https://index.hu/gazdasag/2019/08/14/a_nagy_energiakerdes_lesz-e_gazunk_marciusban/[/QUOTE]
Semmi olyasmit nem írt, ami előítéletes lenne sőt, még enyhén is fogalmazott sok helyen. Mert pl. nem csak a villamosenergia termelés CO2 csökkentéséről van szó benne, de más primer energia felhasználásról is, ahol eleve az a kérdés, hogy hogyan lehetne csökkenteni annak lábnyomát főleg, ha áramot használva a növekvő áramigénynek is tisztának és stabilnak kell lennie.
"A hosszabb távú jövőben a ma még drága amerikai palagáz és a ma még olcsó orosz földgáz versenyezhet, a még távolabbi jövőben pedig az egész szénhidrogénipar háttérbe szorulhat, mert megtanulhatjuk tárolni a megújuló forrásokat."
Molni helyett én visítok fel ezt olvasva
Ez a töltés formájában tárolás a legnagyobb ökörség, amit csak ki lehet találni és röhejes álom. Ha kémiai kötések energiasűrűségével is tudnánk tárolni dolgokat (ez jelen tudásunk szerint képtelenség, ennek cáfolata meg sem tudom számolni hány Nobel díjat érne), akkor is kb. gazdasági képtelenség az, hogy néhány napnál több kapacitás eltároljon az ember 100% közeli hatásfok esetén is, és ettől is csak drágább lesz az áram és már nem csak a termelőtől, de a tárolótól is függene az ellátási biztonság. Semmi értelme az egésznek. Egyszerűbb mindig megtermelni az áramot és kész, ahogy csináljuk 120+ éve.
Emiatt a nap, szél és hasonló módon random rendelkezésre állású erőművek beépített kapacitás aránya és ebből fakadóan termelési aránya ameddig azokat járatni akarják kötelező átvétellel, hogy a legtöbb áramot termeljék nem haladhat meg ez bizonyos mennyiséget. Pont. Kész. Game over. Ezt kéne felfognia a sok ökobaromnak. A német hálózat ezen a ponton már túl van, mert még akkor is, ha csak kb. a 50%-on ketyeg a szél + nap kapacitás, akkor azok 50 GW felett termelnek úgy, hogy a csúcskapacitás 70-80 GW. Viszont a nukleáris zsinóráram termelés felének lelövésével is 10 GW termelő van a rendszerben. Ez azt jelenti, hogy ezek napi igen durva, akár 5-55 GW termelői ingadozását le kell követni, ami rohadtul nem egyszerű. Ez sokszor oda vezet, hogy kényszer import és export van és már olyan módon is szabályoznak, hogy ipari termelők vesznek vissza illetve adott esetben kapcsolnak be plusz fogyasztókat, ha megszalad a termelés (pl. nappal a közvilágítást felkapcsolják.)
Elvi esetben lehetne úgy üzemelni, hogy túltermelés esetén akkor szélkerék fékez vagy a tükrös naperőműnél is a gőzturbinát annak korlátaival és költségeivel leszabályozzák és kiveszik idővel a rendszerből, de minden jelenleg kötelező átvétellel termelő erőműnél ez azt jelenti, hogy a magasabb szélességi körön telepítve a load factoruk, ami eleve szar még tovább romlik. Tehát iszonyatosan sok kapacitás épít be a rendszer, hogy azokon napokon, amikor termelnek, de szarul, akkor mind járjon pl .télen, akkor nem is fognak túltermelni, csak ennek mellékhatása, hogy amikor szelesebb idő és napsütés van, akkor egy rakás erőmű nem termelhet, mert a csúcsfogyasztást is túltermelnék és ezt a grid még kezelni sem tudja, mert ennyire durva tranzienseket, hogy már a zsinóráram termelőket is ki kell venni nem tudja kezelni. Tehát összességében még drágább lesz az áram, mert egyre több erőművet telepít az ember, de egyre kisebb arányban lehet azokat járatni., Viszont hol éri meg akkor ezeket a viccerőműveket letenni, amikor értelmezhető megtérülésük pénzben mérve kb. akkor van, ha az áram eladási ára 35-40 Ft/kWh, ami azt jelenti, hogy az áram végfogyasztói ára gy ennek kétszerese.
Minél délebbre megyünk, annál inkább életképes ötlet gazdaságilag az az, hogy a nap és szélerőmű a gázfogyasztást csökkentse illetve részben a szenet (a szenes erőművek lomhábbak szabályozási szempontból) de figyelembe véve ezek szabályozási képességeit és min. terhelését, a kötél akkor kezd szakadni, amikor már iszonyatos magas kapcsolási szám jön ki, tehát erőművek nem csak szabályoznak, de adott esetben le is állnak, hogy ne legyen blackout. De ettől a matematikai miatt itt is nagyjából ugyanaz a beépítési arány limit, mint ahol szar a load factor, csak mivel magas a load factor, ezért alacsony áramárral is értelmezhető időn belül tudnak megtérülni. Az értelmezhető idő valahol 0,2 feletti load factornál van. De még ennek is van áram drágító hatása...