Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
http://index.hu/gazdasag/2017/05/15/zoldenergia_megujulo_energia_tesla_tozsde_befeketetesi_lufi/
Sajnos ebben az írásban is a végén sikerült rózsaszínre festeni a valóságot. Különösen a log függőleges skálás diagram végtelnbe extrapolálása a vicces... Alig várom már, amikor majd a szélerőmű fizet azért nekem, hogy felépüljön a diagram alapján... Mert a cikk. ezzel a diagrammal kb. ezt mutatja...
Ezen felül az összes fenti hátrány ellenére hogyan lehetne olcsóbb, mikor pont az derül ki, hogy ezzel a brutális működési (kötelező átvétel hahó...) és pénzügyi támogatásal is buknak el szépen sorban. Tehát még a mostani áram ár sem realitás ezekkel, ennél magasabb kell...
Kérdem én, hogy akkor mi a francnak kell szenvedni az egésszel, mikor az erre elbaszott pénzek töredékéből felhúzható egy rakás atomerőmű meg gázerőmű gyors követésre és marad még egy rakás pénzed...?
Azért írtam megint a szerzőnek, kíváncsi vagyok válaszra. Képtelen vagyok megérteni azt az újságíró mentalitást, hogy az elején a brutális tényleg és realitás ellenére egy totálisan naív jövőképet fest le. Ennek semmi értelme nincs.Mert nem cél a pénz ésszerű felhasználása,hanem az elbaszása.
Szerintem.
Kedves Tamás!
http://index.hu/gazdasag/2017/05/15/zoldenergia_megujulo_energia_tesla_tozsde_befeketetesi_lufi/
Sajnos ebben az írásban is a végén sikerült rózsaszínre festeni a jövőképet, mikor semmi, de semmi alapja nincs.
Különösen a logaritmikus függőleges skálás diagram végtelnbe extrapolálása az, ami elég meredek. Az utolsó adatpont 2010 táján van rajta, elég lenne megnézni az azóta befejezett szélerőművek és naperőművek telepítési árait. 1600-1800 USD/kWe alá egyik sem ment, és ennél drágábbak is vannak. Ipari léptékben gyártkák ezeket, nem lesznek már számottevően olcsóbbak főleg űgy, hogy minimális hatásfok növekedés is milliárd USD-s kutatásokban kerül. A szélerék pl. elméleti hatásfok 80%-át eléri ideális szélsebesség esetén. A pobléma az, hogy a szélsesbesség nem állandó tehát hiába tervezik egy munkapon optimumra a szélkerekt, az év töredékében üzemel azon.
A fals diagram alapján alig várom már, amikor majd a szélerőmű fizet azért nekem, mert a cikk. ezzel a diagrammal kb. ezt mutatja... Az véletlenül sem fejti ki az írás, hogy a napelem pl. annyira drága volt 30 éve, hogy kb. zsebszámológépre, karórára, kutatóintézetekre és a Fehér Házra PR okból, de elsősorban űrszondákra és űrállomásra tették fel, ahol nincs más választás. Ezért van a kezdeti igan magas ár. Lényegben kísérleti technológia volt, ipari mennyiségről szó sem volt. Egy Skoda 120L is igen drága lenen, ha összesen 20 db épült volna belőle egy gyárban vagy kézileg rakják összes az utolsó csavarig. Remélem érthető a példa. Ma már tömegtermelés van. Feltételezni a további exponenciális árcskökkenést a mese habbal kategória, főleg, hogy a 2010 óta eltel időszak befejezett projekteji alapján ennek 0 alapja van.
Ezen felül a másik baj vele, hogy telepítési költségekre vonatkozik, arról egy árva hangot nem, hogy mennyi áramot is termelnek vele. Németországban és itthon is az összes minimálisan értelmes helyre sikerült szélkereket tenni. A Kisalföldön a szélsebesség alacsony (6-8 m/s), de legalább viszonylag állandó, mert 0,23-0,25 körüli teljesítmény tényező kijön, tehát egy 1 MW-os szélkerék 1 évben 8760*0,23 MWh áramot termel összesen, igen random eloszlásban. A bibi az, hogy az atomerőmű és a többi erőmű típus is, 0,9 feletti mutatót is képes elérni. Tehát azonos telepítési pénzből a legideálisabb szélkeréknél is négyszer több áramot termel úgy, hogy telepítési költsége nem négyszeres és 20-25 év után nem kell kidobni. (Megjegyzem egyetlen szélkerék sem bírt még ki ennyit, Ausztriában az autópálya mellet a szélkerket 8-12%-a áll vagy szét van szerelve....)
