Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Itt van a kutya elesve.
Kb 3 hónapra van egy termelés - részegységfogyasztás jelleggörbe hasonlóságom, aminek az ára a maradék 9 hónapra egy kvázi tervezhetetlen termelőkapacitás. Hááát....
Az ugye megvan, hogyha nem süt a nap, akkor nem rohadsz meg a lakásban?
Tudom! Nálad a 40napos esőben is megy a légkondi 100%-on, mert olyan megnyugtató a kültéri hangja...:p:D
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Itt van a kutya elesve.
Kb 3 hónapra van egy termelés - részegységfogyasztás jelleggörbe hasonlóságom, aminek az ára a maradék 9 hónapra egy kvázi tervezhetetlen termelőkapacitás. Hááát....
Tervezhetetlen, de nem is kell tervezni, mert max többet rak az ember a tűzre, vagy kicsit többet megy a gáz. Nyilván nem mindenhol opció -egyébként sem hiszek abban, hogy van általános megoldás- de nem mindegy, hogy mondjuk hány fokra hűlne le a ház, vagy a puffertartályban a víz és mennyit kellene este ráfűteni. Szóval csak ha már van alapon, nem mindegy, hogy 3, vagy 5-6 hónapban működik a rendszer.

A hűtős fűtős kondi az drágább, én alapvetően a napelemet vízmelegítésre valónak tartom, egy bojlerben (300l) a vizet nyugodtan felfűtheti este abból vígan megfürdik egy család, természetesen a bojlert alkalmassá kell tenni zsinóráram használatára is, mert ha gebasz van és hideg a víz akkor a család képes legyen éjszakai áramról magának melegíteni.
300l-hez nagyjából 2,5-3kWp-s rendszer kellhet (vicces, már kitalálták a kilowatt peak egységet, hogy ne legyen annyira hatalmas égés a napelemnek), azt tudom, hogy Pécs-Szeged vonal nálunk az egyik legjobb ott elég CSAK 6-7m2 napelem 1kWp-hez, ettől fentebb már folyamatosan nő az érték.
Na, ez nekünk nem gond, mind a központi puffer, mind a bojler eleve úgy lett kialakítva, hogy ha egyszer lesz reális -kiegészítő- vagy olyan kedvező feltétel, akkor rá lehet kötni mást is (így is vegyes kazán+gáz van). Szóval én mindig csak max mint kiegészítés számolok mással. Én -ha már úgyis ki van építve a rendszer- amúgy is vízmelegítésben gondolkodnék.
Pécs-Szeged vonal mondjuk kb. stimmel. :p

(Olyan egyébként nincs, hogy klasszikus radiátoros fűtőrendszert alkalmazni hűtésre? Vagy ez nagy baromság?)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 032
113
Gondolom a szolgáltatókat meg meglepetésként ér minden kiserőmű.
Attól, hogy az a mantra, hogy ez jó, ez kell, attól még probléma van vele, nem is kicsi. Nem tudnak vele mit kezdeni, inkább szájukat húzva kiadják az engedélyt, az inverter majd lekapcsol ha a fesz növekedés akkora, hogy az automata levágja.
A mavirnál gondolom örülnek, hogy beraknak a rendszerbe X teljesítményű bizonytalan energiát, tudod a hálózatban minden időpillanatban annyinak kell lenni amit éppen elhasználnak, a vételezést adott időre tervezik, ha hirtelen lecsökken a PV-s teljesítmény akkor szívják a fogukat, de eddig nem volt akkora probléma mert paks és a többi erőmű megoldotta na meg ott az eu-s közös rendszer, viszont ahogy nő a bizonytalan aránya úgy lesz egy hirtelen fesz esésből katasztrófa, ami szintén kezelhető hála az eu-s közösnek, eddig mindig volt a rendszerben feltornázható tartalék, másnem az ukránoktól. Általában úgy is tervezik, hogy mindig 500-1000MW körül legyen inkább a behozatal.

