A másik, hogy a vita alapvetően nem az abszolút tüzér pontosságról indult, hanem arról, hogy páran szép nagy egyenlőség jelet tettek a CAS és a tüzérségi előkészítés vagy más alkalmazása közé. Egy mezei D-20 üteg mit tudna kezdeni még egy 50+ éves T-55 ellen is? Semmit. Ha nem mellé lő pár méterre vagy telitalálat, akkor nem fogja még megrongálni, nemhogy megsemmisíteni. Erre maximum véletlen kerülhet sor. A másik az, hogy mire a fenti belövést és pontosítást megcsinálja az ember mennyi idő is telik el?
Az alkalmazás módjára ment át aztán a vita, ami viszont a CEP-ből és a pontosító lövésekhez szükséges időkből jön. Aztán külön mókás számomra, hogy a tökéletesen idelizált körülményekkel kisebb távolságon levő dolgokkal kezdtek el érvelni egyesek...
Ehhez képest egy helis, UACV-s, repülőgépes vagy PGM gránátos tüzérségi eszköz az bizony bekopog direktben akár egy mozgó harckocsi ellen is és semmiféle idealizált körülmény nem kell hozzá. Teli van a net képekkel és videókkal, ahol a JDAM/LGB telibekapja a célpontot a '80-as évektől napjainkig. Nem próbalövéssel megy egyebekkel operálnak ezek. Cél megvilágítva vagy koordináta biztosítva TGP/radaros követéssel. Megy a bomba/rakéta és paccs. A Copperhead nem véletlenül lett kifejlesztve a '70-es évek végén. 2003-ban be is vetették. Na, kettőt lehet találni, hogy miért...
Nem értem, hogy egyeseknek ennyi szájtépés után nem látszik a kontraszt.
Szó nincs arról, hogy a tüzérség szar és semmire nem jó. Csak egyesek
messze túlbecsülik lehetőségeiket főleg nagyobb lőtávolságon és emiatt funkciójukat is rosszul ítélik meg....
A Zumwaltnál senki nem olvasta a kommenteke? Nem értettem, hogy a francnak erőltetik az a hajót, mikor az M109-hez töredék áron lehetne PGM gránát és a mai "minden sarkon két drón" jenki helyzetben meg a földről is boldog boldogtalan képes megvilágítani a célt és nem kell tengerparthoz közel lenni. A négy Zumwalt árából az egész US Army ezerszámra kaphatna PGM gránátot akár teljesen átszabott M109-cel. Ezzel a párossal valahogy olcsóbbnak tűnik a CAS, mint 25-45 ezer USD/óra költségű A-10/F-15/F-15/Super Hornet/F-35-tel bohóckodni COIN vagy akár nyíltabb környezetben is vagy a Zumwalttal, ahol a gránát repülési ideje már több percben mérhető. Ráadásul ez ellen még a légvédelem sem tehet sokat sőt, az ilyen vadászhatná le (mázlival) a SAM-et, mielőtt jön a légicsapás.
A Copperhead hátránya a borzalmasan kis kezdősebesség - gondolom így sikerült csak megcsinálni anno a PGM-et - ezért a lőtáv mindössze 16 km. Az Excalibur újabb változata ennek 2,5-szeresét tudja. Az már egész kellemes, mert nem lassan 40 éves cuccról van szó.
Felmerült odafent a költségvonzat is. Nos, tessék. Egy ilyen tök semmilyen cél ellen is bevetették. Ok, ez lehetett a "próbáljuk ki élesben" felfogás eredménye, de a kép elég beszédes. A fotó alaján nem lődöztek körbe. Ott a cél, jött a gránátt és utána placcs.
https://en.wikipedia.org/wiki/M982_Excalibur#/media/File:XM982ExcaliburRound.jpg
Nem tudom eléggé kihangsúlyozni, hogya
PGM lőszerek okkal léteznek. Tessék már végre felfogni ezt. Értem én azt, hogy egyesek szívszerelme az, amit üzemeltetett és használt, de nem kellene emiatt képességeiket eltúlozni ezen rendszereknek. A PGM alapvetően két dolgot csinál.
- Lehetővé teszi olyan célpontok megsemmisítését is, amire a nem PGM lőszerrel a platfrom eleve képtelen volna. Ez igaz tüzérségnél és repcsiknél is.
- Mivel irányított végfázisú a fegyver nem kell több próbálkozás és pontosítás, ergo a válaszcsapás esetén istenkirály. Egyet lősz és lehet is menni dolgodra és biztonságba. Vagy legfeljebb kettőt. A fent említett első gránát mehet, ami csak méréshez kell, hogy a végfázis vezérlés ne kinematikai határon dolgozzon, aztán mehet az Excalibur. Ehhez képest a videón bemutatott majd pontosítunk módszernél több percig egyhelyben maradsz és csak utána lehet csomagolni. Egy COIN környezetben, ahol a kutya nem lő vissza belefér. Egy kőkemény ellenfél ellen meg picit szuidic mikor az első grántát már mérik és a tes második haradik lövésednél már jöhet jön a válaszcsapás.