<blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="jurgenbauer"><blockquote rel="jurgenbauer">http://index.hu/nagykep/2015/11/26/kurd_nagykep/
"A különböző kurd frakciók és milíciák ellentéteit az Iszlám Állam fenyegetése simította el. Amikor a lendületben lévő kalifátus harcosai 2014 szeptemberében Kobanihoz értek, úgy tűnt, bekövetkeztek a szíriai Rojava végórái. Az IS mudzsahidjei négyszáz falut özönlöttek el, és – a török kormány kétkulacsos politikájának köszönhetően – még a török határ felől is megrohamozták a várost. A civil lakosságból sokan ezért inkább vállalták a hosszabb és kockázatosabb utat Irak felé, mint hogy a török hatóságoknak szolgáltassák ki magukat."
Jó kényesek a határaikra, mi?
</blockquote>
Ez is azért volt, mert kényesek a határaikra. Nem akarják, hogy megszülessen Kurdisztán. </blockquote>
Ez dumának a kocsmában talán elmegy, de elfogadható magyarázatnak nulla. Törökországnak pont annyira van joga saját területének védelmére, amennyire a más területét tiszteletben tartja, azt pedig tudjuk, hogy hol a légierejük, hol a hadseregük is "átlátogat" időnként Irakba és Szíriába a kurdokhoz, és nem éppen barátkozni. Elméletileg joguk van, hogy akadályozzák Kurdisztán állam létrejöttét a mai török területeken, de azért én ezen is elgondolkoznék, mert mi van a többmilliós kisebbség jogaival? Ha viszont ez az új állam Irak vagy Szíria területéből kiszakadva jön létre, erről lehet véleményük, moroghatnak a bajuszuk alatt, de semmi jogalapjuk a katonai beavatkozásra. Ez pont olyan, mint mikor a szomszéd lánya férjhez megy, és átrendezik a lakást, mert odaköltözik az új férj. Lehet véleményem az új vejkóról (esetleg mert ismerem), adhatnék tanácsot az átrendezésre (ha kérdeznének), de semmi jogom beleavatkozni a dologba, pláne nem erőszakkal.</blockquote>
Egyetértek veled, én csak az ő szemszögükből nézve írtam ezt. Ocsmány dolognak tartom, hogy támogatják az ISIS-t, de az ő szemszögükből nézve logikus lépés, hisz amíg van ISIS, addig a kurdoknak nem lesz független állama.
Persze az egész már akkor elcsesződött török szempontból, amikor besegítettek a szír kormány szétverésébe. Ha ma is stabil kormány lenne Szíriában, akkor a kurdok sem alapítanának hamarosan államot. Szóval a törököknek (is) köszönhető, ha Kurdisztán megalakul. Persze ők valószínüleg azért avatkoztak be Szíriában, mert gondolták, hogy kapnak ők is egy kis potyaföldet ha szétesik, csak aztán az oroszoknak hála nem úgy alakult, ahogy ők eltervezték, most meg próbálják menteni a menthetőt és elódázni Kurdisztán megalakulását. Amit valjunk be, van rá esély, hogy megakadályozzanak, hisz minél tovább tart az ISIS ámokfutása, annál több kurd hal meg vagy hagyja el az otthonát és ha már nem jelentős számú kurd sem Szíriában, sem Irakban, akkor államuk sem lesz. Sőt, akkor bevonulhatnak a törökök rendteremtés címén és megszerzik a volt kurd területeket.