[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Visszatérve saját magamhoz a vitátok kapcsán, úgy vélem hogy meg kell vizsgálni a legrosszabb és legjobb forgatókönyveket, és magyarként megtenni azt amit csak lehet annak érdekében hogy a románok számára legrosszabb valósuljon meg. A románok sem hülyék, fékezhetnek a szakadék előtt, de mi meg tönkretehetjük a féket.

Azt mondod, hogy töltsük fel a gáztározóinkat, szívjuk le az orosz vezeték terhelhetőségét a teljes éves keret mértékéig pár hónap alatt és amikor hideg lesz, nyújtsunk baráti kezet pásztor szomszédainknak, hogy piaci -akkori nemzetközi piaci- árfolyamon a féltett tartalékaink keretére is, de küldünk nekik egy kis fűtenivalót? (Európa egészében óriási problémává kezd válni, mi apróbb befolyással fogunk bírni, ha félre teszünk saját feltétlen szükségünk felett is belőle.)
Arra célzol, hogy FISINT űreszközökkel monitorozzuk fel a világ minden országa, így Románia elektromágneses kibocsátás térképét és jó baráti szeretetből adjuk át a civil szolgáltatóknak az adatokat, hogy hol találtunk egymást telepítés átgondolatlansága miatt zavaró kibocsátókat?
Ügye nem arra gondolsz, hogy a hagyományos kelet-nyugati infrastruktúrák (közlekedés, szénhidrogén vezetékek, stb.) mellett mi elkezdünk kiépíteni észak-déli ilyen vonalakat (Belgrád vasút, Adria-Budapest-Balti vezeték), amik teljesen véletlenül kikerülik Mordort? Ez az utolsó már gonosz lenne tőled, hiszen egymáshoz közel párhuzamos vezetékek nem valószínű, hogy létrejönnek.

Tudod hogy járt a kismadár, amikor kiesett a fészkéből. Nem mindenki akart neki rosszat, aki szart a fejére. És nem mindenki akart jót, aki kihúzta belőle.

De nem mindenki lesz olyan barátságos velük, mint amilyenek mi vagyunk. Lesznek olyanok, akik helyettünk is ártani akarnak majd nekik. De szembe kell nézni a szomorú ténnyel, hogy egyelőre a legtöbbet csak saját maguknak tudják ártani. Szembe kell nézni a ténnyel, hogy amikor a Piranha újabb adagjának megrendelésénél kikötötték, hogy az amerikai vegye meg tőlük a gyárcsarnokot, akkor nem csináltak hülyeséget, hiszen egy veszteséget termelő nyűgtől szabadultak volna... Csak eddigi tudásunk szerint nem volt ennyire hülye a jenki. A hadiparuk kiszervezésén még sokat kell például dolgozniuk. (De az Iveconak például sikerült elpasszolniuk egy másik gyárat katonai teherautó vásárlása okán, lehet igaza van Szittyának, hogy nem sok hasznos dolgot csinálnak ott plató rászereléssel, de legalább a pénzt nem viszi évről évre.)
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Remélem összejön , nagy üzletnek tűnik:rolleyes::rolleyes:
Ez egy páncélozott HMMWV francia köntösben semmi több, a védelme STANAG 4569, a súly 11 tonna ezzel. Mivel a románoknak eleve van többszáz HMMWV és bejelentették az igényüket a Oshkosh JLTV-re, ez lenne a harmadik nyugati típus nagyjából Nomád kategóriában, a Gidrán jóval nagyobb. Én drukkolok, hogy legyen egy harmadik könnyű páncélozott terepjárójuk is.

Az is lehet hogy az amerikai üzlet miatt jelentkeztek be a franciák, hogy az ő holmijukat gyárthatják is, az is lehet hogy az üzlet megszellőztetése a JLTV ártárgyalás része, minden esetre egyelőre 150db-ra van igényük, arra nem nagyon lehet összeszerelést alapozni. A kiszólás a kommentből pedig az, hogy kizárt hogy üzletet kötnek a románokkal, ígéretre nem adnak franciák, az Airbus biznisz beégett nekik is, ott áll egy üres gyár évek óta rendelés nélkül, a románok meg értelmes mennyiséget nem fognak/tudnak előre lekötni ezekből sem.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
K

