Az orosz lakossagnak nagyobb melyrehatobb tapasztalata van a TASS al meg azosszesoroszallami hirygynokseggeltajekoztatassal. Ennyire veszik ok komolyan :
Csernobil ugyan már több mint 33 éve történt, de az orosz állam reakciói egy nukleáris balesetre azóta se változtak sokat. Ahogy akkor, úgy most is az első reflex a tagadás és az ilyen esetekben a balesetben érintett lakosság számára létfontosságú információk elhallgatása, eltüntetése volt. Még ha a múlt csütörtöki baleset léptékében sokkalta kisebb is volt a csernobilinál, azért mostanra már hét halálos áldozata van, köztük az orosz állami atomenergiaipari vállalat, az új paksi atomreaktort is építő Roszatom tudósai.
A baleset tehát
még csütörtökön történt Oroszország északi-tengeri partvidékén, a Nenoksza rakétakísérleti telep előtti vízszakaszon. Bár a közeli, a teleptől mindössze negyven kilométernyire levő Szjeverodvinszk katasztrófavédelmi illetékesei azonnal jelezték, hogy két mérőeszközük is kiugró sugárzást - rövid ideig a természetes háttérsugárzás 200-szorosát - mért, tájékoztatásukat hamar eltüntették a város honlapjáról.
A hadsereg ugyanis ekkor még mélyen hallgatott a baleset jellegéről, közleményükben azt állították, hogy egy folyékony üzemanyagú rakéta hajtóművének robbanása miatt keletkezett tűz, és nincs semmiféle sugárzás.
A lakosságot a hivatalos tájékoztatás nemhogy nem győzte meg, hanem pont ellentétes hatást váltott ki. A környék gyógyszertárai pillanatok alatt kifogytak a jódból, amit ilyen esetekben a sugárfertőzés elkerülésére szoktak szedni.
Három nappal a történtek után végül a kísérletet felügyelő Roszatom, az orosz állami atomenergiaipari vállalat végül
kénytelen volt beismerni, hogy "folyékony üzemanyagú rakétamotor izotópos erőforrása" mondot csődöt és okozott robbanást. Ez elég zavaros magyarázat, de egyben az első, amiben elismerték a baleset nukleáris jellegét.
Nekikmar evtizedes tapasztalatuk van a TASS and Tsi hitelessegevel kapcsolatban SOT! Nekunk is.