[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

H

Hummen23

Guest
Románia gazdaságilag megint:
A GDP-t kiragadni mint teljesítménymutató ami meghatározza egy ország sikerességét nem elégséges. Románia a magas GDP növekedése mellett masszívan emelkedő eladósodottságot mutatott az elmúlt hosszú években, nem csak most. Ráadásul a növekedés motorjai is mások mint nálunk, a GDP emelkedését jórészt a belső fogyasztás emelkedése hajtotta, nem a beruházások, persze volt ez is az is, de nem egészséges az egyensúly, nagyon nem. Emiatt billent el Románia külkereskedelmi egyenlege is, mert képtelen az ország megtermelni a fogyasztásához szükséges javakat, fogyaszt de nem termel.
Az országok általában nem visszafizetik, hanem a gazdasági növekedésük által kinövik az adósságukat, az az aggasztó ha ezt magas növekedés mellett sem tudják megtenni mint Romániával is történik, a saját gazdasági elemzőik 40% köré teszik azt a szintet ami mellett a román gazdaság egészségtelen szerkezete okán képes finanszírozni magát, az idei cél év végére a rekord magas GDP növekedés mellett is 52% körüli
Magyarország masszívan többet termel mint amit fogyaszt, az export jóval magasabb az importnál, Románia ellenben kénytelen ezt külön finanszírozni, különösen fáj nekik, hogy a hatalmas országuk mezőgazdasága a legnagyobb egyenleg rontó ágazat, látszanak a hatékonyságbeli problémák, a román paraszt drágábban termel mint az import, képtelenek magasan feldolgozott termékeket előállítani, büszkék a európai dobogós gabona meg kukorica termelésükre, de a "téliszalámi" az nem megy (kéretik nem példákat hozni milyen finom a Román cucujka szalámi, ez csak képletes példa) ...
Magyarország adóssága magasabb mégis olcsóbban jut hitelhez, mert a hitelezők jobban hisznek abban hogy könnyedén finanszírozza ezeket mint Románia esetében. A magyar adósság ráadásul át lett billentve jelentősen a belső eladósodás felé, ezért kevésbé van kitéve a külső , deviza nyomásnak, a példa éllovasa egyébként Japán, ott 250% feletti (fejből) kb az adósság ennek nagy része azonban belső, Japán a saját állampolgárainak tartozik, nem is gondolja senki, hogy a gazdaságuk összeomlana (nem is úgy néz ki) A Román adósság jobban kitetett a külső tényezők felé ez kockázat, mert az infláció ezeket tolja felfelé. Magyarország képes a gazdasági növekedése által kinőni az adósságát, a román példa nem ezt mutatja.
Magyarország infrastruktúrája, közlekedése közel nyugati szintű, Románia most építi az autópályáit, a vasút a Ceausescu éra szinvonalán van, az egyéb közutak is romokban bár van fejlesztés ez látszik is, de 20-25 éves lemaradásban vannak mondjuk a V4-ekhez képest. A Renault (Dacia), a Ford nem győz panaszkoni, hogy óriási problémát okoz nekik a logisztika. Ez Romániának nagy hátránya ha a befektetők bevonzásáról van szó, a kapkodásuk érthető, tucatnyi helyen épül nyúlfarknyi pályaszakasz, de a Kárpátokat máig nem törte át egyetlen pálya sem, a román főváros talán az egyetlen európai központ amit nem köt a "vérkeringésbe" autópálya, Moldova egy hatalmas régió , egy nyúlfarnyi elkerülőúton kívül egy méter valódi autópálya nincs a vidéken. De jól jellemzi a román néplélek álszent és mániákus kisebbrendőségből kitörni akaró mivoltát, hogy döngő mellekkel hírdették, hogy a Nagyvárad-Debrecen pályaszakasz előbb érte el a határt a román oldalon mint a magyaron, ami igaz, csak a román oldal pár kilométer után végetér és belefut a semmibe ... bezzeg Románia ...
Óriási gond Romániában, hogy az állam ugyan karcsú de túl sokat költ bérekre és nyugdíjakra, talán európai kuriózum az hogy a közalkalmazottak a rengeteg furcsa pótlék miatt is ( antennapótlék ? ) kb harmadával többet keresnek mint a versenyszféra laklamazottjai. Gond a különnyugdíjak esete, a katonák, ügyészek és még egy sor kitüntetett foglalkozásból nyugdíjba távozót rendkívül magas extra nyugdíjban részesülnek aminek jogosságát már sokszor megkérdőjelezték, de ezek és a közalkalmazotti bérek rendbetételének politikai ódiumát nehezen akarja az éppen aktuális kormány vállalni, az ellenállás az érintett tömegektől garantált. Ugyanezen tömegek és egész Románia híres a korrupcióról, az adóelkerülésről, a versenyszféra alkalmazottainak ötöde minimálbérre van bejelentve. Románia adóbeszedési hatékonysága rendkívül alacsony, az állam nem képes bevételekhez jutni, a nálunk már működő online pénztárgép programot most kezdik el bevezetni, kiterjeszteni.
Valamennyi kelet európai ország gondja a demográfiai válság, de ez Románia esetében több tényező miatt is kirívó, Szíria után a második legmagasabb kivándorlási arányt produkáló ország, becslések szerint 3-4 millió közé tehető a tartósan külföldön élő románok létszáma és a korfa is katasztrofális, az említett "román Ratko" gyerekek most mennek majd nyugdíjba magukkal rántva a munkaerőpiacon kívül a nyugdíjrendszert is. Románia már a közeljövőben sem fogja tudni kikkel megfizettetni a nyugdíjakat, megoldás nem is létezik az előremenekülő mindenható gazasági növekedésen kívül. Jó példa a legutóbbi népszámlálás adata amikor a becslések szerinti népességből több mint 1 millió ember hiányzott - nem találták őket a számlálók, amit egyszerűen hozzáírtak utólag az adatokhoz, így került 2011-ben utoljára 20M fölé az ország népessége. A felelős hivatalt megkérdezve akkoriban az újságok sokat cikkeztek róla, hogy akkor mégis mennyi valójában az ország lakossága, miért írtak az adatokhoz pluszban még 1 millió főt, még olyan válasz is érkezett: "A román állam rendelkezik a valóság meghatározásának privilégiumával ..." (hagyok időt gondolkodni ...) Az ok nyilvánvaló, nagynak kell látszani, sok hely kell az EU plénumokon, nem szabad beismerni, hogy az országban a saját lakói sem hisznek és menekülnek amerre látnak. Jelenleg az ország bevallott lakossága 19,3M fő, a népszámlálás hamarosan esedékes, minden elemző arra számít, hogy Románia lakossága Hollandia alá esik és jöhetnek az EU parlamenti helyek cseréi ...
Románia be akarja vezetni az Eurot, nagyjából az összes kritériumot még össze kellene hozniuk, de mint cél megint a táblára került. Megint egy önáltató siker ami pusztán azért kell, hogy legyen miért a büszke román melleket döngetni. Az Euro jó és a közös piac, a turizmus könnyebbsége, az átláthatóság meg rengeteg más miatt szerencsés is közös pénzt használni, de a bevezetésével az állam és a nemzeti bank le is mond egy csomó lehetőségről amivel a gazdaságát képes lenne kontroll alatt tartani, élénkíteni, gyakorlatilag hatékonyságban azonnal a német-holland tengellyel kell versenyeznie , nem véletlen hogy a déli országok mind nyögik az Euro okozta gondokat, a gazdaságaik kényszerpályán mozognak, és látszik ez már Szlovénián és Szlovákián is, amikor kellene képtelenek leértékelni a valutájukat és átmeneti versenyelőnyt szerezni. Románia az utolsó lehetőségét is elveszíti a saját gazdasága kontrollja felett ha görcsösen bevezeti az Eurot. Jelenleg magas az infláció a balkáni országban, átmenetileg a nyugat ugyanazért az Euroért több terméket és szolgáltatást kap lejben, ez húzza, pörgeti a gazdaságot, 1/1 Euronál ez nem lesz így. Nem véletlen, hogy a V4-ek maradék 3 állama messze hessegette magától az Euro bevezetés idejét, hatékonyságban sokat kell fejlődniük a nyugati országokhoz mérten.
A legfontosabb tényezőket kiemelve és a tényeket látva látható hogy a vektorok rossz irányba mutatnak, nincsen olyan teljesítménymutató ami egészséges fejlődést, kiegyensúlyozott államháztatrtást vetítene előre. A különböző kormányok osztogató politikájával felpörgetett fogyasztás amit a bérek elszállását is okozta hozott egy fogyasztás növekedésen alapuló masszív GDP növekedést az elmúlt években, de Románia ezzel elveszítette bérelőnyét a környező országokhoz képest, a rossz infrastruktúrája, a kivándorlók miatti otthoni munkaerőhiánya, a korrupciós érintettsége miatt a tőkebevonó képességét nem tudja fenntartani, vagy alacsonyabb hozzáadott értékű vállalatokat tud csak bevonzani, ez alacsonyabb bevételeket és egy alacsonyabb (gyarmati) szinvonalon ketyegő állam kialakulását feltételezi, egy lassan elnéptelenedő, idővel a nagyvárosokban és környékükre koncentrálódó, a vidéket elhagyó népességgel ami újabb és újabb problémákat generál. Nem kell mást nézni, minthogy a masszív gazdasági növekedés mellett is nő az államháztartás hiánya, a pénz így sem elég. Márpedig 4-5-7-8 %-os növekedést nem lehet a végtelenségig fenntartani. Ha minden így marad néhány 10 év és az ország nem lesz képes önmagát finanszírozni, és szüksége lesz nem csak anyagi segítségre, hanem az ország külső menedzselésére is, amely szavak most biztos vörös posztót jelentenek pár bezzeg román szemében, de ezek tények. A gazdasági elemzők mindig óvatosan fogalmaznak ha egy gazdaságot megítélnek - de ez egy blog ahol szabad a vélemény, az elemzők véleménye önmagában bedönthet bármit, ezért inkább bizakodóak és hisznek a helyes fordulatban ami Románia előtt is nyitva van, lehetséges, késéssel de lehetséges. Erő és politikai akarat , sőt törtnelmi előzmény de akár a tehetséget is idehozhatjuk azonban nem látszik abban az országban, mert bárki nyúl a megszorításokhoz az bukja a bársonyszéket, bárki akar változtatni az tömegeknek fog fájni ezt nem akarja senki, Románia várja a csodát mint történelme során oly sokszor, ami nem fog eljönni, a gyorsuló lecsúszás ellenben garantált.
Nagyon szívesen olvasnék tőled hasonló elemzést Magyarország vonatkozásában.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 450
4 255
113
A Piranha programról akkor döntöttek tudtommal, amikor mi még Leo2-t se jelentettük be és vele szemben minden szinten BTR-ek álltak. Azt ebben a pillanatban el lehet mondani, hogy az általuk vásárol konfiguráció abszolút gyenge tűzerővel és megkérdőjelezhető egyéb képességekkel rendelkezik. De ez náluk tehetetlenségi erő immár. Nem a cicák és nem a Gidrán ellen lett kigondolva. (És a továbbiakban is fontos lesz, hogy náluk egy-egy program végrehajtása mennyi időt vesz igénybe, tíz év gondolkodás után nem ritka, hogy újabb tíz év, mire kifizetik az utolsó szállítmányt.)
Na pont ezért kell az utolsó pillanatig titkolózni a HM-nél. Az egyes országok hadseregeinek fegyverbeszerzései, modernizációja részben a meglévő hírszerzési információkon alapszik. Az információ hiánya vagy a dezinformáció pedig útólag nézve meggondolatlan, elsietett, esetleg káros döntési folyamatokhoz vezet. Véleményem szerint a magyar hadvezetés gondolkodásának egyik legfontosabb elemének kellene lennie...A szomszédaink többségével most egy katonai szövetségbe tartozunk és talán még jó viszonyt is ápolunk, de valójában egyik sem a barátunk. Egy nagyobb geopolitikai változás pedig könnyen boríthatja a fennálló rendet.
Mielőbb magukévá kellene tenni a Viktoriánus kori britt miniszterelnök szavait, mely szerint "Nagy-Britanniának nincsenek örök barátai, csak örök érdekei”. A mi érdekünk pedig, a túlélés, hogy a magyarság ne tűnjön el a történelem süllyesztőjében. Illetve transzparensen jelezni ha valaki megint belénk akár rúgni annak fájni fog.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
Román néplélek, mániákus kisebbrendűségi érzés:
A román nép valahol a Balkán közepén alakult ki, a szkipetárok és a románok ősei valaha egyek lehettek, az albán hegyek közt pásztorkodással foglalkoztak, a nyelvük keveredett a római jövevényszavakkal amely birodalom kebelében tengették életüket. A románoknak sokkal több közük van az albánokhoz mint gondolnák, vagyis gondolják csak be nem ismerik, pedig sok közös szavuk van. A vándorlásuk már akkoriban megkezdődött, a római légiók nyomán elvileg eljuthattak a mai Erdélybe is, ahol azonban megtelepedni aligha tudtak mert a dákok kiírtása után a keleti veszedelmek miatt Róma a területet kiürítette. Nincs tehát dicső dák múlt, Róma és Decebal halálos ellenségek voltak, Róma egyenesen irtotta a dákokat, nemhogy közös tőről fakadva nyelvük keveredett volna és alapjait képeznék egyfajta dáko-román kontinuitásnak. Pláne nincs köze a dákoknak a latin nyelvet hordozó balkáni pásztornépekhez. Nehezen is hihető hogy Erélyben latin nyelv nyomot hagyhatott, mert Róma jelenléte Erdélyben kb a mi török megszállásunk idejéhez mérhető, a mi nyelvünk mégsem vált törökké, sőt a sokkal többet szenvedett bolgár, szerb nyelv is megmaradt a török nyomás ellenére.
A balkán közepén kialakult nép tehát dicsőségtől mentesen a kecskéit legeltetve , elkerülve minden háborút vándorolgatott és a véráztatta földeken ahol más népek a történelmüket írták ők csak megtelepedtek. A kiürült területeket foglalták el, beolvasztva néhány nép maradékát, illíreket, trákokat, használva velük a Római Birodalomban közösen használt nyelvét, lassan formálva belőlük a magukét, no ők voltak és lettek a vlachok, keverék nép akiket a balkánon a latin nyelv - inkább "közlatin" formájának használata különböztetett meg a többi néptől, szórványosan , államot nem alkotva éltek elszórtan a Balkán közepén egészen a szláv benyomulásokig amikor is a hegyekbe szorultak vissza. Elterjedésük és az állattartás miatti mobilitásuk miatt egyes területeken időszakos többséget, vagy jelentős kisebbséget alkottak, a mi honfoglalásunk körül létezett Vlachiaként emlegetett terület a mai Görögország területén, államuk azonban nem volt. Erre az időre tehető, hogy több csoportra osztódtak, a nyelvük is differenciálódott. Havasalföldre a 11-12 században jutottak el egyre nagyobb tömegekben és Kumánia és a Bolgár birodalom határvidékét elfoglava telepedtek meg. Innentől a történet jobbára ismert. A nép nem vérben hanem jobbára egyszerűen belakva szerezte a területeit, ősei hurcolva a latin nyelv morzsáit porszívózta össze a Balkán valamennyi ilyen népét, köze a római ősökhöz mindössze ennyi.
A két vlach népességet hordozó terület Havasalföld és Moldova külön fejedelemségként létezett évszázadokig a Magyar Királyság hűbéresei, majd egy rövig időre függetlenné váltak egészen a török benyomulásig amikor is annak a birodalomnak valamennyi belső autonomiával rendelkező területei lettek, egészen a 19. századig kellett várni míg a nép kinyilvánította függetlenségi szándékát, majd az orosz-török krími háborúk következtében, a Monarchia jóváhagyása mellett 1877-ben végül állam lehetett.

