[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 404
27 932
113
Teljesen mindegy, mit gondol, mert:
1.- nincsen reális politikai súlya
2.- amint megfordul a kocka, ugyan ebben a szovegben átcsereli Ukrajnát Magyarországra ... :rolleyes:
Nem tudjuk mi a politikai realitás, mivel ez mindig változik a történelem során napról napra, ha bukik Ukrajna (és egy része mindenképpen bukni fog, mert már eleve elbukták) a maradékra, pláne ha lakik ott más etnikumhoz tartozó kisebbség akkor az erősebb kutya elvén, akár a lengyelek és akár a románok is igényt tarthatnak,(de csíphet belőle még a belorusz is egy kicsit,) teszem hozzá gyorsan, sem a lengyeleknek, sem a románoknak nem érdekük egy erős Ukrajna, bár az ő szemszögükből még mindig a kisebb rossz, mint egy orosz szomszéd, ellenben valahol ez most nekik is jó, hogy le lett "nullázva" az ukrán haderő, hiszen Oroszország (szerintem) nem fogja megszállni egész Ukrajnát, de a lengyeleknek is biztosan van területi igényük az ukránok felé, a románoknak is, illetve hogy érzékeltessem a dolgot, mert így biztosan hamarabb megérted, hogy mire gondolok, nektek sem érdeketek egy sokkal erősebb magyar haderő!!

Az okát azt gondolom nem kell magyarázni! :)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

MZ/X

Well-Known Member
2021. május 27.
827
3 929
93

Féktelenül osztogattak, most brutális megszorítás vár Romániára​


 

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
669
3 256
93
2.- amint megfordul a kocka, ugyan ebben a szovegben átcsereli Ukrajnát Magyarországra ... :rolleyes:
Látom személyszerint neked ez nagyon tetszene, de leginkább ilyen fordulatott víziónálsz.... Ébresztő.
Jelen pillanatban szlotákia politikai életében igen csak kezd újra eldurvulni a szitu, szóval azt javaslom, hogy mielött miattunk "aggódnál", inkább nézz a lábad elé,mert ott egyre gyűlik a bélsár..
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
488
3 188
93
Románia megszorításokat tervez, a célok értelmezhetőek de nem számolnak a negatív hatásokkal

Azaz igen, minden bizonnyal számolnak, csak az elemzések nem publikusak, a költségvetés szigorú de csak a pozitív hatásokat veszi számba, hogy eleve ne vegye el a kedvét a közegtől akinek végre kell hajtania majd el is kell szenvednie a következményeket. A hírek arról sem szólnak és ez talán nagyobb baj, hogy a deficitcsökkentő intézkedések mire lesznek elegendőek, tartósan konszolidálják a helyzetet, vagy pedig csak a szinten tartásra elegendőek, tehát Románia fékez a lejtőn, vagy meg is indul felfelé, persze szép számok léteznek 2030-ig, de ahogy említettük a negatív hatások értelmezésével nagyon diszkrétek a törvényhozók, de ettől nekünk még nem kell annak lenni. Itt értelmeződik az a régi állítás is, hogy a román gazdaság már a GDP 55%-a környékére tehető eladósodottsága mentén is finanszírozhatatlan és megszorítások kellenek, míg mások pl Magyarország a 73 környéki adósságát is a román harmadát kitevő éves deficit mentén tervezheti - van különbség, nem is kevés, az egyik kezelhető a másik nem.

