[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 255
68 030
113
Ó, és mennyire igazuk van! Az, az az államilag elkovetett, nemzetkozi normakat figyelmen kivul hagyó, terrorizmust pártoló magatartas a, amit a nyugat elkovetett egy bekes szuveren orszag ellen, minden hataron, jogszabalyon tulmegy.

 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 255
68 030
113
Asszad elnok es Hszi Csin Ping.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 651
113
sziria-terkepe-2021-ben-azota-a-hatarvonalak-nem-nagyon-modosultak-625489.jpg


Szíria térképe 2021-ben. Azóta a határvonalak nem nagyon módosultak. Pirossal a kormányerők, sárgával és narancssárgával a kurdok, az északi halványzöldek a török területeket jelölik, a fehér a törökbarát felkelők idlíbi központja, míg délkeleten a felkelők sivatagi bázisa látható sötétzölddel. A kép forrása: Wikimedia Commons


Mi zajlik jelenleg Szíriában?
AZ UTÓBBI IDŐBEN AZONBAN TÖBB OLYAN ESEMÉNY IS LEJÁTSZÓDOTT, AMI MIATT ARRA LEHET KÖVETKEZTETNI, HOGY MÁR AZ ELMÚLT ÉVEKBEN GYAKORLATILAG STATIKUSSÁ VÁLTOZOTT FRONTVONALAK SEM VEHETŐK KŐBE VÉSETTNEK.

Három kiemelhető dolog történt, ami alapján feltételezhető, hogy a jövőben további mozgolódások várhatóak, és senki sem dőlhet igazán hátra:

1.Orosz bombázások a törökbarát felkelők ellen: ezek a lépések több dolgot jeleznek egyszerre. Egyrészt azt, hogy Oroszország nem akarja elengedni Szíria kezét, továbbra is aktívan támogatja a kormányerőket és ezért hajlandó be is avatkozni. Moszkva nemzetközi helyzete egyre szorongatóbbá vált az ukrajnai háború kirobbanása óta, ezért minden barátságos országra oda kell figyelnie. Az oroszok tulajdonképpen megmentették a szír kormányerőket a teljes összeomlástól 2015-ös beavatkozásukkal, azóta is rajta tartják a szemüket Damaszkuszon. Az orosz vadászgépeken túl a szír kormányerők szárazföldi csapatai is a térségbe vonultak, de végül elmaradt az előzetesen gondolt nagy területszerző hadművelet.

EZEK AZ ESEMÉNYEK AZT BIZONYÍTJÁK, HOGY EGYRÉSZT AZ OROSZ KATONÁK TOVÁBBRA IS AZ ORSZÁGBAN TERVEZNEK MARADNI, MÁSRÉSZT PEDIG HOGY A SZÍR KORMÁNYERŐK TOVÁBBRA SEM TETTEK LE IDLÍBRŐL. A TÖRÖKÖK ÁLTAL TÁMOGATOTT FELKELŐK KISZORÍTÁSHOZ AZONBAN ANKARÁNAK IS LESZ EGY-KÉT SZAVA.

2. Felkelések Szuvajdában: az ország déli, drúzok lakta részeit többnyire elkerülték a polgárháború eseményei, bár szórványos harcok voltak. A síita iszlám egyik alágának számító, rendkívül zárt vallási kisebbséget alkotó drúzok megosztottak a kormány támogatását illetően, sok, a területről származó harcos és magas rangú parancsnok harcolta végig a polgárháborút a kormány mellett. Augusztus végén azonban váratlanul alakultak a dolgok a térségben: hatalmas tüntetések kezdődtek a a régió központjának számító Szuvajdában. Ennek oka elsősorban abban keresendő, hogy a szír kormány igyekezett népszerű intézkedésekkel a társadalom bizalmát visszanyerni, ennek részeként a közalkalmazottak bérét és a nyugdíjt megduplázta. Ez hatalmas inflációt eredményezett az országban, az életkörülmények hirtelen romlottak. Ezeken a tüntetéseken a gazdasági elégedetlenség gyorsan kormányellenes hangokkal párosultak, és gyakran merült fel, hogy az országban tapasztalható szektás megosztottság mennyire köszönhető Basszár el-Asszad elnöknek, illetve a rendszer korruptsága ellen is felszólaltak.
A HASONLÓ MEGMOZDULÁSOK ARRA HÍVJÁK FEL A SZÍR KORMÁNY FIGYELMÉT, HOGY A HARCOK CSITULÁSÁVAL NAGY FIGYELMET KELL SZENTELNIE A GAZDASÁG RENDBETÉTELÉNEK, MERT KÖNNYEN ELHARAPÓDZHAT A HELYZET DAMASZKUSZ ELLENÉBEN.