Az így kialakult Románia olyan óriások közé született, mint Oroszország, Törökörszág, a Monarchiát alkotó sokszázéves nemzetek, akik vérrel vívták ki az évszázadok során a megmaradásukat, az új ország annyira tétova volt a megalakulása kérdésében, hogy nemzetük első választott vezetőjét is elűzték és helyette hívtak egy európai uralkodó családból származó uralkodót Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen-t (milyen szép román név) aki először csak fejedelemnek választottak, majd 1877 - ben az állam megalakulása után lehetett király, az országba is civilként , álruhában érkezett meg. A kis balkáni szülemény az önön meghatározása kérdésében is ugyanolyan tétova volt mint a megalakulásában, az idegen uralkodó behívása igazolta, hogy a nemzetnek nincs olyan nagyja aki képes lenne az országot az elismerés útján vezetni, kell egy külhoni uralkodó aki majd ezt megteszi. Mi ez ha nem kissebbrendűségi komplexus. A román nép amely a történelmét sem ismerve , birodalmak kegyéből született mániákusan vágyott arra a dicsre ami a környezetének országainak adatott, igazolásra és bizonyosságra vágyott hogy a föld ősei birtoka, a történelme a dicső nemzetek páholyába való. A krónikák azonban nem szóltak román hősökről, találni kellett hát és a nyelvhasonlóság már korábban ráirányította a figyelmet a dicső Római Birodalomra, hogy ahhoz mit szólnak Itália népei az nem is volt érdekes. Igazolni kellett aztán a Kárpátokon túlra települt nemzettársak jogait, hát kapóra jött a dák elmélet, de hogy hogyan ér össze a római és a dák mint két halálos ellenség épp a románokban az nem is volt érdekes, "mi ők is meg ők is vagyunk ..." Minden azért történt, hogy a román nép elfogadtassa magát Európa nagyjai közt, igazolja akár kétes tények alapján is a létét, szégyellve a kecskeszagú örökséget, rokonságot az albánokkal.
A román nép lélek ezer évek óta a küzdő, harcokat vívó, dicső uralkodókat nemző, hódító, erős birodalmakat építő népek közt alakult és fejlődött jobbára tétlenül, majd ölébe esve önön függetlensége nem is tehetett mást mint elkezdte önmagát is ezekhez képest meghatározni, önnön bensőjében máig hordozva annak a kecskepásztornak az örökségét aki a hegytetőről nézte más népek csatáját, más népek birodalomépítő tetteit, más nemzetek uralkodóinak koronázását és még a nyelve is eltanult. Most önmagáról kellett elhiggye, hogy képes ugyanerre. "Hallottad mi rómaiak vagyunk." Szólt az egyik pásztor a másikhoz.
A románok mániákus kissebbrendűségi érzésének ez is oka, laknak egy olyan országot aminek történelmi örökségét nem építették, más birodalmak uralkodtak, vívtak ütközeteket, hódítottak és építettek, nekik történelmi örökség és országépítő tehetség sem adatott így kellett hívni maguknak uralkodót is. Nem ismer a világ olyan háborút amit Románia önállóan vívott, nem ismer olyan határt amit Románia önállóan hódított meg és ... az ország sem az önálló tehetségük miatt az övék, hanem mert a nagyhatalmak politikai játszmájában a megfelelő időben félre majd előállva évszázadok óta kiérdemeltették maguknak jussukat. Erdély magyar falvait a Habsburgoktól, Moldova határait az oroszoktól, Dobrudzsát Párizstól és lehetne folytatni, tudja mindenki.
Az érzés a román néplélek ami mániákusan le akar nyomni mindent ami nem román, és mindent az egekbe magasztalni ami az ebből fakad, az ősök gyengeségéből és abból a történelmi tapasztalatból, hogy tétlenül mások kegyéből és munkája árán is lehet érvényesülni, pusztán belakni, elvenni, hódító seregek nyomában kell járni és mindenekelőtt a megfelelő időben és elég hangosan kiabálni, még a nem létező történelmet is ...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Fogadjunk, hogy neked az oviban írógép volt a jeled!:p

