Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ja, a link, amiből idéztem: http://mno.hu/gazdasag/az-orszaggyules-elott-a-paksi-bovites-1208506
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 876
113
wolfram

Elvileg mi a Cseh-Orosz MIR-1200-at kapnánk, ugyanis ez az EU-s engedéllyel rendelkező típusuk. Ez az orosz AES-2006-on alapul, és 1200 MW teljesítményű.
Az 1000 MW-os blokkot nem engedélyeztették az EU-ban. Szóval nagy a valószínűsége annak, hogy a MIR-1200-at kapjuk.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

Ennek így kéne történnie... De hát most épp "szabadságharcolunk" az EU-ellen, vagy mi. :D Úgy értem, ha az EU-engedélyeket lazábban értelmezve, az oroszokkal jóval olcsóbb (és persze kisebb teljesítményű, meg kevésbé biztonságos) blokkokat húzatunk fel, de a modernebb blokkok áráért, akkor hány milliárd forinttal többet lehet ellopni? :(
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
czulu
De amíg nem látom konkrétan, hivatalos doksiban leírva, hogy igenis AES-2006 VVER-1200-as blokkok lesznek, addig bennem lesz a kétely, mert eddig ez (már az elmúlt 24 év kormányainak korábbi, az országunk szempontjait és érdekeit tekintve kritikán aluli teljesítményéhez képest) túl szép, hogy igaz legyen...

Várd meg amíg legalább megírják azt a dokumentumot. Fentebb vázoltam, hogy egy pár szinten történik aláírás amíg ide eljut a dolog.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
czulu

Várok, várok, csak közben tövig rágom a körmeim... De tényleg nagyon szeretném, ha legalább ezt nem balfaszkodnák el, ezért is paráztam rá kicsit. :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 876
113
wolfram

Értem én amit mondasz, de én bízom az OROSZOKBAN (jobban ,mint a hazaiakban). A hitel szerződés is korrekt lett, az sem a mi érdemünk szerintem. Az oroszok a világ legelb@szottabb helyein (Pl. India) is tudtak kiváló minőségben atomerőművet építeni. Gondolom itt is menni fog nekik. Sőt szerintem jól jön nekik egy EU-s referencia munka az új típusú blokkjukhoz.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

Ott is a pénz beszél. Lepapírozhatják a dolgot a 10-12 milliárd eurora, aztán meg a különbözeten osztoznak, az adófizetők meg szívnak... Persze ez tényleg kissé elrugaszkodott forgatókönyv, de én már semmin sem lepődnék meg...
Az EU-s refihez, hát, a finn project még fut, nem? Szóval az meglehet nekik Paks nélkül is, pláne, ha az Arevás bakit nem elkövetve, határidőre és költségkereten belül megcsinálják.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 876
113
wolfram

Igen, a finneknél is az oroszok építenek. Az is jó referencia.
De szerintem az oroszok nem akarnak szar munkát kiadni a kezükből. Én bízom benne, hogy nem lehúzás lesz a projekt hanem egy valóban jól sikerült vállalkozás.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

Mondjuk az mindenképp biztató, hogy a Roszatom ilyen erőkkel (magyar nyelvű hivatalos oldal, plusz az Atomenergiainfó) jelen van már. Ja, én sem arra gondoltam, hogy valami ipari hulladékot sóznának ránk. Csak, hogy a kormányunk azt mondja majd, hogy egy régebbi és kisebb teljesítményű konstrukció is elég nekünk. Persze az újabb árán, legalábbis papíron...
 
M

molnibalage

Guest
Sajnos nem halt még ki, jelenleg is építenek ilyen AES-91, AES-92 reaktorokat:
http://www.npcil.nic.in/main/ConstructionDetail.aspx?ReactorID=77
http://en.wikipedia.org/wiki/Tianwan_Nuclear_Power_Plant#Reactors
Egy meglevő létesítményt bővítenek vele, ezért lehet benne ráció. Sehol nem találkoztam volna, hogy bárkinél ezzel házalnának. A linkelt rövid szerződés sem ezt tartalmazza, emlékeim szerint benne van a konkrét fő típuscsalád és az újgenerációs reaktor van benne.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
czulu

Várok, várok, csak közben tövig rágom a körmeim... De tényleg nagyon szeretném, ha legalább ezt nem balfaszkodnák el, ezért is paráztam rá kicsit. :)
Paks 1-nél is sokat jelentett az oroszok szerződésben is jelentkező "túlsúlya". Pozitív irányban. Erre számítok most is.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
Sőt szerintem jól jön nekik egy EU-s referencia munka az új típusú blokkjukhoz.

"Nyugatra" már készítettek etalon erőművet, ezt hívják Paks 1-nek. Az EU-nak ez jelenleg megfelel, tehát ez ügyben nem kell nagyon erőlködniük. Pláne a piac jelenlegi politikai újraelosztása mellett (-> Ukrajna).
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="fip7">Sőt szerintem jól jön nekik egy EU-s referencia munka az új típusú blokkjukhoz.

