[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

doca

Member
2010. szeptember 14.
557
1
16
Akkor még "pillanatok" alatt át lehetett alakítani az üzemeket hadiipari gyártásra pl. konzervgyárakat tüzérségi lövedékek gyártására. A Rába tankot is össze tudott rakni. Ez a magyarság aránya pedig mindig vitatott(Délvidéken,Felvidéken is), mert sokan nem merik vállalni és a vezetéknevük, keresztnevük is románosítva van, de otthon meg magyarul beszél, szóval egy nagy lutri az egész.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 405
79 390
113
doca

Több hónapig tartott 300 embernek felszerelést biztosítani egy olyan szervezetben ami erre lett kitalálva...Szerinted a civil ipart aminek ez ne is a fő profilja még is meddig tartott volna?
 

pela2

New Member
2013. augusztus 10.
20
0
1
A minőség is megkérdőjelezhető,de amúgy akkor mekkora hatással volt/lehetett rá a bürökrácia?! Mert azért ez sem mindegy...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 405
79 390
113
A cikk egész konkrétan a 96 és 99 közti időszakról szól...
Itt még nem vagyunk NATO tagok,még van soros állomány, (igazából ez adja a haderő gerincét)a Honvédség létszáma 95000 fő az 1988 végi 106800-hoz képest...Így gyakorlatilag összemérhető a "két"haderő.

A lőszeres példa viszont konkrétan a romániai forradalom idejéből való.
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
doca

"Akkor még "pillanatok" alatt át lehetett alakítani az üzemeket hadiipari gyártásra pl. konzervgyárakat tüzérségi lövedékek gyártására. "


Ez csak urban legend, mar hogy sok civil uzmemet haditermelesre lehet atallitani. Vegyuk pl a konzervgyarat. Gondolom a fem dobozolo reszere gondolsz mint loszergyarra mivel hat a konder babgulyasbol atombobat nem lehet csinalni.

Eloszor is ez a femmmegmunkalo reszleg a teljes termels igen szuk keresztmetszete az az cca a gyar foglalkoztatotsaganak alig 5 % a. ( dolgoztam a Globusban mig volt ) masreszt meg a konzerv egy egyszeru lemezmunka nemi peremezessel sajtolassal mig a tuzersegi loszergyatas pedig melyhuzsbol es precizios ontesbol es utomegmunkalasbol all.
A lemezmunka ami a konzervgyarakban megy az ugy viszonyul ezekhez a technologiakhoz mint a kapalapacs reszeles a az aramkor nyomtatashoz. Az egyikhez eleg egy reszelo meg egy a satu mig a masikhoz egyik sem jo !

A konzervgyarak remek konzerveket tudnak haboru eseten gyartqni es kesz. Meg az oroszok is lemondtak errol pedig a II. VH ban kiprobaltak a konzervbe toltott robbanyagos kezigranatot. Gyenge volt szar volt nem valt be.

Magyarorszagnak mielott arrol beszelne hogy mas magyarokat es magyar lakta teruleteket hogyan tudna integralni eloszor azt kellene bizonyitani hogy a meglevo helyen es lakossaggal kepes egyrol a negyed kettore jutni mert amig ez nincs meg addig a dolog minden szinten remenytelen sot bun !
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
A mai hadiipar egyszeruen keptelen alapdolgokat szallitani. Nulla a kezifegyvergyartas a loszergyartas egy uzemre korlatozodik ( egy bomba oszt szevasz ) a katonak a regi loszereket elik fel van hogy veszelyeztetve magukat. Lattam olyan loveszetet ahol a PG-7 es granatok 1974 sek voltak az az boven elmult a 20 eves szavatossaguk.

Teherautot sem tudnank gyartani mert ahoz sok mindent importbol szerzunk be.

Aki honvedo haborunk kivul barmibe is gondolkodik az egyszeruen vagy hulye ( mert nem latja erti ezeket ) vagy gonosz ( mert latja erti de neki nem szamit )

Sajna a dolgok jelenlegi allasa szerint a kovetkezo front ( ahogy kinez ) nem egy masik orszaggal hanem orszagon belul lesz.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@Kuruc71 nem a mai állapottal gondolkodik senki , ez Sereg ma arra elég hogy az állaimvezetők elmenekülhessenek másik országba, de az is biztos a régi időkben sem volt folyamatosan fenntartva egy csúcsmodern hiper szuper sereg, mikor látszodtak a jelek egy háborúra akkor kezdtek el toborozni.
1990 -ben volt még 9 db ilyen R-11-es
http://hu.wikipedia.org/wiki/R%E2%80%9311_(rak%C3%A9ta)
Ki fenne tudta volna ,hogy milyen fej van rajta? :)
Felállítottad volna a határmentén , mint ahogy izrael is tette a háború végén, ki tudta volna hogy mi van benne.
az egyetlen baj hogy nem lépés a legrosszabb lépések egyike.

