https://24.hu/fn/gazdasag/2016/11/15/hatalmas-kamu-a-rezsicsokkentes-mutatjuk-miert/
A rezsicsökkentés tulajdonképpen megelőlegezte a világpiaci árak alakulását, így az ennek köszönhető árcsökkenés az elmúlt öt évben mindenképpen bekövetkezett volna – írta a Napi.hu a Magyar Energiakereskedők Szövetségének (MEKSZ) hétfői háttérbeszélgetéséről tudósítva.
A versenypiacon ugyanis jóval nagyobb mértékben csökkentek a gázárak, mint amit a kormányzati „rezsicsökkentés” hatására a lakosság érzékelhetett.
Ebben a cikkben is azt írják, amit én. A rezsicsökkenés kicsit hamarabb jött, mint a nyersanyagárak csökkenése. Szóval a szolgáltatók semmit sem veszítettek. Azok a szolgáltatók, akik azt mondták, hogy a rezsicsökkentés miatt nem lesz pénzük a fejlesztésekre, azok vagy hazudnak, vagy amúgy sem akarnának fejleszteni, vagy pedig még több profitot akartak volna bezsebelni.
Persze lehet azt mondani, hogy a kormány csak kihasznált egy olyan kedvező helyzetet, ami nélküle is bekövetkezett volna, de én meg azt mondom, hogy látva a szolgáltatók negatív reakcióit a rezsicsökkentésre, nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy egyáltalán szándékukban állt volna csökkenteni az árakat.
A vasarloero hogyan jön ki... ?
https://mfor.hu/cikkek/vallalatok/Az_unios_atlagnal_olcsobb_nalunk_az_aram.html
A magyar háztartási energia végfelhasználói ára 2010 második felében euróban nominálisan a viszonylag alacsonyak között volt az Európai Unió 27 tagállamának sorrendjében, vásárlóerő paritáson viszont a legmagasabbak közé tartozott - derül ki az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatalának adataiból.
Az adót is beszámítva euróban a háztartások számára az áram átlagára 2010 második felében kilowattóránként 17,08 euró volt, Magyarországon pedig 15,74 euró. Ugyanakkor az összehasonlíthatóan, vásárlóerő paritáson az ár elérte a 25,70-et, amivel az első helyet foglalta el, megelőzve a második helyen lévő Szlovákiát, ahol ez az érték 24,66 volt.
A földgáz ára is az EU27-ek átlagának szintjén volt euróban Magyarországon. Az EU27-ekben gigajoule-onként 15,88 euró volt az átlagár 2010 második felében, Magyarországon pedig 15,38 euró. Ugyanakkor vásárlóerő paritáson már 25,11 volt az érték, ami alig maradt el az élenjáró Bulgária 26,92-es értékétől.
Miközben az EU27-ekben átlagosan 5,1 százalékkal emelkedett az áram ára a háztartások számára 2010 második felében 2009 hasonló időszakához viszonyítva, Magyarországon 2,5 százalékkal csökkent az áram ára. A háztartási földgázárak átlagosan 7,7 százalékkal nőttek az EU-ban, míg Magyarországon 19,6 százalékkal voltak magasabbak a múlt év második felében az egy évvel korábbinál. Az Eurostat közleménye nem szól róla, de 2010 nyarán kormány befagyasztotta a lakosság és a nagyon kis fogyasztók számára az energiaárakat, és később jogszabályban hatósági árrá tette azt.
2011-es cikk.
2010-ben nálunk 16 cent volt 1 kWh áram. Az összes országban, ahol magasabb volt ennél az áram ára, jóval magasabb átlagfizetések vannak, mint nálunk.
Németeknél volt a második legmagasabb az áramár, 24 cent, ami másfélszerese a miénknek, viszont náluk az átlagfizetések nem csak másfélszerese a mieinknek.