Kedvenc példám, a minta németektől, egyik tanárom mesélte, hogy kint hirtelen megjelent a tengeri-tengerparti szélerőművekből X teljesítmény, törvény azt mondja, a zűdet át kell venni, hát a töprengés addig ment, hogy inkább totál leállítottak pár szénerőművet mert már a biztonságos szint alá kellett volna szabályozni, a meteorológusok pedig bőszen kijelentették, hogy úgy jósolják ez a szél tartani fog még x óra hosszan, jó akkor nincs probléma egy szénerőművet újraindítani nem 1 perc, addigra míg a jóslás tart újra fel lehet fűteni nem lesz baj. Aha x-y óra múlva eltűnt a teljesítmény, az UTCE húzta ki őket a szarból mert a környező országoknak volt felesleges kapacitásuk amit be tudtak lökni a német rendszerbe.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 032
113
Ma már (úgy kb. 4-5 éve is így volt) mindegyik (étsd a legpronyóbb) is alkalmas fűteni is. Ráadasul olyan minusz 10 fokig biztosan, de van olyan, amelyik alacsonyabb külső hőmérsékletet is bírja.
Én ezt már nem tudom, apámmal utoljára 16 évesen légkondiztam, ami már bő 10 éve, akkoriban még drágábbak voltak.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 710
12 728
113
Az ugye megvan, hogyha nem süt a nap, akkor nem rohadsz meg a lakásban?
Tudom! Nálad a 40napos esőben is megy a légkondi 100%-on, mert olyan megnyugtató a kültéri hangja...:p:D
Hogyne volna meg! Éjjel mikor nem süt a nap, a nappal felforrósodott épület/lakótömb/városnegyed 10 perc alatt vissza is hűl 20 fokra és nagyon kellemes alvás esik ilyenkor. Ja, nem. Facepalm1.
Idézd már ide kérlek, hogy az elmúlt, mondjuk 10 évben mikor volt az említett időszakban (6., 7., 8. hónap) 40 nap mikor nem kellett nyomatni a légkondit. Külön-külön nem volt 40, nemhogy egyben :p Double facepalm.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 032
113
(Olyan egyébként nincs, hogy klasszikus radiátoros fűtőrendszert alkalmazni hűtésre? Vagy ez nagy baromság?)
Nem tudom, hideg vizet is lehet keringetni akár padlófűtésben akár a radiátorban, nem tudom mennyire hatásos. Ami biztos, ventilátorral szerintem fújni kell a radiátort, hogy megtörje a hidegburkot és legyen áramlása. (ez lehet hülyeség amit mondok)
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 710
12 728
113
Nem tudom, hideg vizet is lehet keringetni akár padlófűtésben akár a radiátorban, nem tudom mennyire hatásos. Ami biztos, ventilátorral szerintem fújni kell a radiátort, hogy megtörje a hidegburkot és legyen áramlása. (ez lehet hülyeség amit mondok)
Próbáltuk, nem megy. Passzív módban radiátorokról csöpög a kondenzvíz és nincs érzehető hatása a helyiségben. 4-5 fokos vizet keringettünk. Ventillátorokkal meg drasztikusan csökken a komfortérzet a zaj és a huzat miatt. Egy bármilyen olcsó klíma sokkal kulturáltabb, nem mellesleg hatékonyabb is. A víz hűtése és keringetése központilag + a levegő keringetése helyileg iszonyatos energiaveszteséggel járt.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Nem tudom, hideg vizet is lehet keringetni akár padlófűtésben akár a radiátorban, nem tudom mennyire hatásos. Ami biztos, ventilátorral szerintem fújni kell a radiátort, hogy megtörje a hidegburkot és legyen áramlása. (ez lehet hülyeség amit mondok)

Nem, csak minden radiátorhoz kéne telepíteni ventillátort meg kondenzvízelvezetést....

A hűtött padló sem lenne kellemes, mindig csúszna vagy penészedne.

Ezen én is gondolkoztam, hogy ugye nem véletlenül kell a radiátort oda rakni, ahova. A padlófűtést nem tudom. Azonban közben találtam cégeket, akik úgy hirdetik, hogy padló/mennyezet/fal fűtés-hűtés. Meg eszembe jutott, hogy tulajdonképen a geotermikus rendszer is így működik, hogy a fűtő rendszeren keresztül hűt.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 171
113
Ezen én is gondolkoztam, hogy ugye nem véletlenül kell a radiátort oda rakni, ahova. A padlófűtést nem tudom. Azonban közben találtam cégeket, akik úgy hirdetik, hogy padló/mennyezet/fal fűtés-hűtés. Meg eszembe jutott, hogy tulajdonképen a geotermikus rendszer is így működik, hogy a fűtő rendszeren keresztül hűt.

