Oroszország a Burevestnik (a NATO-besorolás szerint Skyfall) interkontinentális nukleáris meghajtású cirkálórakéta újabb tesztjére készülhet, vagy már végrehajtotta azokat – írja a The New York Times a Planet Labs műholdfelvételeire hivatkozva.
A Planet Labs szeptember 20. és 28. között a Novaja Zemlja szigetcsoport kilövési helyszínéről készített vizuális képek alapján a NYT újságírói azt sugallták, hogy ebben az időszakban speciális berendezések voltak a tesztterületen, köztük egy teherautó, amelynek utánfutója megfelel a Burevesztnyik rakéta méretének.
Így a szeptember 20-án készült fényképeken eltávolították a keretet, amely általában védi a kilövőállást a rossz időjárástól, majd néhány órával később ismét az eredeti helyére helyezték – írja a kiadvány.
A szeptember 28-án kelt képeken ismét aktivitás volt megfigyelhető az indítópálya körül: egy teherautó parkolt a pálya közelében, és a védőkeret oldalra került.
A kiadvány megjegyezte, hogy augusztus 31-én az orosz hatóságok azt javasolták a Novaja Zemlja régióban útvonalakat üzemeltető pilótáknak, hogy ne repüljenek a Barents-tenger egy része feletti „ideiglenes veszélyzónában”, és néhány kilométerre a pankovói kilövési helytől. Ugyanezt az értesítést, amint azt a NYT megjegyzi, az orosz hatóságok a Burevesztnyik 2019-es tesztje előtt bocsátották ki.
A Bellona norvég környezetvédelmi szervezet szakemberei viszont a Planet Labs műholdfelvételeit tanulmányozták, és megállapították, hogy augusztus elején két Rosatom repülőgépet észleltek a Rogachevo légibázison, amely körülbelül 160 kilométerre található az indítóhelytől. Ezeket a repülőgépeket, amint azt a környezetvédők meghatározták, rakétakilövésekkel kapcsolatos adatok gyűjtésére használják. Ezek a repülőgépek Bellona szerint legalább szeptember 26-ig a bázison voltak. A Burevestnik 2018-as tesztelése során ugyanilyen típusú repülőgépeket is helyeztek el a tesztterület közelében – írja a NYT.
A kiadvány szerint ugyanakkor az amerikai légierő felderítő repülőgépei is aktívvá váltak az indítóállás területén. A Flightradar24 szerint az RC-135W Rivet Joint felderítő repülőgép legalább két repülést (szeptember 19-én és 26-án) hajtott végre Novaja Zemlja partjainál, ahol az indítóhely található.
A projekt titkossága és a teszthely távoli elhelyezkedése miatt nem lehet biztosan megállapítani, hogy a Burevestnik tesztek közelegek-e, vagy már megtörténtek. Az újság azt is felveti, hogy Oroszország kipróbálhatja ennek a rakétának az egyes alkatrészeit is.
2021-ben a CNN a Burevestnik tervezett tesztjeinek előkészületeiről írt. Az újságírók anyagukban a Capella Space műholdképeire hivatkoztak. A Middlebury Institute of International Studies szakértői akkor azt mondták, hogy a fényképek "meggyőző bizonyítékot szolgáltattak arra nézve, hogy Oroszország egy nukleáris meghajtású cirkálórakéta tesztelésére készül" a Pankovo-i tesztterületen, a Novaja Zemlja szigetcsoportban, amelyet korábban használtak. tesztelje a Burevestnik rakétákat.
A Burevesztnyik rakéta tesztjeit összefüggésbe hozták egy 2019-es robbanással az Arhangelszk régióban, Szeverodvinszk közelében található Nyenoksa falu közelében, amely során legalább öt ember meghalt. A Roszatom szerint a tesztterületen felrobbant egy rakéta, amelynek motorja radioaktív izotópos áramforrást használt. Az orosz képviselők nem határozták meg a rakéta nevét. Donald Trump amerikai elnök azt mondta, hogy ez a Burevesztnik.