Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Pl. a kettő ugyanaz?
Nyilván valóan a kis méretű és olcsó áron beszerezhető, ezért valóban tömegesen használható drónok értelmesen felderítésre használhatóak maximum. Persze láttam én is a kézigránát a pontonhídra kisvideót, de ez azért komolytalan, trollkodás szint.Erre írtam korábban, hogy 30-35mm vagy még nagyobb gépágyúval lövöldözni kis méretű drónokra overkill. Ahogy nem 120/125mm-es ágyúval célszerű lövöldözni egy dzsipre sem.
Ez a fundamentális probléma az UAV / UCAV elleni hadviselésnek, és ez az, ami miatt jelenleg útkeresés van, hogy mi is lenne a jó megoldás a különböző méretű drónok elleni küzdelemnek. A gyártók az EW-től kezdve a rakétákon és a gépágyúkon át a lézerekig mindent felmutatnak, de a rendszeresítés terén akadoznak a programok.
Az US ARMY is kijelentette, hogy ők úgy 2022 körül szeretnék hadrendbe állítható szinten látni a harcjárműre szerelhető lézert, lehetőleg 100kW-os energiaszint magasságában. Ezzel az igénylistával annyi a probléma, hogy egy dedikált járműnél működhet a lézer és kiszolgáló rendszerek méret- és tömegigénye miatt. Viszont 100kW-os lézerrel már nem csak balsafa és nyegle műanyag drónok ellen van esélye, hanem talán az aluötvözetből készült nagyobbacskák ellen is, több km-es távolságból. Az anyag azért fontos, mert a repülőgépiparban használt aluötvözet 97-99%-ban visszaveri az IR tartományban működő lézerek energiáját... Emiatt "vagiznak" a különféle lézerágyú-teszteken balsafa drónok és műanyag csónakmotorok ellen. Azok ellen könnyű...
A probléma, hogy a drónok fogalma széles körű. A fél kilós kézből indítható kereskedelmi kvadrokopter drón is drón, a szintén kézből indítható repülőgép-szerű kb. 2kg-os RQ-11 Raven is drón, a 170kg-os RQ-7, a tonnás MQ-1 is, a csaknem öt tonnás MQ-9 és a 14,5 tonnás RQ-4 is.
Ha drónok elleni védelemről beszélünk, akkor kb. az RQ-7 szintjéig tart az, amíg a problémakör valóban adott - egy MQ-1 vagy MQ-9 és ezekhez mérhető drónoknak 5-8 km vagy ennél is nagyobb hatótávolságú irányított fegyverei olyan indítási távolságot biztosítanak, hogy ott nem csak a gépágyú, de a MANPADS szintű megoldások (Stinger és fajtársai) sem jelentenek megoldást, mert a drón ugye biztonságos távolságból meg tudja semmisíteni a célpontját, mielőtt visszalőhetnél rá. Itt már SHORAD fegyverzet kell....
A kis drónoknál nem attól kell félni, hogy maga a drón lő rád, hanem attól, hogy felfedi a pozíciódat, és az ellenség ezáltal tüzérségi tüzet nyithat rád, avagy csak felkészülhet arra, hogy honnan és mikor érkezel, tehát taktikai előnybe kerül a drón segítségével. A fő problémakör az, hogy ezek a drónok is pár km-en belül képesek repülni, és függően az optikájuktól pár száz méteres távon belül képesek felderíteni, és nem rakhatsz minden egyes járműrajba dedikált drón-elhárító egységet. Valahogy úgy kellene megoldani, ahogy anno az M6 Linebackert is képzelték (4db Bradley-ból 3db TOW-al felszerelt M2(A2/A3) változat, egy pedig Stingerrel felszerelt M6(A1)).
A Molni által említett Pike rakétát én azért tartom jó megoldásnak, mert elég kicsi ahhoz, hogy a meglévő fegyverzet mellé egy Stryker / Bradley / Abrams (Boxer / Puma / Leopard 2, és így tovább) fegyverzetébe integrálható, ugyanakkor ~1km-es effektív lőtávolsága elegendő lehet a kisebb drónok ellen.