Nekem az oviban Lynx KF41 volt a jelem. Miért kérded?

Deidonicus újabb írását kiegészítve saját meglátásaimmal:

Gyorsan beteszek táblázatot az általa említett kereskedelmi mérlegről Hazánk és a környező országok vonatkozásában.

(fogalmazzunk úgy, hogy nagyjából egy teljes Lynx IFV program majdnem, amennyi pénzt nekik ki kéne termelni ahhoz, hogy a folyóévben ugyan annyit költsenek, mint amennyi bevételük van... ezt eddig nem a fegyver import húzta lefelé, de ha ők Abrams meg F-16, F-35-ben gondolkodnak, akkor hamarosan még hozzá fog adódni)

(érdekes módon a kétszer nagyobb Ukrajna kisebb mértékben küzd ezzel a szegmenssel, de ott még nagyobb a strukturális gond más okokból kifolyólag)


Mj.1: Valóban vannak strukturális válságok Romániában, de szerintem ezekből a diagramokból ha átváltotok 10 év mutatására, akkor kicsit árnyaltabb a kép. Horvátország, Szerbia, Románia és Ukrajna mindegyike küzd a "túlzott fogyasztás" problémájával. Szlovénia, Ausztria, Szlovákia viszont korrektnek nevezhető adatokat mutat. Ha ettől észak-nyugati irányba megyünk, akkor jellemzően kedvező képet kapunk, míg dél-kelet felé elindulva újabb olyan országokat remélünk, akiknek kereskedelmi egyenlege negatív.

Vagyis minket a Nyugat részének lehet tekinteni! Igen, de ismét 10-15 éves visszatekintést javaslok, ne a pillanatnyi képet nézzük csupán! 2006-2008 környékén messzemenőkig nem ez volt a helyzet. A magyar közgazdászok újságcikkeket írtak sorban arról, hogy kicsit vissza kéne venni a mértéktelen fogyasztásból, mert többet vásárlunk, mint amennyit termelünk. Emlékszünk még? Politikusok álltak ki és ugyan ezt azzal fogalmazták meg, hogy kicsit összébb kell húzni a nadrágszíjat.
Ismét hangsúlyoznám, hogy voltunk olyan helyzetben, mint amilyenben most a románok. És nem 30 év, hanem 10-15. És akkoriban pedig nem az okos telefonok vitték el a lóvét. (Itt nagyon nem fog velem sok mindenki egyetérteni, ha azt mondom, hogy 15 évvel ezelőtt abszolút nem volt természetes, hogy neked a számítógépedbe ne röhögtessük ki magunkat, hogy ennyi gigabájt RAM van. Az akkor általunk használt telókhoz képest én hanyatt vágom magam, miket használ egy minimálbért kereső melós most. És az jó bármi, csak legyen egy PC és buta teló szint volt a "nem a kifli a kicsi, hanem a pofánk a nagy" és most "te ennyire lassan töltesz" szint a mostani képességeinkhez képest még nem is termel hiányt. 10-15 év távlatában és egy masszív adósság csökkentés mellett nehéz érzékelni a mindennapokban, de mi ennyit voltunk képesek változni. De tény, nem lesz evidens Románia számára, hogy ugyan erre ő hogyan lesz/lenne képes.)

Mj.2: Ismét 10-15 évre utalnék vissza. Akkor a mi közgazdászaink azt mondták, hogy a Ratko-gyermekek nyugdíjba vonulása be fogja dönteni az egész országot, ha az egészet nem szervezzük át tüstént magán nyugdíj pénztárra. Hát... 2010 után teljesen megfordult az akarat a magán nyugdíj kapcsán, igyekeztek a meglévőt is visszavásárolni a felső vezetés. Az én családomban, ismerőseim körében is az a generáció ma már nyugdíjas. Ámbár... ellenben nem következett be a fizetésképtelenség.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy vajon nem lesz-e visszaszívó ereje a kivándorlásban náluk is akkor, ha hirtelen elkezdenek hiányozni a gazdaságban? Ez sosem fekete és fehér kérdése. Nálunk sem mindenki hazajön, de itt látni kell, hogy EU csatlakozás után idehaza is volt olyan politikus, aki lelkendezett, hogy most már cukrászatot nyithatok Bécsben és ez milyen jó. Egy másik kurzus a "Gyere Haza!" kampányban teljesen mást mondott, de valahol az is a természetes volt, hogy a csatlakozás első évtizedében még kerestük, próbálgattuk a lehetőségeinket. Ugyan azok, akik ma azt mondják, hogy a kormány önző és elhibázott politikája elkergeti a magyar fiatalokat, pár évvel korábban hatalmon pont azt hangsúlyozták, hogy micsoda lehetőségeket vívtunk ki nektek a tárgyaláson, mehettek külföldre és a világ bármely pontján boldogulhattok. És akkoriban a közgazdászok sem a munkaerőhiány miatt aggódtak Magyarországon, hanem ennek a kivándorlásnak a munkanélküliség csökkentő hatásait elemezték és dicsérték.

Mj.3: Ha Románia a 17 milliós Hollandia alá esik, az természetesen jelentős népesség csökkenés. Nekem lélektani határ a 15 millió. Ha mi 9 felett maradunk, mire ők elvesztik a lakosság negyedét, az egy arány változás lesz számomra a két nép között. Csak halkan jegyzem meg, hogy itt a diagramokban mindig van egy 20 év tehetetlenség minimum. Miközben a gazdaságban kicsit megengedőbb vagyok, elismerve a jelenlegi hibákat és óriási kockázatok elé néznek a legjószívűbb kincstári optimizmus ellenére is. De mi sem 4 év kormányzati ciklus alatt fogunk fordulni. Ha van két évtized nagyon kedvező kormányzás, ami alatt a magyar anyák gyereket vállalnak, azok ez alatt a 20 év alatt nőnek fel és lesznek képesek maguk is gyereket vállalni. Ez alatt az idő alatt az előző 5 kormányzási ciklus elhibázott döntései miatt egyre csökkent gyerekszáma tud csak felnőni és ez időintervallumban csökkenő létszámú fiatal felnőttkorba belépőből kell/kellene kisajtolni a növekvő gyerekszámot. (Tudom, ez sem teljesen fekete és fehér. Bár a Bokros-csomag alatt meg a 2006-os összeomlás hatására is csökkent a gyermekvállalás, az elmúlt 10 évben az egzisztencia biztosítása és a javuló foglalkoztatás miatt a gyermekvállalásban nem aktív korosztály, vagyis a 30-asok de akár 40-es éveiben járók is a környezetemben bevállalták azokat a trónörökösöket, akiket korábban töröltek a programból egész életükre. A klasszikus demográfia rendszerén belül ezt a szélsőséges helyzetet nem tudom kezelni, jól leírni, ami az egykori Varsói Tömbben végbement szó szerint küzdve 30 éve az életükért és a túlélésükért. Mégis hivatkoznom kell régi demográfiai törvényszerűségekre, mert más elméleti háttér a modellezéshez a kezemben nincs.)

Mj.3: Az Euro bevezetésével és számos más dologgal kapcsolatban egyetértünk. Ha Romániának felrójuk a célok ki nem tűzését a gazdaság tervezése, a hadügyi reform kapcsán, akkor jegyezzük meg, hogy a legrosszabb célkitűzés is jobb lehet, mint a céltalan bolyongás. Maga az Euro bevezetésének kritérium rendszere nem egészségtelen. Önmagában ha azt elérik, már egy egészséges adó- és gazdaságpolitikát kapnak.
De egyébként igen. Kicsesztek országgal a történelem során jobban is, mint hogy bevezessék Romániában a közös valutát, de nem túl sokszor. Itt a jelenlegi kormányunk álláspontját idézném: Ragaszkodunk az Euro bevezetésének feltételeinek eléréséhez, mert ezek önmagukban egy jó keretfeltételek a növekedéshez. Nem kötelezzük el magunkat amellett, hogy ennek teljesülése esetén be is vezetjük. Hiszen ahogy te mondtad, lemondanánk arról, hogy alkalmanként a bajból a pénzünk leértékelésével tudjunk kikeveredni, pillanatnyi lendületet véve a legkritikusabb években.
Én nem vagyok közgazdász, ezért nem tudom megállapítani, hogy a fenntartható adósságszint Romániának a 40% vagy 50% a GDP-hez.


