[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Egy román újságíró tollából , saját véleményük .

A románok már nem bíznak Romániában
Szerző: Mircea Morariu
2019. február 15. péntek, 15:23
Pedig egységes, meg szuverén, meg oszthatatlan. És belső ellenségnek itt vannak a székelyek, a magyarok. De úgy látszik, ez valamiért már nem elég.
A Hotnews honlapján hétfőn megjelent egyik cikk alkalmas arra, hogy hidegrázást okozzon. Tavaly 200 000 alá csökkent a Romániában világra hozott újszülöttek száma, ugyanis legalább 1960 óta, amióta a statisztikai hivatal közzéteszi az ezzel kapcsolatos adatokat, 2018-ban volt a legkevesebb szülés. Pontosabban 2018 folyamán 188 775 gyermek jött világra, miután az előző év szintén negatív rekorddal zárult, alig 205 000 újszülöttel.

Ha vetünk egy pillantást az Országos Statisztikai Intézet (INS) honlapjára, még ennél is vérfagyasztóbb információkkal találkozunk. Az elmúlt évben 74 563 polgárral halt meg több, mint amennyi született. Ami azt jelenti, hogy

évente egy Slatina méretű város lakosságának megfelelő létszámmal csökkenünk.
Ha pedig az emigráció egyre aggasztóbb rátáját is számításba vesszük, arra a következtetésre jutunk, hogy egy Szőcsvásár (Suceava) méretű város lakosságának felel meg az éves veszteségünk. Ezek a számok letagadhatatlanul azt mutatják, hogy Románia példátlan demográfiai válság szélén áll. Amiről a vezetőink vagy hallgatnak, vagy csak félszájjal beszélnek, mert semmi sem mutatja relevánsabban azt a katasztrófát, ami felé Romániát vezették, kormányprogramjuk kudarcát, mint a románoknak ez a Romániával szembeni bizalomvesztése.

Igaz, nagyjából egy hónappal ezelőtt hallottam az oktatási minisztert, Ecaterina Andronescu asszonyt beszélni a tanulói létszám riasztó csökkenéséről, arról a nagyon is valószínű lehetőségről, hogy 3-4 év múlva a középiskolát elvégzők száma nem lesz több 50-60 ezer főnél. Szintén Andronescu asszony beszélt arról is, hogy a romániai orvosok minden ellenvélemény ellenére jelentős béremelkedése a legkevésbé sem állította le az orvosi egyetemeket elvégzők exodusát. Ők nem feltétlenül azért keresnek külföldön munkát, mert máshol jobban fizetik őket – bár el kell ismernünk, hogy továbbra is jelentősek a különbségek –, hanem azért, mert

itt képtelenek optimális feltételek között gyakorolni a szakmájukat.
A romániai kórházak régiek, gyatrán felszereltek, nagyon gyakran az elemi orvosi felszerelések is hiányoznak, nincsenek gyógyszerek, a fentebb említett béremeléseket ugyanis nem követte az egészségügyi egységek költségvetésének megfelelő növelése. Márpedig az egészségügyi szolgáltatások gyenge minősége az egyik ok, amely a lakosság természetes szaporodási rátájának csökkenéséhez vezetett.

A munkahelyek bizonytalansága, amit a gyakori törvénymódosítások is fokoznak (a Dăncilă-kormány által 2018 végén bevezetett kapzsisági adó már kimutatja foga fehérjét), a gyenge szociális szolgáltatások és az oktatási szolgáltatások hiányossága nagyon gyakran társulnak a fiatalok, vagyis az 1989 decembere után születettek által felhozott okokhoz, amikor arra adnak magyarázatot, hogy miért ódzkodnak új életet a világra hozni.

De a remény hiányára hivatkoznak a leggyakrabban. Arra, hogy úgy hiszik, semmi jó nem vár rájuk a mai Romániában.
Azt hiszem, a fentebb említett rossz közérzet, reménytelenség csak Nicolae Ceauşescu uralmának utolsó évtizedében volt ennyire hangsúlyos Romániában. Azt nem lehet tompítani sem illuzórikus béremelésekkel, melyeket ma megadnak, de másnapra felzabálja őket az infláció, sem a kormány melldöngető bejelentéseivel, hogy 2019-ben van a legnagylelkűbb költségvetés-tervezetünk 1989 óta. Szabad szemmel láthatja mindenki, hogy ez

egy hasból bemondott, az Országos Adó- és Pénzügyi Hatóságtól várt bevételek túlbecsülésén vagy az európai pénzek nem igazán valószínű lehívásán alapuló költségvetés.
Senki sem hisz az egészségügyi miniszter, Sorina Pintea asszony ígéreteiben, aki arról biztosít bennünket, hogy abban az évben, amelyből már két hónap eltelt, jelentősen nőni fog az egészségügyi ellátás minősége és állítólag van pénz beruházásokra az általa vezetett területen. Kudarcra vannak ítélve Ecaterina Andronescu asszony tanárokhoz intézett követelései, hogy a tanórákon fokozzák a hazafias nevelést, ami a Ceauşescu és a dinasztikus szocializmus korszakában létezett propagandamunka fokozására felszólító utasításokra hasonlít. Nagyszabású folyamatot kell indítani a románok Romániába vetett bizalmának visszaszerzése érdekében, márpedig egy ilyenfajta programnak semmi esélye nincs a sikerre a PSD–ALDE (Szociáldemokrata Párt–Liberálisok és Demokraták Szövetsége – a szerk.) koalícióhoz tartozó büntetőügyesek kormányzása alatt.