Gyáva népnek nincs hazája , ha soha semmibe nem merünk belevágni csak a tutiba akkor b@szhatjuk , mert halál a tuti csak ( egyenlőre) .
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Desertfox
Valamilyen szinten egyetértek veled is, de azért ne felejtsük el, hogy a mai Világ nem úgy működik, hogy jól odavágunk és megszerezzük, ami kell... Ebbe azért nagyon sok környező országnak, nagyhatalomnak lenne beleszólása, úgyhogy fegyvert csak akkor érdemes ragadni, ha az a része ki van sakkozva, hogy ezt ki hogyan reagálná le.
Amiben viszont egyetértek, hogy amennyiben olyan a helyzet, akkor ettől függetlenül kötelességünk segíteni a határontúli magyaroknak, ha kell, fegyverrel is.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 824
2 548
113
Dudi!
Én 1995 augusztusában 1 hónapot töltöttem a szerb határon, állandóan riadókészültségben. Nem sok nehézfegyverzetünk volt, mert csak egy szaros határvadász század voltunk, de voltak Fagotjaink, SZPG-9eseink, és volt hozzá lőszer is dögivel, mert pakoltam vagy négy napon keresztül. Szóval szerintem, lett volna elég erő benyomulni a szerb-baranyai területekre, ha kicsit megtámogatták volna a seggünket a pécsi tüzérek, meg néhány akkor még működő Mi-24es! Nem azt mondom, hogy könnyű lett volna, de esélyek azért nekünk kedveztek volna. Összesen kb 3000 fő volt ott akkor felvonulva, harcra készen, be is voltunk szarva kicsit! ok, nem kicsit! :D
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Ez a löszeres dolog .... Hát ezt tényleg hagyjuk szerintem, kellett egy OK a népnek , hogy miért maradunk tétlenek.
Szerintem a Románokat úgy meglepte volna köpni nyelni nem tudtak volna és mivel onnan is kivonultak a SZU katonák nagy valosínűséggel ott is löszer hiány lett volna. Ha igaz ez a lőszer mizéria.... A Szerbek azért ahogy @Pocok75 írja már combosabb lett volna , de hát ez van olyan nem lesz hogy itt sírunk rívunk és majd lesz egy Trianon Második rész és vissza kapjuk.
Ha nem mész oda egy csajhoz "túl szép" úgyan úgy megmagyarázod magadnak is. Itt is kb ez volt áhhhh nincs löszer , ezt még az egyszerű ember is tudja löszer nélkül nem lehet... Hát nem ? :D Vicc kategoriát surolja a magyarázat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 405
79 390
113
,desertfox

Nyilván te jobban látod ezt a helyzetet mint az akkor vezérkari főnök...

Pocok75

Amúgy a román balhé 89-ben volt...
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Ez a hajó elúszott , ez van lemaradtunk , a jövőt kell nézni és arra készülni Én azt mondom. Ha tudod hogy poffont fognak adni felrakom a kezemet védekezni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 405
79 390
113
desertfox

azt se felejtsd el,hogy illik levonni a következtetéseket és felhasználni őket...mert ez ma nagyon nem megy semmilyen szinten.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@dudi Na erre csak csipőből írtam hogy onnan is akkor :D de hibás következtetés volt. :(
Te sem látsz bele az akkori pakliba és Én sem.
Mind1 marad a hivatalos magyarázat, csak nem tudom elhinni.
Én általában levonom a következtetéseket , de ezt most rendesen nem értem mire írod.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 405
79 390
113
desertfox

Úgy általában ami itthon történik.Még véletlen sem személyeskedés akart lenni.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Úrak! Tudtommal a román hadsereg nagyon elavúlt volt akkoriban. Forradalom, gazdaság:0, szóval nagy baj volt. Sok volt akkor is nekik a teknikájuk, de konkrétan a T-34 is benne volt ebben. A légierőnél nem volt repidő. Ennél azért az akkori MH jobban állt, ez a lőszermizéria szerintem meg egy f@szság, hiszen akkor még lőszert is tudtunk gyártani a legtöbb fegyverünkbe.
Olyan aprósággal meg akkor is számolni kellett volna, hogy románia belsejében ott van több mint kétmillió magyar,,, na ez az ami a román hadvezetés (és mindegyiknek a világon, aki hasonló kisebbséggel rendelkezik országában) rémálma a mai napig. Ha ebből a lélekszámból csak 3-4000 ragad fegyvert és kezd partizánakcióba a román hadsereg utánpótlásai ellen, az az egész rendszerüket szétzilálná.
A Jugoszláv téma más, mert az egy igen erős és modern hadsereg volt akkoriban, a harc meg harcedzetté is tette Őket, szerintem ott lett volna pofáraesésünk. Esetleg olyan 99 környékén, amikor már eléggé legyengültek,,,, de addigra már mi is, hála a felelősségel döntő hadügyminisztereknek...