[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Itt a folyamatokat kell látni, ezen megy a diskurzus. Vannak a történelemben olyan országok melyek bizonyos okokból rövid ideig megjelennek, majd eltűnnek. Tény, hogy a legnagyobb ráhatással a történelmi folyamtokra a politikai elit rendelkezik, a polgárnak csak véleménye lehet. Viszont itt lehet ütköztetni a véleményeket, érvelni, ellenérveket felhozni. Aztán mindenki okosodik aki akar, de talán kicsit jobban látjuk a történelmi folyamatokat. Ettől még nem lesz háború, hogy véleményt cserélünk. Itt egyikünk sem miniszterelnök (még ;)).

Az itt fórumozókból ne is legyen. Senki nem lenne az itt jelen lévő aktívan írók közül jó miniszterelnök. Azt hagyjuk meg az e téren potensebb honfitársainknak. Az itteniek meg koncentráljanak arra, amiben ők jók.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 518
113
Az itt fórumozókból ne is legyen. Senki nem lenne az itt jelen lévő aktívan írók közül jó miniszterelnök. Azt hagyjuk meg az e téren potensebb honfitársainknak. Az itteniek meg koncentráljanak arra, amiben ők jók.

Egyébként lehet, hogy mégis van köztünk....
Senkiről nem tudjuk mit csinál napközben.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
A GDP-nek van egy deflátora, amit minden évben kiszámolnak. Az az a szám ami miatt eltérés van. Ennek segítségével számolják a szakemberek a különböző időpontban, különböző árfolyamokkal keletkezett adatokat. A statisztikusok általában nem tévednek, a cikk statisztikai adatokon alapul.
Hidd el, nem nő az államadósság aránya a románoknál, azért amit mondtam: tanultak a mi hibánkból. Mi nem tanultunk az argentin, meg egyéb példákból.
Harminc és 12 évre vett fel hatalmas összegű eurós kölcsönt a kormány

Három milliárd eurós kölcsönt vett fel
kedden a pénzügyminisztérium a külföldi piacokról. Miközben Görögország negatív kamatozású kölcsönökhöz jut, mi akkora hozamot fizetünk, mint Venezuela, amelyet rizikós országnak tartanak a befektetők.
A három milliárd eurós kölcsön 12, illetve 30 éves futamidejű. A Ziarul Financiar szerint az összeg nagy valószínűséggel a költségvetési hiány fedezésére kell. A kormány további 3 milliárd eurós kölcsönt tervezett be idénre külföldről.
Tavaly a PSD kormány 5 milliárd eurót kölcsönzött a külföldi piacokról 7, 12, 15 és 30 éves futamidőre.

https://www.maszol.ro/index.php/gaz...-fel-hatalmas-osszeg-euros-kolcsont-a-kormany

Miből tanulnak ezek? Ne viccelj már!
A korábbi válságból is IMF hitellel és megszorítócsomaggal másztak ki.
Most is az lesz, majd csak figyeld ki! A választások után jön az IMF és "reformokat" fognak bevezetni.
Ráadásul annyira tanulnak, hogy fullra devizával adósodnak el, méghozzá elképesztő hosszú időre.
15 és 30 éves euró hitel 5% körüli kamattal...? És fogalmunk sincs, hogy a leminősítések végett milyen CDS felárakat kell még fizetniük.
Ezentúl folyamatosan magasan kell tartaniuk a lei árfolyamát, ami rossz a gazdaságuknak, plusz magas jegybanki kamatot igényel. Ez mind rossz a gazdaságuknak.
Így is szétimportálják magukat, ami miatt deviza hiányuk van. És ez alól hosszú évekre a lejárat miatt nem lesz kimenetel.
Azt gondolom mind "igazi gyarmatot", ahogy a fegyver vásárlásokkal, ezekkel a kölcsönökkel is szivattyúzzák kifelé. :oops:
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Harminc és 12 évre vett fel hatalmas összegű eurós kölcsönt a kormány