Hogyan hihetnénk el, hogy jobb lesz a sorsunk Romániában, amikor olyan alakok vezetnek, akiknek börtönben lenne a helyük, mint például Dragnea és Vâlcov, akiknek parancsait vakon végrehajtják olyan hölgyek, mint Sorin Pintea vagy Ecaterina Andronescu?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 841
4 186
113
Olvasd el! Tedd hozzá a római katolikus gimnázium körüli balhét.
Ez ügyben még Orbán Viktor is egyeztetett Dragneával, majd Johannis nem írta alá a törvényt. Mi meg vétóztuk az OECD tagságukat.
Ez pont olyan ököl szervezet, mint az ÁVH volt. Politikai indíttatással kezdték a legtöbb ügyet. Romániáról beszélsz balkáni viszonyokkal, ebben az országban ha léteztél és tanultál, dolgoztál, igénybe vettél orvosi szolgáltatást, akkor van vaj a füled mögött.

https://24.hu/kozelet/2018/02/06/jo...elyi-katolikus-gimnazium-alapito-hatarozatat/

Tehát!
A Marosvásárhelyi Táblabíróság keddi ítéletében jogerősen érvénytelenítette a Maros megyei tanfelügyelőségnek azt a határozatát, amellyel 2015 augusztusában létrehozta a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnáziumot, és ebbe sorolta be a Bolyai Farkas Gimnázium és az Unirea Főgimnázium egyes osztályait.
Az ítéletnek a romániai bíróságok portálján közölt kivonata szerint a táblabíróság elutasította a katolikus gimnázium és a szülők egyike által benyújtott fellebbezést a Maros megyei törvényszék korábbi ítélete ellen.
Ioan Macarie Maros megyei főtanfelügyelő az Agerpres hírügynökségnek adott nyilatkozatában úgy értelmezte az ítéletet, hogy ez alapján a katolikus gimnázium diákjai kérésre visszatérhetnek azokba az oktatási intézményekbe, ahonnan a katolikus iskolába érkeztek.

A fellebbező szülőt képviselő Kincses Előd ügyvéd elkeserítőnek tartotta az ítéletet, mely – szerinte – minősíti a romániai jogállamiságot. Úgy vélte: a marosvásárhelyi iskolaügyben megbukott a román igazságszolgáltatás és a politikai osztály egyaránt. Szerinte ugyanis a bíróság a most érvénytelenített 2015-ös keltezésű tanfelügyelőségi iratot tekintette az iskola alapító iratának, holott az iskolát már több mint egy évvel korábban létrehozták.
Csíky Csengele, a civilek a katolikus iskoláért szülői csoport szóvivője viszont úgy vélte: az ítélet akár kedvezőnek is tekinthető, hiszen „eltakarítja” a régi intézmény jogi maradványait a megalapítandó új útjából. Hozzátette azonban, hogy ez a vádlottak számára kedvezőtlenül befolyásolhatja annak a büntetőpernek a kimenetelét, amelyet a romániai korrupcióellenes ügyészség (DNA) indított az iskolaügyben Stefan Somesan volt főtanfelügyelő és Tamási Zsolt volt iskolaigazgató ellen.
A DNA 2016 októberében kezdte vizsgálni a Római Katolikus Gimnázium 2014-es létrehozásának körülményeit, és 2017 szeptemberében emelt vádat ez ügyben Stefan Somesan volt főtanfelügyelő és Tamási Zsolt volt iskolaigazgató ellen. Az ügyészségi vizsgálat és az iskola létrehozásának a részleteit rögzítő tanfelügyelőségi határozat bírósági felfüggesztése vezetett oda, hogy a tanévkezdéstől megszűnt önálló intézményként működni a Római Katolikus Gimnázium. Diákjai továbbra is ugyanabban a – római katolikus egyház tulajdonában levő – épületében kezdhették meg a tanévet, ahol korábban is tanultak, de ehhez már a magyar tannyelvű Bolyai Farkas Gimnázium biztosította a szervezeti keretet.

A magyar kormány 2017 szeptemberében bejelentette: a tanintézet jogi státusának megszűnte miatt vétót emel Románia OECD-csatlakozása ellen, majd később, amikor Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt az iskola újraalapításáról, Magyarország visszavonta a kilátásba helyezett vétóját. Liviu Dragnea kedden elmondta: a Szijjártó Péterrel folytatott hétfői megbeszélésén is biztosította tárgyalópartnerét arról, hogy pártja támogatja a katolikus gimnázium újraalapítását. (MTI)


Lehet, hogy én nem vagyok a toppon most, de számomra ebből nem derül ki, hogy a két gyanúsított ellen alaptalanul indult-e eljárás, vagy valóban vétettek-e az ottani törvények ellen. Nekem csupán az jön le, hogy a román állam próbálja ellehetetleníteni az ottani magyarok érdekeltségeit. De hogy ezt a helyi törvényeknek (amit az ügyészségnek is képviselnie kell és ez nem opcionális) megfelelően csinálják-e, vagy sem, arról ennek alapján nekem fogalmam sincs.
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Másik román újságíró , bár a cikk kissé zavaros kesergés , és felfedezhető a magyar privatizációban is hasonló elemek , csak az arányok mások.

Románia végkiárusítása
Szerző: Adrian Majuru
2019. február 15. péntek, 09:16
Sok mindennel vádolja a szerző az 1989 utáni román kormányokat. Például azzal is, hogy eladják a mioritikus haza szuverenitását a magyaroknak.
Mottó: „Hazánk nekünk is van a nap alatt / És sóvárognak is rá ellenségek elegen, / De elnyomó korok alatt / Sem engedtük át senkinek.” (George Coşbuc)

Románia 1990-től végkiárusításra került.

Az ipari vagyon volt az első, „privatizációnak” nevezett lopás révén semmiért felkínált áldozat.
Ma is folytatódik a CFR (állami vasúttársaság – a szerk.) teherszállító részlegével, melyet egy vasműves családi vállalkozásnak kínálnak fel, és az Oltchimmel is, melyet tudatosan visznek csődbe, hogy aztán könnyebb legyen feldarabolni. Ezután következik a kemény dió, a zsil-völgyi szénbányák, ahol még elég magas a bányászkoncentráció ahhoz, hogy hidegrázást okozzon a rablóknak.

