Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

D

danielblack

Guest
Fél off:
Gondolkozok egy konténerház építésén a jövőben, mivel nagyon olcsó, zöld, és kreatívan variálható megoldás, és a konténerek is strapabíróak...
Terveim szerint csak víz és áram lenne a házban. Mindent árammal szeretnék megoldani. Ez napkollektorok nélkül kb mennyivel lenne drágább megoldás mintha gázzal fűtenék-melegítenék.?

Pár konténer ház, hogy tudjátok miféle dologról lenne szó :
http://antibaby.blog.hu/2014/03/08/kontenerhazak_es_egyeb_nyalanksagok

http://www.containerdwelling.com/shipping-container-home-plans/

http://hvg.hu/ingatlan/20110816_lux_kont
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
danielblack

A szigetelése szar lesz, télen befagy a seggetek benne, elvégre egy fém doboz. A maradék rész meg ablak, ami elnézve ezeket a terveket, (fekete)piaci áron a két veséd és a bal heréd. Persze függ a méretétől, hogy hány konténert használsz és hogyan alakítod ezeket, meg hogy újakat veszel vagy használtakat. Az összeillesztésük és korrózióvédelmük egy kérdés, a másik, hogy rohadt erősek, de ha belevágsz egy illesztés miatt nem tudom, hogy mennyire gyengül a szerkezet. Én mondjuk kétlem, hogy olyan rohadt olcsók lennének, de mindenképp érdekesek és bizonyos éghajlaton biztosan működőképes. Ha már felhoztad akkor jobban utána fogok nézni, és hogy ne csak össze-vissza pofázzak, addigis figyelmedbe ajánlanám a passzív házakat, és abból is a gyorsan összedobható relatív olcsó fajtát.
http://vimeo.com/81180775
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 303
68 413
113
Fél off:
Gondolkozok egy konténerház építésén a jövőben, mivel nagyon olcsó, zöld, és kreatívan variálható megoldás, és a konténerek is strapabíróak...
Terveim szerint csak víz és áram lenne a házban. Mindent árammal szeretnék megoldani. Ez napkollektorok nélkül kb mennyivel lenne drágább megoldás mintha gázzal fűtenék-melegítenék.?

Pár konténer ház, hogy tudjátok miféle dologról lenne szó :
http://antibaby.blog.hu/2014/03/08/kontenerhazak_es_egyeb_nyalanksagok

http://www.containerdwelling.com/shipping-container-home-plans/

http://hvg.hu/ingatlan/20110816_lux_kont

Nekem annyra nem tetszenek, kicsit buszmegálló stílusa van, de ízlések és pofonok. Ha ezzel tudok támpontot adni nekem rendes családi házam van, kb 10 éves, nincs agyonszigetelve (hungarocel műanyag ablak stb) félig meddig kinn lakom a prérin. Csak víz és villany van bevezetve a gáz nincs, nem is lesz. 100 négyzetméter. 10500 a villanyszámlám/hó. A fűtés az vegyes kazán de a fa az saját erdőből. Tavaly 2 pótkocsi tavalyelőtt 3 fogyott el. A terv egy rendes gyűrűs kút hogy rákössem a házat így tavasztól őszig megspórolom a víz és csatornadíjat is. Előtte viszont még befejezem a kerti grill-kemence-sparhelt kombót téglából mert ha beköszönt a világvége azért lehessen valahol főzni.:)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 303
68 413
113
Jah és még annyit hogy ha nagyobb egybefüggő tereid vannak inkább szerezz be egy jó cserépkályhát , minimálisat fogyaszt és nagyon sokáig tartja a meleget.
 
