[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Értem tehát a kurdoknak lehet saját önálló államuk. Akkor a palesztinoknak is, lehetőleg kettéosztott Jeruzsálem fővárossal? Ja hogy azt azért mégsem....

Igen, szerintem lehetne a kurdoknak. A "világ" szerint meg nem, mert tudtommal még az iraki kurdisztáni népszavazást sem támogatta nyíltan egyik ország sem... A palesztinoknak szintén lehet szerintem. Csak épp Palesztinát pont, hogy elismeri egy csomó ország is.
Már, ha tőlem kérdezed. És ugye nem akarsz a számba adni olyat, amit soha nem mondtam?

Azonban vajon a támadásra is, főleg ha az már nem is a saját területeiken zajlik? Vajon ez jog alapot teremt nekik, hogy az adott országban - ahol ők is csak kisebbségben élnek - ahonnan fegyveres harccal kiszorítják a terroristákat már egyből az övék lehetnek az általuk felszabadított újabb területek? Most akkor végül is ki ellen harcolnak? Az ISIS ellen vagy szíriai és iraki állam ellen ellen....

Önmagukért harcolnak, nem Szíriáért. A felszabadított területek meg kérdéses. Mármint, hogy hozzá akarják-e csatolni a területükhöz, vagy majd kivonulnak (meg hogy egyáltalán az amcsiknak mik a tervei azokkal a területekkel). Ez majd kiderül...

A korábban ott élő, de az ISIS elől elmenekült szírek és irakiak mit szólnak ahhoz, hogy mégsem térhetnek haza, mert bár az ISIS eltűnt most a kurdok tartják megszállva azt.

Én nem tudom, hogy haza/visszatérhetnek-e, vagy nem. Te tudod?


Ha megnézed az Iraki és Szíria kurd területeket az ISIS előtti időben akkor kisebb terület felett diszponáltak...Ki lehet mondani, hogy a kurdok eddig csak nyertek az ISIS elleni háborúban nem is keveset. Amerika elhúzta előttük a mézesmadzagot (geopolitikai és anyagi hasznokat remélve). Most azt akarják elismertetni a világgal, hogy joguk is van ezeket a területeket megtartani...

A kurdok egyelőre csak esélyt nyertek, semmi többet. És igen, az volt az ára annak, hogy valaki egyáltalán segítsen nekik (fegyverekkel, stb. ), hogy a nem kurd területekre is be kellett menniük harcolni. A kurdok jogfosztottak voltak Szíriában, meg Irakban is a 2003-as háború előtt. És már elegük van. Függetlenedni akarnak, erre most van esélyük.

Az összes szír katonai parancsnok egyértelműen kijelentette, hogy Szíria egységes és megoszthatatlan és ha kell fegyverrel fogják ezt visszaállítani.
A törökök is ugyanennyire harciasan állnak a dologhoz. Főleg a Nagy-Kurdisztán kialakulása miatt. Biztos, hogy nem fogják megengedni, hogy a kurdok mind haderő mind anyagiak terén megerősödjenek. Ha kell ezért akár az ördöggel is összefekszenek...
Nem fogják megengedni, hogy később török területeket is elvegyenek mint ahogy, tették azt Szíriában és Irakban is.
A kurd függetlenség el lesz taposva...

Erősen benne van a pakliban, hogy bukta lesz. De ha meg sem próbálják... Ezt a Szíria egységes és megoszthatatlan-dolog meg... Mintha csak az ukrajnai kormányt hallanám. :D

Lehet, hogy kiváló és eltökélt harcosok...az ISIS is az volt. Az ISIS-nek sem volt légierője...nekik sincs. A szíreknek és a törököknek van. A szír és a török hadsereg is sokkal nagyobb mint a kurd fegyveres erők. Főleg ha még Irán és esetleg Irak is beszállna. Nem tudnának egy több frontos háborút hosszú távon elviselni...még amerikai támogatással sem.

A husziknak sincs légierejük, aztán egész jól helytállnak, pedig csak Irán támogatja őket...

A kurdok már rég el bukták ezt a dolgot. Mégpedig azzal, hogy az amcsikkal paktáltak le a hiteltelen SDF-et támogatva.

