• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Valamit már éreznek... Ősszel lehet, hogy hamar jön a hideg, mint ahogy tavasszal meg sokáig maradt!
(A gólya egyébként a Rák középső holdházának a jelölőállata. Az évkör tudniillik a Hold járása szerint is beosztható, mégpedig pontosan 28 egységre. Anyaság/család/szaporaság = "Rák analógia". Ezért a gólya hozza a gyermeket, s nem más!)
---
"A népesebb csapatok összeverődése a fehér gólyák esetében rendszerint csak július második felében figyelhető meg, amikor már a fiókáik is kirepültek. Általában augusztus 20. tájékán kelnek útra, de az időjárás és a táplálék függvényében ennél korábban illetve később is megkezdhetik vándorútjukat afrikai telelőhelyük felé."
Meleg nyár - hideg tél paraszti megfigyelése.
 
  • Hűha
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Végre nyári meleg van és mindenki nyafog....:(
meleg.jpg
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Nem lenne gond. Csak a mezőgazdaságnak annyira nem jó, hogy semmi eső. Szálastakarmány kuka, kukorica kuka, napraforgónak alig van feje.
Főleg észak-Németországban, Baltikumban és Skandináviában van gond a szálastakarmány terméssel. Ott, ahol korábban soha nem volt ez probléma. E miatt is ugrott meg a széna és a pillangós levelű takarmány árra akár 100%-al is. Ha jövőre is ez lesz (akkor már 3. éve lesz takarmányhiány), akkor az említett országok kérődző állatállományának nagy része megy a vágóhídra. Lesz ott szép világ, hogy még az unokáik is emlegetni fogják (már aki túléli).

Nálunk egyelőre nem láttam nagyobb bajt. Igaz "csak" délkelet Mo-ot (Békés, Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, J-N-Sz megyéket) jártam be az elmúlt öt napban (kb. 1200 km, amiből nagyrészt mellékutak voltak többségben). Az utak mentén a termés rendben van. A napraforgó J-N-Sz és Békés megyében Ok., a búza mindenütt gyönyörű, kukorica szintén. Azonban a gyümölcsösök elégé rottyon vannak, többet el is akarnak adni (valószínű, hogy már nem éri meg velük foglalkozni). Fóliákban degeszre van a gyönyörű paprika és paradicsom. Egy szó mint száz, a látottak alapján nem gondolom sötétnek Magyarország jövőjét.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 806
25 415
113
Főleg észak-Németországban, Baltikumban és Skandináviában van gond a szálastakarmány terméssel. Ott, ahol korábban soha nem volt ez probléma. E miatt is ugrott meg a széna és a pillangós levelű takarmány árra akár 100%-al is. Ha jövőre is ez lesz (akkor már 3. éve lesz takarmányhiány), akkor az említett országok kérődző állatállományának nagy része megy a vágóhídra. Lesz ott szép világ, hogy még az unokáik is emlegetni fogják (már aki túléli).

Nálunk egyelőre nem láttam nagyobb bajt. Igaz "csak" délkelet Mo-ot (Békés, Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, J-N-Sz megyéket) jártam be az elmúlt öt napban (kb. 1200 km, amiből nagyrészt mellékutak voltak többségben). Az utak mentén a termés rendben van. A napraforgó J-N-Sz és Békés megyében Ok., a búza mindenütt gyönyörű, kukorica szintén. Azonban a gyümölcsösök elégé rottyon vannak, többet el is akarnak adni (valószínű, hogy már nem éri meg velük foglalkozni). Fóliákban degeszre van a gyönyörű paprika és paradicsom. Egy szó mint száz, a látottak alapján nem gondolom sötétnek Magyarország jövőjét.
Én sem. Viszont ez már a harmadik év volt zsinórban, hogy a tavaszi fagy megtizedelte a gyümölcsöst/szőlőt... :(
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
863
4 346
93
Én sem. Viszont ez már a harmadik év volt zsinórban, hogy a tavaszi fagy megtizedelte a gyümölcsöst/szőlőt... :(

Három kajszim közül a korai érésűt most fogom kiszedni, aztán majd ültetek mást helyette. Aztán pár év múlva lehet a másik kettőt is lecserélem. Ez nem pálya, hogy éveken át nem eszek három fáról semmit, gondozni, metszeni meg ugyanúgy kell. Alma, legalábbis nálam, rendben van. Cseresznye is termett. Viszont az is elképesztő, hogy lényegében egész nyáron öntözni kellene lassan már a fákat is. Leesett pár napja 80 mm csapadék itt JNSZ megyében, és már kis túlzással csontszáraz a talaj....
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Főleg észak-Németországban, Baltikumban és Skandináviában van gond a szálastakarmány terméssel. Ott, ahol korábban soha nem volt ez probléma. E miatt is ugrott meg a széna és a pillangós levelű takarmány árra akár 100%-al is. Ha jövőre is ez lesz (akkor már 3. éve lesz takarmányhiány), akkor az említett országok kérődző állatállományának nagy része megy a vágóhídra. Lesz ott szép világ, hogy még az unokáik is emlegetni fogják (már aki túléli).