kamm

Guest
Szoval a Moody's magyar felminositese kapcsan eszembe jutott, hogy a romanok pont ellenkezo tendenciat mutatnak.
Ha Magyarorszagnak az uj Baa2-bol mondjuk Baa1-be sikerul jutni 2023 korul, onnan a kovetkezo mar az A3, ami mar a prime befektetesi kategoria "kozeposztalya" (osszehasonlitaskeppen a balti allamok, lengyelek, szlovenek, Szlovakia mind A1-A3 kozott vannak, Japan, Izrael, Kuwait, Saudi A., de meg a kinaiak is csak A1, irek A2, malajok A3 - persze US, UK, AU ill. Nyugat-Europa tobbi resze meg a top Aaa-Aa3 kategoriaban van, magukat nem fogjak sosem learazni. :D)
Mindekozben Romania kovetkezo leminositese eleg katasztrofalisan megdragitana mindent nekik, ugyanis azzal kiesnenek a prime legalso retegebol is es visszazuhannanak a spekulativ, jelentos kockazatot kepviselo Ba1 kategoriaba:

image.png
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Sajnos vagy sem a hitelminősítésre az adott intézeteknek nincsen képletük, a minősítés sem egzakt, teli van szubjektív elemekkel, másra sem kell gondolni mint arra hogy az IMF vezetője épp belebukni készül a kínai versenyképességi minősítésbe, szóval lehet ide is oda is tologatni egy ideig a mércét. Viszont az képtelenség, hogy a romló gazdasági mutatók ne váltanának ki reakciókat. 2020-ban (pl S&P december) azért tartották Romániát befektetésre ajánlott kategóriában mert az államadósság az ezen kategóriában szereplő országok átlagát tekintve alacsony volt, az adósságuk azóta a Covid utáni gazdasági felpattanás ellenére is 2-3%-al tovább emelkedett és a trend nagyon rossz, Okt 15 után az EP ráadásul felmelegíti a túlzottdeficit eljárást, Románia izgulhat, hogy milyen minősítéseket kap ez tény, meglepetés lenne ha nem rontana, vagy legalább ne raknák romló kilátásokra az országot, várva a következő évet meg csodát.
Sokat beszéltem itt már róla és máig vállalom, hogy Románia furcsa makrogazdasági eset, mert kivétel nélkül minden befolyásoló tényező ami ront vagy javít egy ország teljesítményén az itt szélsőséges, szélsőségesen rossz trendben van, erről diplomamunkák fognak születni, meg doktorik, hogy mit hogyan nem szabad és milyen összefüggések halmaza indít be megfoghatatlan lejtmenetet. Ezért vallom, hogy gyorsuló az örvény mert egymást erősítik a negatív tendenciák, a jégen megcsúszott ember esetét tudom felhozni aki gyorsulva kapkodja egy ideig a lábait de egyre bizonytalanabb az egyensúlya és a végén nekiszalad a jégnek. A baj már jó eséllyel idén beköszönt, Febr közepén jönnek ki majd az idei év számai és nyúlni fognak az arcok, a súlyos következmények majd 2-3 év múlva következnek, akkor intenek búcsút a bevezetni remélt Euronak és ez felgyorsít pár dolgot, 5-8 éven belül pedig, hiper infláció, hitel válság, nyugdíj válság, állami vállaltok szanálása, IMF bevonás.
Sokan azt mondják az EU majd segít, dehogy fog segíteni, nekik sincs ingyen a pénz, ráadásul Románia nem Euro övezeti tag, nem rántja magával az Eurot ha államcsődöt jelent. A felzárkóztató EU támogatások pedig most is vannak mégis romlanak az államháztartási mutatók, mi változna ?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Mindekozben Romania kovetkezo leminositese eleg katasztrofalisan megdragitana mindent nekik, ugyanis azzal kiesnenek a prime legalso retegebol is es visszazuhannanak a spekulativ, jelentos kockazatot kepviselo Ba1 kategoriaba