Három milliárd eurós kölcsönt vett fel
kedden a pénzügyminisztérium a külföldi piacokról. Miközben Görögország negatív kamatozású kölcsönökhöz jut, mi akkora hozamot fizetünk, mint Venezuela, amelyet rizikós országnak tartanak a befektetők.
A három milliárd eurós kölcsön 12, illetve 30 éves futamidejű. A Ziarul Financiar szerint az összeg nagy valószínűséggel a költségvetési hiány fedezésére kell. A kormány további 3 milliárd eurós kölcsönt tervezett be idénre külföldről.
Tavaly a PSD kormány 5 milliárd eurót kölcsönzött a külföldi piacokról 7, 12, 15 és 30 éves futamidőre.

https://www.maszol.ro/index.php/gaz...-fel-hatalmas-osszeg-euros-kolcsont-a-kormany

Miből tanulnak ezek? Ne viccelj már!
A korábbi válságból is IMF hitellel és megszorítócsomaggal másztak ki.
Most is az lesz, majd csak figyeld ki! A választások után jön az IMF és "reformokat" fognak bevezetni.
Ráadásul annyira tanulnak, hogy fullra devizával adósodnak el, méghozzá elképesztő hosszú időre.
15 és 30 éves euró hitel 5% körüli kamattal...? És fogalmunk sincs, hogy a leminősítések végett milyen CDS felárakat kell még fizetniük.
Ezentúl folyamatosan magasan kell tartaniuk a lei árfolyamát, ami rossz a gazdaságuknak, plusz magas jegybanki kamatot igényel. Ez mind rossz a gazdaságuknak.
Így is szétimportálják magukat, ami miatt deviza hiányuk van. És ez alól hosszú évekre a lejárat miatt nem lesz kimenetel.
Azt gondolom mind "igazi gyarmatot", ahogy a fegyver vásárlásokkal, ezekkel a kölcsönökkel is szivattyúzzák kifelé. :oops:
helyes , drukkolok nekik , hiába ugatta az ember itt is párszor meg a fejlesztős topicban hogy nagy szarban lesznek a románok...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 518
113
Harminc és 12 évre vett fel hatalmas összegű eurós kölcsönt a kormány

Három milliárd eurós kölcsönt vett fel
kedden a pénzügyminisztérium a külföldi piacokról. Miközben Görögország negatív kamatozású kölcsönökhöz jut, mi akkora hozamot fizetünk, mint Venezuela, amelyet rizikós országnak tartanak a befektetők.
A három milliárd eurós kölcsön 12, illetve 30 éves futamidejű. A Ziarul Financiar szerint az összeg nagy valószínűséggel a költségvetési hiány fedezésére kell. A kormány további 3 milliárd eurós kölcsönt tervezett be idénre külföldről.
Tavaly a PSD kormány 5 milliárd eurót kölcsönzött a külföldi piacokról 7, 12, 15 és 30 éves futamidőre.

https://www.maszol.ro/index.php/gaz...-fel-hatalmas-osszeg-euros-kolcsont-a-kormany

Miből tanulnak ezek? Ne viccelj már!
A korábbi válságból is IMF hitellel és megszorítócsomaggal másztak ki.
Most is az lesz, majd csak figyeld ki! A választások után jön az IMF és "reformokat" fognak bevezetni.
Ráadásul annyira tanulnak, hogy fullra devizával adósodnak el, méghozzá elképesztő hosszú időre.
15 és 30 éves euró hitel 5% körüli kamattal...? És fogalmunk sincs, hogy a leminősítések végett milyen CDS felárakat kell még fizetniük.
Ezentúl folyamatosan magasan kell tartaniuk a lei árfolyamát, ami rossz a gazdaságuknak, plusz magas jegybanki kamatot igényel. Ez mind rossz a gazdaságuknak.
Így is szétimportálják magukat, ami miatt deviza hiányuk van. És ez alól hosszú évekre a lejárat miatt nem lesz kimenetel.
Azt gondolom mind "igazi gyarmatot", ahogy a fegyver vásárlásokkal, ezekkel a kölcsönökkel is szivattyúzzák kifelé. :oops:

Magyarország (ÁKK) évente több, mint 7000 Mrd Ft értékben bocsájt ki értékpapírt a lejáró adósság refinanszírozására és a hiány fedezésére. Ez EUR-ban, kb 20 Mrd érték. Mi a devizát forint kibocsájtásból fizetjük vissza, jó sokat bukunk a 250-en kibocsájtott EUR kötvényeket 330-on fizetjük vissza (a svájci frank hiteleinkből mindenkinek ismerős helyzet, abszolút búkó). Egy forrás: https://www.akk.hu/uploads/q7ob9GnR.pdf
A románok is re finanszírozzák a lejáró adósságot, meg a hiányt, ők jobbára EUR-ban.
Viszont itt egy összehasonlítás a gazdasági folyamatokról (https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ttunk-romania-vagy-a-kanyarban-elozunk-313869)
Ez egy ábra a cikkből. Lehet értelmezni. Az én olvasatomban ők megduplázták, mi meg másfélszereztük a gazdaság teljesítményét az elmúlt 20 évben. Magyarul felzárkóznak hozzánk képest. Ami még árnyalja, hogy az ő államadósságuk ezen időszak alatt csak kicsit ment fel (35 %-ra), mi meg 80 -ról hozzuk vissza 70 %-ra. Ez nagy különbség. A kamatok, CDS felár alakulását befolyásolják a rövidtávú költségvetési és gazdasági folyamataok, ebben most mi jobban állunk, ők szarabbul. Azt hiszem le is minősítették őket. Meg a kormányok is évente, félévente váltják egymást.
2019-02-18-20190218_1.png
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Magyarország (ÁKK) évente több, mint 7000 Mrd Ft értékben bocsájt ki értékpapírt a lejáró adósság refinanszírozására és a hiány fedezésére. Ez EUR-ban, kb 20 Mrd érték. Mi a devizát forint kibocsájtásból fizetjük vissza, jó sokat bukunk a 250-en kibocsájtott EUR kötvényeket 330-on fizetjük vissza (a svájci frank hiteleinkből mindenkinek ismerős helyzet, abszolút búkó). Egy forrás: https://www.akk.hu/uploads/q7ob9GnR.pdf
A románok is re finanszírozzák a lejáró adósságot, meg a hiányt, ők jobbára EUR-ban.
Viszont itt egy összehasonlítás a gazdasági folyamatokról (https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ttunk-romania-vagy-a-kanyarban-elozunk-313869)
Ez egy ábra a cikkből. Lehet értelmezni. Az én olvasatomban ők megduplázták, mi meg másfélszereztük a gazdaság teljesítményét az elmúlt 20 évben. Magyarul felzárkóznak hozzánk képest. Ami még árnyalja, hogy az ő államadósságuk ezen időszak alatt csak kicsit ment fel (35 %-ra), mi meg 80 -ról hozzuk vissza 70 %-ra. Ez nagy különbség. A kamatok, CDS felár alakulását befolyásolják a rövidtávú költségvetési és gazdasági folyamataok, ebben most mi jobban állunk, ők szarabbul. Azt hiszem le is minősítették őket. Meg a kormányok is évente, félévente váltják egymást.
2019-02-18-20190218_1.png
ez teljesen oké és rendben van de elfelejted hogy amíg itt a hiány végig 3% alatt van addig náluk ahogy a cikkben is látod ennek duplája (és a következő években még nagyobb lesz) ergo egyre nagyobb és nagyobb adósságot fognak maguk előtt görgetni amit csak egy darabig lehet csinálni és ez a "határ" már elég közel lehet ha ilyen feltételekkel adnak nekik kamatot , lásd ahogy a cikk is írja, a csóró szerencsétlen görögök is tudnak negatív kamattal kölcsönhöz jutni (mert kordában vannak tartva), de bezzegország valamiért mégis 2-3,5%-ra kapja a hitelt ,ez főként már akkor szokott megjelenni ilyen környezet mellett amikor annyira kell "könyörögni" a pénzért hogy már nem veszik figyelembe a körülményeket , tehát nagyon kell nekik a pénz. Ezután (HA ez a folyamat nem változik, márpedig nem fog) elérkezik az a pont amikor már hatalmas kamattal se kapnak pénzt na és ott lesz a baj , nem tudják majd refinnanszírozni a lejáró kölcsöneiket SŐT ez azt is jelenti hogy a megjelenő költségvetési hiányt sem ilyen módon , vagyis valahol vagy vágni kell (pl a honvédelmi kiadásokon mint ahogy szokása mindenkinek) vagy adót emelni, innentől a folyamat bonyolodik és azt már nem keverném ide , lényeg a lényeg hogy szerintem amíg mi 3% alatt tartjuk a hiányt és nagy a GDP növekedés (3% felett) addig ez lényegtelen hogy mi mennyi értékpapírt bocsájtunk ki ( habár személyes véleményem szerint el kéne kezdeni kevesebbet kibocsájtani és végre véglegesen letudni pár adósságot hogy az államadósságunk nominálisan is csökkenni kezdjen )
