Nem maradnak azok Tartusz ban sokáig. Ahogyan egy kolléga mondta nemrég: a hajók megtudják védeni magukat. Az sz-300 nak meg nem 50km a ható távja....
Az elméleti maximális hatótávot kevésbé érdemes nézni. A nagyon alacsony magasságú célok ellen a radarhorizont korlátoz. Még az alacsony magasságú célok elleni radarok póznára ültetésével sem tudják sík terepen 30-35 km-nél távolabbról indítani a rakétákat 30 méter magasan repkedő célokra.Tehát Hmeimimből Tartuszba és fordítva nem lehet átlőni, ha fűnívóban közlekedő repülőgépek vagy robotrepülők ellen kell védekezni. Nem is beszélve a terepről. Mindkét bázist hegyek veszik körbe. Csak a tenger felé van jó rálátás.
Tartusz és Hmeimim kb. 50 km-re van egymástól.
Igazán értékelhetné valaki, mennyire jó az, hogy most mindkettőn lesz valamilyen Sz-300 kombináció.
Meg azt is, mit ér ez egy, a Földközi tenger irányából, közel vízfelszínen indított támadásnál, jöjjön az hajóról vagy repcsiről.
Mind az Sz-300PMU-2, vagy Sz-400 (még mindig nem tiszta, hogy mi van Hmeimimben, lévén a két rendszer erősen kompatibilis, a rendszerek több eleme azonos, az Sz-300PMU-2 felturbózható Sz-400 elemekkel és Sz-400 kezelni tudja az Sz-300PMU-2 rendszer elemeit), mind az Sz-300V4/Antej-2500 alacsony magasságon, tömegesen támadó robotrepülő célok megsemmisítésére is alkalmas. Elméletileg akár 24-36 célra is tudnak egyszerre rakétát vezetni. 10-25 méteres magasság a minimum (9M96 rakéta használatánál akár 5 méter). Ráadásul a közeli légvédelmüket Panzir-S1-esek erősítik. Elméletileg mindegyik felsorolt rendszer zavarvédelme kiváló. A hatótávolságuk, a rövid reakcióidejük és a légvédelmi rakéták sebessége miatt nehéz ellenük radarelhárító rakétákkal küzdeni. Sőt még a HARM-okat is le tudják lőni. 0,05-0,1 m2 radarkeresztmetszetű, nagy sebességű célok sem jelennek nekik problémát. Hogy lopakodók ellen mit tudnak, azt csak találgatni lehet.
De természetesen minden rendszer túlterhelhető, bár az SZ-300/400 ütegek és a Pantzirok kombinációja esetén ehhez elég sok támadó rakéta/repülőgép kell. Egyik rendszernek sem 100 % a megsemmisítési valószínűsége, bár ugyanarra a célra többszöri indítással elméletileg közel van hozzá.
Azt is érdemes figyelembe venni, hogy 2015 előtt is volt ott légvédelem. Az oroszok által frissen odavitt játékszereken felül a már korábban ott levő néhány Buk-M2E és Pantzir, valamint a régebbi, de ma is jól használható Buk és Osza rendszerekből is van arrafelé. Most a Sztrela-10, KUB, Sz-75, Sz-125 és Sz-200 rendszereket hagyjuk, mert ezek robotrepülők ellen nem sokat érnek és olyan országok támadó repülőgépei ellen sem, amelyeknek van merszük megtámadni az oroszokat, vagy az oroszok által légvédelemmel aktívan védett kormányerőket és kormányzati infrastruktúrát Szíriában.
Az hogy két különböző Sz-300 változat lesz ott, az ellenük való elektronikai harcot is nehezíti. Az Sz-300V4 nagy rakétájának hatótávolsága az AWACS, tankergép, egyéb elektronikai felderítő, irányító, harcálláspont gépek távol tartásában segít. A partvédelmi Bastion-P ütegek Oniks rakétákkal pedig abban, hogy egy repülőgéphordozó kötelék, vagy robotrepcsiket hordozó rombolók ne akarjanak túl közel menni. A megfelelően nagy indítási távolság pedig lehetőséget ad arra, hogy időben reagáljanak. A környező országok reptereiről induló támadással szembeni elrettentésére (illetve arra a célra is) pedig Iszkander is ment Szíriába és ki tudja milyen robbanófejjel. A hajókon is tartogatnak néhány kellemetlen rakétát és robotrepülőt a támadó fél számára. Meg valószínűleg az orosz repülők sem unalmukban sakkozva várnák a támadást.
Az amcsik bemondták, hogy az oroszok készüljenek fel a gépeik lelövésére és a hulla zsákoka, valamint elkezdtek kézi légvédelmi rakétákat szállítani. Az oroszok nem nagyotmondási versenyt akarnak nyerni, hanem odaviszik azt, amitől esetleg mások gépei potyoghatnak el. Kicsit komolyabb technikát, mint a kézi légvédelmi rakéták.
Minden esetre az újabb légvédelmi rakéták megjelenése alsó hangon annyit biztosan jelent, hogy az oroszok tartósan oda visznek, ott tartanak olyasmit, ami miatt érdemes ezeket az ütegeket kivinni és hogy komolyan gondolják legalább a saját bázisaik védelmét. Azaz nem kivonulóban vannak, hanem inkább bevonulóban.
Nagyságrendi erőfölényben, csúcstechnikával bombázgatni kecskepásztorokat és 40 éves technikával felszerelt országokat nem nagy bátorság. Ahhoz viszont tényleg bátorság, vagy botorság kell, hogy az oroszokkal tengelyt akasszon ott bárki, mert ők meg is tudják magukat védni és vissza is tudnak lőni. Nagyjából ennyi lehet az üzenet. Illetve ez a minimum. A többit meg ízlés szerint hozzá lehet gondolni.