Gondolatok a légiharcászatról / A légi hadviselés jövője

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
Új videó a DARPA Gremlins drónjáról...
Azért ebbe a topicba tettem mert ha ez így megvalósul ahogy a videón van akkor az eléggé felforgatja a légi harcászatot.
Címszavakban: olcsó, repülés közben újra tölthető és / vagy begyűjthető, hálózatban működik, hasznos teher moduláris

A földi telepítésű légvédelmi rendszerek nagyon nagy bajban lesznek ha esetleg a csapásmérő rakéták (bombák) előtt (mellett) esetleg +100 mennyiségű ilyen kis dög repked felettük.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 328
13 661
113
Új videó a DARPA Gremlins drónjáról...
Azért ebbe a topicba tettem mert ha ez így megvalósul ahogy a videón van akkor az eléggé felforgatja a légi harcászatot.
Címszavakban: olcsó, repülés közben újra tölthető és / vagy begyűjthető, hálózatban működik, hasznos teher moduláris

A földi telepítésű légvédelmi rendszerek nagyon nagy bajban lesznek ha esetleg a csapásmérő rakéták (bombák) előtt (mellett) esetleg +100 mennyiségű ilyen kis dög repked felettük.

Szerintem erre pont jó az integrált légvédelem - az ellenséges vadászgépek az ilyen légi raktár/benzinkutakat előszeretettel radíroznák le - főleg LO gépek/long range raksikkal. J-20 pl. eszményi ilyesmire. Jó cucc, de előnyökkel együtt hoz be hátrányokat is (előny több).
Vagyis ezt is meg kell védeni, egyel több meló a saját vadászoknak az AWACS meg miegymás mellett (kell a hely az égen ennyi lomhának a racetrackjaikhoz) - és pont az USAF utasította el nemrég az E-10 meg a többi tervet, mivel pl. Kína ellen kijelentették, hogy a túlélőképességük már kevés (bár nem részletezték jobban).
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Szerintem erre pont jó az integrált légvédelem - az ellenséges vadászgépek az ilyen légi raktár/benzinkutakat előszeretettel radíroznák le - főleg LO gépek/long range raksikkal. J-20 pl. eszményi ilyesmire. Jó cucc, de előnyökkel együtt hoz be hátrányokat is (előny több).
Vagyis ezt is meg kell védeni, egyel több meló a saját vadászoknak az AWACS meg miegymás mellett (kell a hely az égen ennyi lomhának a racetrackjaikhoz) - és pont az USAF utasította el nemrég az E-10 meg a többi tervet, mivel pl. Kína ellen kijelentették, hogy a túlélőképességük már kevés (bár nem részletezték jobban).
Az integrált légvédelemnek semmi köze az abban levő eszközök HMZ-jéhez. A koncepció érdekes, de azért látok benne problémákat is. A 4 db visszanyerés / 30 perc alatt egy vicc mennyiség az én szememben.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 928
113
Az integrált légvédelemnek semmi köze az abban levő eszközök HMZ-jéhez. A koncepció érdekes, de azért látok benne problémákat is. A 4 db visszanyerés / 30 perc alatt egy vicc mennyiség az én szememben.
Ez arra lesz jó, hogy olcsóbban lehessen csapást mérni vagy felderíteni olyan helyeken, ahol nem vagy alig van légvédelem.

A méretét ha még akarnak is vele komolyabb harci terhet is cipeltetni, nem lehet csökkenteni a végtelenségig, hiába repülőgépre tér vissza és nem kell annyi üzemanyag, egy szinten túl nem lesz értelmes hasznos terhelés.

Egy ilyen gremlin éppen ezért szerintem nem lesz lényegesen olcsóbb a valamivel kisebb mérete miatt sem mint egy olyan UAV ami most megcsinálja ezeket a feladatokat, sőt én azt gondolom ebbe még komolyabb elektronika fog menni, és bonyolultabb is lesz, tehát olyan nagyon nagy olcsósítást én ebbe nem látok bele, hogy repülőgépre tér vissza, nem reptérre.
Ha egy ilyen lomha raktár/reptér repülőt meg megcsípnek mégis, akkor az a jackpot ha tele van, igen zsíros falatnak tűnik.

Azt hogy miért ne lehetne ugyan olyan könnyen lelőni mint a mostani UAV/UCAV-okat azt én nem látom a gremlin esetében sem.

Érdekes, de én sem látok bele semmi forradalmi dolgot, ami felforgat majd mindent.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
T

Törölt tag 1586

Guest
Szerintem erre pont jó az integrált légvédelem - az ellenséges vadászgépek az ilyen légi raktár/benzinkutakat előszeretettel radíroznák le - főleg LO gépek/long range raksikkal. J-20 pl. eszményi ilyesmire.

A kínai J-20-nak nagyon résen kell lenniük mert a Gremlineket útjukra bocsájtó raktár / benzinkút gépek nem fognak mindig a közelben tartózkodni.
A Gremlinek hatósugarára 500 km-t írtak (+1 óra őrjárati idő a cél felett).
500 km-re a Kínai partoktól elkapkodni a C-130-kat épp akkor amikor kiengedik a drónokat vagy 3 óra múlva mikor jönnek begyűjteni / megtankolni a túlélőket...nem egyszerű feladat.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ezeket csak úgy találtam...
A IR önirányítású rakéták szenzorainak a fejlődése:
image

És egy - számomra - érdekes tanulmány arról hogy a tömegesen kilőtt térben jól elosztott zavaró töltetek tényleg képesek megzavarni még a legkorszerűbb lépalkotó érzékelőket is:
https://pdfs.semanticscholar.org/4783/4ec45f24453d1263b94f633aa6e6bc7e2387.pdf
image.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Ide is beteszem, hát ha valaki kibogozza mit is jelent ez a párbaj...
Semmit. Ez kb. olyan, minta mutatnád a barzil gólt képen az 1-7-es meccsről anélkül, hogy kint lenne az eredményjelző. Érdekesség, de semmiféle extrapoláció nem tehető belőle. Az is belefér, hogy közben 5-ször volt ellenkező helyzet...