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Magyarország (ÁKK) évente több, mint 7000 Mrd Ft értékben bocsájt ki értékpapírt a lejáró adósság refinanszírozására és a hiány fedezésére. Ez EUR-ban, kb 20 Mrd érték. Mi a devizát forint kibocsájtásból fizetjük vissza, jó sokat bukunk a 250-en kibocsájtott EUR kötvényeket 330-on fizetjük vissza (a svájci frank hiteleinkből mindenkinek ismerős helyzet, abszolút búkó). Egy forrás: https://www.akk.hu/uploads/q7ob9GnR.pdf
A románok is re finanszírozzák a lejáró adósságot, meg a hiányt, ők jobbára EUR-ban.
Viszont itt egy összehasonlítás a gazdasági folyamatokról (https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ttunk-romania-vagy-a-kanyarban-elozunk-313869)
Ez egy ábra a cikkből. Lehet értelmezni. Az én olvasatomban ők megduplázták, mi meg másfélszereztük a gazdaság teljesítményét az elmúlt 20 évben. Magyarul felzárkóznak hozzánk képest. Ami még árnyalja, hogy az ő államadósságuk ezen időszak alatt csak kicsit ment fel (35 %-ra), mi meg 80 -ról hozzuk vissza 70 %-ra. Ez nagy különbség. A kamatok, CDS felár alakulását befolyásolják a rövidtávú költségvetési és gazdasági folyamataok, ebben most mi jobban állunk, ők szarabbul. Azt hiszem le is minősítették őket. Meg a kormányok is évente, félévente váltják egymást.
2019-02-18-20190218_1.png
Nem vagyok szakértő és nem tudom miért a gdp-hez mérik az adósságot. Nekem nem életszerű, ha már %-ban szeretnék kimutatni sokkal mérvadóbb lenne az állami bevételekhez (adó, járulékok és minden egyéb) arányosítani, ami be is megy a kasszába. Valahol olvastam a román állam bevételei a legalacsonyabbak az eu-ban. Ott gdp-hez mérten 26%-ot írtak, az átlag 45% volt ha jól emlékszem.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 518
113
ez teljesen oké és rendben van de elfelejted hogy amíg itt a hiány végig 3% alatt van addig náluk ahogy a cikkben is látod ennek duplája (és a következő években még nagyobb lesz) ergo egyre nagyobb és nagyobb adósságot fognak maguk előtt görgetni amit csak egy darabig lehet csinálni és ez a "határ" már elég közel lehet ha ilyen feltételekkel adnak nekik kamatot , lásd ahogy a cikk is írja, a csóró szerencsétlen görögök is tudnak negatív kamattal kölcsönhöz jutni (mert kordában vannak tartva), de bezzegország valamiért mégis 2-3,5%-ra kapja a hitelt ,ez főként már akkor szokott megjelenni ilyen környezet mellett amikor annyira kell "könyörögni" a pénzért hogy már nem veszik figyelembe a körülményeket , tehát nagyon kell nekik a pénz. Ezután (HA ez a folyamat nem változik, márpedig nem fog) elérkezik az a pont amikor már hatalmas kamattal se kapnak pénzt na és ott lesz a baj , nem tudják majd refinnanszírozni a lejáró kölcsöneiket SŐT ez azt is jelenti hogy a megjelenő költségvetési hiányt sem ilyen módon , vagyis valahol vagy vágni kell (pl a honvédelmi kiadásokon mint ahogy szokása mindenkinek) vagy adót emelni, innentől a folyamat bonyolodik és azt már nem keverném ide , lényeg a lényeg hogy szerintem amíg mi 3% alatt tartjuk a hiányt és nagy a GDP növekedés (3% felett) addig ez lényegtelen hogy mi mennyi értékpapírt bocsájtunk ki ( habár személyes véleményem szerint el kéne kezdeni kevesebbet kibocsájtani és végre véglegesen letudni pár adósságot hogy az államadósságunk nominálisan is csökkenni kezdjen )
Amit leírtál szerintem igaz, de olyan dologra akarsz következtetni, ami nem biztos, hogy bekövetkezik, illetve nem biztos, hogy olyan hatása lesz, mint a mi esetünkben. Én az elmúlt két évtized folyamataiból, meg a román politikai elit gondolkodásáról beszéltem. Szerintem kisebb az esély a nagy összeomlásra.
Ha példával szemléltethetem, mi a pofon ládát becsuktuk, ők most feszegetik, de hogy ki kap/kapott nagyobbat azt majd csak később tudjuk meg.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 518
