja és azzal jár bombázni, a nyugati elemzőknek meg kerekedik a szeme, hogy nem jön ki a matek, mert egy Eurofighter drága és még nekik sincs rá pénzük.
Na ezért mindegy, hogy amúgy a GDP-t összességében nézzük, vagy egy főre vetítve, mert ebből nem lehet katonai képességeket kikövetkeztetni.
És akkor még erre jönnek az olyan összeképet befolyásoló tányezők, mint pl egy special deal Kínával, hogy bizonyos közjót szolgáló terméktípusok importjánál nekik számoljanak fel alacsonyabb eladási árat, mint a világ többi részének. Azaz, nem csak a háborús képességekre nem lehet következtetni ebből, hanem a közhangulat alakulására se. Egyszerűen túl laza a GDP és a védelempolitikai lehetőségek közti kapcsolat, pro és kontra egyaránt.