Igen. Ezért is szedtem elő ezen a hétvégén a Fitch mit írt Romániáról és milyen pontokat határozott meg, ami egy leminősítéshez vezethet. (Láttuk, hogy a Fitch optimista volt az év elején, de jó pár jóslata nem jött be.) Háromból két hitelminősítőnél kell a bóvli kategóriába kerülniük, de erre meg is van számukra a jó esély.
Azért a bizakodással legyünk óvatosak! Amit most nekik meg kéne lépni, az egy csinos kiigazító csomag. Ez szerintem minimum egy 10% GDP vesztést jelentene számukra a magyar fejlődés üteméhez mérve. (Lehet nem írnának az újságok tényleges visszaesést, de 3-4 évig konstans 2,5-3%-kal kevesebb bővülést, mint a miénk.)
Értem én, hogy miért nem szeretnék és miért nem ízlik a sárga fagyi az iglu mögött, de ha várnak vele, akkor pár év múlva egy Gyurcsány éra lehet az egészből nekik és annak a jóval drasztikusabb GDP vesztéssel. Amikor erről beszélek, akkor abban a megszorításban már 25-50% változás lehet a RomániaGDP/HungaryGDP viszonylatába, ha(!) nálunk nem jön egy balfasz vezető és mi nem vesztünk miatta ütemet. Szóval én még drukkolok is annak, hogy az új kormányuk majd ne legyen túl szorgos ez ügyben.

Meglátjuk, hogy milyen gyorsan reagálnak majd.

MÁS!

És ne értse már senki félre ezeknek a hitelminősítőknek a jelentéseit!
Ők nem egy ország ipari vagy oktatási problémáira keresnek megoldásokat. Ők csak azt vizsgálják, hogy ha karvaly tőke kölcsönt ad egy országnak, akkor azt visszakapják-e? Románia esetében azt jelzik előre egyelőre, hogy igen. Hogy ez náluk GDP csökkenést jelent, ha az ajánlásokat megfogadják? Ez őket egy percig nem érdekli.
Igazából engem, meg úgy látom, a fórumozók többségét meg pont ez a része nagyon izgat.
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 449
10 516
113
Elfogadta a román helyreállítási tervet az Európai Bizottság(Ezt a cikket a Krónikáról másolták: https://kronikaonline.ro/belfold/elfogadta-a-roman-helyreallitasi-tervet-az-europai-bizottsag)
az EB elnöke rámutatott: a román helyreállítási terv az új nemzedéket szolgálja, 41 százaléka a zöld energia meghonosítását támogatja.....

....Ennek keretében Románia 29,2 milliárd euróhoz jut az EU-tól: 14,248 milliárdot vissza nem térítendő támogatásként, 14,935 milliárdot pedig hitel formájában kap az ország.

Nem tudom eldönteni hogy ez most jutalom vagy büntetés a románok számára, a fele hitel (oké olcsó hitel) de a felét majdnem olyasmire költik amit ha szerencsésen követik a német modellt akkor tartósan drága lesz az energia ára a jövőben az új rómában

Elemzők: 6,8 százalékra ugrik a költségvetési hiány, 5 lej fölé az euró árfolyama
Nem tudom hogy a covid hullám előtt kérdezték e meg őket vagy most.
Meglátjuk hogy rángatja meg őket a brutális covid járvány, valamit tenniük kell ha nem akarnak majd napi több száz halottat egészen tavaszig.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
az EB elnöke rámutatott: a román helyreállítási terv az új nemzedéket szolgálja, 41 százaléka a zöld energia meghonosítását támogatja.....

Van egy rossz hírem. Engem is érdekelt korábban a román energia mix. És ők vízi erőműbe is akarnak egy nagyobb összeget fektetni. Ami hírhez nekem a tipikus román kettős életérzés társult. Az első gondolatom az volt, hogy "hát ezt eddig nem csinálták meg?" A második az, hogy megnézem mijük van még, amit ki fognak tudni váltani ezzel.
A két legnagyobb tétel nekik jelenleg is a víz és a szél. Az utóbbi nem olyan olcsó, mint ahogy azt sokan gondolják. Az utóbbi a Vaskapu erőmű és több kisebb.
Ausztria és Norvégia hegyvidéki országként már nagyon régen meglépte ezeket. És ők élvezik évtizedek óta ennek pozitív hatásait. Mi hegyek nélkül is megteremtettük magunknak az olcsó áramot. Ha nem Regádot akarták volna nyomni, akkor már régen ebbe fektettek volna -szerintem- pénzt és nem szélerőműbe.

