[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 910
113
Mikor ezeket a nem ritka eseteket látom, hogy túlerőben megszaladnak mind az Iraki mind a Szír erők, ötlik fel bennem az, hogy az egyébként agyon sztárolt IDF ből az csinált legendát pusztán hogy folyamatosan ilyen arabok ellen védekezett, vagy tényleg közel annyira jók ahogy a világ hiszi róluk?! Vajon Izrael dél kelet Ázsiában még létezne egyáltalán hasonló népesség arányok, külpolitikai felállás esetén? Nekem egyre erősebb kétségeim vannak...

Az aktív IDF tagoknak semmilyen konkrét harci tapasztalatuk nincs. A légierő csak olyant bombáz aminek nincs légvédelme, a gyalogság csak olyan ellen megy akik a fennebb említett "hősiességet" produkálják vagy teljesen fegyvertelenek. Konkrét harcoló ellenféllel rég nem volt dolguk, akiknek némi korszerű felszerelése is legyen képzett katonákkal.

A II VH-s szovjet12 éves reguláris szempontból képzetlen partizán fiúk felkoncolnák a random arab csapatokat létszámhátrányból...
Ez így igaz, és a jelenlegi német haderőt is az akkori.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 213
113
Az aktív IDF tagoknak semmilyen konkrét harci tapasztalatuk nincs. A légierő csak olyant bombáz aminek nincs légvédelme, a gyalogság csak olyan ellen megy akik a fennebb említett "hősiességet" produkálják vagy teljesen fegyvertelenek. Konkrét harcoló ellenféllel rég nem volt dolguk, akiknek némi korszerű felszerelése is legyen képzett katonákkal.


Ez így igaz, és a jelenlegi német haderőt is az akkori.

Azért az az IDF akkor is a leginkább harchelyzetben lévő hadseregek egyike a világon. Folyamatosan készenlétben vannak, hatalmas tradícióval, és tapasztalattal, jó képzési programmal, és kiképzőkkel, korszerű vezetéssel és fegyverzettel. Nem sok hozzájuk fogható van a világon, én azt gondolom. Viszont amit írtam, azt komolyan írtam, nagyon kiváncsi vagyok arra, hogy a hatalmas és fényes győzelmeikben mennyire volt szerepe a saját csapataik kiválóságának, és mennyire annak, hogy ilyen semmirevaló arabok ellen harcoltak. Amit látok a jelen arabok által vívott konfliktusokból, nekem egyre inkább az jön le, hogy ezek nem érnek semmit ott abban a térségben, és ászt csinálnak gyakorlatilag minden legalább közepes ellenfélből.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 213
113
Tradíció majd 200 év múlva lesz az IDF-nél!
Rendben, átfogalmazom: Olyan modern fegyverekkel vívott TAPASZTALAT birtokában vannak, amilyen a világon sok másik országnak NINCS. Ha a méretüket is belevesszük, hihetetlen jól állnak, mert kb. az USA/SZU/RUS vonalon állnak valós harctéri tapszatalatban. Még Kína sem mondhatja el magáról, hogy az elmúlt évtizedekben valós harci helyzetben kellett vadászgépeket együtt mozgatnia légtérellenőrző gépekkel, légitankolnia, összhaderőnemi harcot vívnia. Az a kis ország meg igen.

Nekünk voltak huszáraink, Ők meg vívtak meg tömeges légiharcot szuperszónikus gépek ellen. Így pontos.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 594
79 791
113
Rendben, átfogalmazom: Olyan modern fegyverekkel vívott TAPASZTALAT birtokában vannak, amilyen a világon sok másik országnak NINCS. Ha a méretüket is belevesszük, hihetetlen jól állnak, mert kb. az USA/SZU/RUS vonalon állnak valós harctéri tapszatalatban. Még Kína sem mondhatja el magáról, hogy az elmúlt évtizedekben valós harci helyzetben kellett vadászgépeket együtt mozgatnia légtérellenőrző gépekkel, légitankolnia, összhaderőnemi harcot vívnia. Az a kis ország meg igen.

Nekünk voltak huszáraink, Ők meg vívtak meg tömeges légiharcot szuperszónikus gépek ellen. Így pontos.


