Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Vigyünk be még több változót egy instabil rendszerbe!


Szerintem egyáltalán nem instabil a Mo-i villamosenergia rendszer , a naperőművek pedig nagyon is jól szabályozhatók (ha kell streamenként is ) és a nyári hűtés igény energia ellátására pont ideális . Amikor süt a nap és meleg van , kell a légkondicionálás és így kerek a képlet ! Ha csak az év felében nem kell a fosszilis csúcserőműveinket járatni és nem termelünk a luxus igények miatt co2-t már nyertünk , legalábbis az unokáink !
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 710
12 728
113
Szerintem egyáltalán nem instabil a Mo-i villamosenergia rendszer , a naperőművek pedig nagyon is jól szabályozhatók (ha kell streamenként is ) és a nyári hűtés igény energia ellátására pont ideális . Amikor süt a nap és meleg van , kell a légkondicionálás és így kerek a képlet ! Ha csak az év felében nem kell a fosszilis csúcserőműveinket járatni és nem termelünk a luxus igények miatt co2-t már nyertünk , legalábbis az unokáink !
Sajnos a légkondik mennek éjjel is.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Szerintem egyáltalán nem instabil a Mo-i villamosenergia rendszer , a naperőművek pedig nagyon is jól szabályozhatók (ha kell streamenként is ) és a nyári hűtés igény energia ellátására pont ideális . Amikor süt a nap és meleg van , kell a légkondicionálás és így kerek a képlet ! Ha csak az év felében nem kell a fosszilis csúcserőműveinket járatni és nem termelünk a luxus igények miatt co2-t már nyertünk , legalábbis az unokáink !

Qva lakótömbök elég sok hőt elnyelnek, majd kisugároznak ezért nap járása =/= hűtési igénnyel. Volt, hogy éjjel 10-kor is bekapcsoltam.
+munkanapokon a csúcs du. 5-6 között van, akkor voltak a leoldások.
De legalább du. 2 óra körül lenne egy masszív betermelésünk ami senkinek se kell.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Qva lakótömbök elég sok hőt elnyelnek, majd kisugároznak ezért nap járása =/= hűtési igénnyel. Volt, hogy éjjel 10-kor is bekapcsoltam.
+munkanapokon a csúcs du. 5-6 között van, akkor voltak a leoldások.
De legalább du. 2 óra körül lenne egy masszív betermelésünk ami senkinek se kell.
...sünk?
Én nem tudom, hogy neked milyen rendszer van a fejedben, de elég nagy napelemes rendszert kell ahhoz feltenni a tetőre, hogy le tudd kompenzálni a légkondidat. :rolleyes:
 
T

Törölt tag 1711

Guest
...sünk?
Én nem tudom, hogy neked milyen rendszer van a fejedben, de elég nagy napelemes rendszert kell ahhoz feltenni a tetőre, hogy le tudd kompenzálni a légkondidat. :rolleyes:

Ő írta, hogy a nyári egész várost érintő leállásra a napelem a megoldás, ergo minden tetőre rakjanak belőle jó sokat
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 206
113
Ahol lehet hőtárolós/hőszivattyús klímákat kellene beépíteni.

Ezek most még szinte mindig egyedi (ezért jó drága) rendszerek.

Egy családi háznál nyáron pár-száz liter -10 Celsius-os víz segít megoldani a légkondicionálási problémát :) , és ha szellőzés is nagyrészt hőcserélős, akkor biztosan, mert nem veszíti el a rendszer a már egyszer drágán "légkondizott" levegővel a befektetett energiát. A szellőztetés nagy részét sima (passzív)hőcserélővel vissza lehet nyerni.
A hőszivattyúk/klímák jelenleg a bevitt elektromos energia kb. ötszörösének megfelelő hőenergiát tudnak "megmozgatni". Túl sok elvi hatásfok-tartalék már nincs az ilyen működési elvű berendezésekben, de a hőtároló beiktatásával sokat lehetne enyhíteni a csúcs-idős terhelésen.

Ezt meglehetne tenni egy kicsit modernebb hűtőkkel is (a netről/sokféleképp lehetne megadni, előrejelezni hogy mikor van éppen a csúcsidő) és ezelepján bekapcsolni, a mosógépek hasonló időzített működtetése meg egészen "nagy durranás" lenne a pár kW-os fogyasztásukkal(amelyiknél elektromos rásegítéses a vízmelegítés --sok típusnál még mindig--).

A nagy gyártók "alig-tröszt-együttműködés-gyanús" manőverei rendre megfojtják a kisebb piaci versenytársak ilyen termék-próbálkozásait addig, amíg a "Nagyok" az aktuális gyáraikból/technológiáikból ki nem préselik a maximális profitot.

Utána pedig jön a "Mi nagyok megmentjük/zölddé tesszük a Világot!" marketing... :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ő írta, hogy a nyári egész várost érintő leállásra a napelem a megoldás, ergo minden tetőre rakjanak belőle jó sokat
Nem ezt írta. De ha ezt is írta volna, akkor sem lenne hülyeség, mert légkondit mindig sokkal többen fognak feltenni a falra (házanként, lakásonként többet is!), mint ahányan napelemes rendszert. Tehát az energia csúcsigény mindig sokkal nagyobb lesz, mint amennyit a napelemekkel meg tudnak termelni.
Ezért is van létjogosultsága a központi napelemes erőműveknek is.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 032
113
Nem ezt írta. De ha ezt is írta volna, akkor sem lenne hülyeség, mert légkondit mindig sokkal többen fognak feltenni a falra (házanként, lakásonként többet is!), mint ahányan napelemes rendszert. Tehát az energia csúcsigény mindig sokkal nagyobb lesz, mint amennyit a napelemekkel meg tudnak termelni.
Ezért is van létjogosultsága a központi napelemes erőműveknek is.
A napelemcsúcs termelés legyen 10-15 óráig, átlag ember a munkahelyén van, így csak a munkahelyi légkondi megy, hazaér 16:30-kor így bekapcsolja az otthoni légkondit, már jóval azután a csúcstermelés után amit nappal feleslegesen betermelt a napelem.
A lakásonkénti PV feszültségnövekedés amit az inverter okoz már smafu, majd lesz a trafó közelében lévő fogyasztónál a fázisban 250-60-70V...
Egyszer már levezettem, nem fogom még1x, ennél érthetőbben már nem lehet leírni és nem is akarok vele foglalkozni, mert azt megtanultam, hogy szakmáról beszélni full laikussal értelmetlen, bármit lehet írni/mondani nem érti, nem is akarja érteni. Így nem leszek molni aki szélmalomharcot vív, totál feleslegesen.
Ami kimaradt a hozzászólásban azt itt leírom: Z az a adott utca hurokimpedanciája, ami nagyjából 1-1,5 ohm.
https://forum.htka.hu/threads/villamosenergia-termelés-energiagazdálkodás.631/page-461#post-765490
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nyilván nem. De generál fogyasztást. Gondolom nem azt képzelted, hogy a nappali teljesítménnyel kell figyelembe venni...
Azért ez nem túl bonyolult.
A légkondik kalkulált teljesítményigény függvényére rárakod a napenergia termelés függvényét.
A különbségre meg alaperőművi bővítésre van szükség.
Nyilvánvaló, hogy kompenzálni kell a teljesítménybeni különbségeket tárolókkal, de azt nyári teljesítményigény ingadozást hagyományos módszerekkel igen nehéz kompenzálni. (lásd még áramszünetek a nyári időszakban)
Miért ne egy olyan energiatermelő megoldással tennénk ezt, amelyik teljesítményadatai alapból is a legközelebb állnak a légkondik energiaigény diagrammjához?
Nem kell mindent napelemekkel megoldani, de arra pont jó a dolog, hogy a folyamatosan növekvő hűtési igényt ezzel a legideálisabb kompenzálni.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
A napelemcsúcs termelés legyen 10-15 óráig, átlag ember a munkahelyén van, így csak a munkahelyi légkondi megy, hazaér 16:30-kor így bekapcsolja az otthoni légkondit, már jóval azután a csúcstermelés után amit nappal feleslegesen betermelt a napelem.
A lakásonkénti PV feszültségnövekedés amit az inverter okoz már smafu, majd lesz a trafó közelében lévő fogyasztónál a fázisban 250-60-70V...
Egyszer már levezettem, nem fogom még1x, ennél érthetőbben már nem lehet leírni és nem is akarok vele foglalkozni, mert azt megtanultam, hogy szakmáról beszélni full laikussal értelmetlen, bármit lehet írni/mondani nem érti, nem is akarja érteni. Így nem leszek molni aki szélmalomharcot vív, totál feleslegesen.
Ami kimaradt a hozzászólásban azt itt leírom: Z az a adott utca hurokimpedanciája, ami nagyjából 1-1,5 ohm.
https://forum.htka.hu/threads/villamosenergia-termelés-energiagazdálkodás.631/page-461#post-765490
És -ha valaki annyira mániákusan oda van érte és felrakatja- ha akkor hűti a lakást a kondi, még nem vagy otthon, de mire hazaérsz már előhűtött lakásba érsz, télen meg akár fűthetne, hogy ne hűljön le, vagy puffertartályba termelne? (Persze ha sütne a nap.)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A napelemcsúcs termelés legyen 10-15 óráig, átlag ember a munkahelyén van, így csak a munkahelyi légkondi megy, hazaér 16:30-kor így bekapcsolja az otthoni légkondit, már jóval azután a csúcstermelés után amit nappal feleslegesen betermelt a napelem.
Feleslegesen betermelt a napelem???o_O
Nyilván a munkahelyen a légkondi a munkások jóindulatával és sztahanovi érzéseivel üzemel.
Én meg le vagyok laikusozva...
Ok, deal!:cool:
Gondolom a szolgáltatókat meg meglepetésként ér minden kiserőmű.
"Te Józsi! Ez a kiserőmű itt a Latyakos közben - erről te tudtál?"
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 032
113
És -ha valaki annyira mániákusan oda van érte és felrakatja- ha akkor hűti a lakást a kondi, még nem vagy otthon, de mire hazaérsz már előhűtött lakásba érsz, télen meg akár fűthetne, hogy ne hűljön le, vagy puffertartályba termelne? (Persze ha sütne a nap.)
A hűtős fűtős kondi az drágább, én alapvetően a napelemet vízmelegítésre valónak tartom, egy bojlerben (300l) a vizet nyugodtan felfűtheti este abból vígan megfürdik egy család, természetesen a bojlert alkalmassá kell tenni zsinóráram használatára is, mert ha gebasz van és hideg a víz akkor a család képes legyen éjszakai áramról magának melegíteni.
300l-hez nagyjából 2,5-3kWp-s rendszer kellhet (vicces, már kitalálták a kilowatt peak egységet, hogy ne legyen annyira hatalmas égés a napelemnek), azt tudom, hogy Pécs-Szeged vonal nálunk az egyik legjobb ott elég CSAK 6-7m2 napelem 1kWp-hez, ettől fentebb már folyamatosan nő az érték.