Ahogy sokszor fel szoktam hívni a figyelmet rá, önmagukhoz képest van fejlődés. És ezt nem szabad lebecsülni! Mert az az ellenség tud csak igazán fölényes győzelmet aratni feletted, akiből nem nézel ki semmit, hogy magáért a bajban bármit is tenni fog. Mindig óvva intek a túlzott magabiztosságtól.

"A miniszterelnök felidézte: a Next Gereration EU pénzügyi keretből rendelkezésére álló alapok egyharmadát Románia a szállítási infrastruktúra fejlesztésére fordítja: 3,1 milliárd eurót autópálya-építésre, 3,9 milliárdot a vasút korszerűsítésére, 600 milliót a bukaresti és kolozsvári metróépítésre. (Ezt a cikket a Krónikáról másolták: https://kronikaonline.ro/belfold/elfogadta-a-roman-helyreallitasi-tervet-az-europai-bizottsag) "

Itt is amiről sok dolog előkerült már ebben a topicban. Látják a hiányosságokat, jelenleg tesznek is ellene. Két kérdésem van. 1, Milyen lesz a hatékonyság? Ennyi pénznél nincs az a forgatókönyv, hogy ne javítana valamit a közlekedésükön. De ha szimplán lecserélik a rendszeresen kigyulladó vonatokat... Egy ideig jó lesz, de megspórolhatták volna a költséget karbantartással. És akkor több maradt volna pályafelújításra. 2, Mi milyen hatékonysággal fogjuk elkölteni a saját pénzeinket? (Mi is kapni fogunk elég jelentős részt ingyen és egy másik részt hitelben.)

Az, hogy az öntözőrendszerre nem kapnak pénzt, az megint jó nekünk. Lehet, hogy sikerült volna ezt is látványosan elszúrniuk, de az, hogy nem is lesz, az azt jelenti, hogy a tovább sivatagosodó területeik helyébe tőlünk fognak élelmiszert behozni. :)
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 248
5 427
113
Bár jobban bele gondolva mi is bejelenkezhetnénk egy sokkal jobb ajánlattal, megkaphatnánk a Komondort teljes techtransferrel jó pénzért !

Zseniàlis ötlet! Adjuk el a Kommondort a románoknak. Kivàló! Jó pénzért és egy plusz két kikötesért az egyik hogy Magyarországra soha be nem hozhatjàk/reklámozhatjàk stb.

A másik hogy amit csinàlnak filmet a kommondoros gyakorlatokról azt vàgatlanul àtküldik. K jó vígjáték lesz. Olyan mint a romàn katonai parádékról szóló :)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Nem tudom, mennyire van kedvetek megint hitelminősítőzni, de múltkor hoztam a Fitch elemzését, Kammm hozta a Moody's értékelési rendszerét, hogy mit jelentene az, ha minket felminősítene és (ettől függetlenül, hiszen a két ország értékelése nincs egymáshoz kötve) a pásztor népet meg leminősítené.

A harmadik nagy hitelminősítőnél is megnéztem, hogy mi újság. Olyan hosszan nem akarom leírni, mint múltkor, mert lényegében ugyan azt írják ők is. Ugyan azokat a szempontokat veszik alapvetően figyelembe és hasonló következtetésre jutnak.


-Uniós források és a jelenlegi egyensúly problémáikat simán eltakarják majd ezeknek a beérkezésével. Nem oldja meg, de kézben tarthatóak egyelőre.
-A lezáruló időszakban Bukarest az uniós forrásai felhasználása csak 50%-os volt, úgy számolnak, hogy ha ez megismétlődik az elkövetkezendő 5 évben az új költségvetésnél, már az is viszi előre a gazdaságot az ezernyi külön baj ellenére.
-Év elején úgy tervezték, hogy szeptemberre meglesz a lakosság 70%-ának a beoltása. (Nem csak Bukarest, egész Európa más számokat adott le tavasszal és a hitelminősítők ezekből dolgoztak; csak épp a németeket nem fogják pusztán ezen egy ok miatt megráncigálni, de mordoriak nem egyedül ezt szúrták el.)
-Az akkor még új kormányt itt is az 50%-os nyugdíjemelés törvény eltörlése és jóval alacsonyabb 14%-os emelés miatt érezte biztatónak reform terén.
-"Tekintettel arra, hogy a bérekre és nyugdíjakra fordított kiadások az adóbevételek mintegy 90% -át tették ki, úgy látjuk, hogy Románia költségvetési szerkezete rendkívül merev." (Keveset beszélünk erről, de ez minden más területen is előjön. Amikor arról beszélgetünk, hogy miért nem fordít állag megóvásra vasútnál, miért nem épít utakat, miért nem cseréli le hamarabb a fegyvereket, akkor mindig feltűnt nekem, hogy Romániának egyébként nincs jelentősebb szabadon felhasználható adóbevétele. Szinte csak annyit szed be adóból, hogy a túlfizetett állami alkalmazottakat, katonákat, stb. ki tudja fizetni, de fejlesztésre, modernizációra szánt pénze egyébként nincs is a költségvetésben.)


