• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Lehet én tudom rosszul, de ha az összeomlik akkor Európában hidegebb lesz, nem melegebb tudtommal, főleg Északon.
E miatt meg ugye újra indulna a jegesedés. Akkor mi itt a baj? :rolleyes:



Milyen szar előrejelzés ami szór pár 100 évet? XD
Ilyeneket meg én is tudok mondani, csak ingyen. Ezek meg valamiért pénzt kapnak ezért...:mad:
Az üzenet meg világos! Rettegj! Fogyassz! Csicskulj!
De komolyan, a média és a hivatásos rettegők nélkül full nyugiban eléldegélnénk. :)
Ezt már jó pár alkalommal felvetették én az emlékeim szerint már minimum 20 éve időröl időre találkozom vele. A szórást az előrejelzésben az okozza,hogy szerintem egyrészt nincsenek még tisztába teljesen a Golf áramlat működésével, nincs pontos fogalmuk arról ,hogy mennyi olvadt édesvíz szükséges ahhoz,hogy leálljon az áramlás .Tapasztalataim szerint amikor valamire ilyen széles idősíkú dolgot "jósolnak" akkor még nem rendelkeznek a jelenségről széleskörű ês kellően mély tudással.

A Golf áramlat lehetséges leállásának pontos következményeit régiókra lebontva még szerintem senki sem tudja megmondani,az talán kijelenthető,hogy Európa jó részén hidegebb lenne.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 433
55 350
113
Ezt már jó pár alkalommal felvetették én az emlékeim szerint már minimum 20 éve időröl időre találkozom vele. A szórást az előrejelzésben az okozza,hogy szerintem egyrészt nincsenek még tisztába teljesen a Golf áramlat működésével, nincs pontos fogalmuk arról ,hogy mennyi olvadt édesvíz szükséges ahhoz,hogy leálljon az áramlás .Tapasztalataim szerint amikor valamire ilyen széles idősíkú dolgot "jósolnak" akkor még nem rendelkeznek a jelenségről széleskörű ês kellően mély tudással.

A Golf áramlat lehetséges leállásának pontos következményeit régiókra lebontva még szerintem senki sem tudja megmondani,az talán kijelenthető,hogy Európa jó részén hidegebb lenne.

Magyarán nem tudnak semmit.
Ezzel se lenne bajom, ha nem riogatnának közben!
Ez meg egy rém kontraproduktív és szánalmas dolog a szememben.
Még akkor is ha amúgy én tényként kezelem az éghajlat változást, szerintem az embernek is van benne szerepe és szerintem is megáll a Golf áramlat idővel.
Mégsem terjesztem a vakvilágban a "mindenki bűnös és eljön a végítélet" hangulatot.
Ezek nem tudósok, meg média munkások hanem búcsúcédula árusok!
Kíváncsi vagyok mikor jön a nyakukra egy "reformáció" .
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 906
113
Magyarán nem tudnak semmit.
Ezzel se lenne bajom, ha nem riogatnának közben!
Ez meg egy rém kontraproduktív és szánalmas dolog a szememben.
Még akkor is ha amúgy én tényként kezelem az éghajlat változást, szerintem az embernek is van benne szerepe és szerintem is megáll a Golf áramlat idővel.
Mégsem terjesztem a vakvilágban a "mindenki bűnös és eljön a végítélet" hangulatot.
Ezek nem tudósok, meg média munkások hanem búcsúcédula árusok!
Kíváncsi vagyok mikor jön a nyakukra egy "reformáció" .
nemtudom pontosan hogy zajlik ez de az olajlelőhelyek fölött mindig van sóréteg (jelentős vastagságú egybefüggő) szerintem ha leáll a golfáramlat az természetes időnént áramlások állnak le és újjak jönnek létre.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 906
113
a só miatt egyébként nem valószínűbb hogy a golfáramlat tovább lesz meleg és a labrador hidegáramlat pl nem lessz olyan hideg?
 
