Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 049
113
Paks mikor nem ment valaha is az elérhető maximumon? A meghibásodási és karbantartási kiesések miatti leállás nem ér!;)
Rendben, hogy facsarsz ki még többet a megújulóból ha kellene? Mert tervezetten mondjuk 11:30-12:45 között kell ami ráadásul azonnal kell, tudod a rendszerben mindig annyinak kell lennie ami az adott időpillanatban a fogyasztás, ha több van akkor hővé alakul, ha kevesebb akkor pedig valaki sír...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and 2ndt

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 049
113
Azt meg ne felejtsuk mar el, hogy az a villamos energia, amit Paks2 termel nem osszehasonlithato azzal az energiaval ellatasbiztonsag szempontjabol, amit a naperomuvek termelnek.
Hogy hasonlítasz össze egy kvázi konstans értéket egy "szinuszjellel" (ezt a naperőmű ingadozására értem)?
 
M

molnibalage

Guest
Hogy hasonlítasz össze egy kvázi konstans értéket egy "szinuszjellel" (ezt a naperőmű ingadozására értem)?
Ezert irtam azt, amit irtam.
Jaaaa másodjára elolvasva rájöttem mit akartál mondani :D
Hát, örülnél, ha csak előre jelezhető szinusz jel lenne. Mert front átvonuláskor nyáron úgy bezuhanhat az egész és úgy ingadozhat pár óra alatt, hogy ihaj.
Még 2007-ben volt olyan, hogy valami 6 GWe termelő kapacitás esett ki alig pár óra alatt. Pedig akkor még annyira nem volt túl sok szélerőmű. Na tessék ezt elképzelni, ha még nagyobb és több van a hálózatban...
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Manfred azt az egyszerű tényt sem ismeri fel, hogy csakis azért épült ennyi napelem a nagy Germániában, mert előre, fix áras és elég vicces áron átvett áramra kötötték.

Már hogy ne ismertem volna fel, több bejegyzésen keresztül taglaltam. Memóriagondok vagy szándékos ferdítés?

Ennek fincsi off design hatása az, hogy ha 20 év után is megmaradnak az erőművek, akkor milyen politikai arcvesztés és pénz árán kell majd azokat kimenteni majd.

Miért kell kimenteni őket? A fix átvételi ár eleve úgy lett kitalálva, hogy a 20 éves futamidő alatt megtérülést plusz elfogadható hasznot hozzon. Ha 20 év után tovább üzemelteti és piaci áron adja el az áramot az mind bruttó haszon.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A KAT allambacsi jateka. Ott szopat meg barkit, ahol es amikor akar. Pillanatig ne gondold, hogy ha instabilla valik a rendszer, nem fogja erobol modositani a dolgokat a kisembert szivatva.
Figyelj, ez egy szerződés. Aminek vannak következményei, amennyiben valamelyik fél felrúgja azt. Az állam a PAKS 2 szerződésből is kiléphetne (mostmár minek lépne), csak hát elég komoly költségei lennének. Ugyan ez a KÁT. Amennyiben bármelyik kis vagy nagyerőmű áram átvételi szerződését egyoldalúan felmondja az állam, akkor azért kártérítést kell fizetnie.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 049
113
Hát, örülnél, ha csak előre jelezhető szinusz jel lenne. Mert front átvonuláskor nyáron úgy bezuhanhat az egész és úgy ingadozhat pár óra alatt, hogy ihaj.
Még 2007-ben volt olyan, hogy valami 6 GWe termelő kapacitás esett ki alig pár óra alatt. Pedig akkor még annyira nem volt túl sok szélerőmű. Na tessék ezt elképzelni, ha még nagyobb és több van a hálózatban...
Idézőjel, hasonlat, csak szemléltetésként akartam felhozni.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Figyelj, ez egy szerződés. Aminek vannak következményei, amennyiben valamelyik fél felrúgja azt. Az állam a PAKS 2 szerződésből is kiléphetne (mostmár minek lépne), csak hát elég komoly költségei lennének. Ugyan ez a KÁT. Amennyiben bármelyik kis vagy nagyerőmű áram átvételi szerződését egyoldalúan felmondja az állam, akkor azért kártérítést kell fizetnie.