Összegzés: A hitelminősítőket kevésbé izgatja a Deidonicus által sokat idézett államadósság szint TELJES ÖSSZEGE, sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek ebből a KÜLFÖLD FELÉ ELADÓSODOTTSÁG részének. Ezt első sorban az ikerdeficit hajtja maga előtt, aminek egyik összetevője a sokat emlegetett rossz export/import arány. Mondom magyarul, ha nem tudják belföldi cégekkel meghiteleztetni az államot, akkor előbb-utóbb jön egy Soros-féle dögevő és megrángatja a lej árfolyamát, kicsit manipulál ezt-azt.
A másik, amit nagyon figyelnünk kéne, hogy a választási kampányban milyen ígéretek hangzanak el. És az első hónapokban ezekből mi teljesül majd. Mondhatni "az idei román kormány" kevesebb, mint egy éve alatt bármennyi hibát is halmozott fel, legalább jó felé akart elindulni és próbálkoztak. És ez számunkra nem túl kedvező, ha be akarjuk dönteni a szomszéd országot.
A legjobb forgatókönyv szerint az új választásokat megnyerik a szocik (vagy ahogy ti jósoltátok az AUR-ral koalícióban) és elkezdenek osztogatni. Ez önmagában azt jelentené, hogy nem 5 éven belül nem oldódik meg a külker deficit probléma, hanem az évtized végéig tartó válságot csinálnak a már most sem kis problémából.
A rosszabb forgatókönyvben is még minimum 5 évig eltart minden elemző szerint a válság HA MINDENT JÓL CSINÁLNAK, de ez nem olyan látványos lenne, mint nekünk 15 évvel ezelőtt, hanem még időben vannak, hogy növekvő -de rövid távon tőlünk pár %-kal elmaradó- GDP növekedés mellett és fokozatosan bővülő mozgástérrel kilábaljanak.
85%-ra teszem, hogy a három hitelminősítő MINDEGYIKE le fogja őket rakni egy kategóriával lentebb. Ez önmagában megdrágítja a hiteleiket, de ha csak ennyi történik, ez még nem lesz vészes. Csak úgy halkan jegyzem meg, hogy Szerbiával lesznek együtt, aki meg nem uniós tag. Ez azért a térség országait elnézve nem egy hízelgő tény.
Ami durvább, hogy amint mondtam, ha a következő kormány a kampányban és az első két évben lenne szíves nekünk megtenni, hogy ész nélkül osztogat (mondjuk én szívesen látnám visszahozni nekik azt az 50%-os nyugdíjemelés dolgot), akkor leverik magukat hamar a bóvliba és ott már Deidonicus világvége hangulat lesz megszorozva kettővel.

Bocsi, mégsem lettem olyan hű de nagyon rövid. My bad!

A Foniek nem kertek a hitelbol, csak a grantet kertek.

Nem véletlenül írtam így. Én támogatnám, hogy passzoljuk a hitel keretet... de vannak kétségeim. Idehaza élek és láttam már karón varjút.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 449
10 516
113
Van egy rossz hírem. Engem is érdekelt korábban a román energia mix. És ők vízi erőműbe is akarnak egy nagyobb összeget fektetni. Ami hírhez nekem a tipikus román kettős életérzés társult. Az első gondolatom az volt, hogy "hát ezt eddig nem csinálták meg?" A második az, hogy megnézem mijük van még, amit ki fognak tudni váltani ezzel.
A két legnagyobb tétel nekik jelenleg is a víz és a szél. Az utóbbi nem olyan olcsó, mint ahogy azt sokan gondolják. Az utóbbi a Vaskapu erőmű és több kisebb.
Ausztria és Norvégia hegyvidéki országként már nagyon régen meglépte ezeket. És ők élvezik évtizedek óta ennek pozitív hatásait. Mi hegyek nélkül is megteremtettük magunknak az olcsó áramot. Ha nem Regádot akarták volna nyomni, akkor már régen ebbe fektettek volna -szerintem- pénzt és nem szélerőműbe.