W

Wilson

Guest
Magyarán nem tudnak semmit.
Ezzel se lenne bajom, ha nem riogatnának közben!
Ez meg egy rém kontraproduktív és szánalmas dolog a szememben.
Még akkor is ha amúgy én tényként kezelem az éghajlat változást, szerintem az embernek is van benne szerepe és szerintem is megáll a Golf áramlat idővel.
Mégsem terjesztem a vakvilágban a "mindenki bűnös és eljön a végítélet" hangulatot.
Ezek nem tudósok, meg média munkások hanem búcsúcédula árusok!
Kíváncsi vagyok mikor jön a nyakukra egy "reformáció" .
Természetesen erre a témára rárepül a média ,hiszen ez egy nagyon "hálás" téma mivel nagyon jó kattintás vadász cikkeket lehet belőle csinálni.
Ugyanakkor valahol én megértem a tudósok álláspontját is, hogy minél inkább fel akarják hívni az emberek figyelmét a klímaváltozás veszélyeire,mivel az emberi természet már csak olyan , hogy csak akkor foglalkozik a problémával amikor az már "rárúgta az ajtót".
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Az Antarktisz esetében ezt nem tudom honnan veszed!
Már egyszer betettem neked.


Egyrészt egy jobbára ismeretlen kontinens, másrészt a jégkiterjedés semmilyen csökkenést nem mutat az elmúlt 30-40 évben. 2014-ben rekord magas, több mint 20 millió négyzetkilométernyi terület volt jéggel borított.
Jobbára ismeretlen kontinens? Ez mi a fenét akar jelenteni?
Még mindig a szárazföldi jégmennyiségről van szó és nem a tengerfelszíni jégkiterjedésről.

..
Nehéz tehát elhinni, hogy ilyen feltételek mellett a gleccserek érdemben olvadnának ott. Ugye visszafagyás akkor lehet, ha erős fagy van! Egyébként a február-márciusi antarktiszi kiolvadás sem mutat változást, nem erősebb az sem, olyan mint 1970 táján.
..
Ráadásul megint az 1973-2020-as átlag felett vagyunk!

Egyrészt az általad linkelt képeken is erőseb-nagyobb mértékű a kiolvadás 2015 kivételével a 2015-2021-ig tartó periódusban, mint az 1973-tól számított átlag, másrészt meg még mindig a tengerjégről van ott szó. És az antarktiszi poláris áramlás, meg úgy általában a víz hőtároló képessége miatt valószínűleg a víz lassabban melegszik, mind a szárazföld, ergo a tengerjég mennyisége még nem változik olyan drasztikusan, mint a szárazföldi. Ha már az is akkora mértékben fog fogyni, mint a szárazföldi, akkor már elég nagy lesz a baj.

2. Az emberi civilizációs csúcspontok mindig a melegebb periódusokban vannak.
3. A bronzkori "klíma optimum" +2,5 fok a nullához képest. Az akkor optimális volt most meg nem?

Hát, akkoriban még nem élt 8 milliárd ember, jelentős részük 10 milliós városokban, nem volt globalizáció, stb. Hogy lokálisan egy-egy, mai szemmel nézve kicsi közösségnek épp jól jöttek a magasabb átlaghőmérséklet által arrafelé teremtett időjárási körülmények, az egy dolog. A bolygó más pontjain élők meg egyáltalán nem biztos, hogy jól jártak.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77 and Wilson

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 786
25 338
113
"Four years ago, Oroville Dam, the tallest in the United States, made international news when its massive 10-mile-long reservoir filled to the top in heavy winter storms, and raging waters destroyed its spillway, causing the emergency evacuation of 188,000 people.
..
But now, in the latest symbol of California’s worsening drought, the opposite problem is underway: Lake Oroville’s water level has fallen so low that on Thursday, for the first time since the dam was built in 1967, its power plant was shut down because there is no longer enough water to spin the turbines and generate electricity."
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 786
25 338
113
Még mindig a szárazföldi jégmennyiségről van szó és nem a tengerfelszíni jégkiterjedésről.
Akkor viszont adódik a logikus kérdés, hogy, ha a sós tengervíz évről évre visszafagy az előző évi szintre, illetve évről-évre ugyanannyira olvad csak el, akkor hogyan lehetséges a szárazföldi jégtömeg ilyen tömegvesztése? o_O Mennyire pontosak ezek a mérések?
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 786
25 338
113
Akkor viszont adódik a logikus kérdés, hogy, ha a sós tengervíz évről évre visszafagy az előző évi szintre, illetve évről-évre ugyanannyira olvad csak el, akkor hogyan lehetséges a szárazföldi jégtömeg ilyen tömegvesztése? o_O Mennyire pontosak ezek a mérések?
Egyébként akkor adódik a kérdés, hogy ez a jégtömegvesztesség mennyiben hőmérsékleti, mint inkább a csapadékmennyiség megváltozásának következménye. Szárazabb periódusban nyilván nem tud visszapótlódni úgy a hó és a jég, mint amennyit az olvadási időszak miatt elveszít, hiába van egyébként aztán újra hideg.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 786
25 338
113
25. szoláris ciklus várható alakulása!
(2024-es csúcs esetén tíz évre lennénk az előző maximumtól.)
solar-activity-2021.png

"The official forecast calls for Solar Cycle 25 to peak in July 2025. However, a better fit to current data shows Solar Cycle 25 peaking in October 2024."
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 689
113
Mi lenne ha inkább kitermelnénk?