Ja, tolunk nyugatabbra vannak kovetkezmenyei.
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Acsi, mar megbocsass... Molninak legalabb ket-harom elirasat javitottam eddig. Tudomasul vette, BELATTA, hogy elgepelt, elszamolt valamit.
Nem fujta a hulyeseget, nem vitatkozott.
Tudod, hogy mi nem valtozott?
Az, hogy igaza van.

1. Altalanos iskolai matekkal es alap logikaval kijon, hogy a nap/szel keptelen stabil, megbizhato, igenyeket minden pillanatban kielegito ellatasbiztonsagot nyujtani es szukseg van olyan termelokre, amelyek egyensulyban tartjak a rendszert.
2. Az atomenergia meg kivaloan alkalmas arra, hogy alaperomukent termelje a kraftot, CO2-mentesen.

Ez se nem elírás, se nem elszámolás. Wishful thinking, vagy alternatív valóság.

2. az atomenergiának is szuksege van olyan termelokre, amelyek egyensulyban tartjak a rendszert.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Azért nem olyan bonyolult, mint egy atomerőmű esetében. ;)
Ha veszel egy tévét, és az tönkremegy, akkor azt ki fogja eltakarítani?

A tevet ertelmesbbje elviszi telepre, hulyebbje lekurja a falu hataraba.
A kiseromuvet (nem a hazteton levot) az a ceg, amelyike (ha nem csodoltetik be).
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Nem kell semmit felmondani, elég ha a szolgáltató eléri, hogy hálózathasználati díjat számlázhasson a lakossági betermelőknek, mondjuk az átvételi ár 50%-ával egyenértékűt.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and 2ndt

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Ez se nem elírás, se nem elszámolás. Wishful thinking, vagy alternatív valóság.

2. az atomenergiának is szuksege van olyan termelokre, amelyek egyensulyban tartjak a rendszert.

1. Mi wishful thinking?

2. Az atomenergianak biztosan nincs ilyesmire szuksege. A gridnek van. Csak hat egyensulyozasra a nap meg a szel pont nem alkalmas, mivel azokat helybol egyensulyozni kell onmagukban is, ezert kell rogton ket eromuvet epiteni: 1 nap/szel eromuvet meg egy backupot (nemi tulzassal). Csak valamiert a sotetzoldek mindig csak az elso eromu koltseget szamoljak.
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
2. Az atomenergianak biztosan nincs ilyesmire szuksege. A gridnek van. Csak hat egyensulyozasra a nap meg a szel pont nem alkalmas, mivel azokat helybol egyensulyozni kell onmagukban is, ezert kell rogton ket eromuvet epiteni: 1 nap/szel eromuvet meg egy backupot (nemi tulzassal). Csak valamiert a sotetzoldek mindig csak az elso eromu koltseget szamoljak.

Jaaa, nem az atomenergiának van szüksége rá, hanem a gridnek. Hát így mindjárt más. :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
PAKS2 miert ne lenne versenykepes? Ott a befektetes volumene illetve strategiai jelentosege miatt kell reszt vennie az allamnak.
Ugyan ez a stratégiai jelentőség jelentkezik a megújulóknál is.
Kína sem jókedvében pörgeti a megújulókat:
link
Építhetne atomot is, mint ahogy épít is, de pl. ezirányú törekvéseiből éppen most vett vissza.

Minden ország döntse el, hogy milyen energia mixet szeretne!
Szerintem ezt bízzuk rájuk!
Szerintem felesleges egy "hobbikertész" fórumon azon pattogni, hogy a németek milyet választottak. Ez az Ő dolguk. Ők fizetik a cechet.
Mint ahogy abban sem lehet beleszólni, ha mondjuk nem akarnak Saud-Arábiának fegyvert eladni. Ennek is vannak pénzügyi vonzatai.
Nem a mi dolgunk.
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Ezt ki tudnád fejteni?

Nem értem miért kéne kifejteni. Ezerszer leírtátok már, hogy működik a grid.
Még kérdésben is megkaptam:

"Egyetértesz azzal kijelentéssel, hogy a villamos áram termelés és az eloszló hálózat alapja az, hogy minden pillanatban teljesítmény egyensúlyt kell fenntartani (és egyéb minőségi paramétereket) a hálózat stabilitásához? Tehát az egyensúly alapja nem az egy évben megtermelt villamos áram összes mennyisége időbeli eloszlás nélkül."