Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Mi csak fizetjük 14k-s közös költséget havonta, mert 2020... 2021... 2022-re le kell szigetelni a panelt és kell a pénz...
Vicc az, hogy mikor beköltöztünk a mi oldalunkon volt 2 db légkondi a 3 lépcsőházon, mostanra van 3 lakás (amit fák takarnak) a 30-ból amelyiken nincs.

Mondjuk most is jól jött mivel elég trágya a távhő, napközben be van állítva, hogy rásegítsen 22 fokig.
Ha lett volna napelemfarm a közelben akkor mehetett volna paksi áramról, mivel 3 napig nem láttuk a Napot...

Ne haragudj , hogy ezt mondom de nagyon sötét vagy ! A solarfarm/napelempark nem csoda szer , az alaperőműveket sose fogja kiváltani de a csúcs erőműveket kitűnően kisegíti , nem nemcsak napsütésben termel hanem bármikor ha nappal van csak a hatásfoka más . Egy fűtőművi gázmotoros erőmű kiegészítve egy hasonló teljesítményű naperőművel tökéletes kombó !

A példádat fent tartva tehát ha nem látod a napot attól még termel és a nem váltja ki csak kisegíti a csúcserőműveket .Cserébe viszont nem szennyezi a környezetet ! Ezt lehet most még sokan nem értékelik eléggé !
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Egy kolléga 2 éve 8 millióért rakatott fel napelemeket a házára (vagy az az összköltség volt támogatás nélkül?), ha összefutok vele megkérdezem mennyi az annyi (asszem 16 évig fizeti a hitelt, ami havonta 1000ft-tal kevesebb, mint amennyi a villanyszámlája volt).

A 16 évet és a 8 milliót sokallom 10-12 szokott lenni egy 5kW-os rendszer(ami bőven elég egy családi háznak) 4 misiből bőven kijön és 25 év garanciás panellel számolva még min a hitel törlesztése után még vagy 30-40évig nem lesz áramszámlája ha jól kalkuláltak ! Nem nem kell , hogy az inverterre csak 5-10 év van ! Ez csak a garancia mint az autókra és ha ennyit vállalnak akkor min tudják 20-25 évet !
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 710
12 728
113
Nagyon félre érted/értelmezed a mondandómat ! Villamosenergia ipari technikusként nem kell nagyon magyaráznod az energia ellátásunkat ! Nem , hogy nem ellenzem az atom erőműveket hanem kifejezetten támogatom ! A kérdés nem is az alaperőművi szint volt ! Hanem a nyári hűtési/klíma energia igény észerű és karbon semleges(közeli) megoldása , mert erre tökéletes a solárparkos rendszer ! De az idézet mondatod még csak nem is erre volt válasz hanem arra , hogy van akinek az "okostv" is űrtechnika és ezért hagyjuk a faxba a vezérelhető/programozható klíma berendezéseket ! Olvass , értelmezz és csak utána vagdalkozz . Az ilyen fórumok és általában a virtuális tér hibája , hogy fogalma sincs az embernek kivel vitatkozik . Legyen szép napod !
Ez esetben semmi mentségem nincs a történtekre. Megkövetem a technikus urat.
tko-pjeva-zlo-ne-misli-tko-pjeva.gif
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Akkor nem is kell legkondi.

Amikor a 38-40 fokos hohullamok voltak, akkor sem ment fel a leredonyozott lakasban a homerseklet 30 fok fole (persze egesz ejszaka fullos szelloztetessel)


Lehet nélküle élni természetesen , de komfortosabb vele ! Viszont ha kint 35 fok van bent meg 22 akkor borítékolható egy tüdőgyuszi vagy szívinfarktus ! Ha valakinek gyengébb a szervezete nem bírja ezt a hőingadozást !
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711
T

Törölt tag 1711

Guest
A 16 évet és a 8 milliót sokallom 10-12 szokott lenni egy 5kW-os rendszer(ami bőven elég egy családi háznak) 4 misiből bőven kijön és 25 év garanciás panellel számolva még min a hitel törlesztése után még vagy 30-40évig nem lesz áramszámlája ha jól kalkuláltak ! Nem nem kell , hogy az inverterre csak 5-10 év van ! Ez csak a garancia mint az autókra és ha ennyit vállalnak akkor min tudják 20-25 évet !
Valszeg igazad van, egyszer beszélt róla mikor kezes kellett neki, asszem 17k-s villanyszámlát váltott ki 16k-s hitellel, meg vmi hőtárolót vett pluszban mert ő nem akar betermelni.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 171
113
Lehet nélküle élni természetesen , de komfortosabb vele ! Viszont ha kint 35 fok van bent meg 22 akkor borítékolható egy tüdőgyuszi vagy szívinfarktus ! Ha valakinek gyengébb a szervezete nem bírja ezt a hőingadozást !