Senki mással nem tudtak paktálni, mivel senki más nem volt-lett volna partner. Ha függetlenséget akarnak, akkor csak az amcsik vannak nekik. Az SDF meg miért hiteltelenebb, mint bármelyik másik banda ott, Asszadékat is beleértve?

Az orosz-szír sikereket látva még visszaléphettek volna. Ha nem is esküsznek hűséget Asszadnak legalább az SDF-et megtagadhatták volna. Ügyes diplomáciai lépések helyett előre menekültek egy bizonytalan jövőbe kérészéletű sikerükön felbátorodva. Ahelyett, hogy a valódi helyi hatalom, azaz az Oroszország és Irán által támogatott Asszad mellé álltak volna. Később talán autonómiát kaphattak volna elismerésül az ISIS elleni harcokban. Mos azt is el bukták...sőt kitudja mi vár rájuk ha véget ér a háború.
Amerika pedig ismét behúzhat egy rászedett szövetséges által elbukott háborút...

Asszadékból is elegük van már eléggé a szíriai kurdok egy jó részének. Ha meg az amcsik átverik őket (bár fogalmam sincs, hogy pontosan mit ígértek), akkor így jártak... Itt azért elég komoly játszma megy, az meg nagy kockázatokkal is jár, ez van.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Az orosz légierő megsemmisítette - az újabban Dzsabhat Fatah as-Sám elnevezést használó - an-Nuszra Front terrorszervezet legnagyobb szíriai fegyverraktárát - közölte Igor Konasenkov orosz védelmi minisztérium szóvivőjére hivatkozva az MTI.
Az Abu-ed-Duhur település térségében kiépített, több mint ezertonnányi hadianyagot tároló föld alatti arzenált nagy erejű bunkerromboló bomba találta el. Egy SzU-34-es bombázó megölte továbbá az an-Nuszra Front 49 fegyveresét, köztük a keleti szektor hét parancsnokát, akik a terrorszervezet vezérkarának likvidálását követően válságtanácskozásra gyűltek össze.
A művelet az orosz katonai rendészek ellen az idlíbi feszültségcsökkentési övezet határán szeptember 18-án végrehajtott támadás felelősei likvidálásának része volt. Konasenkov szerint a szervezet vezére, Abu Mohammad al-Dzsúláni, aki egy keddi orosz légicsapásban sebesült meg súlyosan, kómába esett.

http://index.hu/kulfold/2017/10/05/sziria_an-nuszra_fegyverraktar/
 
  • Tetszik
Reactions: jani22 and fishbed

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A mudzsahedineknek szállított fegyvereken meg az USA-beli kiképzéseken kivül?Semmi...

Mudzsahedin ≠ Al-Kaida. Az amcsik részéről persze hiba volt az iszlamista ideológiájú mudzsahedint támogatni. Mert ez teremtett ott olyan körülményeket, amik miatt az Al-Kaida létrejöhetett. Amit már viszont nem támogattak.
Bár a fene sem tudja, hogy mennyire volt hiba támogatni az afgán iszlamistákat a szovjetek ellen... Semmi nem fekete, vagy fehér... Ugye azt tartják, hogy a Szovjetunió három főbb dolog miatt omlott össze, a Reagan-féle, jó részben blöff SDI-re válaszul a fegyverkezésbe ölt iszonyatos pénzek, a csernobili baleset és az afgán háború szintén nagyon komoly anyagi és egyéb költségei miatt. Na most akár az is elképzelhető, hogy ha nem támogatják a mudzsahedint, akkor a szovjetek annyival jobban jönnek ki a a dologból (bár én ezt nem tartom túl valószínűnek, hiszem az amcsik is már 16 éve szívnak ott...), hogy nem esik szét a Szovjetunió. És ha nem esik szét, akkor meg még akár a mai napig is szovjet megszállás alatt állhatnánk mi is...

Szíriában pedig legalább akkora hiba (vagy inkább még nagyobb, mivel már nincs nagyobb rossz, nincs Szovjetunió, Asszad rendszere meg nem rosszabb, mint bármilyen ott lehetséges iszlamista hatalom) szerintem az FSA nevű, jelentős részben iszlamista csoportokból álló szervezetet támogatniuk...

Pénz mozgások,törökországonn keresztüli fegyverszállítások,nyugati toborzók munkája,törökországi kiképzőtáborokban való részvétel,meg ilyesmik.