Itt megint behoznék egy 10 éves diagrammot, ami nem támasztja alá azt, hogy megszakítás nélkül nőtt volna az államadósságuk. Egy nyugati elemző legyint a mai 50%-ra, ha és amennyiben ez 5 éven belül lemegy 35-40%-ra. Amennyiben megreked 45% felett vagy még a vírus válság után nő is, akkor azt már trendnek fogják tekinteni. (De az nem a jó világ kezdete az oláhok számára, ha ők középtávon le akarják nyomni 40 alá.)

Összegzés: Szerintem aki végig olvasta egyáltalán ezeket a mamut irományokat, azok felületes képet kaptak arról, miért óvtam én más topicban is mindenkit, hogy haditech és mondjuk magyar haderőfejlesztés kapcsán átmenjünk közgazdász szakportálba. Nagyon kevés dolog, kérdés van egy hadi beszerzéseket támogató gazdaság kapcsán, amire röviden tudnék válaszolni. Három H-s gyerek vagyok, a családomban indokolatlanul sokan tanultak komolyabban közgazdaságot és ez nem rövidíti le a beszélgetéseinket a legtriviálisabb kérdésben sem.
Én remélem, hogy egy napi politikára szakosodott bizpol topic kellő mennyiségű hely van arra, hogy néha ilyenekről is szót ejtsünk. (És cserébe ennél jóval rövidebb mondatokban tárgyaljunk erről egy fegyver vagy egy modernizációs program részeként.)
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 553
32 043
113
Nekem az oviban Lynx KF41 volt a jelem. Miért kérded?

Deidonicus újabb írását kiegészítve saját meglátásaimmal:

Gyorsan beteszek táblázatot az általa említett kereskedelmi mérlegről Hazánk és a környező országok vonatkozásában.

(fogalmazzunk úgy, hogy nagyjából egy teljes Lynx IFV program majdnem, amennyi pénzt nekik ki kéne termelni ahhoz, hogy a folyóévben ugyan annyit költsenek, mint amennyi bevételük van... ezt eddig nem a fegyver import húzta lefelé, de ha ők Abrams meg F-16, F-35-ben gondolkodnak, akkor hamarosan még hozzá fog adódni)

(érdekes módon a kétszer nagyobb Ukrajna kisebb mértékben küzd ezzel a szegmenssel, de ott még nagyobb a strukturális gond más okokból kifolyólag)


Mj.1: Valóban vannak strukturális válságok Romániában, de szerintem ezekből a diagramokból ha átváltotok 10 év mutatására, akkor kicsit árnyaltabb a kép. Horvátország, Szerbia, Románia és Ukrajna mindegyike küzd a "túlzott fogyasztás" problémájával. Szlovénia, Ausztria, Szlovákia viszont korrektnek nevezhető adatokat mutat. Ha ettől észak-nyugati irányba megyünk, akkor jellemzően kedvező képet kapunk, míg dél-kelet felé elindulva újabb olyan országokat remélünk, akiknek kereskedelmi egyenlege negatív.

Vagyis minket a Nyugat részének lehet tekinteni! Igen, de ismét 10-15 éves visszatekintést javaslok, ne a pillanatnyi képet nézzük csupán! 2006-2008 környékén messzemenőkig nem ez volt a helyzet. A magyar közgazdászok újságcikkeket írtak sorban arról, hogy kicsit vissza kéne venni a mértéktelen fogyasztásból, mert többet vásárlunk, mint amennyit termelünk. Emlékszünk még? Politikusok álltak ki és ugyan ezt azzal fogalmazták meg, hogy kicsit összébb kell húzni a nadrágszíjat.
Ismét hangsúlyoznám, hogy voltunk olyan helyzetben, mint amilyenben most a románok. És nem 30 év, hanem 10-15. És akkoriban pedig nem az okos telefonok vitték el a lóvét. (Itt nagyon nem fog velem sok mindenki egyetérteni, ha azt mondom, hogy 15 évvel ezelőtt abszolút nem volt természetes, hogy neked a számítógépedbe ne röhögtessük ki magunkat, hogy ennyi gigabájt RAM van. Az akkor általunk használt telókhoz képest én hanyatt vágom magam, miket használ egy minimálbért kereső melós most. És az jó bármi, csak legyen egy PC és buta teló szint volt a "nem a kifli a kicsi, hanem a pofánk a nagy" és most "te ennyire lassan töltesz" szint a mostani képességeinkhez képest még nem is termel hiányt. 10-15 év távlatában és egy masszív adósság csökkentés mellett nehéz érzékelni a mindennapokban, de mi ennyit voltunk képesek változni. De tény, nem lesz evidens Románia számára, hogy ugyan erre ő hogyan lesz/lenne képes.)

Mj.2: Ismét 10-15 évre utalnék vissza. Akkor a mi közgazdászaink azt mondták, hogy a Ratko-gyermekek nyugdíjba vonulása be fogja dönteni az egész országot, ha az egészet nem szervezzük át tüstént magán nyugdíj pénztárra. Hát... 2010 után teljesen megfordult az akarat a magán nyugdíj kapcsán, igyekeztek a meglévőt is visszavásárolni a felső vezetés. Az én családomban, ismerőseim körében is az a generáció ma már nyugdíjas. Ámbár... ellenben nem következett be a fizetésképtelenség.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy vajon nem lesz-e visszaszívó ereje a kivándorlásban náluk is akkor, ha hirtelen elkezdenek hiányozni a gazdaságban? Ez sosem fekete és fehér kérdése. Nálunk sem mindenki hazajön, de itt látni kell, hogy EU csatlakozás után idehaza is volt olyan politikus, aki lelkendezett, hogy most már cukrászatot nyithatok Bécsben és ez milyen jó. Egy másik kurzus a "Gyere Haza!" kampányban teljesen mást mondott, de valahol az is a természetes volt, hogy a csatlakozás első évtizedében még kerestük, próbálgattuk a lehetőségeinket. Ugyan azok, akik ma azt mondják, hogy a kormány önző és elhibázott politikája elkergeti a magyar fiatalokat, pár évvel korábban hatalmon pont azt hangsúlyozták, hogy micsoda lehetőségeket vívtunk ki nektek a tárgyaláson, mehettek külföldre és a világ bármely pontján boldogulhattok. És akkoriban a közgazdászok sem a munkaerőhiány miatt aggódtak Magyarországon, hanem ennek a kivándorlásnak a munkanélküliség csökkentő hatásait elemezték és dicsérték.

Mj.3: Ha Románia a 17 milliós Hollandia alá esik, az természetesen jelentős népesség csökkenés. Nekem lélektani határ a 15 millió. Ha mi 9 felett maradunk, mire ők elvesztik a lakosság negyedét, az egy arány változás lesz számomra a két nép között. Csak halkan jegyzem meg, hogy itt a diagramokban mindig van egy 20 év tehetetlenség minimum. Miközben a gazdaságban kicsit megengedőbb vagyok, elismerve a jelenlegi hibákat és óriási kockázatok elé néznek a legjószívűbb kincstári optimizmus ellenére is. De mi sem 4 év kormányzati ciklus alatt fogunk fordulni. Ha van két évtized nagyon kedvező kormányzás, ami alatt a magyar anyák gyereket vállalnak, azok ez alatt a 20 év alatt nőnek fel és lesznek képesek maguk is gyereket vállalni. Ez alatt az idő alatt az előző 5 kormányzási ciklus elhibázott döntései miatt egyre csökkent gyerekszáma tud csak felnőni és ez időintervallumban csökkenő létszámú fiatal felnőttkorba belépőből kell/kellene kisajtolni a növekvő gyerekszámot. (Tudom, ez sem teljesen fekete és fehér. Bár a Bokros-csomag alatt meg a 2006-os összeomlás hatására is csökkent a gyermekvállalás, az elmúlt 10 évben az egzisztencia biztosítása és a javuló foglalkoztatás miatt a gyermekvállalásban nem aktív korosztály, vagyis a 30-asok de akár 40-es éveiben járók is a környezetemben bevállalták azokat a trónörökösöket, akiket korábban töröltek a programból egész életükre. A klasszikus demográfia rendszerén belül ezt a szélsőséges helyzetet nem tudom kezelni, jól leírni, ami az egykori Varsói Tömbben végbement szó szerint küzdve 30 éve az életükért és a túlélésükért. Mégis hivatkoznom kell régi demográfiai törvényszerűségekre, mert más elméleti háttér a modellezéshez a kezemben nincs.)