3.Összecsapások az Eufrátesz völgyében. A kurdok az Eufrátesz keleti oldalát uralják, illetve néhány ponton átnyúlik a fennhatóságuk a nyugati partszakaszokra is. Az Amerika-barát harcosoknak Washington nagy hasznát vette az Iszlám Állam elleni küzdelemben, 2019-ben az terrorszervezet utolsó bázisait az ő segítségükkel foglalták el az Eufrátesz völgyében. Ezzel az Északkelet-Szíria nagy részét uraló, kurd vezetésű ernyőszervezet, az SDF (Syrian Democratic Forces) kifejezetten nagy és nyersanyagban gazdag területek felett szereztek fennhatóságot. (Rövid intermezzo: az olajmezők megszerzéséért vívott versenyfutásban egy rövid időre még a terrorizmus elleni harcok is félre lettek téve, nehogy a kormányerők szerezzék meg a jövedelmező olajkutakat.) A térség feletti kurd ellenőrzés azonban nem akadálytalan: egyrészt itt többségében arabok laknak, akik nem nézik jó szemmel a kurdok felügyeletét, másrészt az amerikaiak a terrorellenes harcokra hivatkozva nem igazán törődnek az SDF felügyeletének milyenségével.
A VÁDAK SZERINT A KURDOKNAK CSAK A PÉNZ KELL A TERÜLETRŐL, DE NEM IGAZÁN TÖRŐDNEK A HELYIEKKEL, A FOLYÓVÖLGYRE RÁADÁSUL NEM FORDÍTANAK FIGYELMET.

A térségben ráadásul a kurdok fontos partnere lett az egyik megkerülhetetlen „üzletember”, akit számos kétes üzlettel gyanúsítottak. Mivel az „Abu Khawla” névre hallgató vezető elkezdett a helyi törzsek autonómiája mellett felszólalni, ezért kényelmetlenné vált az SDF-nek. 2023 augusztus 27-én egy csellel az egyik kurd központba, Haszakába hívták, majd ott letartóztatták. Ironikus módon pont azt gondolták ettől, hogy a helyi törzsek lojalitása fog növekedni.
NEM ÍGY TÖRTÉNT, FELKELÉSEK ROBBANTAK KI, KÖRÜLBELÜL 3000 TÖRZSI HARCOS ESETT NEKI A KURDOKNAK, MAJDNEM KÉT HÉTIG TARTÓ, 90 EMBER HALÁLÁVAL JÁRÓ, VÉRES ÜTKÖZETEK ÁRÁN TUDTÁK VISSZASZEREZNI A FELÜGYELETET AZ SDF KATONÁI A LÁZADÓ FALVAK FELETT.

Az eset azonban hosszútávú következményekkel jár: egyrészt szinte teljesen elvesztette a hitelességét a területen az SDF, ráadásul a bizalom már nem is egykönnyen helyreállítható, másrészt esélyt adott a szír kormányerőknek, hogy a helyi törzsek védelmezőjének képében újabb országrészeket szerezzenek vissza. Ráadásul Szíria egyik legértékesebb zónáit, a gazdaságilag kiemelkedő szerepkörű olajmezőket. Ez a völgy az Iszlám Állam utolsó bástyája is volt, itt tartottak a legtovább a harcok, és sokan attól félnek, hogy ezeket az ellentéteket kihasználva újraépítik a térségben a hálózataikat.
A HELYIEK EGYELŐRE AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKAT KÉRIK SZÁMON A TÉTLENSÉGÜKÉRT, ÉS A VÉLT VAGY VALÓS KURD ELNYOMÁS MIATT, DE HA WASHINGTON NEM TALÁL HAMAROSAN VALAMILYEN MEGOLDÁST, AZ KÖNNYEN DAMASZKUSZ KEZÉRE JÁTSZHATJA A STRATÉGIAI FONTOSSÁGÚ EUFRÁTESZ VÖLGYÉT.

 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 326
20 745
113
Azért én árnyalnám kicsit a szakértő úr által festett képet.
míg délkeleten a felkelők sivatagi bázisa látható sötétzölddel
Ez az amcsi kézen lévő Al Tanf körzet. Lakatlan sivatag.

A kurdok eredetileg nem is akartak a (kb.) naranccsal jelzett övezet alá menni, mert az már arab vidék és van ugye egy pár száz éves nézeteltérésük. Csak hát a (döntően) kurd erőből SDF lett, az amcsi támogatásnak meg volt (van) néhány feltétele. Ebben tehát nincs semmi új és semmi meglepő. A jóformán naponta változó törzsi szövetségeknek ez a sokadik lépése.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 897
87 092
113
Asma jól nézz ki. Úgy tűnik, teljesen meggyógyult.
És imádják!
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 090
82 724
113
A SZAK területének amerikai ellenőrzése alatt álló részén folytatódnak a szíriai olaj kitermelésére és exportjára irányuló illegális tevékenységek. Naponta több száz kamion szállít szíriai olajat Irakba.

Egy ilyen konvojjal találkoztak egy Ka-52-es helikopter orosz pilótái, miközben Kelet-Szíriában végeztek légi járőrözést.