113
Nem vagyok szakértő és nem tudom miért a gdp-hez mérik az adósságot. Nekem nem életszerű, ha már %-ban szeretnék kimutatni sokkal mérvadóbb lenne az állami bevételekhez (adó, járulékok és minden egyéb) arányosítani, ami be is megy a kasszába. Valahol olvastam a román állam bevételei a legalacsonyabbak az eu-ban. Ott gdp-hez mérten 26%-ot írtak, az átlag 45% volt ha jól emlékszem.
Így igaz, a román állam kisebb részét vonja el és ossza szét a jövedelmeknek, mint a magyar. Viszont ez nem meghatározó, mert a megtermelt összes jövedelmet (és a hiteleket!) lehet felélni. Az USA központi kormányzata például kevés adót szed be (relatíve), az államok a többit, viszont Washington mindent a hadseregre költ. Ha az USA-t néznénk a központi kormányzat keveset von el, de összességében mégis a GDP 4,5 %-t fegyverkezésre költi. Szerintem ezért a GDP-hez mérik ezeket a kiadásokat is.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
gy igaz, a román állam kisebb részét vonja el és ossza szét a jövedelmeknek, mint a magyar. Viszont ez nem meghatározó
azért behozzák azt ők máshol de amint mondtad jelen esetben ez nem meghatározó
Amit leírtál szerintem igaz, de olyan dologra akarsz következtetni, ami nem biztos, hogy bekövetkezik, illetve nem biztos, hogy olyan hatása lesz, mint a mi esetünkben. Én az elmúlt két évtized folyamataiból, meg a román politikai elit gondolkodásáról beszéltem. Szerintem kisebb az esély a nagy összeomlásra.
Ha példával szemléltethetem, mi a pofon ládát becsuktuk, ők most feszegetik, de hogy ki kap/kapott nagyobbat azt majd csak később tudjuk meg.
az elmúlt két évtizedet ha nézzük szerintem picit hamis képet kapunk mintha csak az elmúlt 5-6 évet néznénk, miért? mert annó csináltak nagyobb szarságot is a románok mint most és így azt látjuk hogy ahh ez nem olyan vészes mert már volt ilyen, sőt, szarabb helyzet is. Ha viszont az elmúlt 5 évet nézzük és hasonlítjuk össze (lásd a kimutatások , lásd a cikkek , ha szeretnéd ha hazaértem picit utána keresek ) akkor az látszik hogy ha ténylegesen nem kezdenek el változtatni valamin akkor bizony ebből tényleg nagy parádé lehet , mondtam már itt párszor hogy 21-22 fele már nem lesz pénzük , főleg nem haderő fejlesztésre ,a gazdaságuk olyan szinten túlfűtött hogy az normálisan már nem tud lehülni csak hirtelen (ezért volt hogy pl az előző évi 7%-os növekedésről következő évben hirtelen droppoltak egyet 3,5%-ra az előrejelzésekben) és ezt ők is tudják , főleg hogy már akkor lehetett sejteni a következő éves költségvetésből hogy megint nem fogják betartani a 3%-os hiánycélt , ha jól emlékszem akkor is már ilyen 4-5% között mozogtak (2015 vagy 16-ről beszélek kb) , ami meglepő hogy ezt már ők is "elismerik" és látják és pontosan tudják hogy baj lesz ha nem változtatnak , annyi a problémájuk hogy rettegnek Putyintól , velünk versenyeznek , az amik seggét nyalják/nyalnák illetve azért valamilyen szinten eu nyugati országai felé is közelednének és ezek bizony komoly pénzbe kerülnek ami nekik már csak úgy van meg hogy a hiány elszáll , ez még mondhatjuk hogy visszafordítható egy pár komoly reform sorozattal de mint írtam az egyre növekvő hiány egyre növekvő adósságot az pedig növekedő kamatkiadásokat jelent a költségvetésnek ( nálunk ez 2019-ben a ksh szerint 989 milliárd forint volt , tehát picivel több mint 3 milliárd USD) , ami szerintem nekik "bizakodásra" adhat okot azaz hogy az államadósságuk viszonylag alacsony , így van tér ezzel játszani DE a mi 2006-2010ig tartó hiba sorozatunk megmutatta hogy az adósságmutató rohadt hamar megtud lódulni ha beindul a biznisz , főleg ha az új hiteleket (amiket egyre nagyobb kamattal kap meg az ország) foltozásra használják fel mivel így tényleges haszna nincs csak csökkenti a bajt
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 337
20 782
113
2019-02-18-20190218_1.png