Mj.3: Az Euro bevezetésével és számos más dologgal kapcsolatban egyetértünk. Ha Romániának felrójuk a célok ki nem tűzését a gazdaság tervezése, a hadügyi reform kapcsán, akkor jegyezzük meg, hogy a legrosszabb célkitűzés is jobb lehet, mint a céltalan bolyongás. Maga az Euro bevezetésének kritérium rendszere nem egészségtelen. Önmagában ha azt elérik, már egy egészséges adó- és gazdaságpolitikát kapnak.
De egyébként igen. Kicsesztek országgal a történelem során jobban is, mint hogy bevezessék Romániában a közös valutát, de nem túl sokszor. Itt a jelenlegi kormányunk álláspontját idézném: Ragaszkodunk az Euro bevezetésének feltételeinek eléréséhez, mert ezek önmagukban egy jó keretfeltételek a növekedéshez. Nem kötelezzük el magunkat amellett, hogy ennek teljesülése esetén be is vezetjük. Hiszen ahogy te mondtad, lemondanánk arról, hogy alkalmanként a bajból a pénzünk leértékelésével tudjunk kikeveredni, pillanatnyi lendületet véve a legkritikusabb években.
Én nem vagyok közgazdász, ezért nem tudom megállapítani, hogy a fenntartható adósságszint Romániának a 40% vagy 50% a GDP-hez.


Itt megint behoznék egy 10 éves diagrammot, ami nem támasztja alá azt, hogy megszakítás nélkül nőtt volna az államadósságuk. Egy nyugati elemző legyint a mai 50%-ra, ha és amennyiben ez 5 éven belül lemegy 35-40%-ra. Amennyiben megreked 45% felett vagy még a vírus válság után nő is, akkor azt már trendnek fogják tekinteni. (De az nem a jó világ kezdete az oláhok számára, ha ők középtávon le akarják nyomni 40 alá.)

Összegzés: Szerintem aki végig olvasta egyáltalán ezeket a mamut irományokat, azok felületes képet kaptak arról, miért óvtam én más topicban is mindenkit, hogy haditech és mondjuk magyar haderőfejlesztés kapcsán átmenjünk közgazdász szakportálba. Nagyon kevés dolog, kérdés van egy hadi beszerzéseket támogató gazdaság kapcsán, amire röviden tudnék válaszolni. Három H-s gyerek vagyok, a családomban indokolatlanul sokan tanultak komolyabban közgazdaságot és ez nem rövidíti le a beszélgetéseinket a legtriviálisabb kérdésben sem.
Én remélem, hogy egy napi politikára szakosodott bizpol topic kellő mennyiségű hely van arra, hogy néha ilyenekről is szót ejtsünk. (És cserébe ennél jóval rövidebb mondatokban tárgyaljunk erről egy fegyver vagy egy modernizációs program részeként.)
Segítség!!!
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 553
32 043
113
Román néplélek, mániákus kisebbrendűségi érzés:
A román nép valahol a Balkán közepén alakult ki, a szkipetárok és a románok ősei valaha egyek lehettek, az albán hegyek közt pásztorkodással foglalkoztak, a nyelvük keveredett a római jövevényszavakkal amely birodalom kebelében tengették életüket. A románoknak sokkal több közük van az albánokhoz mint gondolnák, vagyis gondolják csak be nem ismerik, pedig sok közös szavuk van. A vándorlásuk már akkoriban megkezdődött, a római légiók nyomán elvileg eljuthattak a mai Erdélybe is, ahol azonban megtelepedni aligha tudtak mert a dákok kiírtása után a keleti veszedelmek miatt Róma a területet kiürítette. Nincs tehát dicső dák múlt, Róma és Decebal halálos ellenségek voltak, Róma egyenesen irtotta a dákokat, nemhogy közös tőről fakadva nyelvük keveredett volna és alapjait képeznék egyfajta dáko-román kontinuitásnak. Pláne nincs köze a dákoknak a latin nyelvet hordozó balkáni pásztornépekhez. Nehezen is hihető hogy Erélyben latin nyelv nyomot hagyhatott, mert Róma jelenléte Erdélyben kb a mi török megszállásunk idejéhez mérhető, a mi nyelvünk mégsem vált törökké, sőt a sokkal többet szenvedett bolgár, szerb nyelv is megmaradt a török nyomás ellenére.
A balkán közepén kialakult nép tehát dicsőségtől mentesen a kecskéit legeltetve , elkerülve minden háborút vándorolgatott és a véráztatta földeken ahol más népek a történelmüket írták ők csak megtelepedtek. A kiürült területeket foglalták el, beolvasztva néhány nép maradékát, illíreket, trákokat, használva velük a Római Birodalomban közösen használt nyelvét, lassan formálva belőlük a magukét, no ők voltak és lettek a vlachok, keverék nép akiket a balkánon a latin nyelv - inkább "közlatin" formájának használata különböztetett meg a többi néptől, szórványosan , államot nem alkotva éltek elszórtan a Balkán közepén egészen a szláv benyomulásokig amikor is a hegyekbe szorultak vissza. Elterjedésük és az állattartás miatti mobilitásuk miatt egyes területeken időszakos többséget, vagy jelentős kisebbséget alkottak, a mi honfoglalásunk körül létezett Vlachiaként emlegetett terület a mai Görögország területén, államuk azonban nem volt. Erre az időre tehető, hogy több csoportra osztódtak, a nyelvük is differenciálódott. Havasalföldre a 11-12 században jutottak el egyre nagyobb tömegekben és Kumánia és a Bolgár birodalom határvidékét elfoglava telepedtek meg. Innentől a történet jobbára ismert. A nép nem vérben hanem jobbára egyszerűen belakva szerezte a területeit, ősei hurcolva a latin nyelv morzsáit porszívózta össze a Balkán valamennyi ilyen népét, köze a római ősökhöz mindössze ennyi.
A két vlach népességet hordozó terület Havasalföld és Moldova külön fejedelemségként létezett évszázadokig a Magyar Királyság hűbéresei, majd egy rövig időre függetlenné váltak egészen a török benyomulásig amikor is annak a birodalomnak valamennyi belső autonomiával rendelkező területei lettek, egészen a 19. századig kellett várni míg a nép kinyilvánította függetlenségi szándékát, majd az orosz-török krími háborúk következtében, a Monarchia jóváhagyása mellett 1877-ben végül állam lehetett.

Az így kialakult Románia olyan óriások közé született, mint Oroszország, Törökörszág, a Monarchiát alkotó sokszázéves nemzetek, akik vérrel vívták ki az évszázadok során a megmaradásukat, az új ország annyira tétova volt a megalakulása kérdésében, hogy nemzetük első választott vezetőjét is elűzték és helyette hívtak egy európai uralkodó családból származó uralkodót Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen-t (milyen szép román név) aki először csak fejedelemnek választottak, majd 1877 - ben az állam megalakulása után lehetett király, az országba is civilként , álruhában érkezett meg. A kis balkáni szülemény az önön meghatározása kérdésében is ugyanolyan tétova volt mint a megalakulásában, az idegen uralkodó behívása igazolta, hogy a nemzetnek nincs olyan nagyja aki képes lenne az országot az elismerés útján vezetni, kell egy külhoni uralkodó aki majd ezt megteszi. Mi ez ha nem kissebbrendűségi komplexus. A román nép amely a történelmét sem ismerve , birodalmak kegyéből született mániákusan vágyott arra a dicsre ami a környezetének országainak adatott, igazolásra és bizonyosságra vágyott hogy a föld ősei birtoka, a történelme a dicső nemzetek páholyába való. A krónikák azonban nem szóltak román hősökről, találni kellett hát és a nyelvhasonlóság már korábban ráirányította a figyelmet a dicső Római Birodalomra, hogy ahhoz mit szólnak Itália népei az nem is volt érdekes. Igazolni kellett aztán a Kárpátokon túlra települt nemzettársak jogait, hát kapóra jött a dák elmélet, de hogy hogyan ér össze a római és a dák mint két halálos ellenség épp a románokban az nem is volt érdekes, "mi ők is meg ők is vagyunk ..." Minden azért történt, hogy a román nép elfogadtassa magát Európa nagyjai közt, igazolja akár kétes tények alapján is a létét, szégyellve a kecskeszagú örökséget, rokonságot az albánokkal.
A román nép lélek ezer évek óta a küzdő, harcokat vívó, dicső uralkodókat nemző, hódító, erős birodalmakat építő népek közt alakult és fejlődött jobbára tétlenül, majd ölébe esve önön függetlensége nem is tehetett mást mint elkezdte önmagát is ezekhez képest meghatározni, önnön bensőjében máig hordozva annak a kecskepásztornak az örökségét aki a hegytetőről nézte más népek csatáját, más népek birodalomépítő tetteit, más nemzetek uralkodóinak koronázását és még a nyelve is eltanult. Most önmagáról kellett elhiggye, hogy képes ugyanerre. "Hallottad mi rómaiak vagyunk." Szólt az egyik pásztor a másikhoz.
A románok mániákus kissebbrendűségi érzésének ez is oka, laknak egy olyan országot aminek történelmi örökségét nem építették, más birodalmak uralkodtak, vívtak ütközeteket, hódítottak és építettek, nekik történelmi örökség és országépítő tehetség sem adatott így kellett hívni maguknak uralkodót is. Nem ismer a világ olyan háborút amit Románia önállóan vívott, nem ismer olyan határt amit Románia önállóan hódított meg és ... az ország sem az önálló tehetségük miatt az övék, hanem mert a nagyhatalmak politikai játszmájában a megfelelő időben félre majd előállva évszázadok óta kiérdemeltették maguknak jussukat. Erdély magyar falvait a Habsburgoktól, Moldova határait az oroszoktól, Dobrudzsát Párizstól és lehetne folytatni, tudja mindenki.
Az érzés a román néplélek ami mániákusan le akar nyomni mindent ami nem román, és mindent az egekbe magasztalni ami az ebből fakad, az ősök gyengeségéből és abból a történelmi tapasztalatból, hogy tétlenül mások kegyéből és munkája árán is lehet érvényesülni, pusztán belakni, elvenni, hódító seregek nyomában kell járni és mindenekelőtt a megfelelő időben és elég hangosan kiabálni, még a nem létező történelmet is ...
A románok már csak azért sem lehetnek dák leszármazottak, mert a dákok/dahák szkíta rokonnépek voltak. A Sarmisegethuzai, dák/daha fejedelmi székhely, ásatások (Vlassa) semmilyen lelettel nem tudták ezt alátamasztani, sőt a hatalmas monolitikus fellegvár építészei, egy emberöltővel később, románként csak átmeneti legelőszállasokat (esztena) tudtak felmutatni.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
A románok már csak azért sem lehetnek dák leszármazottak, mert a dákok/dahák szkíta rokonnépek voltak. A Sarmisegethuzai, dák/daha fejedelmi székhely, ásatások (Vlassa) semmilyen lelettel nem tudták ezt alátamasztani, sőt a hatalmas monolitikus fellegvár építészei, egy emberöltővel később, románként csak átmeneti legelőszállasokat (esztena) tudtak felmutatni.
Bizony bizony! Az ősi szkíta farkas jelkép is jó példa erre.
De csak óvatosan mert Vogon félretéve a mondanivalót megint előszed egy diagramot hogy bizonygassa melyik szavad nem teljesen helyes. ;)
 