Ahogy n+1szer linkeltem már, MB339 vs EF.
https://theaviationist.com/2010/05/13/mb-339cd-kill-markings/
2010_05_11_999_90.jpg

MB339 lenne az űber vadászgép? Nem. Csak az AIMVAL-ACEVAL tanulsága máig igaz. Ezért is került DAS az F-35-re és kapott MAWS-on túli funkciókat. Nem tiszta légi helyzetképpel bárki be tud ülni úgy egy szuperszonikus gép mögé is úgy, hogy SR IR AAM DLZ/NEZ-en belül van. Az arányokon van a hangsúly, hogy ez mikor és hogyan lehetséges.

Az F-22 sem lelőhetetlen, de a 250:2 kill aránya RF-en akár 4 v 12 légiharcban azt mutatja, hogy erre az esély kicsi. Kb. ennyi esélye van az EF ellen az MB339-nek. Nagy káosz, mázli és sanszosan jó pilóta kell, ami sansoszan fabrikált forgatókönyvű légiharc miatt volt csak lehetséges.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 274
113
Semmit. Ez kb. olyan, minta mutatnád a barzil gólt képen az 1-7-es meccsről anélkül, hogy kint lenne az eredményjelző. Érdekesség, de semmiféle extrapoláció nem tehető belőle. Az is belefér, hogy közben 5-ször volt ellenkező helyzet...

Ahogy n+1szer linkeltem már, MB339 vs EF.
https://theaviationist.com/2010/05/13/mb-339cd-kill-markings/
2010_05_11_999_90.jpg

MB339 lenne az űber vadászgép? Nem. Csak az AIMVAL-ACEVAL tanulsága máig igaz. Ezért is került DAS az F-35-re és kapott MAWS-on túli funkciókat. Nem tiszta légi helyzetképpel bárki be tud ülni úgy egy szuperszonikus gép mögé is úgy, hogy SR IR AAM DLZ/NEZ-en belül van. Az arányokon van a hangsúly, hogy ez mikor és hogyan lehetséges.

Az F-22 sem lelőhetetlen, de a 250:2 kill aránya RF-en akár 4 v 12 légiharcban azt mutatja, hogy erre az esély kicsi. Kb. ennyi esélye van az EF ellen az MB339-nek. Nagy káosz, mázli és sanszosan jó pilóta kell, ami sansoszan fabrikált forgatókönyvű légiharc miatt volt csak lehetséges.

Persze persze, bíztam benne más forrásból is talál valaki valami infót. Az is lehet - mivel csak gépágyút szimuláltak - hogy az elsö találatig ment a harc és ép egy tehetséges pilóta rángatta a 'botot'...
Magyarok is értek el sikereket olasz Tájfunok ellen, kedvezőtlen feltételek mellett...
Az általad említett pl. F-22 story is az ember-gép páros kimagasló teljesítményére utal...
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 376
8 563
113
Lopakodó vadászgépek milyen távolságból látják meg egymást? Olyan esetben lenne értelme csak infravörös rakétákkal támadniuk egymást?
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
M

molnibalage

Guest
Lopakodó vadászgépek milyen távolságból látják meg egymást? Olyan esetben lenne értelme csak infravörös rakétákkal támadniuk egymást?
Az első kérdésre lehetetlen így válaszolni, túl generális. Olvasd el a HT összefoglaló radaros részét, az RCS-t és aztán határold le a kérdést valahol. Nem specifikáltál sem askpektust, se semmit.

A második kérdés furcsa megfogalmazása miatt nem is érthető számomra.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 376
8 563
113
Az első kérdésre lehetetlen így válaszolni, túl generális. Olvasd el a HT összefoglaló radaros részét, az RCS-t és aztán határold le a kérdést valahol. Nem specifikáltál sem askpektust, se semmit.

A második kérdés furcsa megfogalmazása miatt nem is érthető számomra.

Arra próbáltam rákérdezni, hogy előfordulhat-e az, hogy a felderítési távolság jelentősen lecsökken és emiatt a magukkal vitt fegyverkészlet is megváltozik. Mondjuk a közepes és nagy hatótávolságú rakéták előnye nagyon lecsökken és a kis és közepes rakéták felé tolódik a dolog.
 
M

molnibalage

Guest
Arra próbáltam rákérdezni, hogy előfordulhat-e az, hogy a felderítési távolság jelentősen lecsökken és emiatt a magukkal vitt fegyverkészlet is megváltozik. Mondjuk a közepes és nagy hatótávolságú rakéták előnye nagyon lecsökken és a kis és közepes rakéták felé tolódik a dolog.
Nem valószínű, mert a stealth képesség csak kb. +/- 35/45 fokos aspektusban hatásos. Egy nagyon sok szereplős összecsapás esetén nem lehet minden irányba minimalizálni a felderítési távolságot.

A SAM-nél van már kombinált érzékelős rakéta, a jövő légiharc-rakétája is sanszosan ilyen lesz. Innentől fogva meg nem kell választani majd...