D

danielblack

Guest
danielblack

A szigetelése szar lesz, télen befagy a seggetek benne, elvégre egy fém doboz. A maradék rész meg ablak, ami elnézve ezeket a terveket, (fekete)piaci áron a két veséd és a bal heréd. Persze függ a méretétől, hogy hány konténert használsz és hogyan alakítod ezeket, meg hogy újakat veszel vagy használtakat. Az összeillesztésük és korrózióvédelmük egy kérdés, a másik, hogy rohadt erősek, de ha belevágsz egy illesztés miatt nem tudom, hogy mennyire gyengül a szerkezet. Én mondjuk kétlem, hogy olyan rohadt olcsók lennének, de mindenképp érdekesek és bizonyos éghajlaton biztosan működőképes. Ha már felhoztad akkor jobban utána fogok nézni, és hogy ne csak össze-vissza pofázzak, addigis figyelmedbe ajánlanám a passzív házakat, és abból is a gyorsan összedobható relatív olcsó fajtát.
http://vimeo.com/81180775

KÖSZÖNÖM a választ ;-) Nagyon örülök, hogy egy ilyen jó megoldásra találtam a segítségeddel Joker!!! ;-) Nagyon szépen köszönöm :)

(ezért is szeretem a HTKA-t :) Sok, tapasztalt, intelligens, tájékozott ember gyűjtőhelye :) )
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Ez egy lépésálló grafittartalmú polisztirol, attól fekete. A grafit miatt jobban szigetel. Egy barátom használ a házánál szigetelésnek ilyent, mondjuk az csak 10 centis, de a háza nem ebből épül. Erdélyben gond nélkül hozzajutott, szerintem vagy itt gyártják, vagy tőlünk mindenképp nyugatabbra, szóval Magyarországon nem lehet probléma a beszerzésével.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Gondolom azért ebből is több féle van, de a K-együtthatója és a strapabírósága nagyjából ami meghatározza ennek az anyagnak a használhatóságát.
Pár kérdés közbe felmerült bennem a házzal és az építőanyaggal kapcsolatban, de továbbra is nagyon szimpatikus nekem és ha építkezek (majd ha szarom a pénzt) akkor valószínűleg ilyen házam lesz:
- konyhabútort / TV-t , stb hogy akasztok fel a falra, megbírja-e?
- egy nagy szél nem fogja-e elvinni / lebontani a fasza kicsi házam, mert rohadt könnyű az egész függetlenül attól, hogy az alaphoz van csavarozva
- egy fejszével vagy lángszóróval be tudnak-e jutni a ház falán keresztül, ha épp ki akarnak rabolni? (persze vehetek két kaukázusi juhászt és a probléma megoldva)
- mennyire tűzveszélyes az anyag? Nem lenne jó, ha úgy égne, mint a hungarocel.

Viszont egy egyszintes ház szerintem egy 9-es erősségű földrengést is kibír, ami errefele nem nagyon lesz mostanában. Emellett gyorsan fel lehet húzni, relatv olcsó, és a fenntartása szerintem röhelyesen kevésbe kerül.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
<blockquote rel="joker">
- mennyire tűzveszélyes az anyag? Nem lenne jó, ha úgy égne, mint a hungarocel.

Nem úgy ég, hanem jobban. Cikk a hatodik oldaltól:

vedelem.hu/letoltes/ujsag/v201006.pdf</blockquote>

Az elv jó, már csak az anyagon kell fejlesszenek addig amíg építkezésre adom a fejem. Végülis nagy, könnyű, olcsó, jól szigetelő, másr csak a tűzbiztosságát kellene megoldják.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
OFF

