Semmi olyasmit nem írt, ami előítéletes lenne sőt, még enyhén is fogalmazott sok helyen. Mert pl. nem csak a villamosenergia termelés CO2 csökkentéséről van szó benne, de más primer energia felhasználásról is, ahol eleve az a kérdés, hogy hogyan lehetne csökkenteni annak lábnyomát főleg, ha áramot használva a növekvő áramigénynek is tisztának és stabilnak kell lennie.
[/QUOTE]
Sőt, ha úgy tetszik az egész egy önmagába visszaforduló hurok. Kezdésnek vegyük a kémiát. Ammónia szintézise. 1kg ammóniához kell 2,65kg CO2. Évente úgy 170 millió tonnát gyártanak ebből - mégsem elég. Ha el akarunk látni mindenkit műtrágyával, akkor még több ammónia kell. Jelenleg az ammónia-gyártás a világ CO2 termelésének 1-1,5%-át adja. Amikor a Haber-Bosch-szintézist kifejlesztették, az akkori reaktorral (látom az irodából...) 120MWh energia volt 1 tonna előállítása, ez mára lement a hidegfalas eljárással 8MWh-ra, ezt tovább nem lehet levinni. De mondhatok bármilyen, ma modern eljárást.
Amit ma környezetbarátnak eladnak, az mindenfajta zonglőrködés a számokkal. A kedvencem:
- gyártasz polisztirol lapokat - kell hozzá egy csomó CO2. Sebaj. Fogsz egy házat, beburkolod a szigetelő lapokkal meg fogsz egy ugyanolyat és Hans által meghatározott módon méred mindkét ház energiafelhasználást (mint az autók kipufogója). Mivel te vagy a gyártó, te találod ki, hogyan legyen az egész rendszer mérve - majd ehhez hozol egy "független szakértőt" (ő a műszaki prosti), aki majd dombornyomott papíron leírja, hogy bizony, ennyivel kevesebb energiába kerül az A-ház, mint a B-ház.
Ezzel nem is lenne gond, nyilvánvaló, hogy a szigetelés jobb, ezáltal kevesebb a környezetbe elszivárgó hő. Ekkor jön az első csavar:
- az egészet visszaszámolják olajegyenértékre, hogy te bizony HTO-val fűtesz. Ekkor elmondják, hogy az olaj eltüzelésekor ennyi meg ennyi CO2, NOx, SO2, meg egyebek keletkeznek. Ebből kijön, hogy akkor évente x kg-val kevesebb a CO2. Vastaps. Ez a "szakértői" vélemény megy tovább, ahol ezt készpénznek veszik, hogy GipszJakab-lappal szigetelt házban ennyivel kevesebb a CO2.
Jön a gyártó és elkezdi nyomni a reklámot, boldog-boldogtalan veszi a cuccot. Ekkor beindul a statisztika gyártása, miszerint:
- y millió házra felrakták a GipszJakab-lapot és az y millió szorozva x kiló CO2-val, az egyenlő q millió kg CO2/év. A statisztika finoman átsiklik a felett, hogy a lakást biomasszás szarsággal, távhővel a közeli csatolt gáz-gőz erőművel fűtik, ez nem számít bele.
Ekkor beindul a lobbi, hogy az én zseniális GipszJakab-lapjaimmal évente q millió kg CO2/év megtermelés érhető el, akkor ebből hozzám is kell ám számolni valamennyit, mivel ez nem lenne lehetséges nélkülem. Ekkor a GipszJakab-lapokat előállító cég CO2-jóváírást kap a szövetségi kormányzattól és mindjárt nem a kifüstölt CO2 lesz a lényeg, hanem a számmisztikával összegyánolt szám vagy hányados, aminek adott esetben az is lehet a folyománya, hogy CO2-mínuszba mész a plusz napelemmel - az esőerdő hozzád képest smafu.
Ez egy világméretű átbaszás
- nem csak olajlobbi van, hanem zöldenergiás-lobbi is
- a húsmentes-húst hirdető cég egy tőzsdei cég, amely profit maximalizálása érdekében profi PR-s cégekkel dolgozik
- minden 16 éves klímaapostol mögött ott egy még profibb PR-s cég
- a kivágott őserdők helyén úgy 3 évig pálmaolajat termelnek, amik elsősorban nem a Nutella-ba mennek, hanem az EU-s zöldek által kisírt 10%-os "megújuló arányú" üzemanyagba - amire kötelező kvóta van
- nukleáris energia nélkül nincs CO2-szegény gazdaság a világ 95%-ban
- ha ma a német politikában el akarsz indulni, zöld szarsággal bármit elérhetsz (a migráns-simogatás hamarabb cseng le, mint csőcsonk mellett a hegesztési varratban a hajlítófeszültség...)
- a VW többet költ a zöld PR-re, mint egyetemek kutatási programjaira (FAZ-cikk, előfizetéses tartalom)
- ha a 16 éves klímahős mondanivalóját támadod, akkor az úgy lesz beállítva, hogy "te egy 16 éves kislányt támadsz be, aki ráadásul Asperger-szindrómás is. Vannak neked lelkivilágod!?" című kérdést a héten úgy 8 alkalommal kaptam meg.