OFF
danielblack - joker
Nekem ilyen grafitos EPS van fönt a házamon külső szigetelésként, csak nem lépésálló (tippem szerint ez EPS 200 a 30 kg/m3 testsűrűségből ítélve), hanem normál EPS 80. Persze nem 30 cm, mint itt, hanem 10 cm. Austrotherm, Nikecel, Bachl, szinte mindenki gyárt ilyet, nem nehéz beszerezni. A lépésállósága sem feltétlenül fontos, hiszen a terhet a rétegelt lemez lapok, meg arájuk fektetett OSB viselik és nem a szigetelés.
- A könnyűszerkezetnek az a baja, hogy a szigetelése ugyan jó, de nincs benne hőtartó tömeg. Nincs ami kiegyenlítse a napi hőingást. Tehát a kintről beszívott szellőző levegőt télen fel kell melegíteni, nyáron nap közben le kell hűteni, nem teszik ezt meg neked a falak. Mindenképpen klíma vagy hűtő-fűtő hőcserélős gépi szellőztetés kell bele, ami nem olcsó és fogyaszt is.
- Ha EPS a töltőanyag, akkor 2-3 mm pontossággal kell dolgoznod a szerkezetépítésnél, hogy pont beférjenek a táblák és ne lötyögjenek. A derékszögeknek is nagyon pontosaknak kell lenniük mindenhol.
- A hangszigetelése majdnem nulla, mert ahhoz részben nagy tömeg/sűrűség kellene a mély hangokhoz, részben szálas anyag a magas hangokhoz.
- A passzív házat is kell fűteni, csak sokkal kisebb mértékben. A felvételen látható szerkezetnél a fal nem bírja meg a radiátorokat és a padlófűtés/falfűtés is felejtős. Tehát elektromosan kell fűteni és az áram többszörösen drágább, mint a gáz.
- Az élettartam nagyon kétséges. Az a minimum hogy a külső burkolatát folyamatosan karban kell tartani. Azonban évtizedek alatt még a mai polisztirolok is zsugorodnak picit. Azaz a rétegelt lemez tartók közeit nem fogják teljesen kitölteni és kis túlzással befúj a szél. Persze elméletileg pár évtized múlva le is lehet cserélni a szigetelőanyagot, hiszen a rácsszerkezet önhordó. De az majdnem teljes leontással és újjáépítéssel jár.
- Ez az anyag polisztirol (aminek az egyik márkaneve volt a hungarocell, tehát ha úgy tetszik hungarocell). Attól hogy grafitot kevertek bele, csak a hőszigetelése javult a cellaközi visszaverés miatt 20 %-kal, de ugyanúgy ég. Persze a belső burkolatok lehetnek égés gátoltak, de az alapszerkezet egy nagy máglyarakás.
- Konyhabútort kétséges hogy megbír-e a belső burkolat és annak rögzítése a rácsszerkezethez.
- Ha jók a rácsszerkezet rögzítései - egészen extrém esetet kivéve - a szél nem fogja elvinni a beton cölöpökhöz való lecsavarozás miatt. Viszont, ha nekivág valami nagyot és keményet, akkor az lehet hogy bent köt ki. Természetesen bármivel át lehet jutni a falon. Kellően hosszú idő alatt egy bicskával is.
- A külső burkolat nagyon nem mindegy. Ebbe a szerkezetbe ugyanis a rovarok, a madarak, a rágcsálók előszeretettel fognak beköltözni.
- Kívülről-belülről tökéletes vízszigetelés kell, mert a rétegelt lemez és az OSB lap nem fogja megköszönni, ha vizet, vagy párát kap.
- Ez a szerkezet utólag nem variálható. Nincs olyan, hogy lebontasz egy válaszfalat és arrébb teszed.
- Végül egyáltalán nem olcsó. Ez a teraszok nélkül bő 120 m2 lakóterületű házikó kb 1000 folyóméter rétegelt lemezből áll, nagyjából 2,5-3 millióért. 500 m2 polisztirol ami EPS 200 esetén 20 ezer Ft/m2 feletti, de még EPS 100 mellett is 15 ezer Ft/m2 es áron 7,5 millió. A külső belső burkolatnak legjobb vízálló, rovarálló, mérsékelten rágcsáló- és tűálló Eternit lemezből 400 m2 8-10 ezer Ft/m2 áron 3,2-4 millió. A fagerendák alulra és a födémbe úgy 600-800 ezer. A Tetőburkolat alsó hangon 500-800 ezer. A nyílászárók, üvegfal passzív házhoz 3 rétegű üvegezéssel minimum 1,5-2 millió. Az 50 cm-nél hosszabb csavarok is elég drágák és több ezer kell belőlük. Sarokpántok, az épületet fogadó betoncölöpök, fóliák, normál csavarok, ereszcsatornák, a terasz mindenestül, stb.... Csak a szerkezet anyagköltsége 20 milka körül van munkadíj, belső burkolatok, szaniterek, szakipari munkák nélkül. Az egész kecó lehet vagy 30 milka telekár és közművek nélkül.
ON