Ez nekem is eszembe jutott, de tudni kellene milyen valojaban az elrendezodese. Feltetelezem, hogy sokszor egy oriasi teruleten egyenletesen szivarog a talajbol, szoval nem egy kozponti foldalatti zarvanyban van pl. Ezzel viszont ellentetben vannak azok a kepek, amik ilyen kraterszeru kitoreseket mutatnak. Olyan esetekeben feltetelezhetoen koncentraltan volt, de nem biztos, hogy akkora mertekben, hogy megerne tornyot, csovezetekeket stb. kiepiteni.

Ha volna hozzaferes gyors olcso, foldtani kutatomereseket vegezni, egy "kisvallakozas" szeru furas kitermeles esetleg? Odamennek egybol a tartalykocsik a mobil furotoronyhoz. Feltoltodnek, elviszik (idealis esetben az a hajtoanyaguk is) osszepakolnak es mennek tovabb a masik zarvanyhoz. Kitudja. Fel kene mennie a gaz aranak joval, hogy ilyen kifizetodo legyen(?).

De ez most nagy agymenes volt bocs :p Csak lattam mer kepet keletazsiabol, ahol oriasi ponyvat felfujva viszik haza bicajon a gazt, szoval ha azt lehet, talan ezt is :p
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 433
55 350
113
Hát, akkoriban még nem élt 8 milliárd ember, jelentős részük 10 milliós városokban, nem volt globalizáció, stb. Hogy lokálisan egy-egy, mai szemmel nézve kicsi közösségnek épp jól jöttek a magasabb átlaghőmérséklet által arrafelé teremtett időjárási körülmények, az egy dolog. A bolygó más pontjain élők meg egyáltalán nem biztos, hogy jól jártak.

Azt se felejtsd el, hogy a mai civilizációnknak minden eszköze megvan az adaptálódásra. Legalábbis a fehér-ázsiai vonalon.
A többiek meg mivel őskori szinten vannak úgy is fogják megélni a dolgot. Ő bajuk, nem a miénk.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 224
67 140
113

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Lehet én tudom rosszul, de ha az összeomlik akkor Európában hidegebb lesz, nem melegebb tudtommal, főleg Északon.
E miatt meg ugye újra indulna a jegesedés. Akkor mi itt a baj? :rolleyes:
Hát erről pofázok , hogy a Föld egy zárt rendszer és a fizika törvényei szerint szabályozza magát !

Nekünk nem a felmelegedéstől meg a lehűléstől kell paráznunk hanem a szeméttől és a szennyezéstől mert az teljesen rajtunk múlik !
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and OhioNurse

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Természetesen erre a témára rárepül a média ,hiszen ez egy nagyon "hálás" téma mivel nagyon jó kattintás vadász cikkeket lehet belőle csinálni.
Ugyanakkor valahol én megértem a tudósok álláspontját is, hogy minél inkább fel akarják hívni az emberek figyelmét a klímaváltozás veszélyeire,mivel az emberi természet már csak olyan , hogy csak akkor foglalkozik a problémával amikor az már "rárúgta az ajtót".
De nem minket Európaiakat kéne erről meggyőzni hanem azokat akik tényleg tehetnek róla a világ nagyobbik felét , Ázsiát , Afrikát , Amerikát !
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 689
55 491
113
@Leonidas

"Legelőször is a világ túlnépesedését kellett volna megállítani, meg a nyugati vadulást a vegyszerekkel és kemikáliákal."

Ezek csak okozatok, sok más mellett. Mindezek kiváltója a kamatos kamatra alapozott adósságalapú magán pénzrendszer, amely minden erkölcsi, etikai gátlás nélkül a profit maximalizálás érdekében mindent elpusztít.
... a háttérhatalmat se felejtsük el! :)