Az összes fenti hátrány ellenére hogyan lehetne olcsóbb, mikor pont az derül ki, hogy ezzel a brutális működési (kötelező átvétel hahó...!) és pénzügyi támogatásal is buknak el szépen sorban. Tehát még a mostani áram ár sem realitás ezekkel, ennél magasabb kell...
Kérdem én, hogy akkor mi a francnak kell szenvedni az egésszel, mikor az erre totál feleslegesen elköltött pénzek töredékéből felhúzható egy rakás atomerőmű meg gázerőmű gyors követésre és marad tengernyi pénz pl. a Th alapú vagy akár a 3. és 4. gen. U-235/238 alapú reaktorok fejlesztéséhez?
Ezeknél az olcsóságért cserébe nincs zaj, nem főnek meg a madarak és nem kell megényi területeket beborítani ezekkel, amit jelen állás szerint nem fog senki lebontani, hanem ott rohadnak szét, ahol hagyták őket. (Az USA-ban n+1 helyen ezt látni.). Ehhez képest az atomerőű elbontására törvényi kötelezettség van, hogy az erőmű a profitjából százmilliárdokat halmozzon fel. (Az erőmű építési költségének 2-3%-a sincs a bontás költsége, van erre konkrét példa már.)
Értelmetlen az egész és ez kb. 5 perc google és négy alapművelettel bizonyítható volt már 2006-os adatok alapján is...
Üdvözlettel
Molnár Balázs
Számomra nagyon tanulságos volt amikor évekkel ezelőtt egy orosz fickó felajánlotta a környékbeli önkormányzatoknak, hogy létesít egy szintézisgázzal működő minierőművet, saját tőkéből, pályázati pénz sem kell neki csak terület valami olyan helyen ahol a hulladékhő még hasznosítható és a csatlakozási lehetőség a villamos hálózatra. Szelektált hulladékot tudott volna felhasználni illetve bármit aminek szén vagy szénhidrogén tartalma van. Az előadása szerint a plazma hőmérsékleten történő gázosítással a szilikátok kivételével mindent felhasználható még a fémtartalom sem okoz problémát és a maradék anyagok ártalmatlanok és tovább feldolgozhatóak. A rendszer valamilyen Westinghouse technológia alapján lett kidolgozva és az állítása szerint működik több helyen.Azért írtam megint a szerzőnek, kíváncsi vagyok válaszra. Képtelen vagyok megérteni azt az újságíró mentalitást, hogy az elején a brutális tényleg és realitás ellenére egy totálisan naív jövőképet fest le. Ennek semmi értelme nincs.
Magyarországon, ha kiejted a szádon, hogy hulladék égetés, akkor annak a projektnek kb. vége is. Mert a lakosság IQ szintje ideáig terjed...Számomra nagyon tanulságos volt amikor évekkel ezelőtt egy orosz fickó felajánlotta a környékbeli önkormányzatoknak, hogy létesít egy szintézisgázzal működő minierőművet, saját tőkéből, pályázati pénz sem kell neki csak terület valami olyan helyen ahol a hulladékhő még hasznosítható és a csatlakozási lehetőség a villamos hálózatra. Szelektált hulladékot tudott volna felhasználni illetve bármit aminek szén vagy szénhidrogén tartalma van. Az előadása szerint a plazma hőmérsékleten történő gázosítással a szilikátok kivételével mindent felhasználható még a fémtartalom sem okoz problémát és a maradék anyagok ártalmatlanok és tovább feldolgozhatóak. A rendszer valamilyen Westinghouse technológia alapján lett kidolgozva és az állítása szerint működik több helyen.
Mindenki foggal, körömmel küzdött ellene és persze azóta sem hallani semmi hasonlóról.
Mindezt úgy, hogy a saját kályhába azért bassza bele a műanyagot és minden szart...Magyarországon, ha kiejted a szádon, hogy hulladék égetés, akkor annak a projektnek kb. vége is. Mert a lakosság IQ szintje ideáig terjed...
Pedig óriási bajok vannak, főleg a Tisza rendszerében. Cigándnál vettek egy 3 kilós hordalékmintát önkéntesek, kb. 130 gramm műanyag volt benne úgy, hogy az 1mm-nél kisebb szemcséket nem tudták kiszedni.Magyarországon, ha kiejted a szádon, hogy hulladék égetés, akkor annak a projektnek kb. vége is. Mert a lakosság IQ szintje ideáig terjed...
És ennek mi köze a hulladék égetéshez?Pedig óriási bajok vannak, főleg a Tisza rendszerében. Cigándnál vettek egy 3 kilós hordalékmintát önkéntesek, kb. 130 gramm műanyag volt benne úgy, hogy az 1mm-nél kisebb szemcséket nem tudták kiszedni.