1, Befagyasztott közalkalmazotti bérek, nyugdíjak, ösztöndíjak, közlekedési támogatások. Az intézkedéssel Románia végleg tönkreveri azt az egyetlen növekedési potenciálját ami a gazdaságát az utóbbi 10 évben fűtötte, a fogyasztás bővülését. A béreken és juttatásokon keresztül visszafogott állami pénzkiáramlás visszafogja a költéseket és a GDP szolgáltató lába sérül, azon kívül kevesebb lesz az adó elsősorban az ÁFA bevétel. Az idei GDP-t 2,5%-ra tervezik a 204-es 0,9-ről ideugorva, de nem látható mi hajtja el idáig a fejlődést, az állami pénzcsapok elzárása inkább ennek ellene hat. A lépés logikus, mert az ország a hiteleit eddig is szétosztotta a működése mentén, azt a köz elköltötte, jól élt és valamennyi adó is visszacsordogált, a GDP nőtt - nyilván az eladósodottság még inkább. Mit remélnek ?
2, A vállalkozások adóinak emelése, az osztalékadó 8-ról 10 re nő, adóztatják az ipari létesítményeket, csökken a társasági adó alól mentesülő vállalkozások száma. A híresen adókerülő országban, egyéb intézkedések nélkül pusztán az adó emelésekkel növelni a bevételeket nedves álom. Tovább növeli az adóelkerülő vállalkozások árelőnyét azokkal szemben akik valóban adóznak, ergo vagy azok is elkerülik a befizetéseket a könyvelési trükkökkel vagy tönkremennek. Az intézkedések sújtják a nemzetközi beruházókat is akik a nemzetközi akkreditált szabályaik mentén nyilván szabálykövetőek, csökkenhet a kölföldről érkező beruházási kedv. Mit remélnek?
3, Megszűnnek a speciális szabályok az IT, az építőipari, mezőgazdasági dolgozók után járó kedvezmények. Talán ez az egyik legátgondolatlanabb döntés, mert ennek nemhogy hozadéka nem lesz, egy euro sem, hanem olyan előnyöket szüntet meg amik kitörési pontjai lennének az ország fellendülésében, de nézzük miért? Az IT szektor az országban elég erős, a szolgáltatásaik az EU-ban is versenyképesek, egy két cég ki is lépett a nemzetközi piacra, a román IT szolgáltatások keresettek, nyilván volt egy árelőnyük és a szakembereknek is kedvező adók a szektor bűővülését jelentették az elmúlt 10 évben. A megszorítások elgondolkodtathatják a munkavállalókat, hogy esetleg nem egy román hanem egy német konyhaasztalra rakják le a laptopjukat és onnan dolgoznak. Egy olyan országban ahol a lakosság negyede / harmada vállal vagy vállalt valaha munkát külföldön ez merész döntés volt. A mezőgazdasági dolgozók megszorítása más módon érint, az ország külker deficitjének zöméért a mezőgazdaság felel, az országban annyira hatékonytalan a mezőgazdaság, hogy mindent olcsóbb behozni, mint megtermelni, pedig az adottságok jók, erre a területre további szorításokat tenni rendkívül átgondolatlan döntés. Az országban már jószerivel csak kukorica és a rozs terem, dönghetnek is a mellek, hogy a balkáni birodalom az EU legnagyobb kukoricatermelője de a Pick Szeged egyedül több hozzáadott értéket állít elő, mint az egész román kukoricatermelés, szóval ez az a strukturális probléma amit évtizedek óta behozatalra kényszeríti az áruházak élelmiszer osztályait és borítja a külker egyensúlyt. Az építőipar eleve rendkívül érintett a fekete vagy szürkegazdaságot tekintve, az adóelkerülés itt a legmagasabb, ráadásul itt a legnehezebb szakembereket találni mert mind inkább külföldön dolgozik, az adókedvezmény pont ezt igyekezett javítani, de ez az esély is elvész. Számos beruházó - pl külföldi autópálya építtetők eleve azon panaszkodnak, hogy nem találnak helyi vállalkozókat, képtelenek tervezni, vagy eleve bekalkulálják az árba a plusz költségeket. A dolgozók sanyargatása méginkább a külföld felé hajtja az egyébként is rendkívül mobilis közeget. Mit remélnek?
4, Számos minisztérium költségvetését a fűnyíró elvnek megfelelően megvágták, néhány úszta csak meg , elsősorban a nemzetbiztonság vagy védelemben érintettek. A minisztériumok a saját működésük mellett a területük támogatásával operálnak a működésük során, az ország a 2025 költségvetés bejelentésekor kijelentette, hogy az EU támogatások felvételéhez szükséges és az EU támogatott beruházásokat az intézkedések nem érintik, most már csak az nem érthető, hogy honnan lesz önrész, ha a hitelfelvételeket korlátozták, az állam intézményeitől pedig forrásokat vonnak el? Az ország egyetlen hajtóereje az EU pénzeinek a költése már 2024-ben is belassult, de 2025-ben semmi jó nem következik a döntésekből . Mit remélnek?

Ami inkább fog történni: A költségvetés helyzete javul, a deficit csökken, de ez is volt a cél, de az egyéb mutatók nem teljesülnek, a 2,5%-os GDP növekedésnek nem látszik a hajtóereje, illetve semmilyen negatív hatást nem vettek figyelembe a szám megálmodói, sanszos hogy az infláció is beragad egy magasabb szinten, a külföldre migrálás gyorsul, a tőkebefektetések csökkennek. Szimpla a kérdés, ha 20024-ben a GDP 9%át eltapsolva adósságként kiizzadtak egy 0,9%-os GDP növekedést akkor a költéseket visszafogva mi okoz 2,5%-os növekedést? Hirtelen elindul 2-3 autógyár? Termelni fog 3-4 új földgázmező? Hirtelen minden emigrált elad mindent külföldön és hazamegy elkölteni mindent? Az állam nem képes hajtani a GDP növekedést ezért vannak a megszorítások, mert túltolta az elmúlt években ezt az aktivitását, most a GDP termelő maradék két rétegről a lakosságtól és a vállalkozóktól reméli hogy a 2,5% összejön. Attól a néptől aki felé az állami pénzkiáramlás befékezett, ergo nem fog fogyasztani és attól a vállalkozói rétegtől akinek a működési körülményei nemhogy javultak de inkább romlottak 2024 óta ... Szóval .... mit remélnek ?
 
  • Tetszik
Reactions: Vontolla