A volt főnököm D-20-as tüzér volt a 90-es évek elején, ő azt mesélte, hogy megfelelő gyakorlattal és jól kalibrált ágyuval meglepték az amerikai megfigyelőket, mert hasonló pontosságot tudtak hozni, mintha tűzvezető számitógéppel dolgoztak volna ("mindent fejben számoltak ki"). Nem emlékszem pontosan, de úgy dereng, mintha 20-25 métert említett volna, a távolság az passz sajnos.
Mekkora távolságon? Tényleg ennyire nehéz megérteni a fizikát?
Egy repülőgép bomba 6 km-ről ledobva kb. 9,5 km-et repül és szórása ezalatt 60 méter táján van ha nagyon primitív pálya közelítéssel számolsz és a sebessége végig high subsonic. Ok, a repülőgép sebességét és irányát nehezebb mérni. de csak egyszer megy át az atmo. határrétegen a bomba, ami a szórásra hatással van.
Egy tüzérségi löveg 27 km-re lőve cirka 33-34 km-es pályahosszal bír. Ez alapján, ha a hibák halmozódását lineárisnak tételezed a távolsággal és lefelé kerekítesz nini, megkapod azt a szórást, amit linkeltem az M109A5-nél... A tüzérségi gránát ráadásul kétszer megy át a határrétegen és kétszer nem tudod mérni, csak becsülni a szélviszonyokat, ami 30 km-re teljesen más is lehet. Mert a tüzelési helyen tudod a szélirányt, de a célpontnál csak akkor, ha azt is méri valahogy az ottani katona.
A gránát gyorsabb, ezért ha a hibák időben rakódnak rá, akkor a lefel kerekítés jogos. Viszont, ha a hibák gyakorisága távolsággal arányos, akkor a sebesség nem faktor.
Kettőt lehet találni, hogy miért csinálták mega Copperhead-t, miért van PGM bomba. Azért, mert a távolsággal adódó random hibával, mert nem lehet mit kezdeni.
Tényleg ennyire nehéz megérteni...?
Tényleg mission impossbile beírni abba a nyamvadt keresőbe, hogy "155 mm artillery CEP"...?
Ebből van az ábra és ebben van több gránát CEP értéke is. Ez az egyik első találat... A továbbiakat is lehet olvasni...
http://www.dtic.mil/ndia/2008psa_peo/Demella.pdf
Nagyon unom már, hogy újra és újra el kell magyarázni az fizikai alapokat, mert láthatólag a többségnek egyszerűen nem megy a fizikai modell megalkotása és koherens gondolkodás és még a szakirodalmat is lusták minimálisan megkerseni ehelyett elméleteket gyártanak meg legendákat idéznek fel.
Kisebb lőtáv esetén kisebb lesz a CEP, de közelében nincs a pontosság indirekt tűz esetén ahhoz, amit közvetlenül a célra irányozva tud 2-3 km-ről lapos pályán vagy egy PGM tud. Jó lenne ezt már végre ennyi szájtépés után megérteni