Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 279
37 211
113
Az Oroszország elleni szankciók Ukrajna miatt a szénárak az egekbe szöknek
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Igen,a búrok és a németek csinálták.És 90 körül föld alatti szén elgázositáson is gondolkodtak.És igen,drága.Kanadai olajhomok mezőkből is főzték ki az olajat,mikor legutóbb tartósan 100 dollár felett volt az olajár.De 80 dolláros olajár alatt egyszerűen nem éri meg,igy abbahagyták.
Viszont szén van Európában is,és a technológia is megvan.II.vh alatt fél év alatt fel tudtak húzni ilyen üzemet.Áthidaló megoldásnak,mig jobbat nem találhatunk,viszont megfelelne.
Másik ami eszembe jutott,a hazai áramkérdés.CANDU erőmű mennyire oldaná meg a független energiabiztonságunkat?Legalábbis áram terén.Abbol is van új generációs.Elvileg rosszabb a hatékonysága,viszont nem kiván spéci üzemben előállitott fűtőelemet.Ha nagyon minden rosszul alakul nemzetközi téren,elvileg az uránbánya újranyitásával önellátók is lehetünk.Legalábbis elméletileg.Meg drágán,de a drága áram is jobb,mint a semmilyen áram.
Nézd ha önellátáson gondolkozol nekünk nem nagyon van más csak a lignit. Magyarország szénvagyon olyan 3300 millió tonna, ennek döntő többsége lignit.
A szintézis gáz amit említettél egyike a tiszta szén technológiának, van abból több fajta is ausztrálok toltak bele iszonyat pénzt, nem nagy sikerrel.
Én nem vagyok nagy híve egyiknek sem, de ha gondolod olvasgass:

A CANDU-val az a gond én úgy tudom, hogy ez a reaktor típus adja az üzemanyag ciklus végén a legtöbb 239-es urán izotópot, mert e nehéz víz jóval kevesebb neutron nyel el, szóval nehezen hiszik el, hogy nem atom bombát akarsz gyártani. Általában ez az oka a könnyű vizes rektorok preferálásának. Az ott kapott plutóniumot nehéz fegyver minőségre dúsítani. De biztos van itt olyan aki nálam ezt jobban tudja.
 
  • Tetszik
Reactions: dkes and Nemerson

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 183
113
Én nem vagyok nagy híve egyiknek sem
Egyrészt nem értek hozzá,másrészt mint vészforgatókönyvre gondoltam a lehetőségre.Mikor az ipar és a lakosság is nagyon nagy mértékben függ a gáztol,nagy gáz ha nincs gáz.
Oo meg megsinylik mindenféle egyébb szankciót,de az energia exportjának szankciója az,ami igazán hatásos.Katonai eszközökkel a stratégiai nukleáris fegyverzet miatt nem lehet,csak gazdasági eszközökkel.De az lényegében az energiahordozók szankcionálása nélkül csak kellemetlenség,nem elegndő hatásfokú.
Amennyire tudom,a knadai "atomenergiával a békéért" program keretében exportálták-vagyis nem logikus,hogy atomfegyver alapanyag termelő eszköz legyen.Amennyire tudom,nem kell hozzá izotópdusitási eljárással előállitot üzemanyag,természetes uránnal működik.Ezért viszonylag nagy függetlenséget tud biztositani.
De az atomerőműveknek se vagyok szakértője.Kiváncsi lennék azok véleményére,ki jobban értenek hozzá
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Egyrészt nem értek hozzá,másrészt mint vészforgatókönyvre gondoltam a lehetőségre.Mikor az ipar és a lakosság is nagyon nagy mértékben függ a gáztol,nagy gáz ha nincs gáz.
Oo meg megsinylik mindenféle egyébb szankciót,de az energia exportjának szankciója az,ami igazán hatásos.Katonai eszközökkel a stratégiai nukleáris fegyverzet miatt nem lehet,csak gazdasági eszközökkel.De az lényegében az energiahordozók szankcionálása nélkül csak kellemetlenség,nem elegndő hatásfokú.

