Jó reggelt, azóta helyesbítettem az 0,1%-ot.
Hát a többi számmal mi van? Hm..? Sehol nem vetetted le, hogy mitől lesz olcsó végfogyasztói áram. Csak kijelented és kész.
Az SG-n kommentedben nem magyaráztál meg semmit.
https://sg.hu/forum/uzenet/1289995014/720
Ebben pl. fel sem tűnt, hogy növekvő napenergia beépítés mellett nőtt mellette az áram ára. Hogyan, ha folyamatosan olcsóbbnak kéne lennie?
2012-14 között "picit" megugrott az "olcsó áram" támogatása...
De akkor lefordítom neked, ha nem értenéd. A németek 209-2013 között kb. 26 GWe naperőművet és még +5 GWe szélerőművet tettek le. De lássuk az elejét és végét.
2009
25,7 GWe szél
10,6 GWe nap
2013
33 GWe szél (+7,3 GWe változás)
36,7 GWe nap (+ 26,1 GWe változás)
Tehát nagyrészt naperőművet tettek le, a szélenergia alig nőtt. Offsore szél akkor még gyakorlatilag nem volt, vonalvastagságnyi 2013-ban.)
Itt a forrás, amit te is használsz. Csak nem értesz...
https://www.energy-charts.de/power_inst.htm
Képen is.
Mi történt az atomenergia fronton?
Ja, hogy 2010 után kb. megfelezték az üzemelő atomkapacitást.
Milyen termelési mix jött ki ebből?,
https://www.energy-charts.de/energy.htm?source=all-sources&period=annual&year=all
2009
2014
2009
Teljes termelés kb. 500 GWh,
Ebből 6,58 a napenergia és 39,42 szél.
Ez összesen 9,2%-os arány.
(A beépített kapacitásból házi feladat a load factor számítása.)
2013
Teljes termelés kb. 525 GWh,
Ebből 36,06 a napenergia és 58,5 szél.
Ez összesen 18%-os arány.
(A beépített kapacitásból házi feladat a load factor számítása.
Tehát a 9%-ról 18%-ra duplázás költsége mennyi is? Lássuk az árakat.
2009
áram végfogyasztói ár 23,21 cent
direkt zöld támogatás 1,31 cent
2014 (hiszen a 2013-ig felhúzott kapacitás termel)
áram végfogyasztói ár 29,14 cent (+25%)
direkt zöld támogatás 6,24 cent (+476%)
Ez a siker...?
Ez az olcsó áram?
Ez a jövő?
Ettől lesz karbonmentes a jövő?
És mindez úgy, hogy mára a német rendszerben a szél + nap beépített teljesítménye 100GWe felett van. Tehát, ha éppen fúj a szél és süt a Nap, akkor mindenkinek le kell állni és export/importtal tartani a hálózati paramétereket, hogy ne legyen semmi gikszer. Tehát, ha ezekből még többet épít be az ember, akkor mi lesz? Ez még durvábban, mert egy idő után exportálni sincs hova főleg, ha a szomszédos országok is ekkora kretének lennéknek.
És Manfred ez nem elmélet. Ezek mért és fizetett értékek.
Ez a nagy "német zöld fordulat" és annak fő vívmányai...
Az emisszió alig csökkent.
Cserébe jó drága.
És export/import függés van. Mennyiben jobb függeni a szomszédoktól?
Hogy mi lesz a tengernyi kompozit és más szeméttel azt persze nem tudni, mert azt senkinek sem kell előre alapban kifizetni. És itt nem pár száz tonna hulladékról van szó. Millió tonnákról beszélgetünk.
Ja, és a legöregebb szél és naperőművek lassan 15 évesek lesznek, 10 év múlva lehet újakat húzni fel helyettük...
Látszik, hogy kb. hol van az az arány, ameddig a hálózatba érdemes tenni ezeket, hogy az árnövekedés mérsékelt legyen, de valóban kevesebb szén és gáz fogyjon. Ez kb. a 2009-es állapot. Akkor a termelt áram 9%-át adták. Az árteher cserébe kicsi volt, bár ekkor még az atomerőművek is termeltek, tehát ismét csak az jön le, hogy aki valóban zöld párti, az nem atomenergia ellenes. Ehhez viszont mi tartozott 2009-ben?
https://www.energy-charts.de/power_inst.htm
Kb. 142 GWe termelőből 10,5GWe volt a naperőmű és és 25GWe a szél, tehát a kettő aránya nem volt több, mint 25%.
A német termelésről sajnos csak 2010-es adat van a napira, de az 2009 közeli lehet. 70-80GWe közeli csúcskapacitás volt évszaktól függően, tehát a csúcskapacitás kevesebb, mint fele volt a szabályozhatatlan szél és nap.
https://www.energy-charts.de/power.htm?source=all-sources&year=2010&month=1
Ez hazai viszonyok között azt jelenti, hogy a szél + nap termelési aránya nem lehet több, mint kb. 2-2,2GW. Ehhez kb. max. 3GW beépítését szabadna engedélyezni a hálózatba,
de már ennek is nagyon komoly ártorzító hatása lenne, mert itthon elve olcsóbb az áram, tehát sokkal durvább lenne a növekedés.
Így már érthető? Olyan szomorú, hogy ezeket a forrásokat néha te is beteszed, de ennyire értelmezni képtelen vagy azt, hogy mit mutatnak a számok. Csak tolod az agyatlan propagandát bármiféle megértés nélkül.
Tehát szó nincs arról, hogy ezeket 100%-ban ellenezném, ellentétben ahogy egyesek itt pofátlanul behazudták. Csak az teljesen "mindenhova szél + nap" és/vagy Paks helyett böfögésekből elegem van. Nagyon. Mert a német számok megmutatják, hogy ez hova vezet.
Ja, és nehogy azt tessék hinni, hogy ha kétszer drágább lesz az áram itthon, akkor az csak majd a saját villanyszámláján érzi majd az ember. Minden szolgáltatás árába beépül, amihez sok villany kell. Az ivóvíz hálózatot pl. mi tartja üzemben? Bingo, rohadt nagy szivattyúk 0-24 órában. Hát mivel menne a megálmodott villanyautó? Vagy mivel megy a vonat? Hát az ipar? A mélyvölgyi 3GW feletti fogyasztásnak is oka van, nem a hangyák hordják szét az áramot...
Már miért kéne olcsóbbnak lennie, ha 20 évre fixált árak vannak? Az első EEG-s támogatások is csak 2021-ben fognak lejárni. Addig nehezen tudna csökkenni az EEG díj, hiszen az input folyamatos, output pedig nincs. Ennek előbb meg kéne fordulnia, vagyis ne kerüljön be több támogatott erőmű a rendszerbe a már meglévők pedig kezdjenek kiesni. Ha nem nyúlnak hozzá a rendszerhez, akkor ezt 2021-re éri el a napenergia (a többi meg ki tudja mikor).
Ja értem. Szóval most magyaráztad meg, hogy csak ezért lehetett ezeket letelepíteni. Tehát, ha ilyen szerződések nem lesznek, akkor segítek, új erőmű se nagyon lesz. Oh, wait, dehát eddig azt magyaráztad, hogy olcsóbb. 2009-2018 közötti naperőmű árakat adtam neked. Kb. 1800-2000 dollárról lementek 1100-ra (de csak ithon) aztán szépen visszamentek az acél és más költségtényezők miatt 1400-1600 tájára.
Ez hol lesz olcsó a jövőben...?