A végkiárusítás ugyanakkor az ország pénzügyeit is felszámolta. Új külföldi hitelek, bankcsődök (Bancorex, Columna, Dacia Felix, Török-Román, Nemzetközi Vallási), Caritas típusú piramisjátékok, Crescent, folytatásos Cigaretta-ügy és hasonló pénzügyi átverések. A pénzügyi lenyúlásoknak groteszk, a főszereplők intellektuális képességeinek megfelelő nevük van: Bőrönd, Hurka, Gázolaj, Kokain a VIP-eknek, Transzformátor és így tovább.

Ezt a románok zsebében lévő készpénz felszámolása követte,
lett légyen szó aktívakról vagy nyugdíjasokról, munkanélküliekről vagy táppénzen élőkről, de akár eltartott gyermekekről is, a Băsescu–Boc páros által meghozott megszorító lépésekkel. Hova kerültek ezek a pénzek? Hova került az ehhez az óriási összeghez kapcsolódó kamat? Milyen számlákra gyűjtötték össze ezeket a zsebünkből kihúzott jövedelmeket és milyen irányt vettek? Egy nagy rablás rejti az igazságot.

Románia forrásai is végkiárusításra kerültek: gondolkodás nélkül apasztják Románia olaj- és gázmezőit, fém-lelőhelyeit, az ország energetikai hálózatát (vízerőművek, hőerőművek és hasonlók), erdővagyonát.

A fiatalok és az aktív lakosság szakképzése is végkiárusításra került
a tudatosan közigazgatási káoszban tartott oktatás felszínessé tételével és az egészségügyi rendszer alulfinanszírozásával és ezzel az egész nemzet sebezhetővé tételével, néhány ezután sorra kerülő nemzedékre.

Azok is a végkiárusítás nyomása alatt állnak, akiknek sikeres egyéni projektekkel sikerül megúszniuk ezt a cirkuszt. Az elmék, a valódi tehetségek, azok végkiárusításáról van szó, akik intelligenciájukkal, újítási, változtatási erejükkel képesek lennének újraindítani ezt az országot. Hol szóban, az ország hivatalban lévő elnöke által, hol utalással, célozgatással, a kutatást, az oktatást, az egészségügyet alulfinanszírozó politikákkal távozásra szólítják fel őket.

A nemzeti szuverenitás végkiárusítása következik egy szélsőséges kisebbség érvényesítésével és támogatásával,
melynek nemzetellenes jellegét már az 1980-as években leleplezték, Tőkéssel az élen. Előbb a székelyek nemzeti zászlócskái jelentek meg, melyeket Mircea Duşa akkor sem látott, amikor a feje felett lobogtak. Ezt követte az Erdély feletti „protektorátus”, melyet pofátlanul Magyarországnak követelt ugyanaz a Tőkés tiszt, amiért hiányzott az azonnali büntetés, amit a romániai magyar közösség vezetői alaposan kiérdemeltek (Tőkés László Magyarország védhatalmi státuszáról beszélt és nem protektorátusról – a szerk.).

Románia demográfiailag is végkiárusítás alatt áll. A lakosság száma meredeken csökken, progresszíven szegényedik, a velünk szemben minden nap elkövetett visszaélésekkel szembeni reakció hiányát pedig érzelmi végkiárusításnak lehet tekinteni.

1990 óta paradox módon egyetlen végkiárusításról feledkeztek meg:
az egyik napról a másikra demokratákká vált kommunisták, az egyik napról a másikra európaivá és véleményvezérré vált PCR- (Román Kommunista Párt – a szerk.), UTC- (Kommunista Ifjak Szövetsége – a szerk.), UASCR-aktivisták (Romániai Kommunista Hallgatói Egyesületek Szövetsége – a szerk.), nagytőkésekké vált szekus és milicista tisztek végkiárusításáról. A lusztrációs törvénnyel és a kommunizmus átfogó perével fel kell gyorsítani és végig kell vinni a történelem ezen semmirekellőinek és felkapaszkodottjainak végkiárusítását.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
A GDP rovására emelik a családi pótlékot Romániában

Az eredetileg tervezett 2,55 százalék helyett 2,76 százalékos GDP-arányos hiánnyal fogadja el a román parlament az idei állami költségvetés tervezetét, így teremtve fedezetet a családi pótlék jelentős növelésére – jelentette be Liviu Dragnea házelnök, a kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön.


A késő estig elhúzódó költségvetési vita során több órás fennakadást okozott az a váratlanul elfogadott ellenzéki módosító javaslat, hogy a gyermekenkénti családi pótlék havi összegét márciustól emeljék a jelenlegi 84-ről 150 lejre (mintegy 10 ezer forintra) a két év feletti, illetve 200-ról 300-ra a két év alatti kiskorúak esetében. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) kezdeményezését a kormánypártok néhány törvényhozója és az – egyébként a kormánykoalíciót támogató – RMDSZ-frakció is megszavazta.

A Romániában “gyermekpénzként” emlegetett családi pótlék növelését eredetileg a kormánykoalíció forráshiányra és más családtámogatási intézkedésekre hivatkozva ellenezte, miután azonban a parlament megszavazta a költségvetés-módosítási javaslatot, a PSD frakciója – több órás válságtanácskozás után – úgy döntött, hogy nem hadakozik a Dragnea által “demagógnak” minősített javaslattal, hanem megoldást keres a támogatás megnövelésére.