félreértés ne essék!Csak a tradíciók meglétében nem értek egyet.Valóban nagyon nagy tapasztalataik vannak amiket nem lehet figyelmen kívül hagyni bár hasonlóan fejlett és szervezett ellenség ellen nincs tapasztalatuk.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 213
113
félreértés ne essék!Csak a tradíciók meglétében nem értek egyet.Valóban nagyon nagy tapasztalataik vannak amiket nem lehet figyelmen kívül hagyni bár hasonlóan fejlett és szervezett ellenség ellen nincs tapasztalatuk.
Na így már egyet értek, nagyon is! Pont erről az oldalról kezdtem el pedzegetni a dolgot, ha láttad hogy honnan indult ez a kérdés tőlem. Arra lennék én is nagyon kíváncsi, hogy mennyire csináltak belőlük "sztárt" az arabok, és mennyire jók valójában egy szervezett ,komoly/normális morállal rendelkező ellenfél ellen??!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 910
113
Azért az az IDF akkor is a leginkább harchelyzetben lévő hadseregek egyike a világon. Folyamatosan készenlétben vannak, hatalmas tradícióval, és tapasztalattal, jó képzési programmal, és kiképzőkkel, korszerű vezetéssel és fegyverzettel. Nem sok hozzájuk fogható van a világon, én azt gondolom. Viszont amit írtam, azt komolyan írtam, nagyon kiváncsi vagyok arra, hogy a hatalmas és fényes győzelmeikben mennyire volt szerepe a saját csapataik kiválóságának, és mennyire annak, hogy ilyen semmirevaló arabok ellen harcoltak. Amit látok a jelen arabok által vívott konfliktusokból, nekem egyre inkább az jön le, hogy ezek nem érnek semmit ott abban a térségben, és ászt csinálnak gyakorlatilag minden legalább közepes ellenfélből.
A folyamatos készenlét nem jelent folyamatos harchelyzetet és harci tapasztalatot, főleg nem harci morált ami éles helyzetekben is megmarad. Fegyvertelen civileket lőnek legtöbbször, a légierejük meg nem volt légiharcban vagy veszélyeztetett légtérben évtizedek óta. Azzal, hogy átmennek Gázába lakóházat bombázni, nem lesz harci tapasztalatuk a pilótáknak. És gyakorolhatsz bármennyi légiharcot meg "ellenséges terület feletti repkedést" nem éles körülmények között, mert csak a rendes háborúban motoszkál ott a fejedben, hogy te innen élve lehet ha nem jutsz haza.
Én úgy képzelem el, mint a Vörös Khmereket, kemények voltak a lakosság ellen, mert azok nem voltak felfegyverezve és nem képviseltek erőt, aztán az épkézláb vietnámi sereg mikor bement, akkor szétkapták őket, mint etióp gyermek a segélycsomagot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 594
79 791
113
Na így már egyet értek, nagyon is! Pont erről az oldalról kezdtem el pedzegetni a dolgot, ha láttad hogy honnan indult ez a kérdés tőlem. Arra lennék én is nagyon kíváncsi, hogy mennyire csináltak belőlük "sztárt" az arabok, és mennyire jók valójában egy szervezett ,komoly/normális morállal rendelkező ellenfél ellen??!

Amúgy senkinek nincs...;) Az oroszoknak Grúzia okán van egy kicsi bár annyira totális túlerőben voltak nem csak mennyiségben hanem vezetésben is ami ezt a tapasztalatot eléggé annulálja.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 213
113
Amúgy senkinek nincs...;) Az oroszoknak Grúzia okán van egy kicsi bár annyira totális túlerőben voltak nem csak mennyiségben hanem vezetésben is ami ezt a tapasztalatot eléggé annulálja.
Igen, ez tény, az gyakorlatilag egy kis hadijáték szintjén volt az egész haderejüket nézve. Ahogy az USA vezette erők ugyan ezt eljátszották kicsiben a Szerbek ellen, illetve nagyban Irakban, de ott megint bohócok ellen...
 
S

szpg9

Guest
Amúgy senkinek nincs...;) Az oroszoknak Grúzia okán van egy kicsi bár annyira totális túlerőben voltak nem csak mennyiségben hanem vezetésben is ami ezt a tapasztalatot eléggé annulálja.