  • Imádom
Reactions: Kim Philby

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 312
55 650
113
Románia gazdaságilag megint:
A GDP-t kiragadni mint teljesítménymutató ami meghatározza egy ország sikerességét nem elégséges. Románia a magas GDP növekedése mellett masszívan emelkedő eladósodottságot mutatott az elmúlt hosszú években, nem csak most. Ráadásul a növekedés motorjai is mások mint nálunk, a GDP emelkedését jórészt a belső fogyasztás emelkedése hajtotta, nem a beruházások, persze volt ez is az is, de nem egészséges az egyensúly, nagyon nem. Emiatt billent el Románia külkereskedelmi egyenlege is, mert képtelen az ország megtermelni a fogyasztásához szükséges javakat, fogyaszt de nem termel.
Az országok általában nem visszafizetik, hanem a gazdasági növekedésük által kinövik az adósságukat, az az aggasztó ha ezt magas növekedés mellett sem tudják megtenni mint Romániával is történik, a saját gazdasági elemzőik 40% köré teszik azt a szintet ami mellett a román gazdaság egészségtelen szerkezete okán képes finanszírozni magát, az idei cél év végére a rekord magas GDP növekedés mellett is 52% körüli
Magyarország masszívan többet termel mint amit fogyaszt, az export jóval magasabb az importnál, Románia ellenben kénytelen ezt külön finanszírozni, különösen fáj nekik, hogy a hatalmas országuk mezőgazdasága a legnagyobb egyenleg rontó ágazat, látszanak a hatékonyságbeli problémák, a román paraszt drágábban termel mint az import, képtelenek magasan feldolgozott termékeket előállítani, büszkék a európai dobogós gabona meg kukorica termelésükre, de a "téliszalámi" az nem megy (kéretik nem példákat hozni milyen finom a Román cucujka szalámi, ez csak képletes példa) ...
Magyarország adóssága magasabb mégis olcsóbban jut hitelhez, mert a hitelezők jobban hisznek abban hogy könnyedén finanszírozza ezeket mint Románia esetében. A magyar adósság ráadásul át lett billentve jelentősen a belső eladósodás felé, ezért kevésbé van kitéve a külső , deviza nyomásnak, a példa éllovasa egyébként Japán, ott 250% feletti (fejből) kb az adósság ennek nagy része azonban belső, Japán a saját állampolgárainak tartozik, nem is gondolja senki, hogy a gazdaságuk összeomlana (nem is úgy néz ki) A Román adósság jobban kitetett a külső tényezők felé ez kockázat, mert az infláció ezeket tolja felfelé. Magyarország képes a gazdasági növekedése által kinőni az adósságát, a román példa nem ezt mutatja.
Magyarország infrastruktúrája, közlekedése közel nyugati szintű, Románia most építi az autópályáit, a vasút a Ceausescu éra szinvonalán van, az egyéb közutak is romokban bár van fejlesztés ez látszik is, de 20-25 éves lemaradásban vannak mondjuk a V4-ekhez képest. A Renault (Dacia), a Ford nem győz panaszkoni, hogy óriási problémát okoz nekik a logisztika. Ez Romániának nagy hátránya ha a befektetők bevonzásáról van szó, a kapkodásuk érthető, tucatnyi helyen épül nyúlfarknyi pályaszakasz, de a Kárpátokat máig nem törte át egyetlen pálya sem, a román főváros talán az egyetlen európai központ amit nem köt a "vérkeringésbe" autópálya, Moldova egy hatalmas régió , egy nyúlfarnyi elkerülőúton kívül egy méter valódi autópálya nincs a vidéken. De jól jellemzi a román néplélek álszent és mániákus kisebbrendőségből kitörni akaró mivoltát, hogy döngő mellekkel hírdették, hogy a Nagyvárad-Debrecen pályaszakasz előbb érte el a határt a román oldalon mint a magyaron, ami igaz, csak a román oldal pár kilométer után végetér és belefut a semmibe ... bezzeg Románia ...
Óriási gond Romániában, hogy az állam ugyan karcsú de túl sokat költ bérekre és nyugdíjakra, talán európai kuriózum az hogy a közalkalmazottak a rengeteg furcsa pótlék miatt is ( antennapótlék ? ) kb harmadával többet keresnek mint a versenyszféra laklamazottjai. Gond a különnyugdíjak esete, a katonák, ügyészek és még egy sor kitüntetett foglalkozásból nyugdíjba távozót rendkívül magas extra nyugdíjban részesülnek aminek jogosságát már sokszor megkérdőjelezték, de ezek és a közalkalmazotti bérek rendbetételének politikai ódiumát nehezen akarja az éppen aktuális kormány vállalni, az ellenállás az érintett tömegektől garantált. Ugyanezen tömegek és egész Románia híres a korrupcióról, az adóelkerülésről, a versenyszféra alkalmazottainak ötöde minimálbérre van bejelentve. Románia adóbeszedési hatékonysága rendkívül alacsony, az állam nem képes bevételekhez jutni, a nálunk már működő online pénztárgép programot most kezdik el bevezetni, kiterjeszteni.
Valamennyi kelet európai ország gondja a demográfiai válság, de ez Románia esetében több tényező miatt is kirívó, Szíria után a második legmagasabb kivándorlási arányt produkáló ország, becslések szerint 3-4 millió közé tehető a tartósan külföldön élő románok létszáma és a korfa is katasztrofális, az említett "román Ratko" gyerekek most mennek majd nyugdíjba magukkal rántva a munkaerőpiacon kívül a nyugdíjrendszert is. Románia már a közeljövőben sem fogja tudni kikkel megfizettetni a nyugdíjakat, megoldás nem is létezik az előremenekülő mindenható gazasági növekedésen kívül. Jó példa a legutóbbi népszámlálás adata amikor a becslések szerinti népességből több mint 1 millió ember hiányzott - nem találták őket a számlálók, amit egyszerűen hozzáírtak utólag az adatokhoz, így került 2011-ben utoljára 20M fölé az ország népessége. A felelős hivatalt megkérdezve akkoriban az újságok sokat cikkeztek róla, hogy akkor mégis mennyi valójában az ország lakossága, miért írtak az adatokhoz pluszban még 1 millió főt, még olyan válasz is érkezett: "A román állam rendelkezik a valóság meghatározásának privilégiumával ..." (hagyok időt gondolkodni ...) Az ok nyilvánvaló, nagynak kell látszani, sok hely kell az EU plénumokon, nem szabad beismerni, hogy az országban a saját lakói sem hisznek és menekülnek amerre látnak. Jelenleg az ország bevallott lakossága 19,3M fő, a népszámlálás hamarosan esedékes, minden elemző arra számít, hogy Románia lakossága Hollandia alá esik és jöhetnek az EU parlamenti helyek cseréi ...
Románia be akarja vezetni az Eurot, nagyjából az összes kritériumot még össze kellene hozniuk, de mint cél megint a táblára került. Megint egy önáltató siker ami pusztán azért kell, hogy legyen miért a büszke román melleket döngetni. Az Euro jó és a közös piac, a turizmus könnyebbsége, az átláthatóság meg rengeteg más miatt szerencsés is közös pénzt használni, de a bevezetésével az állam és a nemzeti bank le is mond egy csomó lehetőségről amivel a gazdaságát képes lenne kontroll alatt tartani, élénkíteni, gyakorlatilag hatékonyságban azonnal a német-holland tengellyel kell versenyeznie , nem véletlen hogy a déli országok mind nyögik az Euro okozta gondokat, a gazdaságaik kényszerpályán mozognak, és látszik ez már Szlovénián és Szlovákián is, amikor kellene képtelenek leértékelni a valutájukat és átmeneti versenyelőnyt szerezni. Románia az utolsó lehetőségét is elveszíti a saját gazdasága kontrollja felett ha görcsösen bevezeti az Eurot. Jelenleg magas az infláció a balkáni országban, átmenetileg a nyugat ugyanazért az Euroért több terméket és szolgáltatást kap lejben, ez húzza, pörgeti a gazdaságot, 1/1 Euronál ez nem lesz így. Nem véletlen, hogy a V4-ek maradék 3 állama messze hessegette magától az Euro bevezetés idejét, hatékonyságban sokat kell fejlődniük a nyugati országokhoz mérten.
A legfontosabb tényezőket kiemelve és a tényeket látva látható hogy a vektorok rossz irányba mutatnak, nincsen olyan teljesítménymutató ami egészséges fejlődést, kiegyensúlyozott államháztatrtást vetítene előre. A különböző kormányok osztogató politikájával felpörgetett fogyasztás amit a bérek elszállását is okozta hozott egy fogyasztás növekedésen alapuló masszív GDP növekedést az elmúlt években, de Románia ezzel elveszítette bérelőnyét a környező országokhoz képest, a rossz infrastruktúrája, a kivándorlók miatti otthoni munkaerőhiánya, a korrupciós érintettsége miatt a tőkebevonó képességét nem tudja fenntartani, vagy alacsonyabb hozzáadott értékű vállalatokat tud csak bevonzani, ez alacsonyabb bevételeket és egy alacsonyabb (gyarmati) szinvonalon ketyegő állam kialakulását feltételezi, egy lassan elnéptelenedő, idővel a nagyvárosokban és környékükre koncentrálódó, a vidéket elhagyó népességgel ami újabb és újabb problémákat generál. Nem kell mást nézni, minthogy a masszív gazdasági növekedés mellett is nő az államháztartás hiánya, a pénz így sem elég. Márpedig 4-5-7-8 %-os növekedést nem lehet a végtelenségig fenntartani. Ha minden így marad néhány 10 év és az ország nem lesz képes önmagát finanszírozni, és szüksége lesz nem csak anyagi segítségre, hanem az ország külső menedzselésére is, amely szavak most biztos vörös posztót jelentenek pár bezzeg román szemében, de ezek tények. A gazdasági elemzők mindig óvatosan fogalmaznak ha egy gazdaságot megítélnek - de ez egy blog ahol szabad a vélemény, az elemzők véleménye önmagában bedönthet bármit, ezért inkább bizakodóak és hisznek a helyes fordulatban ami Románia előtt is nyitva van, lehetséges, késéssel de lehetséges. Erő és politikai akarat , sőt törtnelmi előzmény de akár a tehetséget is idehozhatjuk azonban nem látszik abban az országban, mert bárki nyúl a megszorításokhoz az bukja a bársonyszéket, bárki akar változtatni az tömegeknek fog fájni ezt nem akarja senki, Románia várja a csodát mint történelme során oly sokszor, ami nem fog eljönni, a gyorsuló lecsúszás ellenben garantált.