A PNL eredetileg azt javasolta, hogy az idei év fennmaradó 10 hónapjára szükséges 2,13 milliárd lejnyi többletkiadást abból a többletbevételből fedezzék, amely az állami nyugdíjpénztárnál keletkezett, amikor 2018-tól kezdődően Romániában a tb-járulékok befizetési kötelezettségét a munkáltatókról átruházták az alkalmazottakra. Liviu Dragnea magyarázata szerint azonban törvénytelen lenne a nyugdíjalapból költségvetési kiadásokat fedezni, így az ellenzék “alkalmazhatatlan” indítványára csak a deficit növelésével lehet forrást biztosítani.

A PSD elnöke szerint amint kihirdetik a költségvetési törvényt, a kormány sürgősségi rendelettel fog dönteni a családi pótlék növeléséről. A román parlament két háza várhatóan pénteken fogja megszavazni az idei állami költségvetésről szóló törvényt.

Forrás: MTI

http://kitekinto.hu/2019/02/15/euro...-emelik-a-csaladi-potlekot-romaniaban/168845/
Ne felejtsük jövőre választások, csapdában van Román hatalmon lévő politikai elit.
Nincs itt az idő a pezsgőzésre, de eddig mi szájunk íze szerint alakul a román gazdaság , társadalmi folyamatok , populáció fogyása, hadsereg fejlesztése. Szóval aki tud az tegyen egy szeget a koporsójukba , Ne vegyetek román Daciát mert olcsóbb előbb levágom a kezem. Meg Román dolgokat.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 683
4 438
113
Ne felejtsük jövőre választások, csapdában van Román hatalmon lévő politikai elit.
Nincs itt az idő a pezsgőzésre, de eddig mi szájunk íze szerint alakul a román gazdaság , társadalmi folyamatok , populáció fogyása, hadsereg fejlesztése. Szóval aki tud az tegyen egy szeget a koporsójukba , Ne vegyetek román Daciát mert olcsóbb előbb levágom a kezem. Meg Román dolgokat.
Csak egyetlen egy valamit sajnálok a nemzettestől elszakadt vér szerinti testvéreinket.
Egyébként én is így látom a dolgokat.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 759
113
Csak egyetlen egy valamit sajnálok a nemzettestől elszakadt vér szerinti testvéreinket.
Egyébként én is így látom a dolgokat.

Románia azért annyira nem export vezérelt ország, mint mondjuk mi. Kb 2/3-a az exportjuk mint nekünk (a kétszeres méretük ellenére is).
Erdélyi dolgokat azért lehetne támogatni. Nem szép dolog a konspirálás, de Erdély minél inkább versenyképes az országon belül és minél inkább
a még csóróbb Moldáviát akarják bekebelezni, annál erősebb lesz Erdély öntudata és önállósági vágya. Egy önálló Erdély, vagy föderatív Románia
sokkal életszerűbb, amiben a helyi magyarok is újra tudják tárgyalni a pozíciójukat. :rolleyes:
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 650
5 706
113
Ne felejtsük jövőre választások, csapdában van Román hatalmon lévő politikai elit.
Nincs itt az idő a pezsgőzésre, de eddig mi szájunk íze szerint alakul a román gazdaság , társadalmi folyamatok , populáció fogyása, hadsereg fejlesztése. Szóval aki tud az tegyen egy szeget a koporsójukba , Ne vegyetek román Daciát mert olcsóbb előbb levágom a kezem. Meg Román dolgokat.

Ez alap.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 328
4 537
113
Nem tudom olvastátok-e:
http://www.origo.hu/nagyvilag/20190212-kivandorloorszag.html

Taglalja a trükközést a népszámlasí adatokkal valamit a jelenlegi és a jövőben várható helyzetet..

"Katasztrófaszcenárióról nincs szó, mondja Horváth István, aki szerint a statisztikát érdemes óvatosan kezelni a román népesedés kérdésében, mert „a statisztikai valóságnak lassan semmi köze a megtapasztalt valósághoz”.

"A kutató szerint a mostani kedvezőtlen helyzet tovább fog romlani, Románia akkor néz majd szembe jelentős problémával, amikor az úgynevezett dekrétumgyerekek nyugdíjba mennek. (Dekrétumgyerekek: 1966 végén rendelettel tiltották az abortuszt Romániában. A kommunista időszakban több, a keleti blokkba tartozó ország vezetett be hasonló tiltó intézkedést, Magyarországon Ratkó Anna nevéhez köthető egy hasonló törvény az ötvenes évek elején.) A dekrétum életbelépése után kétszer annyi gyermek született, mint a hatvanas évek első felében. Egyes politikai elemzők szerint végül ez a réteg buktatta meg a Ceausescu-rezsimet, mert amikor ez a generáció éppen munkába állt volna, akkor a gyengélkedő szocializmus képtelen volt biztosítani a foglalkoztatottságukat.A dekrétumgyerekek nyugdíjba vonulása 10 éven belül bekövetkezik, és a legnépesebb korosztály nyugdíjba vonulása hatalmas sokkot jelent majd a román gazdaság számára,várhatóan folyamatos krízishelyzetet teremtve."

"Bár a kutató hangsúlyozza, hogy a belső népességszerkezet a fontos.Már ott tartunk, hogy egy aktív személyre, több mint egy inaktív személy jut"

"Veres Valér is egyetértett azzal, hogya kivándorlók legnagyobb része nincs végleg letelepedve, de Romániában sem tudnak tervezni.A legvalószínűbb, hogy a ledolgozott idő után, nyugdíjas korukra visszatérnek, azonban demográfiai szempontból már nem lesznek „produktívak”."