danielblack - joker

Nekem ilyen grafitos EPS van fönt a házamon külső szigetelésként, csak nem lépésálló (tippem szerint ez EPS 200 a 30 kg/m3 testsűrűségből ítélve), hanem normál EPS 80. Persze nem 30 cm, mint itt, hanem 10 cm. Austrotherm, Nikecel, Bachl, szinte mindenki gyárt ilyet, nem nehéz beszerezni. A lépésállósága sem feltétlenül fontos, hiszen a terhet a rétegelt lemez lapok, meg arájuk fektetett OSB viselik és nem a szigetelés.
- A könnyűszerkezetnek az a baja, hogy a szigetelése ugyan jó, de nincs benne hőtartó tömeg. Nincs ami kiegyenlítse a napi hőingást. Tehát a kintről beszívott szellőző levegőt télen fel kell melegíteni, nyáron nap közben le kell hűteni, nem teszik ezt meg neked a falak. Mindenképpen klíma vagy hűtő-fűtő hőcserélős gépi szellőztetés kell bele, ami nem olcsó és fogyaszt is.
- Ha EPS a töltőanyag, akkor 2-3 mm pontossággal kell dolgoznod a szerkezetépítésnél, hogy pont beférjenek a táblák és ne lötyögjenek. A derékszögeknek is nagyon pontosaknak kell lenniük mindenhol.
- A hangszigetelése majdnem nulla, mert ahhoz részben nagy tömeg/sűrűség kellene a mély hangokhoz, részben szálas anyag a magas hangokhoz.
- A passzív házat is kell fűteni, csak sokkal kisebb mértékben. A felvételen látható szerkezetnél a fal nem bírja meg a radiátorokat és a padlófűtés/falfűtés is felejtős. Tehát elektromosan kell fűteni és az áram többszörösen drágább, mint a gáz.
- Az élettartam nagyon kétséges. Az a minimum hogy a külső burkolatát folyamatosan karban kell tartani. Azonban évtizedek alatt még a mai polisztirolok is zsugorodnak picit. Azaz a rétegelt lemez tartók közeit nem fogják teljesen kitölteni és kis túlzással befúj a szél. Persze elméletileg pár évtized múlva le is lehet cserélni a szigetelőanyagot, hiszen a rácsszerkezet önhordó. De az majdnem teljes leontással és újjáépítéssel jár.
- Ez az anyag polisztirol (aminek az egyik márkaneve volt a hungarocell, tehát ha úgy tetszik hungarocell). Attól hogy grafitot kevertek bele, csak a hőszigetelése javult a cellaközi visszaverés miatt 20 %-kal, de ugyanúgy ég. Persze a belső burkolatok lehetnek égés gátoltak, de az alapszerkezet egy nagy máglyarakás.
- Konyhabútort kétséges hogy megbír-e a belső burkolat és annak rögzítése a rácsszerkezethez.
- Ha jók a rácsszerkezet rögzítései - egészen extrém esetet kivéve - a szél nem fogja elvinni a beton cölöpökhöz való lecsavarozás miatt. Viszont, ha nekivág valami nagyot és keményet, akkor az lehet hogy bent köt ki. Természetesen bármivel át lehet jutni a falon. Kellően hosszú idő alatt egy bicskával is.
- A külső burkolat nagyon nem mindegy. Ebbe a szerkezetbe ugyanis a rovarok, a madarak, a rágcsálók előszeretettel fognak beköltözni.
- Kívülről-belülről tökéletes vízszigetelés kell, mert a rétegelt lemez és az OSB lap nem fogja megköszönni, ha vizet, vagy párát kap.
- Ez a szerkezet utólag nem variálható. Nincs olyan, hogy lebontasz egy válaszfalat és arrébb teszed.
- Végül egyáltalán nem olcsó. Ez a teraszok nélkül bő 120 m2 lakóterületű házikó kb 1000 folyóméter rétegelt lemezből áll, nagyjából 2,5-3 millióért. 500 m2 polisztirol ami EPS 200 esetén 20 ezer Ft/m2 feletti, de még EPS 100 mellett is 15 ezer Ft/m2 es áron 7,5 millió. A külső belső burkolatnak legjobb vízálló, rovarálló, mérsékelten rágcsáló- és tűálló Eternit lemezből 400 m2 8-10 ezer Ft/m2 áron 3,2-4 millió. A fagerendák alulra és a födémbe úgy 600-800 ezer. A Tetőburkolat alsó hangon 500-800 ezer. A nyílászárók, üvegfal passzív házhoz 3 rétegű üvegezéssel minimum 1,5-2 millió. Az 50 cm-nél hosszabb csavarok is elég drágák és több ezer kell belőlük. Sarokpántok, az épületet fogadó betoncölöpök, fóliák, normál csavarok, ereszcsatornák, a terasz mindenestül, stb.... Csak a szerkezet anyagköltsége 20 milka körül van munkadíj, belső burkolatok, szaniterek, szakipari munkák nélkül. Az egész kecó lehet vagy 30 milka telekár és közművek nélkül.