Ahogy sokszor fel szoktam hívni a figyelmet rá, önmagukhoz képest van fejlődés. És ezt nem szabad lebecsülni! Mert az az ellenség tud csak igazán fölényes győzelmet aratni feletted, akiből nem nézel ki semmit, hogy magáért a bajban bármit is tenni fog. Mindig óvva intek a túlzott magabiztosságtól.

"A miniszterelnök felidézte: a Next Gereration EU pénzügyi keretből rendelkezésére álló alapok egyharmadát Románia a szállítási infrastruktúra fejlesztésére fordítja: 3,1 milliárd eurót autópálya-építésre, 3,9 milliárdot a vasút korszerűsítésére, 600 milliót a bukaresti és kolozsvári metróépítésre. (Ezt a cikket a Krónikáról másolták: https://kronikaonline.ro/belfold/elfogadta-a-roman-helyreallitasi-tervet-az-europai-bizottsag) "

Itt is amiről sok dolog előkerült már ebben a topicban. Látják a hiányosságokat, jelenleg tesznek is ellene. Két kérdésem van. 1, Milyen lesz a hatékonyság? Ennyi pénznél nincs az a forgatókönyv, hogy ne javítana valamit a közlekedésükön. De ha szimplán lecserélik a rendszeresen kigyulladó vonatokat... Egy ideig jó lesz, de megspórolhatták volna a költséget karbantartással. És akkor több maradt volna pályafelújításra. 2, Mi milyen hatékonysággal fogjuk elkölteni a saját pénzeinket? (Mi is kapni fogunk elég jelentős részt ingyen és egy másik részt hitelben.)

Az, hogy az öntözőrendszerre nem kapnak pénzt, az megint jó nekünk. Lehet, hogy sikerült volna ezt is látványosan elszúrniuk, de az, hogy nem is lesz, az azt jelenti, hogy a tovább sivatagosodó területeik helyébe tőlünk fognak élelmiszert behozni. :)
Nem ismerem a terv részelteti, tartottam tőle hogy lesz benne hasznos is, és nem csak napelemet vesznek. Kérdés az mennyire írják ki majd kreatívan ezeket a pályázatokat és mekkora mozgásteret kaptak az elköltésre. Mondjuk gyakorlati példával élve,megtudják e oldani azt hogy oké teszünk x faluba egy napelemparkot, de oda vezető utat meg kell építeni vagy felújítani mellékesen ez két települést is összeköt és hopsz, ez hozzácsapódik a projekthez, vagy pedig nem lesz lehetőségük ilyesmire.
Illetve itt hoznék egy cikket amit önmagában nem akartam betenni korábban.

Orvost könnyebb lesz találni, mint építőmunkást: több százezer munkavállalóra lenne szükség a tervezett beruházásokhoz

„Talán nem olyan elegáns, mint más szakterületek, de ha most sem fogjuk fel, hogy rendkívül nagy szükség van rá, akkor ne csodálkozzunk, amikor rájövünk, hogy nem pénzhiány miatt nem lehet megvalósítani a terveknek még a 25 vagy 50 százalékát sem, hanem a munkaerőhiány miatt” – kongatta meg a vészharangot a vállalkozó, az ország egyik legnagyobb építőipari cége, a Construcţii Erbaşu tulajdonosa.