Zsír! ;)
Hétvégén remélem nem egyedul iszom meg erre az áldomást?!
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Bizony bizony! Az ősi szkíta farkas jelkép is jó példa erre.
De csak óvatosan mert Vogon félretéve a mondanivalót megint előszed egy diagramot hogy bizonygassa melyik szavad nem teljesen helyes. ;)

Szerintem ismerjük a híres történetet.

A hidegháború enyhülésének első jele volt, hogy az amerikai elnök ellátogatott Moszkvába. Udvariasan el akarták venni a poggyászt, mire ő határozottan elmondta, hogy ezt a bőröndöt soha nem adja ki a kezéből. Ha ez egyszer kinyílik, a kommunista féltekének vége.
-Miért? Mi van benne?
-Az atomkulcsok.

Kicsit később viszonozta a főtitkár a látogatást. Washingtonba leszállva egy tucat hatalmas utazóládát pakoltak ki az emberei mögötte.
-Hát ezek?
-Ha ezek egyszer kinyílnak, a nyugati féltekének vége.
-Mi van bennük?
-Magyar közgazdászok.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 615
113
Putyin minden egyes agresszióval egy ÉK szintű embargót kockáztat. Ha ringbe száll és veszít újra széteshet az országa, mint 30 éve. Megéri? Aligha.

Egyébként meg 2015 óta mire vár? A nyugati embargók súlyosan visszafogják a fejlődést, ráadásul az elmúlt években még átütő exportsikereket se ért el az országa. Rég nem látott pangás van a gazdaságban, de világosítsatok fel ha valamit nem veszek észre.

Mit tud tenni Oroszország önerőből hogy kijusson ebből a helyzetből?
Az a helyzet hogy olyan dolognak tapsolsz ami az egész bolygót felégetheti.
Meg kellene érteni hogy a szénné embargózás , sehová nem vezet. Egy Oo-t olyan helyzetbe hozni, mint Japánt a 30-as években, nagyon kemény dolog lenne.
Annó a buta ,arrogáns, rabló, Franciák -Angolok,stb felfogták hogy a más kontinensen élők, nem biztos hogy ugyan azon a társadalom fejlettségi szinten vannak mint ők. Nem erőltettek olyan dolgokat ami nem megvalósítható.
Ma ezt nem értik meg nyugaton... Hogy ők csak max 1 milliárdot képviselnek a bolygó közel 8 milliárd lakosából...
Gondolkodni kellene, nem vergődik és vagdalkózni, provokálni...
Az a szerencsénk hogy Oo-t higgadt, megfontolt emberek vezetik, nem úgy mint a mi szélkakasok , abberáltak és alkoholisták által grundolt EU-nkat.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 446
23 612
113
K

kamm

Guest
Román néplélek, mániákus kisebbrendűségi érzés:
A román nép valahol a Balkán közepén alakult ki, a szkipetárok és a románok ősei valaha egyek lehettek, az albán hegyek közt pásztorkodással foglalkoztak, a nyelvük keveredett a római jövevényszavakkal amely birodalom kebelében tengették életüket. A románoknak sokkal több közük van az albánokhoz mint gondolnák, vagyis gondolják csak be nem ismerik, pedig sok közös szavuk van. A vándorlásuk már akkoriban megkezdődött, a római légiók nyomán elvileg eljuthattak a mai Erdélybe is, ahol azonban megtelepedni aligha tudtak mert a dákok kiírtása után a keleti veszedelmek miatt Róma a területet kiürítette. Nincs tehát dicső dák múlt, Róma és Decebal halálos ellenségek voltak, Róma egyenesen irtotta a dákokat, nemhogy közös tőről fakadva nyelvük keveredett volna és alapjait képeznék egyfajta dáko-román kontinuitásnak. Pláne nincs köze a dákoknak a latin nyelvet hordozó balkáni pásztornépekhez. Nehezen is hihető hogy Erélyben latin nyelv nyomot hagyhatott, mert Róma jelenléte Erdélyben kb a mi török megszállásunk idejéhez mérhető, a mi nyelvünk mégsem vált törökké, sőt a sokkal többet szenvedett bolgár, szerb nyelv is megmaradt a török nyomás ellenére.
A balkán közepén kialakult nép tehát dicsőségtől mentesen a kecskéit legeltetve , elkerülve minden háborút vándorolgatott és a véráztatta földeken ahol más népek a történelmüket írták ők csak megtelepedtek. A kiürült területeket foglalták el, beolvasztva néhány nép maradékát, illíreket, trákokat, használva velük a Római Birodalomban közösen használt nyelvét, lassan formálva belőlük a magukét, no ők voltak és lettek a vlachok, keverék nép akiket a balkánon a latin nyelv - inkább "közlatin" formájának használata különböztetett meg a többi néptől, szórványosan , államot nem alkotva éltek elszórtan a Balkán közepén egészen a szláv benyomulásokig amikor is a hegyekbe szorultak vissza. Elterjedésük és az állattartás miatti mobilitásuk miatt egyes területeken időszakos többséget, vagy jelentős kisebbséget alkottak, a mi honfoglalásunk körül létezett Vlachiaként emlegetett terület a mai Görögország területén, államuk azonban nem volt. Erre az időre tehető, hogy több csoportra osztódtak, a nyelvük is differenciálódott. Havasalföldre a 11-12 században jutottak el egyre nagyobb tömegekben és Kumánia és a Bolgár birodalom határvidékét elfoglava telepedtek meg. Innentől a történet jobbára ismert. A nép nem vérben hanem jobbára egyszerűen belakva szerezte a területeit, ősei hurcolva a latin nyelv morzsáit porszívózta össze a Balkán valamennyi ilyen népét, köze a római ősökhöz mindössze ennyi.
A két vlach népességet hordozó terület Havasalföld és Moldova külön fejedelemségként létezett évszázadokig a Magyar Királyság hűbéresei, majd egy rövig időre függetlenné váltak egészen a török benyomulásig amikor is annak a birodalomnak valamennyi belső autonomiával rendelkező területei lettek, egészen a 19. századig kellett várni míg a nép kinyilvánította függetlenségi szándékát, majd az orosz-török krími háborúk következtében, a Monarchia jóváhagyása mellett 1877-ben végül állam lehetett.