ON
 
D

danielblack

Guest
Az anyag direkt tűzbiztosra van tervezve, ahogy olvastam róla.
itt egy cikk róla:
http://hvg.hu/kkv/20140412_Negy_nap_egy_csavarhuzo_es_kesz_a_haz

Én se szarom a pénzt. A családom félig németbe van már. Nem akarok én se éveket itt maradni... Nem halad itt úgy az ember, ahogy kellene.

Ez a polisztirolos dolog tetszene, de nem tudom, hogy mennyivel lenne jobb ettől:
http://isoteq.hu/
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Az anyag direkt tűzbiztosra van tervezve, ahogy olvastam róla.

Na persze. Egy alapból jól égő kőolaj származék, a polisztirol tűzbiztossá válik attól, hogy szenet kevernek hozzá? Mint említettem nálam ilyenből van a szigetelés. Égettem is a maradékot. Úgyhogy személyes tapasztalat: úgy ég, mint a zsír. Ezen kívül gyilkos füstje van.

Az a cikk amúgy is tele van nagyon csúnyán marketing dumával.

Ha a tűztől félsz, akkor használj kőzetgyapotot. Az hangszigetelés szempontjából is jobb. Csak ugye drágább, meg egy kicsit rosszabbul hőszigetel, mint a grafitos polisztirol.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
A videóban nagyon jó hangszingetelésről beszélnek. Lehet ha a sokkal sűrűbb és vastagabb anyagnak mások a tulajdonságai. (kivétel az égés, mert ha ugyanaz az alapja, akkor ez is égni fog)
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
joker:

A videóban, meg a cikkben sok kamu marketing duma van. Például hogy össze lehet rakni a házat egy csavarhúzóval. Valójában csak a rétegelt lemez - polisztirol szendvicset lehet összerakni ragasztással és csavarozással. Minden máshoz szerszámok kellenek. Vagy hogy milyen olcsó. Közben nem számítják bele sem a nyílászárókat, fix üvegezést, sem a tetőt, sem a teraszt, sem a külső burkolatot, sem az alapozást még a szerkezetkész állapotba sem. Ugyanilyen kamu duma a tűzbiztosság. Legfeljebb a burkolat, amit ráraknak, az tud mérsékelten tűzálló lenni, de az is csak mérsékelten és a szigetelés a hőtől mindenképpen leolvad, még akkor is, ha a hő annyira kicsi és rövid időtartamú, hogy a gyulladási pontot nem éri el. A hangszigetelés is kamu. Ez egy 30 kg/m3 sűrűségű anyag. A normál EPS 80 16 kg/m3, a grafitos EPS 80 20 kg/m3, ez pedig grafitos EPS 200. Azonban a téglával, betonnal összehasonlítva a 30 kg/m3 is nagyjából százszor kevésbé sűrű. Azért szigetel jól, mert könnyű. Viszont a mély hangokhoz mindenképpen nagy sűrűségű anyag kell. Könnyű szerkezetben erre ólommal kasírozott fóliát, vagy nagy sűrűségű gumilapot, vagy ezek kombinációját használják. De a legjobb ha tömör, közepes sűrűségű anyagból, azaz téglából (azon belül is a sűrűbb mészhomok téglából), vagy betonból kellően nagy tömegű, legalább 25-30 cm széles falat húzol és arra raksz szigetelést. A nagyon régi bérházak hangszigetelése azért jó, mert ott a lakásokat elválasztó falak is 38-as tömör (nem lyukacsos) téglafalak. A magas hangok ellen már jó a szálas anyag is, mert szálak közt a hang ide-oda verődik, közben elnyelődik. A szálak laza kötése miatt azok rezeghetnek és súrlódhatnak, így a hang sok kis szállal való ütközés során hővé alakul. A polisztirol viszont nem jó léghang szigetelésre. Ugyan van polisztirol hangszigetelő, de az csak padlóba testhang (kopogó hang) ellen teszik és nem szigetel, hanem megakadályozza a hang keletkezését/kilépését a fölötte lévő padlóból. Ehhez érintkezni kell a padlóval. Még erre a célra is különleges változatot használnak. Az nem keményhab, hanem utólag rugalmassá tett szerkezetű hab. Az ennél a háznál használt keményhabnak tényleg elhanyagolható a hangszigetelése.

De ezt folytassuk külön, mert nagyon OFF!