Az ilyen mendemondákat nem árt némi fenntartással kezelni. Mert én pl. azt olvastam pár hónapja, hogy az oroszok kezdtek el fegyvert szállítani az afgán táliboknak... Na kb. ezt is annyira tartom hitelesnek.


De azt azért ugye tudod,hogy ha azok írnák a hsz.-ek 90%-t akik most bőszen lájkolják a palotaforradalmad akkor nem szeretnél annyira ide járni?!
Ez nem kritika a véleményedről (már amennyit komolyan írsz ide belőle),alapvetően helyénvaló,hogy ne szálljon el a fórum csak úgy érzem direktbe nyomod most a kretént azt meg tudjuk nem szabad!:D Peace, meg minden!

Csak a pillanatnyi véleményemet írtam le. Nincs itt semmilyen forradalom. Ide meg azért szeretek járni, mert sokat tanulhatok, olyan infókhoz juthatok, amikhez máshol nem, vagy sokkal nehezebben és így tágulhat a világképem, na meg megismerhetem mások nézőpontját, véleményét. És természetesen nem örülnék, ha bármelyik oldalnak a valósághoz csak távolról közelítő, főképpen érzelmi-ideológiai töltetű "hangja" kerülne túlsúlyba.


Ha negatív következményei lehetnek majd ránk nézve, onnantól nem fogjuk őket támogatni ebben biztos vagyok.

Nyilván. Ha túl meleg lenne a pite, akkor értelemszerű. Nem vagyunk akkora hatalom (sőt, jóformán semekkora), hogy bizonyos erősségűnél nagyobb széllel szemben vizeljünk. Nekünk is természetesen a saját országunk, saját érdekünk kell, hogy az első legyen.

Mellesleg a messze a legértelmesebb, korrekt és realista látásmódja van, technikai tudásban pedig tanulhatnátok tőle....


Köszi, de azért én nem tartom ennyire sokra magam. Persze próbálok realistán szemlélni, amennyire lehetséges. Viszont a tudásomat nem érzem kiemelkedőnek. Vannak a HTKA-n, akiké sokkal nagyobb. De pont ezért is jó idejárni. :)
 

gioo

Well-Known Member
2015. december 25.
13 788
17 336
113
Feszült helyzet az IA. sikeresen ellentámadott az éjjel!És majdnem bekerítette Sukhnah-ot!
DLXE0UCWAAAttHn.jpg
DLXE1L6XUAAg_Cz.jpg
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 113
82 848
113
A hírek szerint kivégezték az egyik orosz állampolgárt a terrorista állatok.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ezt mire alapozod?Csak mert mintha azt kommunikálták volna,hogy a szíriai kurdok nem akarnak elszakadást,csak autonómiát.

Vagy autonómia, vagy elszakadás.
https://mno.hu/kulfold/a-kurdok-most-mar-tenyleg-fuggetlenseget-akarnak-2392054
De ez attól is függ, hogy mit sikerül elérniük, tudnak-e valamikor tárgyalni és jutnak-e valamilyen nekik is megfelelő eredményre a szír kormánnyal, vagy nem. Meg persze meg kéne őket is szavaztatni, hogy pontosan mit akarnak... És Afrin is bonyolítja, ami a török benyomulás miatt így egy exklávészerűség lenne...

Azt meg pl. erre alapozom, hogy Asszadékból is elegük van:

http://www.korunk.org/?q=node/7356

Utolsó bekezdés.
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 450
4 256
113
Igen, szerintem lehetne a kurdoknak. A "világ" szerint meg nem, mert tudtommal még az iraki kurdisztáni népszavazást sem támogatta nyíltan egyik ország sem... A palesztinoknak szintén lehet szerintem. Csak épp Palesztinát pont, hogy elismeri egy csomó ország is.
Már, ha tőlem kérdezed. És ugye nem akarsz a számba adni olyat, amit soha nem mondtam?
Elbeszélsz mellettem...Arra akartam rávilágítani, hogy a palesztinoknak sem lett megengedve az önálló állam, pedig azt ahogy említetted még más országok is támogatták. Akkor a ráadásul több országban élő kurdok hogyan akarnak önállóságot, autonómiát egy nacionalizmustól túlfűtött, állig felfegyverzett, nagyobb ( a kurd önvédelmi erőknél ) hadsereggel rendelkező Törökország, Szíria, Irán, Irak területén?! Úgy, hogy még a k@..ra demokratikus Európában is kiveri a biztosítékot ha valaki függetlenséget meg autonómiát akar.