---Azért a tapasztalat okán nekem Csecsenföld is beugrik, aminek eseményei hozzájárultak a haderő átszervezéséhez...
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 335
113
Ez a különbség a fanatizált ISIS harcosok meg a sorozott SAA állomány között...Ezt csak nagyon erős fegyelemmel/kiképzéssel és veterán, sokat tapasztalt front tisztekkel lehet kezelni. Ami néhány különleges egységüknél megvan a regulárisoknál viszont baromira hiányzik....
A terrorista csoportok lefejezős, kivégzős pszichológiája is elég demoralizáló hatású. Hasonló szituációban egy frissen sorozott háromszor is meggondolja, vállalja e a fogságba esést. Félnek tőlük mint a tűztől. Addig nincs baj amíg a kormány csapatok offenzívában vannak...dübörögnek az ember körül a tankok meg húznak át az ember feje fölött a helikopterek. Azonban ha napokra, hetekre be vannak osztva területvédelemre úgy, hogy lehet nincs is a környéken semmilyen baráti technika na az már más tészta. Aztán egy nap hirtelen megindul egy ilyen ellentámadás...na ott gyorsan elválik a gabona az ocsútól.
Van rá végső megoldás csak kissé drasztikus....
A szír hadseregben a tiszteknek parancsmegtagadás esetén jogában áll fegyvert használni? Mert ha igen akkor egy ilyen szituációban 2-t agyonlő a többi meg visszamászik a helyére...Működik hacsak nem a tiszt az első a menekülők között.
Nem lehet ugyanazt elvárni ugyanabban a szituációban egy szerződéses katonától mint egy sorozottól, főleg nem egy milicistától.
Valaki írta korábban, hogy a 2 kivégzett orosz esete is hasonló volt. A szírek elszaladtak a nehézfegyverzetű ellenség elől míg a 10 orosz meg beásta magát és utolsó töltényig harcolt...csak kettő esett fogságba.
Egyébként, meg sok más tényező is lehetett mint a gyávaság...bár ebben az esetben ez is eléggé lehetséges.
Lehet hogy csak a rugalmas elszakadás taktikáját alkalmazták, mert nem volt értelme harcba szállni. Nem volt semmilyen páncélelhárító fegyverük, erősítési lehetőség, légicsapás kérés stb. Egy jó tiszt mindig tudja mennyit érnek az emberei. Meddig tudnak egy adott erő ellen tevékenykedni és mikor kell területet feladni, visszavonulni mert beérkező erősítés nélkül csak felmorzsolnák őket.
Látszik a felvételen, hogy drónt használt a támadó. Én például biztos arra használnám, hogy egy offenzíva előtt megkeresném a leggyengébb pontot és ott vetnék be tankot meg IFV-t ahol a leghatásosabb, legdemoralizálóbb. Ha van is a környéken nehéz fegyverzet mire oda hozzák már megtörtént az áttörés...
Lehet az is, hogy csak azért adták fel a dombot mert úgy gondolták a házak között jobban tudnak védekezni. Páncélosok ellen mondjuk nem rossz taktika. Kivéve ha azok megállanak a településen kívül és csak a benyomuló gyalogságukat támogatják messziről.
Bármelyik megoldást is választották...menekülés, halogató taktika. Sajnos nem jött be nekik, legalábbis a legtöbbjüknek nem.
Volt ott egy rakás épület jobbra, onnét senki nem futott ki. Furcsa. Volt ott előtte egy füstölgő tank, vagy tüzérséggel lőtték korábban,vagy volt már egy korábbi roham. Furcsa hogy a Nuszra hk mintegy tökéletes célt mutatva elvonul a díszes brigád előtt kb 30m-re. Műszaki zár, de legalább egy árva RPG vagy ZU-23 hihetetlen hogy nem volt. Ettől jobb célpontot... És az összes mamlasz egy halomba fekszik a nyílt területen és semmi oldalvédelem, pedig olyan tuti épületek vannak ott és a bejárat is jobbra teljesen blokkolható lenne. Ez egy gyász... egy kiberhelt BMP, egy motorbicikli,meg egy rozsdás T-55 elég volt ehhez egy olyan taktikával ami totál bukó megkockáztatom mindenki más ellen.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and tomippo

szegcsab

Well-Known Member
2015. január 25.
6 910
15 232
113
Volt ott egy rakás épület jobbra, onnét senki nem futott ki. Furcsa. Volt ott előtte egy füstölgő tank, vagy tüzérséggel lőtték korábban,vagy volt már egy korábbi roham. Furcsa hogy a Nuszra hk mintegy tökéletes célt mutatva elvonul a díszes brigád előtt kb 30m-re. Műszaki zár, de legalább egy árva RPG vagy ZU-23 hihetetlen hogy nem volt. Ettől jobb célpontot... És az összes mamlasz egy halomba fekszik a nyílt területen és semmi oldalvédelem, pedig olyan tuti épületek vannak ott és a bejárat is jobbra teljesen blokkolható lenne. Ez egy gyász... egy kiberhelt BMP, egy motorbicikli,meg egy rozsdás T-55 elég volt ehhez egy olyan taktikával ami totál bukó megkockáztatom mindenki más ellen.

A legnagyobb hiba a sok egycsomóban lévő, felfegyverzett terepjáró gyors elvesztése volt. Egy ütéssel kiütötték (a korábban említett SVBIED-el) az összeset. Az így "nehézfegyverek" nélkül maradt, sokkot kapó nyomorult banda (akiknek lehet épp az épületben haldokoltak a pararancsnokai) meg egyből futásra vette. Szerintem a sorsdöntő pillanatokat (az akció elejéről) pont nem láttuk.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 594
79 791
113
A legnagyobb hiba a sok egycsomóban lévő, felfegyverzett terepjáró gyors elvesztése volt. Egy ütéssel kiütötték (a korábban említett SVBIED-el) az összeset. Az így "nehézfegyverek" nélkül maradt, sokkot kapó nyomorult banda (akiknek lehet épp az épületben haldokoltak a pararancsnokai) meg egyből futásra vette. Szerintem a sorsdöntő pillanatokat (az akció elejéről) pont nem láttuk.


Mit csináltál volna a harckocsi ellen pár pick uppal?Az volt a baj,hogy nem lőtték ki a harckocsit meg a BMP-t.
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 337
20 786
113
A kelet-hamai IÁ zseb minden állítás ellenére sosem lett teljesen felszámolva.
https://skylightsyria.wordpress.com/2017/10/06/map-the-wadi-al-adhib-pocket/
DLcrcvIW4AAPxRK.jpg:large