"Nyugatra" már készítettek etalon erőművet, ezt hívják Paks 1-nek. Az EU-nak ez jelenleg megfelel, tehát ez ügyben nem kell nagyon erőlködniük. Pláne a piac jelenlegi politikai újraelosztása mellett (-> Ukrajna).</blockquote>

Paks 1-et még nem a "nyugatnak" építették, hanem a KGST-Magyarországnak, az EU csak megörökölte, ha meg is felel nekik. Paks 2-vel meg ténylegesen az EU-piacon lesznek bent, és ez már csak azért is fontos lehet Vlagyimirnak, mert amíg Ukrajnának ilyen politikai vezetése van és ennyire nincs pénze (szerintem egyik se fog gyorsan megváltozni), addig ott semmit se fognak építeni nekik.
ML
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
Paks 1-et még nem a "nyugatnak" építették, hanem a KGST-Magyarországnak, az EU csak megörökölte, ha meg is felel nekik. ML
Paks 1-et a nyugatnak építették, mivel ez volt az első Oo.-on kívül, ami rendelkezik védőburkolattal. Ezt nyertük mi az építkezés többéves felfüggesztésével, ami az olajár változás miatt következett be. Csak aztán Csernobil miatt nekik nem jutott üzlet.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
molnibalage

<i>"Egy meglevő létesítményt bővítenek vele, ezért lehet benne ráció."</i>

Háát, végül is Pakson is ez fog történni, bővítik a már meglévő létesítményt...


<i>"A linkelt rövid szerződés sem ezt tartalmazza, emlékeim szerint benne van a konkrét fő típuscsalád és az újgenerációs reaktor van benne."</i>

Afölött ezek szerint átsiklottam, mert nem emlékszek ilyesmire... Melyik volt az a link?


czulu

<i>"Paks 1-nél is sokat jelentett az oroszok szerződésben is jelentkező "túlsúlya". Pozitív irányban. Erre számítok most is."</i>

Az a röhej, hogy magyarként már én is kezdek jobban bízni az oroszokban, mint a saját kormányunkban... :(
 
M

molnibalage

Guest
Háát, végül is Pakson is ez fog történni, bővítik a már meglévő létesítményt...

A bővítés úgy is lehetséges, hogy azonos épületbe (csarnokba), tehát fizikailag bővítve pl. a meglevő vízrendszert is. A paksi bővítés gyak. telephely azonosságot jelent és talán a vízkivételi mű és nagyon talán a trafókert lesz közös, de valójában felhúznak egy új erőművet meglevő mellé...
 
M

molnibalage

Guest
Mégsincs benne, de gyakorlatilag mindenhol a 3. gen reaktorrról van szó, fel sem merült, hogy 30+ éves reaktort adjanak el. Magukat járatnák le...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
<blockquote>Háát, végül is Pakson is ez fog történni, bővítik a már meglévő létesítményt...

A bővítés úgy is lehetséges, hogy azonos épületbe (csarnokba), tehát fizikailag bővítve pl. a meglevő vízrendszert is. A paksi bővítés gyak. telephely azonosságot jelent és talán a vízkivételi mű és nagyon talán a trafókert lesz közös, de valójában felhúznak egy új erőművet meglevő mellé...</blockquote>

A kínai is csak telephelyazonosságnak tűnik, nemhogy közös csarnok nincs, de jó messze is vannak egymástól a régi és az új VVER-1000 blokkok:

http://www.world-nuclear-news.org/NN-Construction_begins_on_Tianwan_4-2709134.html

https://www.google.hu/maps/place/34%C2%B041%2713.0%22N+119%C2%B027%2735.0%22E/@34.6908986,119.4533894,883m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x0:0x0


Mégsincs benne, de gyakorlatilag mindenhol a 3. gen reaktorrról van szó, fel sem merült, hogy 30+ éves reaktort adjanak el. Magukat járatnák le...

Az a baj, hogy a AES-91/92 is pont 3. generációs... Az AES-2006 pedig 3+ generációs.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Irán a jelenlegi 19000 centrifugája mellé (amiből kb 10000 első generációs, és 9000 második generációs, ami 15x gyorsabban dúsít) újabb 30000 (harmincezer) második generációsat készül üzembe helyeztetni, hogy a belső fűtőelem-igényeket kielégítse. A jövőben 20 GWH energiát terveznek előállítani atomerőművekkel.
http://news.yahoo.com/iran-needs-30-000-centrifuges-fuel-182830911.html
 
M

molnibalage

Guest
A fordítás pontatlan, hiszen a 20 GWh az nevetségesen kevés energia lenne. Ennyit paks megtermel cirka 10 óra alatt. Az eredeti írásban teljesítmény van és 20 GW.