A magyar államadósság érintőlegesen került ide, jó sok kommentet kapott. A 80 nem mutat jól, de ehhez ismerni kell miért szállt el, a magas arány a GDP csökkenésnek tudható be, betudható annak, hogy a kormány még az olcsóbb hitelek idején (2020) felvette azokat a hiteleket amikre idén szüksége van, betudható annak hogy nem fogta vissza a beruházás ösztönző kiadásokat mintha nem lenne válság, betudható a covidnak és az ezzel kapcsolatos minden kiadásnak, ide értve az idézett de egyébként európai szinten szerény bér és covid veszteség csökkentő kiadásokat is (meg még sok minden de ezek a nagyjábóli fő mutatók), tehát nem lehet csak a bérre fogni. Az is látható, hogy működtek a gazdaságot hosszabb távon működtető mechanizmusok azt nem engedte el a kormány semmi áron.
Románia nem volt ennyire koncepciózus, nekik a szokásos kapkodás és nem túl sikeres védekezés (jelenleg a beoltottsági arány 29%..., csak Bulgária van hátrébb Európában) jött össze. A gazdaság újraindulása egész Európában rekord növekedéseket fog okozni még kb 2-3 évig, így lesz ezzel hazánk és a keleti szomszéd is, de míg nálunk 80-ról 79% körüli az adósság mértékének célja idén év végén, Románia a nagy növekedés ellenére is 47-ről 52-t céloz meg év végére, ez van a költségvetésükben, tehát nálunk terv szerint csökken, náluk nő, erre meri sokmindenki azt állítani, hogy ha a balkáni csodaországnak így sem megy a csökkenés, rekord gazd növekedés mellett akkor ott (saját bevallásuk szeint is) struktúrális gondok vannak. Hogy mire költik az másodlagos, a hitelek zömét nem címkézik fel, hogy ez megy F16-ra, az meg Abramsra, a költségvetés kapja a hitelt meg a bevételeket amit eloszt.
Amiért ez biztpol lett az a kockázat, hogy ha Románia járja azt az utat amire sikerült rálépnie, a nagy gazdasági motorok vagy fékek, az alapelvek, az országban uralkodó gyakorlat, a politikai kényszerek, a demográfia, a gyenge és életképtele vállalati szektor, az elmulasztott fejlesztéseket nyögő hetvenes éveket idéző iskola, óvoda, egészségügy, vasút előre vetíti, hogy alig lesz olyan lába a román gazdaságnak ami hozná a sikereket és tudna rá támaszkodni, robog a lecsúszás és csőd felé. Kellenek a gazdaságot fűtő tényezők, de ezek kifulladóban, kellenek a vendégmunkások hazautalásai, a jól lehívható EU támogatások (ezt a 2013-21 időszakban egyelőre sikerült 50% közelébe felküzdeniük ... ), a gázmezők, az olcsó áram ( az atomerőművüket most tárgyalják újra miután kirúgták a kínaiakat ) meg még sok minden de nincs és vagy egyre kevesebb, vagy egyre kevesebb az aránya. Ellenben vannak órási bér, nyugdíj jellegű kiadásaik, órási pénznyelő állami vállalatai ( Tarom, CFR, bányászat ), drága közszférája, óriási katonai kiadásai, stb. Akit érdekel olvasson utána a koreai gazdasági növekedés motorjainak, a Chaebolok kialakulásainak amitől berzenkedve óvjuk hazánkat és berzenkedik a kiszorított nyugat is, pedig bejött másoknak, ott lett belőlük Kia, Samsung, LG, Hyundai és ilyen apró cégek ..., No az ilyesmi koncepció hiányzik a balkánról, mi meg csak akarjuk a csodát, de várni kell még a nagy nevekre, jövőnek viszont nem rossz ( a Renault egyik legnagyobb tulajdonosa a francia állam )
A kockázat és ettől biztpol abban rejlik, hogy Románia olyan menekülőutakat választ és olyan sikereket óhajt aminek politikai következményei is vannak. Ha Moldova a cél akkor azt gazdaságialg előbb magához kell vonnia , ezt egyébként teszi is, de gyenge, a nemzeti húrokat kell pengetnie, annak meg az Ukrán-orosz kissebbség, a gazdasági elit egy része ellenáll, ráadásul ott van a nagy kérdőjel Dnyeszter menti köztársaság. Ha Románia belekavarodik ott valamibe az érinti a magyar közösséget is, senki nem szeretné az orosz fegyverek csöve előtt a magyarokat a román érdekekért hullani látni. Ez politikai erőket mozgat itt is meg ott is majd, ki tudja milyen zászlók kerülnek elő.