Azért is volt nekem érthetetlen az ódzkodás ettől az ötlettől mert a hulladék nem központi feltétel a működtetéséhez az csak egy plusz lehetőség, de ez az elv a kisméretű hálózatra termelő egységek létesítésével az egyetlen számomra használhatónak látszó alternatív kiegészítő energiatermelési megoldás.Magyarországon, ha kiejted a szádon, hogy hulladék égetés, akkor annak a projektnek kb. vége is. Mert a lakosság IQ szintje ideáig terjed...
A Tisza és mellékfolyói legalább annyi műanyag szemetet hoznak magukkal mint homokot. Ennyi "szemetelő horgász" a világon nincs, szóval gondolom keleti import lehet (Hernádon nem találjoztam ilyen jellegű törmelékfelhőkkel mint ami szembe tud jönni a Maroson).És ennek mi köze a hulladék égetéshez?
A cseheknél a gépipart nem "sikerült" olyan jól szétprivatizálni, mint annó Mo. - n. Jártam Itkovice-ben, az akkori munkahelyem rendelt tōlük kettō 1500mm átmérōjű, 9300 mm hosszú kovàcsolt tengelyt, agyontűrésezve. Simán lekovácsolták és legyártották... 200 tonnás daruk voltak a csarnokban. Akkora karusszel eszterga volt, hogy csak lestem. A szlovákoknál meg Topolcsány-ban volt egy durva cég. 300 tonmás cuccokat csináltak...A Skoda konkrétan le tudja gyártani a reaktort? Vagy a turbinát? Mert ok, hogy lesz aki betonozik vagy csöveket gyárt meg kábelt stb de a legfontosabb részegységeket amik a legdrágább darabok azt is le tudják? Paks 2-hőz is a turbinát talán a GE jelentkezett, hogy elkészíti meg még 1-2 másik cég, de nem emlékszem a Skoda nevére.
Még mindig nem értem, hogy ennek mi köze ahhoz, ha pl. az Aföld közepén vagy bárhol máshol építesz egy hulladék égetőt hi-tech techológiával... Ha ez lennem akkor talán nem a folyóban végezné a műanyag...A Tisza és mellékfolyói legalább annyi műanyag szemetet hoznak magukkal mint homokot. Ennyi "szemetelő horgász" a világon nincs, szóval gondolom keleti import lehet (Hernádon nem találjoztam ilyen jellegű törmelékfelhőkkel mint ami szembe tud jönni a Maroson).
Azért írtam megint a szerzőnek, kíváncsi vagyok válaszra. Képtelen vagyok megérteni azt az újságíró mentalitást, hogy az elején a brutális tényleg és realitás ellenére egy totálisan naív jövőképet fest le. Ennek semmi értelme nincs.
Ez az adott család vízfogyasztásától függ. Nagycsalád esetén esetleg, de erre nincs számításom.Viszont lenne nekem is egy kérdésem. Valakinek van napkollektorja? Nem napelem, amivel áramot termelnek, hanem ami meleg vizet állít elő. Azokat megéri megvenni? Elég olcsón lehet már kapni őket, nemrég láttam 70000 forintért 120 literest. 30 fokos melegben hány fokra melegíti fel a vizet és mennyi idő alatt? Tavasszal, ősszel működik? Télen le kell engedni a vizet, nem fagy bele?
Hogy nagyon kéne, ha tényleg jó ez az ultramagas hőmérsékleten égetés. A példám a bajok méretét szemléltette.És ennek mi köze a hulladék égetéshez?
A tesóméknak van. A termelt hő attól függ, hogy hányat teszel fel a háztetőre, milyen szögben. Annyiban kényelmes, hogy a kazánt nem kell bekapcsold április-májustól kb októberig. Melegvízre bőven elég, fűtésre meg télen valamennyit rásegít, de amikor a legnagyobb a hatásfoka (nyáron) akkor ugye nem kell fűtés. Leereszteni nem kell a rendszert, legalábbis ezt, valamilyen fagyálló van benne, azt keringeti, és egy hőcserélővel melegíti a vizet a puffertartályban és a bojlerben. Ha csak a panel 70k forint ahoz még kellenek dolgok, valami ami forgatja benne a vizet, minimum egy bojler a melegvíznek, tágulási tartály, és valamilyen vezérlőelektrónika.Viszont lenne nekem is egy kérdésem. Valakinek van napkollektorja? Nem napelem, amivel áramot termelnek, hanem ami meleg vizet állít elő. Azokat megéri megvenni? Elég olcsón lehet már kapni őket, nemrég láttam 70000 forintért 120 literest. 30 fokos melegben hány fokra melegíti fel a vizet és mennyi idő alatt? Tavasszal, ősszel működik? Télen le kell engedni a vizet, nem fagy bele?