Köszönöm ezek szerint ha kenyértörésre kerülne sor végül, akkor az nem érintené mindegyik országot azonos módon...pl akinél akkor épp zárlat lesz, részben megússza...
Pontosan nem tudjuk hogy mikor mi történne ha az EU egyesített energia rendszerében valamilyen üzemzavar fellépne, hiszen ilyen alkalmakra elvi számítások alapján vannak az egyes hálózati védelmek, megszakítók felprogramozva. Ugyanúgy nem tudjuk mi lesz, csak felkészülhetünk , hogy az atomerőművi blokkokat akkor is szabályozzuk hűtsük le, ha az országos hálózatban nincs energia.
Mivel ilyen éles esetek hál' istennek nem voltak, és ezeket így
üzem alatt tesztelni sem lehet csak szimulációk vannak erre az esetekre.
Magyarországon eddig
egyetlen komoly rendszer üzemzavar volt még 1984.ben. Ekkor a kőbányai transzformátor állomáson egy készülék mesterséges, zárlati próbáját végezték,
ami túl jól sikerült.. Viszont a háttér védelmi berendezések sem léptek működésbe azok meghibásodása miatt.
Így a zárlat tartósan rajta maradt a hálózaton, a frekvencia zuhanni kezdett és t
últerhelés miatt leváltunk a nemzetközi hálózatról is. Néhány másodperc elteltével működésbe lépett a transzformátor alállomások frekvenciavédelemi I. fokozata, és kidobta a fogyasztók kb felét a középfeszültségű hálózattal. Ez persze kevés volt, a kőbányai zárlat nem szünt meg, így pár másodperc múlva a maradék fogyasztói vezetékek is lekapcsolásra kerültek a II. védelmi fokozatok működése miatt, kivéve a kórházak, mentők, államirányítás, hadsereg stb..
Ekkor sikerült lekapcsolni a kőbányai zárlatos hálózati részt, az ország nagyfeszültségű hálózata feszültség alatt maradt. Erre központi utasításra, egyenként szedték fel a középfeszültségű hálózati leágazásokat, terhelést, és kb fél óra alatt minden helyen ismét volt áram ellátás.
Épp ez idő alatt tartózkodtam az egyik vidéki alállomáson , így ezt "élőben" tudtam követni.. Úgy kezdődött hogy a háromfázisú, zajongó rezonáló fénycsővilágításnak megváltozott a hangja, lebegni kezdett a frekvencia csökkenés, a rezonancia eltolódása miatt..