A felderítésre úgy ahogy leírtad, használhatóak, viszont erős korlátokkal. Egy sima álcázás már kifog rajtuk, terepen fás környezetben használhatatlan, városban ha utca frontra lejön, kilövik gépkarabéllyal, mert akkor könnyű célpont, viszont több száz méterről városi környeztben meg értelmesen nem tudod még felderítésre sem használni.
Mindet a helyén kell kezelni, az olcsó és tömegesen bevethető kis pár száz ezres szarokig bezárólag AK M43, géppuskák, ha lebeg mesterlövész puska,
Így van. Ide nem kell nagy romboló erő, kis túlzással fel kell juttatni egy hordóbombát megtöltve csavaranyával, és csoki. Hosszú távon szerintem a kis értékű egyszerű és polgári célúak ellen meg pláne az EW eszközök ÉS az energia fegyverek lesznek a jövő. A jelen meg a sima kézifegyverektől egészen a programozható GÁ. lőszer. A támadó drónoke ellen meg ahogy leírtam, a hatómagasságban megfelelő - őket elérni képes légvédelmi rakéták költséghatékonyak, mert rohadt drága egy profi felderítő szenzor, védett adatkommunikációval ellátott GPS vezérlés, és akkor a saját fegyverzetének amit hordoz, irányított rakéták, illetve magának a hordozó platformnak az áráról még nem is beszéltünk.Lehet hosszútávon a lézer lesz a befutó, de a programozható gyújtójú gépágyút sem írom le. Gyanítom, hogy a technológia elterjedésével a ennek is csöken az ára és ezek nem aknavetőlőszerek, hogy wolframmal tömjék meg őket bőven elég az acél repesz is.
Lehet hosszútávon a lézer lesz a befutó, de a programozható gyújtójú gépágyút sem írom le. Gyanítom, hogy a technológia elterjedésével a ennek is csöken az ára és ezek nem aknavetőlőszerek, hogy wolframmal tömjék meg őket bőven elég az acél repesz is.
Ezzel az a gond, hogy én is ismerem ezt a techinkát. Használtam is phantomot. Felvert port és mozgó járművet egy SZAROS távcsővel is észre fogok venni, ne dramatizáljunk már, km -ről úgy, hogy az én hangomat sem fogja senki észrevenni. Több száz méterről átlósan az a drón annyit ér mint egy jobb optikás kamera, ha értelmes ponton veszed fel a megfigyelő állásod, és egy jó felderítőt sem könnyű felderíteni...Persze, egy lekapcsolt, álcahálóval bevont járművet felderíteni nem fog tudni, de egy dedikált felderítőgépnek is problémát okozna egy ilyen célpont felderítése.
Egy mozgó harcjárművet meg gond nélkül észreveszel vele, ha pl. poros a talaj, akkor a felvert pornak köszönhetően nagy távolságból is.
Persze, ha utca frontra jössz le vele egy csendes utcában, és a drón egy helyben lebeg, ki lehet lőni egy gépkarabéllyal is, csak itt jön a felderítés problémája, mert csatazajban, mozgó harcjárművek környékén meghallani nem fogja senki, meglátni pedig egy 100-150 méter magasan lebegő DJI Phantom drónt nem egyszerű, még akkor sem, ha közvetlenül a fejed felett van. Átlósan több száz méteres távolságból meg egyenesen komoly kihívás. Láttam, próbáltam.
Ez az, amit én kétségbe vonok. Először a felderítés problémája miatt, azután az eltalálás esélyeit tekintve. Lehetséges? Igen. Hatásos? Aligha...
Szerintem a SPAAG-ok feladata lesz majd a drónok elleni védelem, sőt van egy olyan érzésem, hogy a mostanában terjedő felülről támató ATGM-ek lekűzdése is rájuk marad. Rajtuk van 360 felderítést biztosító radar, ami nem AESA. Ezek nem kell az első vonalban haladjanak, akár 1-2 ezer méterrel is lemaradhatnak, attól a felderítési adatokat meg tudják osztani bárivel és még bőven le tudják fedni gépágyúkkal az elől haladókat.Én továbbra is a felderítés és célkövetés / leküzdés problémakörét tartom kényesnek, illetve magát azt, hogy nem lehet minden járműrajba egy dedikált légvédelmi / drónvédelmi megoldást integrálni.