"A 2011-es népszámlálás alkalmával felmérték a lakosság egy jelentős részét, akik arról is nyilatkoztak, hogy az adott háztartásban él-e olyan személy, aki külföldön tartózkodik több mint 6 hónapig. Így számoltak 18,6 millió romániai lakost. A módszer fogyatékosságai miatt azonban a hivatalos szám nem tükrözi a valóságot.Benne szerepelnek olyanok is, akik jogszerűen be vannak jegyezve egy háztartásba, de évek óta nem voltak otthon. Az időszakosan külföldön tartózkodók is sok esetben be lettek jegyezve, ők azok, akik évente 9 hónapot töltenek el külföldön. Romániai logika szerint csak az számít kivándoroltnak, aki lakcímet változtat, aki a fő lakcímét kihelyezi külföldre. Jogosnak tűnik így, hogy a népességregiszterből is beemeltek 1,2 millió embert a számlálásba. Ezzel duzzasztva fel a 18,6 milliós számot, egy kevés plusz kiigazítással 20 millióra."

„A 2011-es népszámlálásnál nem tudtak mindenkihez eljutni, az adatbázisokból utólag átemelt 1,2 millió ember anyanyelve, vallása, nemzetisége nem ismert, semmilyen információ nincs róluk. Bukarestben az emberek 20 százalékát nem találták otthon, ezek az emberek úgy kerültek összeírásra, hogy nem nyilatkoztak”

"Ha az eredetileg mért 18,6 millió, akkor a kalkuláltnál sokkal előbb eléri Románia a 14,5 millió lakost."

Ha azt vesszük hogy milyen mértékű a kivándorlás és hogy milyen kevés az aktív dolgozó összemérve az inaktívak számával, nagyon gyorsan komoly problémák lesznek.

A cikk szerint:
"A Moldovai Köztársaságban nagyjából négymillió állampolgár van, akik kötődnek a román nyelvhez, az identitásuk azonban sok esetben bizonytalan. Ukrajnában 600 000, a szerbiai Timok-völgyben néhány százezer, összesen nagyjából ötmillió román él az ország körül."

Ezért tolják ennyire ezt a nagy románia dolgot. Reménykednek hogy hirtelen +5 millióval megnövelt népesség elodázhatja a az említett problémákat.
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Nem tudom olvastátok-e:
http://www.origo.hu/nagyvilag/20190212-kivandorloorszag.html

Taglalja a trükközést a népszámlasí adatokkal valamit a jelenlegi és a jövőben várható helyzetet..

"Katasztrófaszcenárióról nincs szó, mondja Horváth István, aki szerint a statisztikát érdemes óvatosan kezelni a román népesedés kérdésében, mert „a statisztikai valóságnak lassan semmi köze a megtapasztalt valósághoz”.

"A kutató szerint a mostani kedvezőtlen helyzet tovább fog romlani, Románia akkor néz majd szembe jelentős problémával, amikor az úgynevezett dekrétumgyerekek nyugdíjba mennek. (Dekrétumgyerekek: 1966 végén rendelettel tiltották az abortuszt Romániában. A kommunista időszakban több, a keleti blokkba tartozó ország vezetett be hasonló tiltó intézkedést, Magyarországon Ratkó Anna nevéhez köthető egy hasonló törvény az ötvenes évek elején.) A dekrétum életbelépése után kétszer annyi gyermek született, mint a hatvanas évek első felében. Egyes politikai elemzők szerint végül ez a réteg buktatta meg a Ceausescu-rezsimet, mert amikor ez a generáció éppen munkába állt volna, akkor a gyengélkedő szocializmus képtelen volt biztosítani a foglalkoztatottságukat.A dekrétumgyerekek nyugdíjba vonulása 10 éven belül bekövetkezik, és a legnépesebb korosztály nyugdíjba vonulása hatalmas sokkot jelent majd a román gazdaság számára,várhatóan folyamatos krízishelyzetet teremtve."

"Bár a kutató hangsúlyozza, hogy a belső népességszerkezet a fontos.Már ott tartunk, hogy egy aktív személyre, több mint egy inaktív személy jut"

"Veres Valér is egyetértett azzal, hogya kivándorlók legnagyobb része nincs végleg letelepedve, de Romániában sem tudnak tervezni.A legvalószínűbb, hogy a ledolgozott idő után, nyugdíjas korukra visszatérnek, azonban demográfiai szempontból már nem lesznek „produktívak”."

"A 2011-es népszámlálás alkalmával felmérték a lakosság egy jelentős részét, akik arról is nyilatkoztak, hogy az adott háztartásban él-e olyan személy, aki külföldön tartózkodik több mint 6 hónapig. Így számoltak 18,6 millió romániai lakost. A módszer fogyatékosságai miatt azonban a hivatalos szám nem tükrözi a valóságot.Benne szerepelnek olyanok is, akik jogszerűen be vannak jegyezve egy háztartásba, de évek óta nem voltak otthon. Az időszakosan külföldön tartózkodók is sok esetben be lettek jegyezve, ők azok, akik évente 9 hónapot töltenek el külföldön. Romániai logika szerint csak az számít kivándoroltnak, aki lakcímet változtat, aki a fő lakcímét kihelyezi külföldre. Jogosnak tűnik így, hogy a népességregiszterből is beemeltek 1,2 millió embert a számlálásba. Ezzel duzzasztva fel a 18,6 milliós számot, egy kevés plusz kiigazítással 20 millióra."

„A 2011-es népszámlálásnál nem tudtak mindenkihez eljutni, az adatbázisokból utólag átemelt 1,2 millió ember anyanyelve, vallása, nemzetisége nem ismert, semmilyen információ nincs róluk. Bukarestben az emberek 20 százalékát nem találták otthon, ezek az emberek úgy kerültek összeírásra, hogy nem nyilatkoztak”

"Ha az eredetileg mért 18,6 millió, akkor a kalkuláltnál sokkal előbb eléri Románia a 14,5 millió lakost."

