[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 315
55 678
113
A románok akármit csinálhatnak, bukni nem fognak. A nyugati hatalmak torzszülött fattya. Amikor létrehozták magyar és bulgár testből etették. Elvittek mindent, földet, népet, gyárakat, vasúti kocsikat mindent ami mozdítható.
Ha megint összeomlik a nyugati hatalmak majd odaadják nekik moldovát meg a tiszántúlt.
:(



Kivéve, ha az Oroszok elfoglalják, ukrajna után, és szétkapják mindkettot,,így, becsuletes alkuval visszakerul, ami visszajár.
;):)
A móstani szovetségi rendszerben, amiben vagyunk, ez kizárható, mármint, hogy felosszák,ésvisszajon, ami visszajár.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Kivéve, ha az Oroszok elfoglalják, ukrajna után, és szétkapják mindkettot,,így, becsuletes alkuval visszakerul, ami visszajár.
;):)
A móstani szovetségi rendszerben, amiben vagyunk, ez kizárható, mármint, hogy felosszák,ésvisszajon, ami visszajár.

Az orosz azért, hogy Moldova, Magyarország, meg Bulgária örüljön nem fog háborúzni a román ellen. Ezt a problémát ennek a 3 országnak kell megoldania.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 315
55 678
113
Az orosz azért, hogy Moldova, Magyarország, meg Bulgária örüljön nem fog háborúzni a román ellen. Ezt a problémát ennek a 3 országnak kell megoldania.


Mondom becsuletes alku, nem ajándék, és nem lenne ott háború, max ha az USA 1/1-ben beleállna, de nem áll a bele az Oroszokkal sé miért, Max há Iván Partraí szállna New Jersey en, pl.
Meddig tartan a "háború" ha Putyin 2kézre fogja a csitt botot?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 804
113
Az orosz azért, hogy Moldova, Magyarország, meg Bulgária örüljön nem fog háborúzni a román ellen. Ezt a problémát ennek a 3 országnak kell megoldania.
Én azért bízok a románokban, hogy győz a kapzsiság és az oroszokkal szemben nyomolni fognak keményen Moldovában. Reméljük az USA még biztatja is őket.
Ekkor meg könnyű hibázni és rámehet a román gazdaság.
Az egy jó alap....
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 616
113
Volt a múltkorában egy cikk a román iskolákról, most itt a folytatás

az országban jelenleg is 301 olyan tanintézet működik, amely nem rendelkezik egészségügyi engedéllyel.
Ebből 233 falusi iskola.

55 iskolában a diákok nem jutnak vízhez (!), míg 77 tanintézetben a víz nem alkalmas fogyasztásra.

https://foter.ro/cikk/a-sulikban-bo...a-ma-is-egeszsegugyi-engedely-nelkul-mukodik/

Bezzeg románia :eek:
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Arra hivatkozva fújta le az atomerőmű-építést Orban Romániában, amivel Orbán idehaza igazolja

780

Arra hivatkozva fújta le az atomerőmű-építést Orban Romániában, amivel Orbán idehaza igazolja
A román kormány úgy határozott, visszamondja azt a szerződést, amely alapján egy kínai energetikai vállalat bővítette volna a cernavodai atomerőművet. Meglepő, mivel indokolják a döntést.

A román kormány kihátrált a China General Nuclear Power Corporationnel (CGN) kötött megállapodásból, amelynek alapján a kínai vállalat telepítette volna a cernavodai atomerőmű 3. és 4. reaktorát - idézte az IntelliNews Ludovic Orban miniszterelnök bejelentését. A kormányfő - meglepő módon - nem a beruházás várható kapitális költségével, illetve a biztonsági kockázatokkal indokolta a kormány döntését.
Noha a szakértők erre számítottak, Orban azzal magyarázta a román kabinet lépését, hogy az atomenergia használata nem része az EU fejlesztési terveinek.

Az IntelliNews azt írta, hogy az atomenergiát kizárják az uniós pénzosztásból, nem részese az "igazságos átmeneti mechanizmusának", ami az európai Green Deal egyik legfontosabb pénzügyi alkotóeleme. Mindez azért érdekes, mert a magyar kormány viszont éppen azért lobbizik Brüsszelben, hogy az atomenergia mégiscsak bekerülhessen e körbe.