Tételezzük most fel, hogy szeretnénk a meglévő gépágyús tornyokat felkészíteni erre. Az olyan esetekben, mint a PUMA, ez még adott, hiszen a gépágyúja eleve képes programozható gránátokat lőni tudomásom szerint. Itt a célfelderítés és a tűzvezetés lehet a gond. Itt a legkézenfekvőbb a kis méretű AESA megoldásokat használni, erre már itt a topicban is volt link / kép. Az árát nem ismerem (pedig kutakodtam), de tippre nem lehet olcsó a 360°-os felderítést megoldani, plusz probléma, hogy egy radart nem fogsz tudni páncélozni. Jobb híján mégis azt tartanám valószínűnek, hogy rövid távon az lesz, hogy mondjuk 3-4 harcjárműből egyet ellátnak egy ilyen radarral (akár egy 360°-os körbeforgó, akár 4 dedikált antennával), és annak a feladata lesz a járműegység védelme a drónoktól.
A gond ott van, ahol alapból nincs ilyen gépágyú - lásd szinte minden más lövészpáncélos, harckocsi és páncélozott harcjármű. A Bradley esetében még működhet, hogy lecserélik a gépágyút, ahogy a hasonló lövészpáncélosoknál is (name it all), ám drága mulatság lesz. A harckocsiknál én inkább életképesnek látnám a Pike rakétához hasonló megoldást. Drágább, de még mindig könnyebb és egyszerűbb, mint egy 30-35mm-es gépágyút telepíteni valahogy rá.
Középtávon kaphat a torony oldalára (PUMA, Bradley esetében a rakétaindító helyére) egy 10-25kW-os lézert, amely a gépágyút legalábbis a kisebb drónok ellen kiválthatja...
Szerintem a SPAAG-ok feladata lesz majd a drónok elleni védelem, sőt van egy olyan érzésem, hogy a mostanában terjedő felülről támató ATGM-ek lekűzdése is rájuk marad. Rajtuk van 360 felderítést biztosító radar, ami nem AESA. Ezek nem kell az első vonalban haladjanak, akár 1-2 ezer méterrel is lemaradhatnak, attól a felderítési adatokat meg tudják osztani bárivel és még bőven le tudják fedni gépágyúkkal az elől haladókat.
Milyen messze lehet a kezelő, mekkora szélben? Ez egy távcsővel + egy jól kiválasztott megfigyelőponttal egyenértékű. Nem rossz cuccok ezek, megvan a szerepük, de mondjuk hasraesni pont nem ezektől kell.Csak hogy a probléma egy másik vetületére is rávilágítsak: ez is kereskedelmi forgalomban kapható (un. racer) drón:
Az ilyen drónok ~400 dollártól 1-2 ezer dollárig terjednek, általában beépített 480p, 720p vagy FHD felbontású kamerákkal.
Itt alapvetően inkább a képességekre mutatnék rá - akár így is manőverezhetnek ezek a drónok...
Sok sikert ezek lelövéséhez...
Milyen messze lehet a kezelő, mekkora szélben? Ez egy távcsővel + egy jól kiválasztott megfigyelőponttal egyenértékű. Nem rossz cuccok ezek, megvan a szerepük, de mondjuk hasraesni pont nem ezektől kell.
Az ettől nem egy, hanem több számmal nagyobb phantomunk 1 km re reptethető a gyakorlatban. Szép időben, terepen...Harctéri megfigyelésre megteszik. A rádió hatótávolsága ezeknek a civil drónoknak ideális körülmények között 5-7km, városban 1-3km között mozog, függően a változóktól.
Hasraesni nem kell, ezt csak azért mutattam, hogy nem csak a lassú mozgású civil drónokkal lehet/kell számolni.
Az ettől nem egy, hanem több számmal nagyobb phantomunk 1 km re reptethető a gyakorlatban. Szép időben, terepen...