Önmagukért harcolnak, nem Szíriáért. A felszabadított területek meg kérdéses. Mármint, hogy hozzá akarják-e csatolni a területükhöz, vagy majd kivonulnak (meg hogy egyáltalán az amcsiknak mik a tervei azokkal a területekkel). Ez majd kiderül...
Ezért írtam, hogy a zavarosban halásznak. A szíriai kurdok még inkább mert nekik még olajban gazdag törzsi területeik sincsenek...nosza foglaljunk el néhányat az SDF-el karöltve. Na ez verte ki nálam a biztosítékot. Pedig előtte nagyon tiszteltem őket...de amit most művelnek az hosszútávon politikai és nemzeti öngyilkosság.

Én nem tudom, hogy haza/visszatérhetnek-e, vagy nem. Te tudod?
Ezt a kijelentésedet nem igazán tudom értelmezni?! Jelenleg is zajlik a szír kormány által a hazatérő szírek visszatelepítése a települések, infrastruktúra újjáépítése az ISIS-től, SDF-től megtisztított területeken.

A kurdok egyelőre csak esélyt nyertek, semmi többet. És igen, az volt az ára annak, hogy valaki egyáltalán segítsen nekik (fegyverekkel, stb. ), hogy a nem kurd területekre is be kellett menniük harcolni. A kurdok jogfosztottak voltak Szíriában, meg Irakban is a 2003-as háború előtt. És már elegük van. Függetlenedni akarnak, erre most van esélyük.
Ebben egyetértek...azonban ezt elszúrták.
Mennyien vannak Szíriában? 1,5 millió kurd egy a háború előtt 21 milliós többnyire arabok lakta országban. Semmi gond...a lehetőség valóban adott volt nekik. Szerintem Asszad belement volna egy autonómiába, vagy legalább, hogy emberszámba (nyelvüket, kultúrájukat elismerik), esetleg állampolgárként tekintsenek rájuk. Amennyiben továbbra is az ISIS és talán később az SDF ellen küzdenek. Ők döntöttek, és véleményem szerint rosszul. Egy idegen, ellenséges hatalom (USA) által támogatott, illegitim, nem szírekből álló, rablóbanda mellett törtek lándzsát. Majd a történelem megmondja igazuk volt e? Azonban ha a háború lezárását követően nem úgy alakulnak a dolgok ahogy remélték. Akkor ne csodálkozzanak ha rosszabbra fordulnak a dolgok. Esetleg a török légierő mellett már a szír légierő is bombázza majd a falvaikat. Vagy jön egy kis török-szír etnikai tisztogatás...a hangsúly a rosszabb szón van.

Erősen benne van a pakliban, hogy bukta lesz. De ha meg sem próbálják... Ezt a Szíria egységes és megoszthatatlan-dolog meg... Mintha csak az ukrajnai kormányt hallanám. :D
A Tigris meg Törp Papa is ugyanezt nyilatkozta...

A husziknak sincs légierejük, aztán egész jól helytállnak, pedig csak Irán támogatja őket...
Ja a szaudi zsoldos papírmassé hadsereg ellen talán még a magyar hadsereg is jól helytállna.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Újabb Kalibr-NK csapás a terroristákra, ismét tengeralatjárókból


Nem értem ezt a sok kalib-NK indítást

Miért nem a kh-59mk vagy az új mk2 lövöldözik? Vagy su-34 Kab-1500.al szétkapná? Még is csak egy 4 mlikás rakéta aminek az árából 4 r-77-1 lehet venni
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 337
20 786
113
Asszad belement volna egy autonómiába, vagy legalább, hogy emberszámba (nyelvüket, kultúrájukat elismerik), esetleg állampolgárként tekintsenek rájuk.
Ezt mondjuk alá is támaszthatnád valamivel. Közben gondolj mondjuk a 250 ezer állampolgárságától megfosztott kurdra.

A Tigris meg Törp Papa is ugyanezt nyilatkozta...
Valamint Poros Jankó és Turcsinov is.