De nem bejövetelkor, hanem kimenetkor, mikor mellbe ver a meleg :) 22 fok nappal tényeg túlzás, jó a 25 is. A kinti 39 fok mellett.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 155
15 811
113
Lehet nélküle élni természetesen , de komfortosabb vele ! Viszont ha kint 35 fok van bent meg 22 akkor borítékolható egy tüdőgyuszi vagy szívinfarktus ! Ha valakinek gyengébb a szervezete nem bírja ezt a hőingadozást !
Az az oltozekedtol is fugg.

Mondjuk en a kulso homerseklettol fuggetlenul 25 fokos celhomersekletre szoktam beaallitani a legkondit, es nem megy, folyamatosan, csak neha csapatom egy kicsit, ill reggel azonnal szelloztetes addig, amig kint huvosebb van)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Az az oltozekedtol is fugg.

Mondjuk en a kulso homerseklettol fuggetlenul 25 fokos celhomersekletre szoktam beaallitani a legkondit, es nem megy, folyamatosan, csak neha csapatom egy kicsit, ill reggel azonnal szelloztetes addig, amig kint huvosebb van)
Én is hasonlóan teszem !
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 188
10 712
113
15 év szigetüzem alatt nem volt nehéz hamar rájönni, hogy akkor kell szivattyúzni, darálni, flexelni, stb....amikor süt a Nap.
Nem hiszem, hogy csilliárdokba kerülne a vezérelt fogyasztók körét kibővíteni a lakosságnál és az iparban is.
Így hirtelen, mosógép, fagyasztó, villanyautó( :) ) hidrofor - már ahol van, ahol van hidroglóbusz annak szivattyui, nagy hűtőházak, légsűrítők, nagy szünetmentes rendszerek plázákban, vasutnál, telefonközpontoknál, vízátemelő rendszerek ahol nem gond a szakaszos üzem. A Mavir kissebb nagyobb csoportokban, akár egyedileg is tudná ügyes algoritmusokkal, és jó tarifa rendszerrel, kiegyensúlyozni a "felhő megy a napelem előtt", helyzeteket.

Szerintem.
 

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
638
2 751
93
"egy 5kW-os rendszer(ami bőven elég egy családi háznak) 4 misiből bőven kijön"
Én ezt nagyom sokallom, nekem három éve a 3,0kW-s HMKE kijött 1,5 misiből.
(4,5 Kw-s fronius inverterrel.)
De így se éri meg gazdaságilag, mert évente kb. 3,3e kWórát termel. ami ugye
115 500 ft ez 13 év alatt térülne meg ha addig nem romlik el valami.
Az elhelyezés tökéletes, teljesen déli tájolás 35 fok dőlés (Balatonfelvidék).
Amúgy az én házam nyáron egyáltalán nem melegszik nem is használok légkondikat csak télen fűtésre.
150m2 házat négy 2,5 kW-os kondi teljesen kifűt ha kint -5 foknál nincs hidegebb.
(-5 alatt meg ráb.ok egy tuskót a cserépkályhára, meg bekapcsol a gázkazán is.)
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
15 év szigetüzem alatt nem volt nehéz hamar rájönni, hogy akkor kell szivattyúzni, darálni, flexelni, stb....amikor süt a Nap.
Nem hiszem, hogy csilliárdokba kerülne a vezérelt fogyasztók körét kibővíteni a lakosságnál és az iparban is.
Így hirtelen, mosógép, fagyasztó, villanyautó( :) ) hidrofor - már ahol van, ahol van hidroglóbusz annak szivattyui, nagy hűtőházak, légsűrítők, nagy szünetmentes rendszerek plázákban, vasutnál, telefonközpontoknál, vízátemelő rendszerek ahol nem gond a szakaszos üzem. A Mavir kissebb nagyobb csoportokban, akár egyedileg is tudná ügyes algoritmusokkal, és jó tarifa rendszerrel, kiegyensúlyozni a "felhő megy a napelem előtt", helyzeteket.

Szerintem.


Jól látod , Tyson okos ! Ez felé haladunk már több helyen megértették csak a feltételeket kell előbb megteremteni majd utána lehet finom hangolni ! A lehetőség mindenesetre adott !
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
"egy 5kW-os rendszer(ami bőven elég egy családi háznak) 4 misiből bőven kijön"
Én ezt nagyom sokallom, nekem három éve a 3,0kW-s HMKE kijött 1,5 misiből.
(4,5 Kw-s fronius inverterrel.)
De így se éri meg gazdaságilag, mert évente kb. 3,3e kWórát termel. ami ugye
115 500 ft ez 13 év alatt térülne meg ha addig nem romlik el valami.
Az elhelyezés tökéletes, teljesen déli tájolás 35 fok dőlés (Balatonfelvidék).
Amúgy az én házam nyáron egyáltalán nem melegszik nem is használok légkondikat csak télen fűtésre.
150m2 házat négy 2,5 kW-os kondi teljesen kifűt ha kint -5 foknál nincs hidegebb.
(-5 alatt meg ráb.ok egy tuskót a cserépkályhára, meg bekapcsol a gázkazán is.)
Az ár az mindig változik azért írtam egy bő összeget !