Kockázat és ettől biztpol az államcsőd, márpedig egy állig felfegyverezett, de nyomorgó tömegeket kordában tartani akaró politikai berendezkedésnek van már hagyománya abban az országban, a megoldásának is. Viszont az átmenet akkor követett bizonyos példákat, aminek motorja jórészt politikai volt, egy gazdasági összeomlásnak viszont jószerivel csak Dél Amerikában vannak mintái az pedig saját maguknak sem akarják. Románia a sikeres városok országa lesz hamarosan a nagyvárosokba tömörül a tömeg , elhagyja a vidéket ezzel gyengítve a mezőgazdasági potenciált. Viszont ezek a városok nem Detroitok, vagy Sanghai-ok lesznek hanem inkább egy minta nélkül létező, megélhetést csak ezekben a városokban nyújtó ország alakul ki, ahol ez a városi lakosság sem él jól csak képes megélni, ide tódulva a vidék még megmaradt , nem kivándorolt tömegei már most annyira megterhelnek egy várost hogy elképesztő devianciák alakulnak ki, Kolozsvár lakásárai vetekednek a Bécs külvárosának számító Pozsonyéval, de hol van Romániában ekkora vásárlóerő ? hát sehol, ergo aki ott akar élni automatikusan a lakhatásáért nyomorog, már csak a bádogvárosok hiányoznak mint a latin amerikai országokban oly megszokott ... ismerős ? A városok fejlődése ha nem organikus, hanem hirtelen megélhetési betelepülők jelennek ott meg akkor automatikusan kialakulnak a szegénynegyedek hacsak az állam a bérlakás építésekkel be nem avatkozik. Rossz út, nem véletlenül szajkózzák a fejlett országokban hogy a vidék megtartó erejét növelni kell , ja nálunk is ... Románia hagy mindent, liberális, nem avatkozik be, viszont mellőzi azt a gazdagságot ami képes lenne építeni is a vándorló tömegeinek itt vagy ott új autópályákat, vasutat, közműveket, egészségügyet. Rutinja van a betelepítésekben amik elborítják egy város életét, megváltoztatják, eltorzítják az arculatát, de a szocialista rendszer ezen etnikai homogenizációnak beáldozta a gazdaságát, volt pénz az államnál, annál kevesebb a népnél. nem is hiányoztak az autóutak ha autóra sem telik, (
https://maszol.ro/gazdasag/104294-s...arosban-allnak-a-legtobbet-dugoban-az-autosok ), Románia városai 1-2 évtized múlva inkább fognak hasonlítani Jakartára, Kairóra mint a Ruhr vidék iparvárosaira, egyszerűen erre mutatnak a jelek. Az országnak nem sikeres régiói, hanem sikeres városai lesznek, ez nem ugyanaz a lépték, ez nem tart el egy országot és az ilyen berendezkedésekre nagyon jellemző, hogy a gazdaság diverzifikáltsága csökken ( ebben Mo egyébként nagyon jól áll), az ország egyre kevesebb féle terméket vagy szolgáltatást állít elő, inkább egy egy ágazat csúcsosodik ki ( Detroit autóipar, Hollywood filmipar, London szolgáltatások ), viszont Romániának nincs annyi nagyvárosa hogy a gazdaság minden szegmensét határon belül működtesse így jelentős behozatalra szorul ahogy már ma is teszi, ez viszont atipikus a keleti blokkban, itt a sikeresebb országokban a külkereskedelem mind pozitív. A válságot is jobban állják a diverzifikált gazdaságok, mert valami csak működik a sok közül és a sok kis motor hamarabb vissza is indul. Nézze meg valaki a Szlovák gazdaságot ami szinte kizárólag az autóiparra tette fel az életét, nagyszerűen fest az egy főre eső autógyártási kapacitás, de a válság meg a porba lökte ezt az iparágat, milyen jól jött volna akkor egy kis gyógyszeripar ( ja az is van nekünk ).
Az elemzések egyik formája ha a működtető motorokat felnagyítjuk és megnézzük az eredményt, Románia esetében ez nem olyan nehéz van ilyen motoruk ami már most is szélsőségesen rosszul működik, hozzágondolva a többit jön ki az amit én gondolok (ez egy fórum teli véleményekkel), Románia már most megállíthatatlan spirálban van a gazdasága csúszik lefelé, nincs olyan iparága ami jól működne, olyan magas hozzáadott értékű szektora ami azért képes lenne jól teljesíteni, ( a sokszor idézett csődközeli Görögország idegenforgalma ilyen ) a javakat felélik nem pedig megtermelik vagy gyarapítják ez a minta amit képesek folytatni, költhetnek Abramsra, Himarsra azt valszeg utoljára teszik, az ország kiürül, dél amerikai útra kerül, az erőszakos előre menekülései okozhatnak nekünk gondot (Moldova, Odesszai körzet, Dnyeszter vidék, Csernyivci terület) valamint a saját problémáik elfedése mondjuk a kissebségi nacionalista kártya, és adhatnak esélyt egy beavatkozásra ha nemzettársaink megsegítése okán lesz ott keresnivalónk, egy anarchiát senki nem nézeget el hosszú ideig Európában ezt sem fogja, Jugoszláviába is bevonulhatott volna akárki, elnézte volna a világ, de meg kellett várni a nagyhatalmakat mert erő másban nem volt. Románia körül lesz ? ...