Csak a hűtőfelületet, légéramlást, szigetelést ennek megfelelően kell kialakítani, a "padlóhűtés" vagy a meglévő radiátorok erre szerintem alkalmatlanok.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Hogyne volna meg! Éjjel mikor nem süt a nap, a nappal felforrósodott épület/lakótömb/városnegyed 10 perc alatt vissza is hűl 20 fokra és nagyon kellemes alvás esik ilyenkor. Ja, nem. Facepalm1.
Idézd már ide kérlek, hogy az elmúlt, mondjuk 10 évben mikor volt az említett időszakban (6., 7., 8. hónap) 40 nap mikor nem kellett nyomatni a légkondit. Külön-külön nem volt 40, nemhogy egyben :p Double facepalm.
Esküdj, hogy szóról szóra vetted a "Medárd napi" hiedelmet! :p:D
Látom nem fogod fel. Szerinted miért írtam, hogy "100%-on"?
A légkondik már nagyon régen nem kapcsolóüzeműek. Vagy legalábbis nagyon kell keresned, hogy olyat találj. (És ehhez még energiát is fektetsz bele, hogy megszívasd magad :rolleyes:)
Az inverteres klíma meg éjszaka nem megy 100%-on. Mert akármennyire próbálod bizonygatni, egy ilyen modern klíma teljesítmény felvétele együtt mozog a külső hömérséklettel. És maradjunk annyiban, hogy éjszaka jóval hűvösebb van a nyár minden napján! :cool:
Tetőtéri lakásban élek! Tudom, hogy miről beszélek! Gyakorlatilag mióta megvan a klimánk, 1 kezemen meg tudom számolni, hogy évente hány éjszaka ment.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
...sünk?
Én nem tudom, hogy neked milyen rendszer van a fejedben, de elég nagy napelemes rendszert kell ahhoz feltenni a tetőre, hogy le tudd kompenzálni a légkondidat. :rolleyes:

1 jó inverteres klíma kevesebb mint 1 kW-t fogyaszt , egy 5 kW-os napelem rendszer de még egy 3.5kW-os is kényelmesen visz 2 klímát meg a lakás alapdolgait !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
És -ha valaki annyira mániákusan oda van érte és felrakatja- ha akkor hűti a lakást a kondi, még nem vagy otthon, de mire hazaérsz már előhűtött lakásba érsz, télen meg akár fűthetne, hogy ne hűljön le, vagy puffertartályba termelne? (Persze ha sütne a nap.)
Jól látod szinten tartani valamit sokkal olcsóbb mint nagy ugrásokat lekövetni ! A programozható klímák korát éljük hát használjuk ki a lehetőségeket !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Itt van a kutya elesve.
Kb 3 hónapra van egy termelés - részegységfogyasztás jelleggörbe hasonlóságom, aminek az ára a maradék 9 hónapra egy kvázi tervezhetetlen termelőkapacitás. Hááát....
Azért ez így erős túlzás de amit leírtam tartom a légkondi igény növekedésre ideális a napelem ! Én a rendszerek által jobban kezelhető ipari méreteket tartom megfelelőnek a lakossági kis erőmű csak másodlagos !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
A hűtős fűtős kondi az drágább, én alapvetően a napelemet vízmelegítésre valónak tartom, egy bojlerben (300l) a vizet nyugodtan felfűtheti este abból vígan megfürdik egy család, természetesen a bojlert alkalmassá kell tenni zsinóráram használatára is, mert ha gebasz van és hideg a víz akkor a család képes legyen éjszakai áramról magának melegíteni.
300l-hez nagyjából 2,5-3kWp-s rendszer kellhet (vicces, már kitalálták a kilowatt peak egységet, hogy ne legyen annyira hatalmas égés a napelemnek), azt tudom, hogy Pécs-Szeged vonal nálunk az egyik legjobb ott elég CSAK 6-7m2 napelem 1kWp-hez, ettől fentebb már folyamatosan nő az érték.
4 db Gree Amber 3.5kW-os téliesített (fűthető külső kondenzvíz tálcás) klíma tavaly felszerelve beüzemelve 1.2millió Ft volt . Hogy ez sok vagy kevés ahhoz , egy tökéletesen légkondicionált lakás kapjál azt döntsd el . A fűtési rendszerem az gázkazán , alul padlófűtés , felül radiátoros . Minkét szint külön fűthető . Természetesen gázkazán fűti a HMT is ! Így 160m2 a gázunk 240 000 Ft a villanyunk 140 000 Ft egész évben . Komfortos homogén hőeloszlás az egész házban 21-23 celsius fokig !
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Hogyne volna meg! Éjjel mikor nem süt a nap, a nappal felforrósodott épület/lakótömb/városnegyed 10 perc alatt vissza is hűl 20 fokra és nagyon kellemes alvás esik ilyenkor. Ja, nem. Facepalm1.
Idézd már ide kérlek, hogy az elmúlt, mondjuk 10 évben mikor volt az említett időszakban (6., 7., 8. hónap) 40 nap mikor nem kellett nyomatni a légkondit. Külön-külön nem volt 40, nemhogy egyben :p Double facepalm.
Létezik geotermikus áram tarifa is erre az esetre jelenleg 23Ft azaz egy klíma ami fogyaszt 0.8kW-t az el is használ óránként 18.4 Ft !