Az üzleti megtérülés szerintem az egyik oldal , tudat ami majd remélem sokaknál meglesz/van , hogy ezzel hozzájárulunk a jövőnk kisebb szennyezéséhez az meg a másik !
 
M

molnibalage

Guest
"egy 5kW-os rendszer(ami bőven elég egy családi háznak) 4 misiből bőven kijön"
Én ezt nagyom sokallom, nekem három éve a 3,0kW-s HMKE kijött 1,5 misiből.
(4,5 Kw-s fronius inverterrel.)
De így se éri meg gazdaságilag, mert évente kb. 3,3e kWórát termel. ami ugye
115 500 ft ez 13 év alatt térülne meg ha addig nem romlik el valami.
Az elhelyezés tökéletes, teljesen déli tájolás 35 fok dőlés (Balatonfelvidék).
Amúgy az én házam nyáron egyáltalán nem melegszik nem is használok légkondikat csak télen fűtésre.
150m2 házat négy 2,5 kW-os kondi teljesen kifűt ha kint -5 foknál nincs hidegebb.
(-5 alatt meg ráb.ok egy tuskót a cserépkályhára, meg bekapcsol a gázkazán is.)
Nem, nem térül meg. Ha csak állampapírba teszed a pénzed és csak 3% hozamot hoz, akkor 13 év múlva a tőkédhez képes 146%-nál tartanál. 13 év után a napelemes rendszered a tőkerészét termeli vissza csak 0-ra.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Nem, nem térül meg. Ha csak állampapírba teszed a pénzed és csak 3% hozamot hoz, akkor 13 év múlva a tőkédhez képes 146%-nál tartanál. 13 év után a napelemes rendszered a tőkerészét termeli vissza csak 0-ra.
Ebbe beleszámoltad a várható inflációt, a másik oldalról az áram árának várható növekedését?
Mennyiben fogja -egyáltalán fogja e- befolyásolni az áram árát az elektromos járművek növekedése?
 
M

molnibalage

Guest
Ebbe beleszámoltad a várható inflációt, a másik oldalról az áram árának várható növekedését?
Mennyiben fogja -egyáltalán fogja e- befolyásolni az áram árát az elektromos járművek növekedése?
Az áram ára félig politikai döntés. Lásd rezsicsökkentés. Meg a gáz árának érdekes alakulása.
Szóval az áram árát eddig nagyrészt ez ökobarom erőművek tudták csak növeli. 10 éve hallom, az áram ára meg itt nem nőtt. A németek és dánoknál meg igen, de hát ők nem követendő példák.

Ezen felül ugyebár az ingyenebéd is megszűnik, az elszámolásos alapú átvételnek vége.

Az állampapír hozama emlékeim szerint infláció garantált. Az, hogy te 15+ év alatt ne költség a naphülyeségre semmit sci-fi.

Nem látom azt a forgatkönyvet, ahol ez a grid hozzáférhetőségét nézve megéri.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Az áram ára félig politikai döntés. Lásd rezsicsökkentés. Meg a gáz árának érdekes alakulása.
Szóval az áram árát eddig nagyrészt ez ökobarom erőművek tudták csak növeli. 10 éve hallom, az áram ára meg itt nem nőtt. A németek és dánoknál meg igen, de hát ők nem követendő példák.

Ezen felül ugyebár az ingyenebéd is megszűnik, az elszámolásos alapú átvételnek vége.

Az állampapír hozama emlékeim szerint infláció garantált. Az, hogy te 15+ év alatt ne költség a naphülyeségre semmit sci-fi.

Nem látom azt a forgatkönyvet, ahol ez a grid hozzáférhetőségét nézve megéri.
Basszus, igazad van, elfelejtettem, hogy inflációkövető.
 
M

molnibalage

Guest
Annyi cuki, hogy a gombhoz akarják a kabátot varrni...

Mi lenne a szutyok intermittens termelőket nem kezelnék a grid alapvető elemeként, amikor nem tud az lenni?
Így nem kéne ilyen messiás várás, ami továbbra is eszement pénzköltés van.
Nem missing link van a megújulókhoz basszátok meg, hanem a base load igény kielégítése. Mivel a zsinórigény teszi ki az igények, több, mint felé, azért talán azt atommal kéne termelni és a fennmaradó rész felének kiváltása is jó dolog lenne víz + nap + szél + anyámkínjával.
De neeeeeeeeeeeeeeeeeee, az atomot üldözni kell és intermittens szarra várat építeni. Jó drágán, a messiást várva.

Szeretem ezt a csatornát de amikor ez a téma jön fel mindig azonnal elveszti objektivitását. Mert a zöld bulshittel szembemenni ma lassan karakteröngyilkosság...

 
M

molnibalage

Guest
ui.
Az külön cuki, ahogy a teljes kisütés és 80% feletti probléma miatt a PHEV-ket fikázta implicite csak fel sem tűnt neki... :)