Ha azt vesszük hogy milyen mértékű a kivándorlás és hogy milyen kevés az aktív dolgozó összemérve az inaktívak számával, nagyon gyorsan komoly problémák lesznek.

A cikk szerint:
"A Moldovai Köztársaságban nagyjából négymillió állampolgár van, akik kötődnek a román nyelvhez, az identitásuk azonban sok esetben bizonytalan. Ukrajnában 600 000, a szerbiai Timok-völgyben néhány százezer, összesen nagyjából ötmillió román él az ország körül."

Ezért tolják ennyire ezt a nagy románia dolgot. Reménykednek hogy hirtelen +5 millióval megnövelt népesség elodázhatja a az említett problémákat.
Valóban ez a cikk , mely Horváth István és Veres Valér kolozsvári szociológusok jegyzetek , nagyon jó összefoglalója a román demográfiának , és a JŐVÖRŐL is képet ad ,hitelesen (Érik az alma ,a történelem rulettkereke forog , nem kell sokat tenni csak várni ,és ami összetartozik az összefog tartozni )
 

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 527
4 823
113

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 759
113
nem is olyan rég :D Itt még jól pörgöt.
2018. november 14. szerda, 10:37
https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/jol-porog-a-roman-gazdasag.673294.html
Romániában a vártnál rosszabbak a 2018-as évre vonatkozó gazdasági mutatók.
A kormány a tavalyi évre 5,5 százalékos GDP-növekedést várt, az Eurostat adatai szerint ez 2018 első negyedévében 4.4, második negyedévében 4.3, a harmadik negyedévben 3.9, a negyedik negyedévben pedig 4.0 százalékos volt. Az Országos Statisztikai Hivatal csütörtöki gyorsjelentése szerint Románia tavaly 4,1 százalékos bővülést produkált. - a Maszol.ro portálról

Most sem pörög rosszul, de 5,5%-al számoltak, miközben 3,9 és 4,4 között tudott teljesíteni, azaz cca másfél %-kal gyengébben teljesített, mint ahogy az egész költségvetés be lett lőve. Emiatt rendkívül nagy lett a hiányuk, ami folyamatos eladósodottsággal jár. Az importjuk 2/3-a a miénknek, miközben tudod, hogy mekkora ország.
A belső piacra épült a gazdasági csodájuk, ami igencsak tarthatatlannak látszik.
Az ország gazdasága nem rossz, de az irány amin rajta van és a kihívásokra adott folyamatos válaszaik rosszak. Részint a "bezzeg Románia" lufi látszik kipukkanni és ismét bebizonyosodott, hogy építeni stabil alapokra lehet.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 516
24 256
113
Az EU elnök Románai és az EU-s értékek:

1b76a5a9abca67103c6586f79404d0d3.jpg


A hétvégén történt :(
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 328
4 537
113
Románia aranytojást tojó tyúkja hamarosan költeni kezd. A román partnertől vett gáz nem csak hogy olcsóbb mint az amerikai de szövetségen kívüli érdekcsoportokat sem jutalmazunk vele. Jó irányba halad minden.
https://www.reuters.com/article/us-...llion-romanian-offshore-project-idUSKCN1PW0M1

Érdekes elgondolás én picit másképp látom. Szerinted mennyi bevétele lesz ebből a román költségvetésnek? Mert szerintem nem sok. Az a romániai gáz is amerikai lesz leginkább meg osztrák. A Carlyle Group az egyik legnagyobb támogatója a republikánus pártnak... A legnagyobb kitermelő meg az ExxonMobil-lesz az OMW-vel. Az osztrákok meg nem véletlenül ragaszkodnak ahhoz hogy a gáz ne szlovákián keresztül jusson el hozzájuk hanem egyenesen baumgarteni gáz elosztóba. A románok kapcsoltak és meg is akarják emelni az adókat, hogy pénzt is lássanak ebből, de nem nagyon fogja nekik az USA hagyni... Mióta eladták a Petromot az OMW-nek az osztrákok keresnek a román gázon meg az olajon nem pedig ők... Nigéria gazdag ország lett mert kitermelik az olaját a nyugati cégek? Vagy elkezdtek ők utakat építeni? Én nem úgy látom... Azok az országok keresnek a szénhidrogén kitermelésen ahol ezt állami vagy hazai cégek végzik és otthon adózzák le a profitot, mint a Norvégoknál a Statoil, vagy a Hollandoknál a Shell. Ez úgy román gáz mint ahogy a Negro cukorka Magyar amit egy külföldi cég gyártat Törökországban..... Szaud Aráboknál is a Saudi Aramco a legnagyobb kitermelő és még folytathatnám a sort Omán, Katar de még nem annyira tehetős országoknál is mint Brazília (Petrobras), Mexikó (Pemex) vagy Oroszország. Szerinted az OMW meg az Exxon mit fog a bevételből ott leadózni ha már egy 2%-os adóba sem hajlandóak belemenni és inkább azzal fenyegetőznek hogy nem termelik ki a gázt?
"Romania’s government approved a series of taxes via emergency decree in December without an impact assessment or public debate, including a 2 percent tax on turnover for energy firms and a cap on gas prices."