Az így kialakult Románia olyan óriások közé született, mint Oroszország, Törökörszág, a Monarchiát alkotó sokszázéves nemzetek, akik vérrel vívták ki az évszázadok során a megmaradásukat, az új ország annyira tétova volt a megalakulása kérdésében, hogy nemzetük első választott vezetőjét is elűzték és helyette hívtak egy európai uralkodó családból származó uralkodót Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen-t (milyen szép román név) aki először csak fejedelemnek választottak, majd 1877 - ben az állam megalakulása után lehetett király, az országba is civilként , álruhában érkezett meg. A kis balkáni szülemény az önön meghatározása kérdésében is ugyanolyan tétova volt mint a megalakulásában, az idegen uralkodó behívása igazolta, hogy a nemzetnek nincs olyan nagyja aki képes lenne az országot az elismerés útján vezetni, kell egy külhoni uralkodó aki majd ezt megteszi. Mi ez ha nem kissebbrendűségi komplexus. A román nép amely a történelmét sem ismerve , birodalmak kegyéből született mániákusan vágyott arra a dicsre ami a környezetének országainak adatott, igazolásra és bizonyosságra vágyott hogy a föld ősei birtoka, a történelme a dicső nemzetek páholyába való. A krónikák azonban nem szóltak román hősökről, találni kellett hát és a nyelvhasonlóság már korábban ráirányította a figyelmet a dicső Római Birodalomra, hogy ahhoz mit szólnak Itália népei az nem is volt érdekes. Igazolni kellett aztán a Kárpátokon túlra települt nemzettársak jogait, hát kapóra jött a dák elmélet, de hogy hogyan ér össze a római és a dák mint két halálos ellenség épp a románokban az nem is volt érdekes, "mi ők is meg ők is vagyunk ..." Minden azért történt, hogy a román nép elfogadtassa magát Európa nagyjai közt, igazolja akár kétes tények alapján is a létét, szégyellve a kecskeszagú örökséget, rokonságot az albánokkal.
A román nép lélek ezer évek óta a küzdő, harcokat vívó, dicső uralkodókat nemző, hódító, erős birodalmakat építő népek közt alakult és fejlődött jobbára tétlenül, majd ölébe esve önön függetlensége nem is tehetett mást mint elkezdte önmagát is ezekhez képest meghatározni, önnön bensőjében máig hordozva annak a kecskepásztornak az örökségét aki a hegytetőről nézte más népek csatáját, más népek birodalomépítő tetteit, más nemzetek uralkodóinak koronázását és még a nyelve is eltanult. Most önmagáról kellett elhiggye, hogy képes ugyanerre. "Hallottad mi rómaiak vagyunk." Szólt az egyik pásztor a másikhoz.
A románok mániákus kissebbrendűségi érzésének ez is oka, laknak egy olyan országot aminek történelmi örökségét nem építették, más birodalmak uralkodtak, vívtak ütközeteket, hódítottak és építettek, nekik történelmi örökség és országépítő tehetség sem adatott így kellett hívni maguknak uralkodót is. Nem ismer a világ olyan háborút amit Románia önállóan vívott, nem ismer olyan határt amit Románia önállóan hódított meg és ... az ország sem az önálló tehetségük miatt az övék, hanem mert a nagyhatalmak politikai játszmájában a megfelelő időben félre majd előállva évszázadok óta kiérdemeltették maguknak jussukat. Erdély magyar falvait a Habsburgoktól, Moldova határait az oroszoktól, Dobrudzsát Párizstól és lehetne folytatni, tudja mindenki.
Az érzés a román néplélek ami mániákusan le akar nyomni mindent ami nem román, és mindent az egekbe magasztalni ami az ebből fakad, az ősök gyengeségéből és abból a történelmi tapasztalatból, hogy tétlenül mások kegyéből és munkája árán is lehet érvényesülni, pusztán belakni, elvenni, hódító seregek nyomában kell járni és mindenekelőtt a megfelelő időben és elég hangosan kiabálni, még a nem létező történelmet is ...
Apro korrekció: a roman nyelv egeszen a kozelmultig, 19. szazad közepéig cirill (!) betűkkel írt és egy deka olasz meg francia szó nem volt benne, viszont tele volt orosz-szlav no meg magyar eredetű szavakkal.
Az akkortájt fellobbano mindenféle nacionalista hullamok egyikeként kőkemény eroszakkal allitottak at a romant latin betukre es lecsereltek valami harmadat vagy többet a szavaknak, behozva egy valag szot olaszbol es franciabol.
(Amúgy pont ugyanígy és kb ugyanekkor szuletett a szlovák is, ami gyakorlatilag a cseh dialektusa, sosem volt önálló nyelv, orrverzesig eroltetve csinaltak belole egy "masik" nyelvet, amin a csehek meg ma is rohognek, amikor felhozom a temat.:D)

A masik dolog az arisztokrácia ill az irányító, tortenelmi stb elit teljes hiánya Romániában es az ebből fakadó egészen elképesztő mitológiateremtes - kötelező olvasmány Lucian Boia: History and Myth in Romanian Consciousness (CEU Press); úgy tudom, magyarul is megjelent...
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Apro korrekció: a roman nyelv egeszen a kozelmultig, 19. szazad közepéig cirill (!) betűkkel írt és egy deka olasz meg francia szó nem volt benne, viszont tele volt orosz-szlav no meg magyar eredetű szavakkal.
Az akkortájt fellobbano mindenféle nacionalista hullamok egyikeként kőkemény eroszakkal allitottak at a romant latin betukre es lecsereltek valami harmadat vagy többet a szavaknak, behozva egy valag szot olaszbol es franciabol.
(Amúgy pont ugyanígy és kb ugyanekkor szuletett a szlovák is, ami gyakorlatilag a cseh dialektusa, sosem volt önálló nyelv, orrverzesig eroltetve csinaltak belole egy "masik" nyelvet, amin a csehek meg ma is rohognek, amikor felhozom a temat.:D)

A masik dolog az arisztokrácia ill az irányító, tortenelmi stb elit teljes hiánya Romániában es az ebből fakadó egészen elképesztő mitológiateremtes - kötelező olvasmány Lucian Boia: History and Myth in Romanian Consciousness (CEU Press); úgy tudom, magyarul is megjelent...
Pár mondatban el tudod mesélni mi a lényege? Csak izelítőként, ha van rá időd…
 
K

kamm

Guest
Pár mondatban el tudod mesélni mi a lényege? Csak izelítőként, ha van rá időd…
Igy hajnal harom fele nem csapnek bele, de ez egy jo reakcio annak kapcsan milyen sivitas volt a romanoknal, amikor egy eve Ader a régiós torteneszi munkassagaert magyar (!) lovagkereszttel tuntette ki Boiat (ket evvel azután, hogy a németektől is lovagkeresztet kapott): https://emerging-europe.com/after-h...oclastic-historian-lucian-boia-strikes-again/
:
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 335
20 771
113
A masik dolog az arisztokrácia ill az irányító, tortenelmi stb elit teljes hiánya Romániában es az ebből fakadó egészen elképesztő mitológiateremtes - kötelező olvasmány Lucian Boia: History and Myth in Romanian Consciousness (CEU Press); úgy tudom, magyarul is megjelent...
1111009641787G.JPG
 
K

kamm

Guest
Meg valami lenyeges: akarmennyire is probaljak megirni a sajat tortenelmuket, az kifejezetten szorakoztato, ahogy ketsegbeesetten probaljak a nyugati vilaghoz kotni magukat, mikozben a velejeig Eastern Orthodox orszag. :D
A megeroszakolt "nyelvcserevel" termeszetesen nem lehetett lecserelni az orosz-pravoszlav-orthodox-keleti katolikus vonalat, a mai napig naluk az szamit keresztenynek, aki ortodox - az evszazadosw primitiv roman egyhazi propaganda ertelmeben a hagyomanyosan romai katolikus magyarok ezert is ellenseg, a protestansokrol mar nem is beszelve (meg Iohannist is tamadtak anno, mert protestans nemet - ami persze nem igaz, o egy tokeletesen elromanositott nemet kisebbsegi szarmazasu roman.)
A masik fontos oldala ennek, hogy naluk azert nem voltak sokaig kifejezetten szelsojobbos mozgalmak, mert gyakorlatilag a roman politikai es tarsadalmi mainstream lett szelsojobbos, annak a legrosszabb etno-fasiszta ertelmeben, mikozben az ortodox egyhaz kokemenyen osszefonodott mar a ket haboru kozott is a nyiltan fasiszta mozgalmakkal es ideologiaval.
Nem veletlenul a mai napig az ortodox teritest tekintik a legfontosabb romanosito eszkoznek, lasd az elmeroggyant ortodox templomepitesi maniajat az idiota roman egyhaznak es egymas utani kormanyoknak, tobbezer templomot huztak fel az elmult 30 evben, jo reszet Erdelyben, amelyek felebe a kutya sem jar. :D
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 335
20 771
113
Napi találós kérdés:

Na kik voltak?


Az állampolgárság a domináns vagy az etnikum?
Mert német híreken ott a szemellenző, de a foter.ro ezt már a címben leveszi.

Örülnék ha aquarell ránézne ott a helyi forrásokra. Azok nem ilyen körmönfont hazudozók.