Amennyire tudom,a knadai "atomenergiával a békéért" program keretében exportálták-vagyis nem logikus,hogy atomfegyver alapanyag termelő eszköz legyen.Amennyire tudom,nem kell hozzá izotópdusitási eljárással előállitot üzemanyag,természetes uránnal működik.Ezért viszonylag nagy függetlenséget tud biztositani.
De az atomerőműveknek se vagyok szakértője.Kiváncsi lennék azok véleményére,ki jobban értenek hozzá
Csak neked kedves negan :
A világ egyik legnagyobb kitermelője veszi az ural tipusu olajat és nem is akarja szankcionálni.
Kitalálod ki ez ja a tetves angolszászok a legnagyobb barátja európának. Na ennyi realitása van az orosz energia hordozók szankciójának.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 183
113
Csak neked kedves negan :
A világ egyik legnagyobb kitermelője veszi az ural tipusu olajat és nem is akarja szankcionálni.
Kitalálod ki ez ja a tetves angolszászok a legnagyobb barátja európának. Na ennyi realitása van az orosz energia hordozók szankciójának.
Miért,mi vagy bárki más az EUban szankcionálta már az enrgiahordozókat?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Egyrészt nem értek hozzá,másrészt mint vészforgatókönyvre gondoltam a lehetőségre.Mikor az ipar és a lakosság is nagyon nagy mértékben függ a gáztol,nagy gáz ha nincs gáz.
Oo meg megsinylik mindenféle egyébb szankciót,de az energia exportjának szankciója az,ami igazán hatásos.Katonai eszközökkel a stratégiai nukleáris fegyverzet miatt nem lehet,csak gazdasági eszközökkel.De az lényegében az energiahordozók szankcionálása nélkül csak kellemetlenség,nem elegndő hatásfokú.

Amennyire tudom,a knadai "atomenergiával a békéért" program keretében exportálták-vagyis nem logikus,hogy atomfegyver alapanyag termelő eszköz legyen.Amennyire tudom,nem kell hozzá izotópdusitási eljárással előállitot üzemanyag,természetes uránnal működik.Ezért viszonylag nagy függetlenséget tud biztositani.
De az atomerőműveknek se vagyok szakértője.Kiváncsi lennék azok véleményére,ki jobban értenek hozzá
A candu kifejezetten atombombagyár. Az indek is azért vették. Az üzemeltetése nem hogy veszteséges (indiában), de az "erőmű" több áramot fogyaszt, mint amit termel.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Molni erről beszéltem neked, az osztrákok már érzik, hogy elvesztették a baumgartneri HUB-t
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1
M

molnibalage

Guest
A candu kifejezetten atombombagyár. Az indek is azért vették. Az üzemeltetése nem hogy veszteséges (indiában), de az "erőmű" több áramot fogyaszt, mint amit termel.
Szerintem te jobban tennéd, ha inkább meg sem szólalnál, mert ha csak ilyen téveszmék posztolása megy, az senkinek sem jó.

Molni erről beszéltem neked, az osztrákok már érzik, hogy elvesztették a baumgartneri HUB-t
Miféle összefüggés van a kettő között? Nem értem.
Az osztrákok csak német szinten ostobák. Ennyi történt.
Nézd ha önellátáson gondolkozol nekünk nem nagyon van más csak a lignit. Magyarország szénvagyon olyan 3300 millió tonna, ennek döntő többsége lignit.
A szintézis gáz amit említettél egyike a tiszta szén technológiának, van abból több fajta is ausztrálok toltak bele iszonyat pénzt, nem nagy sikerrel.
Én nem vagyok nagy híve egyiknek sem, de ha gondolod olvasgass:

A CANDU-val az a gond én úgy tudom, hogy ez a reaktor típus adja az üzemanyag ciklus végén a legtöbb 239-es urán izotópot, mert e nehéz víz jóval kevesebb neutron nyel el, szóval nehezen hiszik el, hogy nem atom bombát akarsz gyártani. Általában ez az oka a könnyű vizes rektorok preferálásának. Az ott kapott plutóniumot nehéz fegyver minőségre dúsítani. De biztos van itt olyan aki nálam ezt jobban tudja.
A CANDU történeti múltjának senki nem néz utána? Hogy Kanada miért fejlesztette ki?
Nekik szerinted hol volt prioritás, hogy esetleg némi egyéb mellérakással is lehet Pu-t gyártani belőle,
A fő alkalmazója Kanada, szerény exportsikerekkel, ahol az államok nagy része, ahova eladták nem tervezett soha atomfegyvert gyártani.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Nem nem ennyi történt. A Baumgartneri HUB megy keresztül az orosz európai gáz jó része. Az osztrákok mindent gázra építettek ki lásd fűtés. Ezt próbálják leválasztani, mert látszik hogy mi leszünk az új gázelosztók a térségben.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Molni erről beszéltem neked, az osztrákok már érzik, hogy elvesztették a baumgartneri HUB-t
Szépen alakul ez a zöld komomizmus. Hamburgban tilos családi házat építeni. Nem felel meg a modern kor elvárásainak.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Egyrészt nem értek hozzá,másrészt mint vészforgatókönyvre gondoltam a lehetőségre.Mikor az ipar és a lakosság is nagyon nagy mértékben függ a gáztol,nagy gáz ha nincs gáz.
Oo meg megsinylik mindenféle egyébb szankciót,de az energia exportjának szankciója az,ami igazán hatásos.Katonai eszközökkel a stratégiai nukleáris fegyverzet miatt nem lehet,csak gazdasági eszközökkel.De az lényegében az energiahordozók szankcionálása nélkül csak kellemetlenség,nem elegndő hatásfokú.
Szerintem az a kérdés mit szeretnél elérni. Teljes energia függetlenséget, az urán bánya újranyitását, és sajat nukleáris üzemanyag előállítást?
Nem vagyok benne biztos ennek van-e értelme.
Az urán a világpiacon beszerezhető. Ha saját üzemanyag gyártást akarsz, szerintem érdemes a kóreaiakkal kóperálni, licencet venni esetleg (ők egyébkénta a Siemens/ABB-től vették annak idején erre a technológiát). Kétségtelen a CANDU is lehet opció, de annak oka van, hogy azok az országok akik atom bombát akartak mind CANDU-t építettek. Nézd meg kik használják vagy használták. India, Kina, Pakisztán, románok meg azt hiszem Argentina mind atom hatalom vagy az akart lenni. Régen olvastam errő de ha jól emlékszem ez is nagy előnye, hogy kapsz belőle triciumot is ami kell a hidrogén bombához. A kanadaiak célja persze nem ez volt, de mint minden jó találmányt ezt is lehet rossz célokra használni. De ez mellékvágyány a beszélgetésünk illetően, bocsánat, hogy behoztam ide.
Ha energia függetlenséget akarsz én azt gondolom az atom jó irány. Paks 2-őt meg kéne épiteni 2030-32-ig. A dolog nem lehetetlen. Aztán amíg az első és másidik ütem párhuzamosan tud működni felhúzni még egy atomerőművet. Ha úgy tetszik még egyszer 2400 MW kapacitást. Én nem nyitnám újra az urán bányákat, mert urán kapható a világpiacon és ha kell az üzemanyag hosszú időn át tárolható. Szóval én az üzemanyag gyártást nem érzem égetőnek, da ha ragaszkodsz hozzá én a Dél Kóreaiakkal kezdenék beszélgetni.
Szén helyett javasolnám a dunán a lehetséges helyszíneken megépíteni a vízerőműveket 400-500 MW-ot lehetne kihozni csak a Dunából iehaza.
Ezen kívül kellenének tározós erőművek, Mátrai erőmű tervezett egy 600 MW-os szivattyús tározós erőművet megépíteni de nem lett belőle semmi. Lennének helyszínek idehaza is ahol ilyen beruházásokat meg lehetne csinálni. Ha ezek meglennének könyebb lenne kiegyensúlyozni a rendszert és így már érdemes lenne napba beruházni, persze nem ész nélkül! De bezárt külszíni bányák, akár bánya tavak felszínére telepíteni (ez növeli a hatásfokot mert nyáron hűti a panelt). Házak gyárak teteje stb. Valószínű kombi ciklusos gázos erőmű így is kéne kiegyensúlyozásra, ha azt hidrogénnel akarod tüzelni, önellátóan akkor vizet kell bontanod, igy gyakorlatilag borzalmas hatásfokkal tárolsz be energiát... Másik opció, hogy nem állsz le teljesen szénről, és bevállaljuk hogy építünk egy 1000MW-os új eőművet ami lignitet tüzel.
De szerintem fontos lenne észre venni ezekkel csak a villamos energia termelés lesz önellátó, fűtésre és ipari felhasználásra továbbra is kell a gáz.
Szóval ha te az orosz gáztól akarsz függetlenedni, el kéne kezdeni a lakosságnak energia hatékonyságot növelni ezerrel. Feldobálni a házakra mindenhova 20 cm szigetelést, meg ablak/ajtó csere. Ezzel még az ipar mindig gázt éget persze. Én azt olvastan a nitrogén művek fogyasztása évi 1 millirád köbméter gáz, nem tudom igaz vagy sem... valami portfólió cikk volt de eldobtam az agyam...
Jól látszik, hogy amit leírtam az egy valag pénz és több évtizedes beruházások. Rövid távon az orosz gáztól a függetlenedés nem opció.
Ez persze csak az én véleményem, és már előre látom, hogyan fog mindenfélének elhordani molni és megint elkezd belemagyarazni mindenféle baromságot a mondandómba amiről én nem is beszéltem....
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113