Nálunk egyelőre nem láttam nagyobb bajt. Igaz "csak" délkelet Mo-ot (Békés, Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, J-N-Sz megyéket) jártam be az elmúlt öt napban (kb. 1200 km, amiből nagyrészt mellékutak voltak többségben). Az utak mentén a termés rendben van. A napraforgó J-N-Sz és Békés megyében Ok., a búza mindenütt gyönyörű, kukorica szintén. Azonban a gyümölcsösök elégé rottyon vannak, többet el is akarnak adni (valószínű, hogy már nem éri meg velük foglalkozni). Fóliákban degeszre van a gyönyörű paprika és paradicsom. Egy szó mint száz, a látottak alapján nem gondolom sötétnek Magyarország jövőjét.
Egy bambira benézhettél volna és megmutatam volna az én kukoricám. ;) :D De a határban biciklizve is elég vegyes. Sokban függ, hogy mikor lett vetve, de attól, hogy a szára szép, még ha ilyen kevés csapadék lesz, nem biztos, hogy a kötés, vagy a fajsúly is rendben lesz. Majd okosabbak leszünk törés után; addig még bármi lehet.

Skandináviába már évekkel ezelőtt is vittek itthonról szénát; nem annyira újkeletű. Nem fogják vágóhídra küldeni, mert a jószágtartás nem csak a termékelőállításról szól ma, és igen jelentős élelmiszerbiztonsági tényező határon belülről beszerezni az élelmiszert. Majd megveszik a szénát, pelletet; akár a világ másik végéből is.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 548
10 851
113
Lassan ideje lenne átterni olyan növények termelésére, amik jobban megfelelnek a melegebb eghajlatnak?
Nem, ideje lenne visszatartani a vizet, ami a kipárolgással szabályozná a hőhullámokat. Nincs melegebb éghajlatunk, csak módszeresen kiszárítja a vízügy az országot.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Egy bambira benézhettél volna és megmutatam volna az én kukoricám. ;) :D De a határban biciklizve is elég vegyes. Sokban függ, hogy mikor lett vetve, de attól, hogy a szára szép, még ha ilyen kevés csapadék lesz, nem biztos, hogy a kötés, vagy a fajsúly is rendben lesz. Majd okosabbak leszünk törés után; addig még bármi lehet.