Rég nem sikertörténet

A cernavodai atomerőmű, mely a román áramtermelés mintegy tizedét adja, természetes uránnal is működő úgynevezett CANDU tipusú reaktorokkal működik. Az egyetlen román atomprojektet még 1978-ban indították el, a blokkokat a kanadai Atomic Energy of Canada Limited tervezte, és az olasz Ansaldóval közös vállalattal építette meg. A eredetileg tervezett öt blokkból a Ceauºescu-rezsim bukásáig két darab, egyenként 650 megawattos egység épült meg. A további munkát, illetve a román nukleáris álmok szövögetését a csernobili katasztrófa társadalmi utóhatása csak lelassította, azt a rendszerváltás részeként, csak 1990. december 1-jén állították le.

A 3. és 4. blokk megépítésének szükségességét az ezredfordulót követően kezdték központilag hangoztatni; azt követően, hogy az erőművi termelésben egyre több zavar támadt. A blokkokat a 2000-es évek elejétől különböző rendszerproblémák és meghibásodások miatt többször is hosszú időre le kellett kapcsolni a hálózatról. Az ennek ellensúlyozására elővett építkezésből azonban sem a 2008-ban tető alá hozott Energonuclear konzorcium (ami az állami Nuclearelectrica, az ArcelorMittal, a CEZ, a GDF Suez, az Enel, az Iberdrola és az RWE közös projektcége volt 2011-ig), sem pedig a 2013 óta tárgyaló kínai CGN nem valósít meg semmit.

A kétszer 720 megawattos blokkok építésének még a kezdetéig sem jutottak el. A Nuclearelectrica 2015-ben aláírt ugyan egy szándéknyilatkozatot a CGN-vel, és a felek 2019. május 8-án eljutottak odáig, hogy előzetes megállapodást írtak alá a két új reaktor telepítéséről és üzemeltetéséről, de az üzlet azonnal bizonytalanná vált, amikor Klaus Iohannis román és Donald Trump amerikai elnökkel találkozott tavaly augusztusban.
https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazd...ban_amivel_orban_idehaza_igazolja.698910.html

Kína: légy a levesben?

A washingtoni találkozón a két politikus közösen deklarált, hogy erősítik országaik együttműködését a nukleáris energetikában. Ezt követően szeptemberben a korábbi román kormányfő, Viorica Dancila és Rick Perry, az USA energiaügyi minisztere memorandumban erősítette meg ezt a szándékot. Mivel az amerikai kormány 2016-ban nukleáris technológiai kémkedéssel vádolta meg a CGN-t, a kínaiak román üzlete bukott.

Tavaly nyáron a Business Review adott hírt arról, hogy a román állami atomenergetikai társaság (Nuclearelectrica) akár egyedül is késznek mutatkozik arra, hogy belekezdjen az új cernavodai rektorblokk építésébe. Akkor Doru Visan (az energiaügyi minisztérumi államtitkára) annak kapcsán közölte, hogy a kínaiakkal kötendő megállapodás megfeneklett.

Legalább egy vagy két új nukleáris blokkot kell Romániában építenünk, ha a China General Nuclear Power Corporationnal folytatott tárgyalások eredményre vezetnek. Ha nem, vezetnek, akkor is megfontoljuk egy új reaktor megépítésének lehetőségét - mondta bő fél éve román politikus.

Most meg az a helyzet, hogy mivel a nukleáris energia kimaradt az úgynevezett Just Transition Mechanismből - amely az Európai GreenDeal kulcsfontosságú finanszírozási eleme - gyakorlatilag lefújták a cernavodai projektet. Orban most azt közölte, hogy a jövőben a román energiaszektorban minden fejlesztést ahhoz kötnek, hogyan kívánja csökkenteni az EU a szén-dioxid-kibocsátást a Green Deal keretében.

Az Európai Green Deal célja, hogy a kontinens gazdasága 2050-re karbonsemlegessé váljon, azaz ne kerüljön a több üvegház hatású szén-dioxid a levegőbe, mint amennyit onnan kivonnak.

