Románia vállalta az EB előtt,hogy a Covid utáni Helyreállítási Alap segítségével a nyugdíjhelyzetét is stabilizálja és GDP arányosan 9,4-ot határozott meg önmagának mint cél, ennyit lehet a költségvetésből GDP arányosan nyugdíjakra fordítani. Csakhogy a román nyugdíjrendszer rendkívül bonyolult és "ők" csak a nyugdíjkassza által fizetetteket gondolták ebbe belevenni.
Miután az EU-nak kellett rávíilágítania arra, hogy a különnyugdíjak is nyugdíjak (nocsak ...), a Helyreállítási Tervben vállalt GDP arányos 9,4%-os nyugdíj ráfordítás menten veszélybe került, csak a védelmi büdzsébe eldugott 97 ezer katonai különnyugdíj önmagában évi 1 Mrd Euro és ott vannak még a Belügyminisztérium rendőri különnyugdíjai is.
A politikum egy hírre elkezdte szondázni, hogy mi lenne ha egy kézenfekvő megoldással csökkentenék a nyugdíjasok számát, legyen 70 év a korhatár:
Persze a "jó zsaru" másik nagy párt -PSD - rögvest elmagyarázta ez miért nem jó, jöttek is a nyilatkozatok, hogy ááá dehogy emeljük a nyugdíjkorhatárt:
Most éppen abban nem értenek egyet a koalíciós partnerek, hogy mikor menjenek nyugdíjba az emberek.
foter.ro
A politikum erre elkezdte azt szondázni mi lenne ha újratárgyalnák a Helyreállítási Alap erre vonatkozó passzusait, de az EU bürokratáktól jött a hidegzuhany, ahhoz hogy ez megtörténjen kellene minimum egy természeti katasztrófa, még a román illetékesek kedvéért sem veszélyeztetnék a Helyreállítási Alap sikerét.
Nem tárgyalható újra az Európai Bizottság szerint a román helyreállítási terv, amelyet a nagykoalíciós kormány szociáldemokrata (PSD) fele a nyugdíjakra fordítható plafon emelése érdekében módosítana.
kronikaonline.ro
Sokminden következik ebből. Egyrészt a kormánynak lesz egy fogódzója, hogy ni az EU nem engedi a nyugdíjak emelését, "pedig mi most meg is neveztük mennyire szeretnénk emelni 11,7%-ra GDP arányosan". Azt nem teszik hozzá, hogy mindössze szeptemberben tárgyalták meg a számokat az EU - val nem öt éve és már azóta felborult a megvalósíthatóság, nem mellesleg a gyenge és elsietett román koncepció miatt, az EU most csak a számokhoz ragaszkodik, azokat nem ő találta ki. Másrészt megint ott tartanak, hogy a januári 10%-os nyugdíj emelés sem elég semmire, mert azt jószerivel elvitte az infláció, további emelés kell, például az évek óta napirenden tartott 40% ami miatt a PSD már párszor verte az asztalt, szeptemberben nem láttak három hónapra előre. Harmadrészt megint ott tartunk, hogy a különnyugdíjasok tömege és a kivételesen magas nyugdíjuk blokkolja a "sima" öregségi nyugdíjasok "szerzett" nyugdíjának emelését újabb feszültséget okozva társadalmi szinten. Negyedrészt a GDP arányos állami bevételek Romániában 27-28% környékén mozognak amiből az volt a terv hogy harmadát 9,4% rögvest nyugdíjakra fordítják, ez EU szinten hatalmas arány, de most úgy néz ki ez sem elég. Nem véletlenül nem telik kutatás-fejlesztésre (EU átlag ötöde) , beruházásokra és nagyjából semmire sem, a román költségvetés mozgástere kivételesen alacsony, közben az EU meg rájuk szólt, hogy ne dugják el a Védelmi és a Belügyi tárca költségvetésébe a nyugdíjakat, minden nyugellátás nyugdíj ... Persze van kiút, ami az elmúlt 10-15 évet jellemezte, a kivételesen magas GDP növekedés, csakhogy idéntől már az sem lesz sétagalopp, korábban írtuk itt, hogy 2021 fokozatosan csökkenő negyedév/negyedév teljesítményekkel telt és az év/év is csak a 2020-as kivételesen rossz bázisnak köszönheti a kiugró teljesítményét, a román gazdaság egyértelműen fékez. 2022 Coviddal, energiaár elszabadulással, a miattuk kialakult gyárleállás hullámmal, az elinflált nyugdíjemeléssel, a műtrágyaárak miatti gyengébb mezőgazdasági teljesítménnyel, óriási inflációval, földgáz-kőolaj és vill energia behozatali növekedéssel indul amiből egy is elég hogy bedöntse a növekedési kilátásokat, így viszont pár hónap és a költségvetés újratárgyalása kell következzen az államadósság tempós emelkedése mellett, 2021-et 50% környékével zárták, külföldi becslés a 2022 54%-os mutatója, amit fékezni lehet a köv években, de megfogni 60% alatt már nem, így az Euro bevezetésének egyik legmarkánsabb mutatója (az utolsó amit még teljesítettek) is elszáll. 2022 az igazság éve lesz a KE-i gazdaságokat tekintve, ebben Románia nem áll nyerésre ...