Skandináviába már évekkel ezelőtt is vittek itthonról szénát; nem annyira újkeletű. Nem fogják vágóhídra küldeni, mert a jószágtartás nem csak a termékelőállításról szól ma, és igen jelentős élelmiszerbiztonsági tényező határon belülről beszerezni az élelmiszert. Majd megveszik a szénát, pelletet; akár a világ másik végéből is.
Köszi a meghívást. Szívesen benéztem volna;). Talán máskor és ha tudni fogom, hogy hová kell menni. Majd jelzem előre, ha megyek arrafelé:). Mostanában délnyugat-Dunántúlt kell járnom.
Abban igazad van, hogy ők is szeretik a függőségek elkerülését, de ha máshol sem lesz annyi termés amire szükség van helyben, nem hiszem, hogy eladják azt nyugatra. Mind akarhat Svédország narancsból önellátó lenni, ha nem éri meg:(. Nem feltétlenül kompatibilis a példa, de attól a marhatartásra is lehet vonatkoztatni.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Nem, ideje lenne visszatartani a vizet, ami a kipárolgással szabályozná a hőhullámokat. Nincs melegebb éghajlatunk, csak módszeresen kiszárítja a vízügy az országot.
1000%-osan igazad van. Már többen is megírták, hogy gyakorlatilag lecsapoljuk a Kárpát-medencét, plusz még el is vezetjük az ide beérkező vizeket. Már elődeink is elcseszték a vízrendszert, amikor el kezdték szabályozni a folyókat, mi meg tovább rontottuk a helyzete. Vissza kellene állítani a folyok eredeti mederrendszerét, így kb. 2X akkora folyóvíz felületünk lenne, mint most (pl. elég a Körösöket megnézni, hogy mit műveletek velük vízszabályozás címén). Abból is rengeteg párolgás és lokális eső lenne.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Három kajszim közül a korai érésűt most fogom kiszedni, aztán majd ültetek mást helyette. Aztán pár év múlva lehet a másik kettőt is lecserélem. Ez nem pálya, hogy éveken át nem eszek három fáról semmit, gondozni, metszeni meg ugyanúgy kell. Alma, legalábbis nálam, rendben van. Cseresznye is termett. Viszont az is elképesztő, hogy lényegében egész nyáron öntözni kellene lassan már a fákat is. Leesett pár napja 80 mm csapadék itt JNSZ megyében, és már kis túlzással csontszáraz a talaj....
Nekem barack annyi maradt, hogy talán háromszor csináltunk belőle turmixot, jelentős részét elvitte a fagy virágzás közben, annak ami megkötött meg a fele lehullott még zölden. Az őszibarack is nagyon gyengének néz ki, egyenlőre még nem potyog. A szilva zölden összeaszalódik és lepotyog, az elmúlt 6 évben egyedül tavaly volt rajta normális termés. Meggy elkésett vagy 1 hónapot, most lehetne szedni, de olyan rohadt kukacos, hogy nekem nincs gusztusom vele semmit csinálni. Naspolyán alig volt virág, szerintem idén abból sem lesz semmi. Alma szép, minden évben az szokott lenni, körte egyenlőre szép, az elmúlt 2-3 évben is így indult, nagyon kellemes ízű, de ilyen undi görcsös nyomi termése lesz. Málnánk nem lett semennyi, összeszáradt beérés előtt, a fekete szeder szépen pirosodik, van is rajta rengeteg, piszke hosszú évek után először hozott értékelhető mennyiséget, áldozatául is esett annak, hogy közel van a hintaágyhoz, szépen a bokorról elfogyott az a pár kiló. Szőlőből a fehér csemegén talán 6-8 fürt kötött meg, a lugasnak felfuttatott kékoportóin meg annyi van mint a szemét, mondjuk azon minden évben ez van, ha hideg van, ha meleg, ha aszály, ha eső, az a marha csak nő mint a bolondgomba.
Paradicsom most kezd virágozni, 20-25 centi körül vannak, szerintem idén az sem fog beérni pedig a kertben az az egyetlen dolog, amit reggelente locsolok. Tökünk van még idén, most az eső után nagyon megindult mindenfele, 2-3 hete egyszer már virágzott, de nem látok rajtuk semmit, most úgy néz ki megint virágozni készül.
Ja, meg igaz nem gyümölcs, de a loncbokrainknak vert oda nagyon a szárazság/meleg. Csóringerek teljesen elszáradtak, eldobták a levélzetük nagyobb részét is.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Lassan ideje lenne átterni olyan növények termelésére, amik jobban megfelelnek a melegebb eghajlatnak?
nem mert meg ezeket is amik itt vannak szetbasza a fagy.

van nagy kertem, van 2 tucat gyumolcs fa is (anyamnak mivel kozos a kert van egy rosza szokasa hogy kb minden szart elultet) es szarok en bele az egeszbe. a krumpli szar lesz, meg a tobbi is szarul nez ki mert eso nincs (hogy a tokombe mindenhol esik idonkent csak epp errefele soha) almat,barackot meg hasonlokat szetbaszta a fagy, a dio-t megtamadta vmi itt a kornyekben, mindenhol esik le a farol a kis dio, van par jo nagy diofam, es nem lesz semmi rajtuk. A szomszedba meg + kibaszta a szel multheten amikor volt a nagy vihara a hatalmas diofat (volt nagy szel, meg annyi eso hogy masnap mar szaraz volt minden).

egyetlen ami jo az a fugefa, na azon van sok, de azt epp nemszeretem, meg esetleg a szolo...van 3-4 kiwim is, de nemtom azzal is mi lesz...

a hatarban nem votam egy jo ideje, de hallom hogy vonyikolnak a parasztok hogy milyen szar kint minden.

nagyon nem jo ez igy ahogy van. fiatalkent sokat dolgoztam a hatarban, a mostohaapam eleg nagy foldbirtokos volt, meg volt joszag is dolgivel es soha semmi bajom nem volt, egyszeruen 20 evvel ezelott ilyen baszott meleg nem volt ennyi ideig, ha most kellene mennem kapalni vagy szalmat hordani meg stb, ilyen idoben, ott lehetne nagyni a fold szelen mert megdoglenek ebbe a nagy melegbe.