Ezen az ábrán még egy dolgot érdemes jól megnézni. Mikor tört meg a magyar fejlődés lendülete? 2006 körül. Mikor állt helyre? 2012-től.
Készültek olyan európai elemzések a 2000 utáni időkről, hogy ki hol lehetne ha nem kúr el valamit. Miránk azt hozták ki, hogy Gyurcsány kb. évi 1,5%-al rontotta a lehetséges fejlődést.
Mivel Gyurcsány 2004 őszén lett kormányfő, a 2005-ös évtől írhatjuk a rovására. 2009 tavaszán tették lapátra, Bajnai utána már kényszerpályán volt, ahogy egy darabig Orbán is.
2005-2010, az 6 év. A fenti eszmefuttatás alapján ez 6 x 1,5 = 9%. Ennyivel magasabb lehetett volna a GDP 2011-ben.
-------------------------------------------------------------------------

Egyébként a nem eurós országok mindig drágábban kapnak kölcsönt mint az eurósok, az árfolyamkockázat miatt. Ez önmagában nem meglepő, a mértéket kell nézni.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 518
113
2019-02-18-20190218_1.png

Ezen az ábrán még egy dolgot érdemes jól megnézni. Mikor tört meg a magyar fejlődés lendülete? 2006 körül. Mikor állt helyre? 2012-től.
Készültek olyan európai elemzések a 2000 utáni időkről, hogy ki hol lehetne ha nem kúr el valamit. Miránk azt hozták ki, hogy Gyurcsány kb. évi 1,5%-al rontotta a lehetséges fejlődést.
Mivel Gyurcsány 2004 őszén lett kormányfő, a 2005-ös évtől írhatjuk a rovására. 2009 tavaszán tették lapátra, Bajnai utána már kényszerpályán volt, ahogy egy darabig Orbán is.
2005-2010, az 6 év. A fenti eszmefuttatás alapján ez 6 x 1,5 = 9%. Ennyivel magasabb lehetett volna a GDP 2011-ben.
-------------------------------------------------------------------------