Ha csak simán a nyersanyagból meg lehetne gazdagodni Afrika már a leggazdagabb földrész lenne. románok max kapnak valami bánya járadékot és annyi.. lesz miből kifizetni a Patriot rakétákat meg a rombolókat tengókat
 

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 527
4 823
113
Érdekes elgondolás én picit másképp látom. Szerinted mennyi bevétele lesz ebből a román költségvetésnek? Mert szerintem nem sok. Az a romániai gáz is amerikai lesz leginkább meg osztrák. A Carlyle Group az egyik legnagyobb támogatója a republikánus pártnak... A legnagyobb kitermelő meg az ExxonMobil-lesz az OMW-vel. Az osztrákok meg nem véletlenül ragaszkodnak ahhoz hogy a gáz ne szlovákián keresztül jusson el hozzájuk hanem egyenesen baumgarteni gáz elosztóba. A románok kapcsoltak és meg is akarják emelni az adókat, hogy pénzt is lássanak ebből, de nem nagyon fogja nekik az USA hagyni... Mióta eladták a Petromot az OMW-nek az osztrákok keresnek a román gázon meg az olajon nem pedig ők... Nigéria gazdag ország lett mert kitermelik az olaját a nyugati cégek? Vagy elkezdtek ők utakat építeni? Én nem úgy látom... Azok az országok keresnek a szénhidrogén kitermelésen ahol ezt állami vagy hazai cégek végzik és otthon adózzák le a profitot, mint a Norvégoknál a Statoil, vagy a Hollandoknál a Shell. Ez úgy román gáz mint ahogy a Negro cukorka Magyar amit egy külföldi cég gyártat Törökországban..... Szaud Aráboknál is a Saudi Aramco a legnagyobb kitermelő és még folytathatnám a sort Omán, Katar de még nem annyira tehetős országoknál is mint Brazília (Petrobras), Mexikó (Pemex) vagy Oroszország. Szerinted az OMW meg az Exxon mit fog a bevételből ott leadózni ha már egy 2%-os adóba sem hajlandóak belemenni és inkább azzal fenyegetőznek hogy nem termelik ki a gázt?
"Romania’s government approved a series of taxes via emergency decree in December without an impact assessment or public debate, including a 2 percent tax on turnover for energy firms and a cap on gas prices."

Ha csak simán a nyersanyagból meg lehetne gazdagodni Afrika már a leggazdagabb földrész lenne. románok max kapnak valami bánya járadékot és annyi.. lesz miből kifizetni a Patriot rakétákat meg a rombolókat tengókat
Közös érdekünk az alternatív forrásból Kelet-Európa földgázzal való ellátása, lehetőleg érdekkörünkön belülről Ez teljesülni fog.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 328
4 537
113
Közös érdekünk az alternatív forrásból Kelet-Európa földgázzal való ellátása, lehetőleg érdekkörünkön belülről Ez teljesülni fog.

Közös érdekünk? Érdekkörön belűl? Mármint kiknek? Nekünk meg a románoknak? Őket aztán nem érdekük hogy mi ne legyünk kiszolgáltatva. Nem olvastad milyen hisztit lecsaptak mikor kiderült hogy Magyar cégek kötötték le a BRUA kapacitását:
https://foter.ro/cikk/20180316_valoban_eljut_a_roman_gaz_magyarorszagra

Csak pár csemege mit is gondolnak ők a BRUA vezetékről:
"Bukarestben sokat beszélnek, és keveset mondanak. A mioritikus nyájszellem következetes gyakorlásával nálunk az az elképzelés honosodott meg, hogy a BRUA gázvezeték olyan európai projekt, mellyel a Fekete-tengertől szállítanának gázt Közép-Európa felé. Újabban csak Magyarországig. Ami teljesen hamis.
Az Európai Bizottságnak az az érdeke, hogy változatosabbá tegye a földgázellátást az Európai Unió déli és keleti részén, csökkentse a függőséget az orosz gáztól és rendelkezzen egy alternatív forrással, melynek révén csökkenthető a végfogyasztók által megfizetett ár.
Így aztán az ehhez a gázvezetékhez nyújtott európai finanszírozás csak és kizárólag a Bulgáriából induló, Románián, Magyarországon és Ausztrián áthaladó gázvezetékre szól, mely a TAP vezetékből átveszi a görög-török határig a TANAP-on keresztül eljuttatott azerbajdzsáni gázt. Valójában ez a Brüsszelben felvázolt projekt.
E szakasz végén Románia biztosítja majd az azeri gáz és a görögországi kikötőkben lefejtett cseppfolyós gázok fluxusát, melyek Görögországból indulnak Bulgária felé és az évi 1,5 milliárd köbméter kapacitású Giurgiu–Rusze interkonnektoron keresztül érkeznek hozzánk. A gáz innen Magyarország felé halad majd tovább az évi 1,75 milliárd köbméter kapacitású Újpanád–Csanádpalota interkonnektor felé. Az 1. szakasz elkészülésének 2019. december 31-e a határideje."

"Figyelem: csak a 3. szakaszban említik az országos továbbítási rendszer kibővítését, hogy effektív módon átvehesse a fekete-tengeri gázt, de sehol sincs az leírva, hogy annak össze kell kapcsolódnia a BRUA-val. Ez csak a termelők egy részének az óhaja.
Vajon miért ne tudnánk elképzelni, hogy Romániában egy adott pillanatban arra a következtetésre juthat valaki, hogy ugyanúgy, ahogy a magyar rendszerüzemeltető úgy ítélte meg, hogy gazdaságilag nem éri meg Ausztriáig elvezetni a BRUA-t, mi is számításba vehetjük, hogy gazdaságilag talán nem éri meg a BRUA-ra kapcsolnunk a fekete-tengeri forrásokat.
A kapacitás-lekötés nem jelenti a földgáz megvásárlását
Tehát rágás nélkül lenyeltük a hírt, hogy Románia átadta az összes fekete-tengeri forrást Magyarországnak. Valójában pont fordított a helyzet."

"Ezeknek a cégeknek ahhoz, hogy a magyarországi piac számára hozzáférhessenek a földgáz-forráshoz, szerződést kell kötniük a gáztermelőkkel, akár a fekete-tengeriekről van szó (amennyiben az ottani források rákapcsolódnak a BRUA-ra), akár a kaszpi-tengeriekről. De mit tudunk ebben a pillanatban?"