Románia egy újabb barátot szerzett magának. A kínaiak kevésbé felejtenek, mint az oroszok. Ráadásul az utolsó előtti pillanatban az ortodox testvériségre sem hivatkozhatnak náluk.
Majd jó drága amerikai reaktor fejlesztésük lesz kevésbé barátságos finanszírozással és árral, meg egy ellenséggel többel.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 406
113
Majd egyszer összeszedek róluk egy jellemanalízist...
https://en.wikipedia.org/wiki/Wallachia
..
12 év telt el az EU csatlakozásuk óta.
Vonjatok mérleget az ő szempontjukból:
előnyök, hátrányok.
..
Nem véletlenül késleltetnek ilyen infrastrukturális beruházásokat...
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Hivatalos: Románia 4,6 százalékos költségvetési deficittel zárta a 2019-es évet

A bruttó hazai termék (GDP) 4,6 százalékát kitevő költségvetési deficittel zárta Románia a tavalyi évet, jelentette be kedden Florin Cîţu pénzügyminiszter. A tárcavezető közlése szerint a hiány enyhén meghaladja a novemberi költségvetés-kiigazításkor becsült értéket. 2018-ban az államháztartási hiány a GDP 2,88 százalékát tette ki.
Florin Cîţu elmondta, azért lett ilyen nagy a hiány, mert az előző szociáldemokrata kormány tavaly év elején túlméretezte a bevételeket azért, hogy mesterségesen 3 százalék alatt tartsa az államháztartási hiányt. Azzal vádolta az előző kormányt, hogy év közben a beruházásoktól elvett pénzforrásokat, amiből a megnövekedett szociális kiadásokat fedezte. A tárcavezető szerint ugyanakkor a román gazdaságra nem leselkedik veszély, hiszen az idei büdzsé már kiegyensúlyozottabb, több pénzt fordítanak beruházásokra, így a gazdasági növekedés egyik fő hajtóereje nem a belföldi fogyasztás lesz, hanem a beruházások. Citu szerint a befektetők bíznak a román gazdaságban, ezt igazolják a nemzetközi pénzpiacokon előnyös feltételek mellett felvett hosszú lejáratú kölcsönök. Az idei évre a kormány 3,6 százalékos deficittel tervezett, ám a Költésgvetési Tanács szerint a hiány ennél jóval nagyobb lesz.
https://www.maszol.ro/index.php/gaz...koltsegvetesi-deficittel-zarta-a-2019-es-evet

Kedvencem az a rész, amikor Citu, aki szerint a befektetők bíznak a román gazdaságban, ezt igazolják a nemzetközi pénzpiacokon előnyös feltételek mellett felvett hosszú lejáratú kölcsönök. Múlt heti cikk idézete mellé:

Három milliárd eurós kölcsönt vett fel kedden a pénzügyminisztérium a külföldi piacokról. Miközben Görögország negatív kamatozású kölcsönökhöz jut, mi akkora hozamot fizetünk, mint Venezuela, amelyet rizikós országnak tartanak a befektetők.
A három milliárd eurós kölcsön 12, illetve 30 éves futamidejű. A Ziarul Financiar szerint az összeg nagy valószínűséggel a költségvetési hiány fedezésére kell. A kormány további 3 milliárd eurós kölcsönt tervezett be idénre külföldről.
Tavaly a PSD kormány 5 milliárd eurót kölcsönzött a külföldi piacokról 7, 12, 15 és 30 éves futamidőre.

https://www.maszol.ro/index.php/gaz...-fel-hatalmas-osszeg-euros-kolcsont-a-kormany

Alakul ez, bárki bármilyen 2018 előtti statisztikát vesz is elő...:rolleyes:
2019-ben nagyon elcsúsztak és idén is kétséges. Mitől lenne jobb? Ha tényleg válság lesz, akkor az importjukat meg fogja érinteni. A lei-t úgyszintén.
Ha mesterségesen akarják a szintet tartani, akkor kamatot kell emelniük, ami így is 2,5%. a bankközi robor (3 hónapos) 3,18%, az éves 3,3%.
Ezek adósodni fognak tovább, méghozzá jelentősen.
A felvetett magyar GDP arányos adóssághoz hozzá kell venni, hogy jelenleg Mo egy export-vezérelt ország külker többlettel, komoly idegenforgalommal (a románoknál mindenképpen komolyabb) és belső fogyasztás növekedéssel stabil, csökkenő hiányok mellett. Szerintem ők most élik, amit mi 2003-2004-ben.
Ezeket a magas Euro kamatokat pedig még akkor is fizetniük kell, amikor már a "következő válság" is felejtős lesz és esetleg rég rendbe tették a román egyensúlyt!
Akik ebben érdekeltek, miért állnának le? Az Euro kölcsönöknél pedig egy esetleges árfolyam veszteség, csak tetézné a bajt. Viszont tök mindegy, hogy árfolyam veszteséget fizeted ki, vagy a magas kamatszintet. Illetve az a kérdés, hogy itt melyik a kedvezőbb, de ez akkor is a két rossz közül a kisebb választása.

Bezzeg...:hadonaszos: