Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 800
25 397
113
"Abban, hogy elszálltak az árak, szerepet játszott a szélenergia kínálatának csökkenése, miközben a kereslet emelkedik – mondták el a Reutersnek elemzők. A várakozások szerint Németországban a szélenergia kínálata 2 GW-ra csökkenhet csütörtökre, ami 13,5 GM csökkenést jelent az előző naphoz képest a Refinitiv adatai szerint. Franciaországban 5,3 GW-ról 1,9 GW-ra zuhanhat a termelés. Közben az áramhasználat emelkedik a várakozások szerint csütörtökön mind Németországban, mind Franciaországban."
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 800
25 397
113
Vannak ovódás gyerekek, a homokozóban aki azt hiszik zsarolahatják a magyar földgáztartalékkal, (már eleve hülyeség hogy adjuk oda akár piaci áron amikor rakétaként száll el az ár, és senki nem tudja mi lesz, ha német hülyék lelövik év végén a bejelentett atomerőműveket) plusz a az átadható készlet az igényekhez képest a gyíkfing kategória.....
Nem erre gondoltam. Egyáltalán nem. Hanem arra, hogy valamilyen közös poliszit akarnak, amihez nyilvánvalóan kell majd a mi szavazatunk is (Ursula von der Leyen nyilatkozata).
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Vannak ovódás gyerekek, a homokozóban aki azt hiszik zsarolahatják a magyar földgáztartalékkal, (már eleve hülyeség hogy adjuk oda akár piaci áron amikor rakétaként száll el az ár, és senki nem tudja mi lesz, ha német hülyék lelövik év végén a bejelentett atomerőműveket) plusz a az átadható készlet az igényekhez képest a gyíkfing kategória.....
Teljesen baromságokat írsz barátom, az a gyíkfing mennyiség az pont arra jó b.szod, ha kurva hideg van abban az 1 hétben ki tudjuk segíteni az összefüggő gázvezeték rendszeren keresztül a románokat, horvátokat, szlovákokat, vagy pufferelünk baumgartner felé. Amihez nem értesz minek okoskodsz bele, a ballib troll baromságaiddal.
 
  • Tetszik
Reactions: dkes and svajcibeka

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Az előbbihez lefelejtettem az ukránokat. Szerinted amikor január végén ukrajnában nem lesz gáz honnan a francból tudnak nekik küldeni az amerikai vagy európai barátaik, hát csak rajtunk keresztül. Ez a nagy büdös helyzet és akkor bizony fogunk kérni valamit :)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
1 009
1 609
113
Az előbbihez lefelejtettem az ukránokat. Szerinted amikor január végén ukrajnában nem lesz gáz honnan a francból tudnak nekik küldeni az amerikai vagy európai barátaik, hát csak rajtunk keresztül. Ez a nagy büdös helyzet és akkor bizony fogunk kérni valamit :)
Ha jól értelmezem még vannak külföldi tulajdonu gázkészletek az Ukrán tározókban, amiket kvázi lenyulnak majd télen. Kérdés, hogy kié is az a gáz
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 796
56 310
113
Oroszorszàg màr a regi, Ukrajnán keresztûli vezetékeken is szállitja a gàzt Nyugat-Európàba, mert igy tudjàk növelni a szállitott gàz mennyiségét. (Die Presse)
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Ha jól értelmezem még vannak külföldi tulajdonu gázkészletek az Ukrán tározókban, amiket kvázi lenyulnak majd télen. Kérdés, hogy kié is az a gáz
Igen, többen is bértárolhatnak náluk (olyan kereskedő cégek akik itt kelet közép európában kereskednek), réges régen még mi is tároltunk náluk. Az ukrán pofátlanságot a gáziparban lehet igazán lemérni. Folyamatosan csapolták a testvériséget, miattuk kellett megoldani, hogy beregszásznál visszafelé is lehessen gázt küldeni. Az elmúlt években innen pumpáltak gázt a rendszerükbe. És igen látjuk a hálát:)
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 150
36 750
113
Igen, többen is bértárolhatnak náluk (olyan kereskedő cégek akik itt kelet közép európában kereskednek), réges régen még mi is tároltunk náluk. Az ukrán pofátlanságot a gáziparban lehet igazán lemérni. Folyamatosan csapolták a testvériséget, miattuk kellett megoldani, hogy beregszásznál visszafelé is lehessen gázt küldeni. Az elmúlt években innen pumpáltak gázt a rendszerükbe. És igen látjuk a hálát:)
Adunk mink azoknak gázt. Oda kő fingani az orruk alá!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Azt hiszem mégse olyan sügérek a nemzetünk energetikusai mint @molnibalage állítja !

 
M

molnibalage

Guest
Azt hiszem mégse olyan sügérek a nemzetünk energetikusai mint @molnibalage állítja !

Te most tényleg azt hiszed, hogy ahol dolgozom nem tudok ezekről a projektekről. Öreg, benne voltam az egyikben....
A probléma az, hogy majd ezeket is lehet jól rángatni összevissza, ami keményen odabasz majd az élettartamuknak.
Tudom, mert láttam az élettartam egyenletet...

Egy majdenm zsinórtermelő helyett lesz sok sok naperőmű és rángatás. Ősszel télen meg ezek is menetrendet tartanak majd vagy kvázi félig zsinórt adnak. Az import árak szerint fognak majd menni. Meg, ha lesz gáz. Ami most lesz jó drága.

De tényleg kurva jó, hogy a világ legdrágább erőművét (naperőmű), majd gázzal és gyorsan öregedő CCGT-vel balanszoljuk...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Azt hiszem mégse olyan sügérek a nemzetünk energetikusai mint @molnibalage állítja !

Nem értem molni miért is hülyézi le őket, teljesen átgondoltan csinálják a dolgot szerintem. A megújulós divatnak megfelelően elkezdték nyomni a napcellákat és mellette megerősítették az átviteli hálózatot. A gyorsindítású erőművek rendben vannak a legmodernebb gázos erőmű is itt van gönyün. Megvannak az alap erőművek paks és mátra az utóbbi saját nyersanyg bázison. Megvan az ütemezés a megujításon. Hát ha a KÁT rendszerre gondol ami miatt egy csomó gázturbinát építettek (köszönjük MSZP SZDSZ kormány) be és utánna a magas gázárak miatt nem tudták rentábilisan működtetni és erre találták ki ezt, hogy a haverok nehogy becsődöljenek. Az ukrán szenes erőművekből tény marha olcsón hozta Kapolyi az áramot, így együtt egész jó az energia mixünk volt van. A rezsi csökkentést így tudták megoldani. A szakember hiányról, meg vezeték megújításról megint ne beszéljünk, mert mondjuk amit a digók csináltak a tigázzal az egy vicc volt nettó pénzkilapátolás utána a szar rendszer itt hagyása.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Te most tényleg azt hiszed, hogy ahol dolgozom nem tudok ezekről a projektekről. Öreg, benne voltam az egyikben....
A probléma az, hogy majd ezeket is lehet jól rángatni összevissza, ami keményen odabasz majd az élettartamuknak.
Tudom, mert láttam az élettartam egyenletet...

Egy majdenm zsinórtermelő helyett lesz sok sok naperőmű és rángatás. Ősszel télen meg ezek is menetrendet tartanak majd vagy kvázi félig zsinórt adnak. Az import árak szerint fognak majd menni. Meg, ha lesz gáz. Ami most lesz jó drága.

De tényleg kurva jó, hogy a világ legdrágább erőművét (naperőmű), majd gázzal és gyorsan öregedő CCGT-vel balanszoljuk...
Azért például gönyüt lehet rángatni, de a drága gáz az bizony probléma, de hát a kapacitás lekötéseknél ezt azért a kereskedők na meg az erőművek a rángatást elég jól megfizettetik!
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Nem értem molni miért is hülyézi le őket, teljesen átgondoltan csinálják a dolgot szerintem. A megújulós divatnak megfelelően elkezdték nyomni a napcellákat és mellette megerősítették az átviteli hálózatot. A gyorsindítású erőművek rendben vannak a legmodernebb gázos erőmű is itt van gönyün. Megvannak az alap erőművek paks és mátra az utóbbi saját nyersanyg bázison. Megvan az ütemezés a megujításon. Hát ha a KÁT rendszerre gondol ami miatt egy csomó gázturbinát építettek (köszönjük MSZP SZDSZ kormány) be és utánna a magas gázárak miatt nem tudták rentábilisan működtetni és erre találták ki ezt, hogy a haverok nehogy becsődöljenek. Az ukrán szenes erőművekből tény marha olcsón hozta Kapolyi az áramot, így együtt egész jó az energia mixünk volt van. A rezsi csökkentést így tudták megoldani. A szakember hiányról, meg vezeték megújításról megint ne beszéljünk, mert mondjuk amit a digók csináltak a tigázzal az egy vicc volt nettó pénzkilapátolás utána a szar rendszer itt hagyása.
Nem őket hülyézi igazából hanem engem mert , hogy a fotovoltikusok fizetett ügynöke vagyok ! LOL

Pedig pont hétfőn volt egy fejtágítónk amin elmondták , hogy a nagyerőműveinkbe már mindbe lesz akku konténer 5-10000kwh-val a hektikusság kisimítására és épülni fognak CCGT-t a kompenzáció miatt ha nem működik a fotovoltikus !

De ő már csak ilyen sok keserűség lehet a lelkében . !
 
M

molnibalage

Guest
Azért például gönyüt lehet rángatni, de a drága gáz az bizony probléma, de hát a kapacitás lekötéseknél ezt azért a kereskedők na meg az erőművek a rángatást elég jól megfizettetik!
Elvben. Aztán olyan magas üzemórával megy, hogy könyörögnie kellett lassan már, hogy leálhasson karbantartani.

Szegény tank azt sem tudja, hogy ha 0 naperőmű lenne, akkor is ezek épülnének meg, mert a lignit és szén ősellenség lett.
Évszázadokra elég lignit van itthon és lehetne szénnel is kombiciklus és szuperkritikus kazán, de nem, lehet majd világpiaci alapon a drága gázzal menni....
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Nem őket hülyézi igazából hanem engem mert , hogy a fotovoltikusok fizetett ügynöke vagyok ! LOL

Pedig pont hétfőn volt egy fejtágítónk amin elmondták , hogy a nagyerőműveinkbe már mindbe lesz akku konténer 5-10000kwh-val a hektikusság kisimítására és épülni fognak CCGT-t a kompenzáció miatt ha nem működik a fotovoltikus !

De ő már csak ilyen sok keserűség lehet a lelkében . !Értem

Elvben. Aztán olyan magas üzemórával megy, hogy könyörögnie kellett lassan már, hogy leálhasson karbantartani.

Szegény tank azt sem tudja, hogy ha 0 naperőmű lenne, akkor is ezek épülnének meg, mert a lignit és szén ősellenség lett.
Évszázadokra elég lignit van itthon és lehetne szénnel is kombiciklus és szuperkritikus kazán, de nem, lehet majd világpiaci alapon a drága gázzal menni....
Na igen ezt hangsúlyozom én is, hogy a lignit itt van saját forrás több száz évre elég! Ennél nagyobb stratégiai előny nem létezik. A kollégák is így gondolkoznak mindegyikük hála istennek. Nem mondom, hogy baromság a napcella, de akkor lesz fasza ha lesz hozzá energia tároló egység is megfelelő áron. Így az egyensúlyozás a töredékére csökkenne és akkor már lehetne rájuk úgy tekinteni mint saját forrással működő egységek.
 
  • Tetszik
Reactions: 12delta and bel

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 835
113
Nagy show lenne, ha jönne egy olyan orosz szakvélemény, amely szerint a régi vezetékek struktúrális integritása nem elegendő az Európaba szánt nagyobb mennyűségű gáz biztonságos továbbítására - ez megfelelő biztonsággal csak az új és megfelelő szilárdági tartalékkal bíró Északi Áramlat 2-n keresztül lenne megoldható...

Kíváncsi vagyok, a brüsszelita faszfejek meddig mernének továbbra is a "monopol" baromságon rugózni...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Nagy show lenne, ha jönne egy olyan orosz szakvélemény, amely szerint a régi vezetékek struktúrális integritása nem elegendő az Európaba szánt nagyobb mennyűségű gáz biztonságos továbbítására - ez megfelelő biztonsággal csak az új és megfelelő szilárdági tartalékkal bíró Északi Áramlat 2-n keresztül lenne megoldható...

Kíváncsi vagyok, a brüsszelita faszfejek meddig mernének továbbra is a "monopol" baromságon rugózni...
És tudod ahogy tudom az ukrán vezeték állapotát (mert hagyták lerohadni persze) ez még valós is lehet :)
 
M

molnibalage

Guest
Na igen ezt hangsúlyozom én is, hogy a lignit itt van saját forrás több száz évre elég! Ennél nagyobb stratégiai előny nem létezik. A kollégák is így gondolkoznak mindegyikük hála istennek. Nem mondom, hogy baromság a napcella, de akkor lesz fasza ha lesz hozzá energia tároló egység is megfelelő áron. Így az egyensúlyozás a töredékére csökkenne és akkor már lehetne rájuk úgy tekinteni mint saját forrással működő egységek.
Hát arra várhatsz. Az soha nem lesz.
A tárolás mindig pluszköltség ahhoz képest, mintha nem tennéd. És mivel okt vége és márc közepe között az éves termelés kb. 25%-a, ha van innentől fogva az egészet megette a fene. Ha ezt kémiai kötés energiasűrűségben 100% hatásfokkal tárolnád akkor is millió tonnákról beszélgetünk.
 
  • Tetszik
Reactions: Árpicsek