A cikk lényege hogy minden épkézláb szaki külföldön dolgozik már szinte, vagy külföldi cégnek, és a jelen árakon nem tudják kigazdálkodni a fizetésemeléseket. Erre vegyük rá azt hogy az EU-s hitelt mindenképpen el kell költeni 2026 ig. Ami azt jelenti hogy több ezer milliárd eurú zúdul be a rendszerbe ez igaz, de ezzel a főleg a fizetések és kisebb mértékben alapanyag árak is meglódulnak majd. Ráadásul az egész euban ez lesz a helyzet, ahová a román munkaerő áramlik.
Kérdés az hogy ez a hitelkeret elég lesz e a mostani számok és tervek kivitelezésére, vagy úgy járnak mint mi a négyes metróval és sok más dologgal ahol a végösszeg elszállt a csillagok közé. Plusz a más szektorokra is begyűrűző infláció és a ellehetetlenülő lejben történő eladósodás.

Másik dolog, másik téma
Augusztusban 3,35 százalékra nőtt a költségvetési hiány- a Maszol.ro portálról

Zavart érzek az erőben, azt jósolják hogy 80 milliárd lejjel nő az államadósság év végéig, ez bődületesen sok. Viszont kiigazítást a hiányban az okozza hogy tavalyi adóbevételek most jelennek meg a halasztás miatt. Tehát sikerült 10% növelni a kiadásaikat miközben volt egy egyszeri 20% os bevételnövekedésük. De akkor is ez a szám valahogy nem stimmel, ez túl nagy. Ez olyan sok mint amit az EU tól kapnak majd 5 évre lebontva.

Ja és közben úgy fest lassan vége lesz a dalnak, le kellesz zárniuk az országot legalább részben.
Sokkoló ugrás: soha nem volt ekkora az új fertőzések száma Romániában

Mondjuk ha teljesen érzéketlen akarok lenni akkor azt mondom hogy ha nem zárják le, akkor nem buknak hatalmasat gazdaságilag, de a nyugdíj rendszerűk kicsit fellélegzik.....

Szerintem is érik a szoci váltás, ebből a helyzetből mindig könnyebb ellenzékből okosnak lenni, és a populista ígérgető politika mindig nyerő ilyenkor.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 408
20 561
113
Sajnos vagy sem a hitelminősítésre az adott intézeteknek nincsen képletük, a minősítés sem egzakt, teli van szubjektív elemekkel, másra sem kell gondolni mint arra hogy az IMF vezetője épp belebukni készül a kínai versenyképességi minősítésbe, szóval lehet ide is oda is tologatni egy ideig a mércét. Viszont az képtelenség, hogy a romló gazdasági mutatók ne váltanának ki reakciókat. 2020-ban (pl S&P december) azért tartották Romániát befektetésre ajánlott kategóriában mert az államadósság az ezen kategóriában szereplő országok átlagát tekintve alacsony volt, az adósságuk azóta a Covid utáni gazdasági felpattanás ellenére is 2-3%-al tovább emelkedett és a trend nagyon rossz, Okt 15 után az EP ráadásul felmelegíti a túlzottdeficit eljárást, Románia izgulhat, hogy milyen minősítéseket kap ez tény, meglepetés lenne ha nem rontana, vagy legalább ne raknák romló kilátásokra az országot, várva a következő évet meg csodát.
Sokat beszéltem itt már róla és máig vállalom, hogy Románia furcsa makrogazdasági eset, mert kivétel nélkül minden befolyásoló tényező ami ront vagy javít egy ország teljesítményén az itt szélsőséges, szélsőségesen rossz trendben van, erről diplomamunkák fognak születni, meg doktorik, hogy mit hogyan nem szabad és milyen összefüggések halmaza indít be megfoghatatlan lejtmenetet. Ezért vallom, hogy gyorsuló az örvény mert egymást erősítik a negatív tendenciák, a jégen megcsúszott ember esetét tudom felhozni aki gyorsulva kapkodja egy ideig a lábait de egyre bizonytalanabb az egyensúlya és a végén nekiszalad a jégnek. A baj már jó eséllyel idén beköszönt, Febr közepén jönnek ki majd az idei év számai és nyúlni fognak az arcok, a súlyos következmények majd 2-3 év múlva következnek, akkor intenek búcsút a bevezetni remélt Euronak és ez felgyorsít pár dolgot, 5-8 éven belül pedig, hiper infláció, hitel válság, nyugdíj válság, állami vállaltok szanálása, IMF bevonás.
Sokan azt mondják az EU majd segít, dehogy fog segíteni, nekik sincs ingyen a pénz, ráadásul Románia nem Euro övezeti tag, nem rántja magával az Eurot ha államcsődöt jelent. A felzárkóztató EU támogatások pedig most is vannak mégis romlanak az államháztartási mutatók, mi változna ?
A próféta szóljon belőled, ez soha nem látott gazdasági lehetőség lenne Magyarországnak.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Zavart érzek az erőben, azt jósolják hogy 80 milliárd lejjel nő az államadósság év végéig, ez bődületesen sok. Viszont kiigazítást a hiányban az okozza hogy tavalyi adóbevételek most jelennek meg a halasztás miatt. Tehát sikerült 10% növelni a kiadásaikat miközben volt egy egyszeri 20% os bevételnövekedésük. De akkor is ez a szám valahogy nem stimmel, ez túl nagy. Ez olyan sok mint amit az EU tól kapnak majd 5 évre lebontva.