"A román–magyar interkonnektorba bekerülő gázt az a két magyar cég fogja eladni a szomszédban, melyek állítólag megnyerték a pályázatot. Őszintén,
érdekel valakit Romániában, hogy milyen árat kell majd elviselniük a magyar fogyasztóknak
a BRUA-n keresztül áthaladó azeri gázért? Mert, nyilvánvalóan, az magába fogja foglalni a tranzitdíjat és a két cég által a magyar fogyasztóknak felszámolt díjakat.
4. Képes valaki azt szavatolni, hogy bármelyik fekete-tengeri termelőcégnek érdeke, hogy kizárólag exportra és csakis a BRUA-n keresztül irányítsa át a fekete-tengeri kitermelést? Miért mondom ezt?
Mert a fekete-tengeri termelők 2022-től hozzáférhetnek majd a Tranzit I, Tranzit II és Tranzit III vezetékekhez, melyek sokkal több piachoz biztosíthatnának hozzáférést számukra, melyek érdekesebbek Magyarországnál, mint például Ukrajna, Görögország, Bulgária és Törökország. Vagyis minden kártya játszik. És ahogy azt fentebb említettem, a romániai piacnak elsőbbsége van az offshore-termelésből származó gáz kereskedelmében!"

"Mindenesetre el kell ismernünk, hogy a közelmúltban kevés olyan eset volt, amikor a román hatóságok képesek voltak sikeresen szembeszállni a magyar retorikával, idehaza pedig sokszor akadt számos „jóakaró”, akik keresztbe feküdtek azoknak a projekteknek, melyek felemelhetnék Romániát arra a helyre, melyet megérdemel az Európai Unióban."

A románok nem akarnak ide eladni semmilyen fekete tengeri gázt és mindent meg fognak tenni annak érdekében hogy nekünk ne jusson abból amit a fekete tengeren kitermelnek. Erre a vezetékre energiabiztonságot építeni nekünk baromság. Tetszik vagy sem mi soha nem fogunk megbízni egymásban hogy milyen okból azt most ne boncolgassuk... De nekünk a románokra számítani bármilyen kérdésben nettó baromság, pláne energiabiztonság tekintetében. Ha sikerül is lekötni a gázt és valahogy mégis eljut ide náluk folyamatos kampánytéma lesz ki tudja megtorpedózni a szállításokat....
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 514
5 722
113
Egy kis sztori a 2000-es évek elejéről:

A cégnek ahol dolgozok a 90-es évek vége óta a tulajdonában volt Bukarestben egy üzem. A történet egy szervezett leépítéssel kezdődött.
Ott volt a teljes magyar vezérkar, miközben berontott egy dühős melós, aki ingerülten elmondta, hogy őt nem rúghatják ki, mert csak 2 hónapja van
a cégnél és hogy ő mennyit fizetett az állásért... (Nagyjából 4 havi bért kellett leperkálnia, hogy felvegyék).
Hamar kiderült, hogy a román igazgató asszonyt kellett pénzelni. Sőt jöttek olyan rémsztorik is, hogy a dolgozóktól a kiosztott prémiumokat a parkolóban visszavették, stb.

Az igazgatónőnek gyorsan azonnali hatállyal fel is mondtak. Nem telt el egy óra, amikor berontott a feldühödött férj.
Erősen ajánlotta, hogy a kirúgást felejtsék el, mivel ő a helyi "SECU" (valójában valami utódszervezet) vezetője és nem hagyják el az országot épségben.

Lényeg. Mindenki SOS összepakolt a szállodában és a csomagokat nem merték magára hagyni egy percre sem. Ezek ellenére csak kézipoggyásszal mertek felszállni
a gépre. A poggyászt autóval küldték (féltek, hogy véletlenül drogot találnak náluk).

Ez egy kis része volt a korábbi Romániának, de a lényeg, hogy ez nem fikció, hanem rögvalóság volt.
Mindenért fizetni kellett. Ha iskolába akartál menni fizettél, ha állást akartál fizettél, orvosért, mindenért. A rengeteg ex secus kapcsolatrendszere mindent átszőtt.
Valójában a szocdemek ezt a rendszert képviselik, viszont az ország őket szavazza folyamatosan meg. Hiába hisztizik időszakosan pár (akár több ezer is) nyaralni hazatérő külföldi munkavállaló, alapvetően a helyben élők elfogadják a rendszert amibe belenőttek és amiben leélték az életüket.
Megjegyzem, ők fizetik és tartják el az államot, nem az Olaszországban adózók.

Ez a csaj a Johannis (elnök) embere, így nyilván hatalmi játékos. Egy ilyen elképesztő ügynökhálózat nyilván talál (gyárt, ha kell) hibát benne... Talált is. :rolleyes:

15-20 éve még tényleg így ment mindenhol. Apám sima biztonsági őrnek akart menni egy román tulajdonú gyárba, azzal kezdték az interjút, hogy hat havi fizuval kell lefizetni valakit, ha állást akar kapni.
Ma szerintem már nagyon ritkaságszámba megy az ilyesmi.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 514
5 722
113
Románia aranytojást tojó tyúkja hamarosan költeni kezd. A román partnertől vett gáz nem csak hogy olcsóbb mint az amerikai de szövetségen kívüli érdekcsoportokat sem jutalmazunk vele. Jó irányba halad minden.
https://www.reuters.com/article/us-...llion-romanian-offshore-project-idUSKCN1PW0M1

Csak egyetérteni tudok Stoltenberg úr szavaival.
https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_162943.htm?selectedLocale=en

Azt az aranytojást tojó tyúkot épp most akarja a román ellenzék az amerikai kitermelővel karöltve bagóért eladni. A kormánypárt a legfeljebb 13%-os bányajáradék mellett még bevétel utáni adót is akart volna rá rakni, de az ellenzék, nem épp a román érdekeket szem előtt tartva, meg akarja fúrni.