Egyébként a nem eurós országok mindig drágábban kapnak kölcsönt mint az eurósok, az árfolyamkockázat miatt. Ez önmagában nem meglepő, a mértéket kell nézni.

A valóság még ennél is rosszabb, mi 2002-től lényegében hitelből tudtunk csak nőni, 2004-5-6 már korrekció volt, de egymás után jöttek a 100 napos programok, nyugdíj emelések (ahhoz nem mertek nyúlni, a 2006-os választás miatt), persze e mellett ment a lopás, az EU-s pénzek elsíbolása. A 2008-as válság már sebzett vadként érte a magyar gazdaságot, a bukás nagy volt és látványos. A kamatok elszálltak, a bevételek zuhantak, iszonyat hitelt kellett felvenni, valójában csődbe mentünk, mert az IMF, valutaalap mentőöve nélkül a piac nem finanszírozott volna minket.
Az elpazarolt lehetőségek sokkal látványosabban megmutatkoznak, ha a cseh, szlovák, lengyel gazdasághoz nézzük a lemaradásunkat. Ez az időszak a magyar történelembe egy szomorú fejezet lesz majd, EU és NATO csatlakozás ide vagy oda. Lemaradtunk a versenytársainkhoz képest.
A válság és a magyar politika kudarcának legszomorúbb következménye ez:
untitled_2-20170426.png

Ez a veszteség több tíz ezer meg nem született magyart jelent, aminek súlyos történelmi következményei lehetnek. Csak ezért 100 évre börtönbe csuknám az összes barmot. Háborús emberveszteséggel vetekszik a bűnük.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 315
55 678
113
A GDP-nek van egy deflátora, amit minden évben kiszámolnak. Az az a szám ami miatt eltérés van. Ennek segítségével számolják a szakemberek a különböző időpontban, különböző árfolyamokkal keletkezett adatokat. A statisztikusok általában nem tévednek, a cikk statisztikai adatokon alapul.
Hidd el, nem nő az államadósság aránya a románoknál, azért amit mondtam: tanultak a mi hibánkból. Mi nem tanultunk az argentin, meg egyéb példákból.


Khhmmm,ki az a "mi" akik nem tanultak az argentin példából?
Ne csináljunk már úgy,mintha bárkinek is beleszólása lett volna a köznépből a feltóizmusba,vagy a módszerváltáskori szabadrablásokba,a köznép csak elszenvedi ezt,és állhatja a cehhet,ennyi a szerepe a demokráciában.
Csak kis kiegészítés,no offense.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 518
113
Khhmmm,ki az a "mi" akik nem tanultak az argentin példából?
Ne csináljunk már úgy,mintha bárkinek is beleszólása lett volna a köznépből a feltóizmusba,vagy a módszerváltáskori szabadrablásokba,a köznép csak elszenvedi ezt,és állhatja a cehhet,ennyi a szerepe a demokráciában.
Csak kis kiegészítés,no offense.
Sajnos a megválasztott magyar kormány volt. Mindegy, hogy fogalmazunk, történelmi bűnt követtek el, a nép felhatalmazása alapján. A nép ellen.
 
T

Törölt tag 008

Guest
A románok akármit csinálhatnak, bukni nem fognak. A nyugati hatalmak torzszülött fattya. Amikor létrehozták magyar és bulgár testből etették. Elvittek mindent, földet, népet, gyárakat, vasúti kocsikat mindent ami mozdítható.
Ha megint összeomlik a nyugati hatalmak majd odaadják nekik moldovát meg a tiszántúlt.
:(