Gratulálok! Én utálom, ha valaki egy interjúban például azt mondja, hogy "remek kérdés". De ezzel alaposan megfogtál és vagy fél órája végzem szó szerint az osztásokat $-ra átváltásban és nézem a román makró számokat.

Megvan a megfejtés. Tanult újságírónk nagyon trükkösen írta le... "hogy idén az államháztartási hiány 6,4% környékén várható GDP-hez viszonyítva.
Tényleg borzasztó nagy számnak néz ki a 80 milliárd lej, de ez nem az lesz, amivel a hitelek nőnek. Már kezdtem volna pedig én is örülni. Tavaly 9% körül volt a hiány, ennyi pénzt nem fizettek ki. (Mondjuk ez a durván 1 hónap kimaradás Ukrajnában úgy néz ki, hogy fegyveriparban év közepén kifizetik a januári béredet és csodálkozik pár újságíró, hogy minősített hegesztő miért nem akar Oplot tankot hegeszteni, hanem csak aki összehányja. A jobbak meg mennek az ilyen munkahelyről, és nem csak a külföldi nagyobb fizetése miatt, hanem mert febr. 10-éig megkapom a kezembe a januári órabéremet. Még akár Magyarországon is!)
Szóval ez a 80 milliárd úgy jött ki nekik, hogy tavaly másfélszer ennyit... simán nem fizettek ki. Ebből dolgoztak le az idén nagyon sokat, többek között azzal, hogy megkapták a be nem érkezett adóbevételeket.

Durva szám és a BBB kategóriások közül a legjobban kimaxolták. Ha ezt nem tették volna, nem arról beszélgetnénk, hogy fel fog-e szaladni az adósság 60%-ra, hanem arról, hogy ott van.


Más:

Amúgy amit eddig nem mondtam, de kis országunk is rendszeresen meg szokta lépni és relatíve jól jár vele, azt ők is meg tudják csinálni most. Ha látod előre, hogy jövőre drágulni fog a hitel számodra, simán vegyél fel még idén jó előre annyit, amennyivel 2 évet kibírsz.
Hogy értsük... Tavasszal szerintem ebből fixen leminősítés lesz nekik, még ha ez az általad kérdezett 80 milliárd lej egyébként pont annyi lenne, amennyit az összes elemző jósolt. De attól még, hogy egy szám stimmel, nagyon sok meg nem.
Ha betáraznak még valuta hitelből a külső piacokról 2 évig, akkor kapnak egy ajándék évet... egy pici szegmensben. A három cég leminősítése nekik azt jelentené, hogy a lej árfolyama elszabadul -pár hónapig olyan szinten, ami a jelenlegihez nem mérhető- a lakosság és cégek deviza hitelei megdrágulnak.
Annyit egy elővágással el tudnak érni, hogy a 20%-os külső adósság szintjükre nem a leminősítés után veszik fel magasabb kamattal a hitelt a karvaly tőkétől.

Ez az utolsó rész pusztán taktikázás. Nem fogják addig kibírni tartalékból, ameddig visszakerülnének a jelenlegi kategóriába.
 
  • Tetszik
Reactions: Morishima

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93


"És akkor nem tudok nem arra gondolni, hogy ha mondjuk egy másik EU-tagállamban, történetesen Magyarországon történne ilyesmi, hány szólamban süvöltene az európai értékeket védő brüsszeli kórus. Ja, hogy Magyarországon már régóta van bejegyzett élettársi kapcsolat…"

 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 841
29 068
113